TeknolojiSahte WhatsApp uygulamasını 1 milyon kişi indirdi

Sahte WhatsApp uygulamasını 1 milyon kişi indirdi

Google Play Store'da yayınlanan sahte bir WhatsApp uygulaması, Android akıllı telefon kullanıcıları tarafından 1 milyondan fazla indirildi. Uygulamanın dolandırıcılık için yapıldığı kısa süre içinde anlaşıldı ve Google duruma müdahale etti.

Haber MerkeziYeni Şafak
Aktif kullanıcı sayısı 1.2 milyar olan WhatsApp, SMS'i bitiren devrim olarak da adlandırılıyor.
Aktif kullanıcı sayısı 1.2 milyar olan WhatsApp, SMS'i bitiren devrim olarak da adlandırılıyor.

Dünyanın en yaygın kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 1.2 milyar kullanıcı sayısını aştı ve her geçen dönemde yaygınlaşarak kullanılmaya devam ediyor. Facebook’un 19 milyar dolar karşılığında bünyesine kattığı uygulama, geliştirdiği yeni özelliklerle de beğeni topluyor.

Hal böyle olunca dolandırıcıların da iştahı kabarıyor. İşte insanların WhatsApp’a olan ilgisini kullanmak isteyen bir dolandırıcı, Google Play Store’da WhatsApp ile birebir aynı bir uygulama yayınladı. Update WhatsApp Messenger ismi verilen uygulamanın geliştirici kısmında da WhatsApp Inc. yazıyordu.

REKLAM

Kısa sürede 1 milyondan fazla indirilen bu uygulamanın tabii ki gerçek WhatsApp ile uzaktan yakından alakası yok. Fakat uygulamayı yayınlayan dolandırıcı, bu işlemi kişisel verileri çalmak için değil reklam geliri elde etmek için yapmış.

Geçtiğimiz dönemlerde de sahte bir Facebook uygulaması yayınlanmış ve 10 milyon kez indirilmişti. Google’ın söz konusu dolandırıcılığı fark etmesinin üzerine uygulama marketten kaldırıldı. Fakat kullanıcıların bu ve bunun gibi dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerekiyor.

REKLAM
Bayern Münih-Beşiktaş maçını Semahat Özdoğan mı anlatacak?
Spor

Bayern Münih-Beşiktaş maçını Semahat Özdoğan mı anlatacak?

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi son 16 turunda karşılaşacağı Bayern Münih mücadelesi Salı akşamı TRT ekranlarından yayınlanacak. Siyah beyazlıların bu kritik mücadelesini TRT'nin kadın spikerlerinden Semahat Özdoğan'ın anlatacağı iddia edilmişti. Özdoğan, çıktığı bir canlı yayında Bayern maçının denemesini yaptı.
Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor
Spor

Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor

Roma formasıyla çıktığı son 2 maçta 3 gol atıp 1 de asist yapan Cengiz Ünder, Udinese deplasmanında takımını 1-0 öne geçiren golü attı. Milli futbolcu attığı golden sonra büyük bir sevinç yaşarken Serie A'daki gol sayısını 4'e çıkardı.
İşte bizi öldüren telefonların listesi
Teknoloji

İşte bizi öldüren telefonların listesi

Günün büyük bir bölümünde elimizden düşürmediğimiz ve her işimizi anında yaptığımız telefonlar, yaydığı radyasyon ile sağlığımızı büyük ölçüde tehdit ediyor. Almanya Nükleer Güvenlik Radyasyondan Korunma Ofisi ise bu durumu araştırarak, en çok radyasyon yayan cihazların listesini paylaştı. İşte o liste…
Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün
Gündem

Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. 1800'lere kadar giden soy ağacı aramalarını daha geri tarihlere getirmek mümkün. Aile tarihini araştıran ve 1300’lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soy ağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…