Teknoloji RT_Erdogan ve tcbestepe zirvede

Twitter'da en güçlü lider kim? Erdoğan'ın kaç takipçisi var?

@RT_Erdogan ve @tcbestepe zirvede

Dünyaca ünlü bir şirket, liderlerin Twitter karnesini derledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter'da 13 milyonun üzerinde takipçi sayısıyla liderler arasında 4. sırada yer alırken, Periscope canlı yayınlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hesabı @RT_Erdogan ve Cumhurbaşkanlığının resmi hesabı @tcbestepe zirvede...

Haber Merkezi AA Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter'da takipçi sayısı açısından 4.sırada yer alıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter'da takipçi sayısı açısından 4.sırada yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter'da 13 milyonun üzerinde takipçi sayısıyla liderler arasında 4. sırada yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya platformu Twitter'da 2018'in en çok takip edilen liderler listesinde 13 milyonun üzerinde takipçi sayısıyla 4. sırada yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya platformu Twitter'da 2018'in en çok takip edilen liderler listesinde 13 milyonun üzerinde takipçi sayısıyla 4. sırada yer aldı.nn

Küresel halkla ilişkiler şirketi Burson Marsteller’in hazırladığı ve Twitter verilerinden hareketle devlet başkanları, hükümetler ve dışişleri bakanlarının etkinliklerini ölçmeyi amaçlayan "Twiplomacy 2018" raporu yayımlandı. İbrahim Sığın'ın attığı tweet ile dikkat çektiği rapora göre 372'si şahsi ve 579'u kurum ve kuruluş olmak üzere 187 ülkeden devlet başkanı, başbakan ve dışişleri bakanı olmak üzere 951 aktif Twitter hesabı kullanılıyor.

Periscope yayınlarına göre yapılan ayrımda Cumhurbaşkanı Erdoğan @RT_Erdogan ve Cumhurbaşkanlığı'nın resmi hesabı @tcbestepe birinci sırada yer alıyor.

Periscope canlı yayınlarındaki beğeni ve aktifliğine göre yapılan ayrımda, Cumhurbaşkanlığı’nın @tcbestepe hesabı ve Erdoğan'ın @RT_Erdogan hesabı dünyada zirvede yer alıyor.

Rapora göre, en çok kullanılan sosyal medya platformu Twitter olurken, onu Facebook, Instagram ve YouTube takip ediyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından bu sene başlatılan ve Twiplomacy'nin 'Diplomatik İnovasyon' olarak duyurulan @engelsizbestepe hesabı, 'İşitme Engellilere Yönelik' yayınlarıyla raporda yer aldı. Engellilere yönelik Twitter ve YouTube hesaplarının oluşturulması da takdirle karşılandı.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz...

  • Birleşmiş Milletlere (BM) üye ülkelerin yüzde 97'si Twitter, yüzde 93'ü Facebook kullanırken, yüzde 81'i Instagram ve yüzde 80'i ise YouTube kullanıyor.
  • Twitter'ın canlı yayınlara yönelik Periscope uygulamasını BM'ye üye ülkelerin yaklaşık yarısı kullanırken Snapchat'i ise üyelerin yüzde 11'i aktif kullanıyor.

En çok etkileşim alan liderler...

Erdoğan'ın 13 milyonu aşkın takipçisi var

Twitter'da "realDonaldTrump" hesabıyla 52 milyon kişi tarafından izlenen Trump'ı, Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un 9 dilde yayın yapan "@Pontifex" hesabı izliyor. Papa'nın aynı platformda 47 milyondan fazla takipçisi bulunuyor.

REKLAM

Liderlerin twitter gücü
HAYAT
Liderlerin twitter gücü

"En çok takip edilen 10 lider" listesinin 3. sırasında 42 milyon takipçiyle Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin resmi hesabı, 4. sırada ise 26 milyondan fazla takipçisiyle ülkenin Başbakanlık Ofisinin resmi hesabı "PMOIndia" bulunuyor.

ABD Başkanlığının "President of the United States" (POTUS) isimli hesabı 23 milyon kişiyle 5. sırada, ABD Başkanlık Sarayı "White House"un resmi hesabı ise 17 milyon takipçisiyle listenin 6. sırasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "@RT_Erdogan" adlı resmi hesabı 13 milyonun üzerindeki takipçi sayısıyla "Top 10 En Çok Takip Edilen Liderler" listesinde 7. sırada bulunuyor ancak kurumlar dışarıda tutulduğunda ve sadece liderler bazında bakıldığında Erdoğan, 4. sıraya yerleşiyor.

Başkan Erdoğan'ın ardından, Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj'ın 11,7 milyon, Ürdün Kraliçesi Rania Abdullah'ın 10,6 milyon takipçisi bulunuyor. Listenin son sırasında 10,1 milyon takipçisiyle Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo yer alıyor.

Trump'un "fake news CNN" tweeti

ABD Başkanı Trump, geçen yılın başında göreve gelmesinin ardından Twitter'da en büyük etki yaratan lider oldu. Trump'ın ifadeleri son bir yılda ortalama 20 bin kez paylaşıldı.

Donald Trump, geçen yıl temmuz ayında yalan haberle suçladığı CNN International kanalına yönelik paylaştığı "fake news CNN" tweeti dünya liderleri içinde en fazla paylaşılan tweet oldu.

Trump'ın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u nükleer başlık füze denemelerine ilişkin "Küçük roket adam" ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı sivil halka yaptığı hava saldırılarına yönelik "gazla öldüren hayvan" olarak nitelemesi de sosyal medyada büyük etki yaratmıştı.

REKLAM

Küresel PR şirketi Burson Marsteller, dünya liderlerinin Twitter karnesini çıkardı...

"EngelsizBestepe" Twitter'da

Araştırmada, Türkiye Cumhurbaşkanlığının, aktif Türkçe hesabının yanı sıra Twitter'daki hesap dillerine bu yılın nisan ayında Arapça, Fransızca, Almanca, Rusça ve İspanyolcayı da eklemesine ilişkin bilgiye de yer verildi.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Medya ekibinin işitme engellilere yönelik "EngelsizBestepe" hesabını kullanıma açtığı da araştırmada belirtiliyor. Söz konusu hesap, Erdoğan'ın YouTube'daki videolarını işaret dili alt yazılarıyla paylaşıyor.

Erdoğan, Periscope'ta zirvede

Araştırmada canlı video yayınlama ağı Periscope'a ilişkin verilere de yer verildi. Buna göre, "Periscope 2018 Dünya Liderleri" beğeni sıralamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "@tcbestepe" hesabı 9,6 milyon beğeniyle ilk sırada yer aldı. Sıralamada ikinciliği de 5,8 milyon beğeniyle "@RT_Erdogan" hesabı aldı.

Söz konusu hesapları 2,3 milyon beğeniyle "@EmmanuelMacron", 2,1 milyon beğeniyle "@NicolasMaduro" , 1,7 milyon beğeniyle "@WhiteHouse", 1,5 milyon beğeniyle "@realDonaldTrump" takip ediyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.