TeknolojiSelfie çekenler ameliyat olmak için koşuyor

Selfi çılgınlığı burun ameliyatlarını arttırdı

Selfie çekenler ameliyat olmak için koşuyor

Selfie çılgınlığı tıpta yeni bir soruna neden oldu. Araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre devamlı selfie çeken kullanıcıların başvurduğu ameliyat doktorların da şaşırmasına neden oldu.

Haber MerkeziDiğer
Estetik cerrahlarının 2017 yılındaki raporlarına göre selfi çeken kişilerin burun ameliyatına başvurma oranında yıllık yüzde 13'lük bir artış görüldü belirtiliyor.
Estetik cerrahlarının 2017 yılındaki raporlarına göre selfi çeken kişilerin burun ameliyatına başvurma oranında yıllık yüzde 13'lük bir artış görüldü belirtiliyor.

Yeni bir araştırmaya göre çekilen selfie'ler, insanların burunlarını normalden %30 daha büyük gösteriyor. JANA Facial Plastic Surgery dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, pek çok kişinin hayranı olduğu bu çekimler sırasında kameranın durduğu yakınlık ve geniş açılı lensler bir araya geldiğinde bu görüntü ortaya çıkıyor.

Neyse ki araştırma, insanların burunlarının daha büyük göründüklerinden daha önemli çıkarımlar da yapıyor. Bu "daha önemli" çıkarım ise estetik cerrahların söylediklerine göre, "sorunlu" selfie'lerin daha fazla insanın burun ameliyatı istemeleri ile sonuçlanması.

Araştırmanın ortak yazarların Rutgers profesörü ve baş ve boyun cerrahı Boris Paskhover'ın söylediğine göre "gençler sosyal medya üzerinde yayımlamak için sürekli olarak selfie çekiyorlar ve bu görüntülerin gerçekte nasıl gözüktüklerinin temsilcisi olduğunu düşünüyorlar" ve bu da duygusal durumlarını etkiliyor. Paskhover, aslında selfie'lerin taşınabilir birer eğlence aynası gibi olduklarını söylüyor.

American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgeons estetik cerrahlarının 2017 yılındaki raporlarına göre hastaların %55'i selfie'lerde daha iyi gözükmek istiyorlardı. Bu da bir önceki yıla göre %13'lük artış anlamına geliyor.

JAMA araştırması selfie'lerin burun boyutuna etkisini belirlemek amacıyla Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nden yardım aldı ve araştırmacı Ohad Fried, farklı gruplardan katılımcıları temel alarak matematiksel bir model geliştirdi. Bu modele göre 30cm uzaklığındaki bir selfie, 15 metre uzaklığındaki bir fotoğrafa göre burun genişliğini normale göre %30 daha geniş gösteriyor.

Bu sendrom, sosyal medyanın egolarımızı etkilediğini kanıtlayan son örnek. Diğer araştırmalar da fazla sosyal medya kullanımı ile hasetlik ve depresyon arasında bir ilgi olduğunu gösteriyordu. Chip'in haberine göre tabi ki insanların selfie görünümleri hakkında endişeleniyor olmaları pek şaşırtıcı değil. Bu konuda geçtiğimiz yıl yapılan ilk büyük çaplı araştırma, en azından Instagram kullanıcılarının, ne kadar iyi göründükleri ve modaya uygun olduklarını göstermek için selfie'leri kullandıklarını ortaya koymuştu...

Nevşehir'de askeri uçak düştü
Gündem

Nevşehir'de askeri uçak düştü

Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde bir F-16 uçağı düştü, bölgeye sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. TSK, yaptığı açıklamada düşen uçağın kaza kırımına uğradığını ve uçağın enkazı ile şehit askerimizin naaşına ulaşıldığını belirtti.
Trump'tan Çin mallarına 50 milyar dolarlık gümrük vergisi
Ekonomi

Trump'tan Çin mallarına 50 milyar dolarlık gümrük vergisi

ABD Başkanı Trump, ticaret savaşlarındaki fitili yine alevlendirdi. Trump, Çin'e milyarlarca dolarlık ek gümrük vergisi ve yatırım kısıtlamaları getirilmesini öngören genelgeyi imzaladı. Trump'ın Çin mallarına 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getireceği belirtiliyor.
Kızı her şeyi itiraf etti
Gündem

Kızı her şeyi itiraf etti

Adana'da 17 yaşındaki genci işyerinin önünde tabancayla öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada dinlenen sanığın tecavüze uğradığı ileri sürülen kızı, öldürülen gencin suçsuz olduğunu söyledi. 15 yaşındaki kız çocuğu, bebeğin babasının kim olduğunu açıkladı. Mahkeme Başkanı'nın 'neden yalan söyledin' sorusuna ise F.B 'Babamdan korktum' cevabını verdi.
Bu görüntü Mars’ta yaşam tartışmalarını yeniden alevlendirdi
Teknoloji

Bu görüntü Mars’ta yaşam tartışmalarını yeniden alevlendirdi

NASA'nın Mars'ta bulunan keşif aracı Curiosity, Dünya'ya yeni bir görüntü yolladı. Fakat görüntü öyle tuhaf bir şekli içinde barındırıyordu ki 'Mars'ta yaşam' tartışmaları yeniden alevlendi.
En güzel Regaib Kandili mesajları 2018!
Gündem

En güzel Regaib Kandili mesajları 2018!

Üç ayların başlangıcını müjdeleyen Regaib Kandili bu gece idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek Regaib Kandili'nde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güzel, anlamlı, resimli, kısa Kandil mesajlarını derledik. Haberimizde en güncel 2018 Regaib Kandili mesajlarını bulabilirsiniz...