Teknoloji SpaceX dört kişilik Crew-3 ekibini Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştırdı

SpaceX dört kişilik Crew-3 ekibini Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştırdı

SpaceX'in, Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının "Crew-3" mürettebatını taşıyan kapsül, Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUI) bağlandı. UUI'ye yerleşen 4 kişilik "Crew-3" ekibi, 6 ay boyunca 200'den fazla bilimsel deney üzerinde çalışacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
SpaceX dört kişilik Crew-3 ekibini Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştırdı
SpaceX, NASA'nın "Crew-3" astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştırdı

NASA'nın 3 Amerikalı ve 1 Alman'dan oluşan yeni astronot ekibini taşıyan kapsül, SepaceX'in "Falcon 9" roketiyle yörüngeye bırakılmasından yaklaşık 22 saat sonra UUI'ye ulaştı.

Endurance lakaplı Crew Dragon kapsülünün yaklaşık 3 saat önce, mürettebatın Nisan 2022'ye kadar kalacağı yörünge istasyonuna demirlediği belirtildi.

SpaceX tarafından paylaşılan videoda, UUI'ye yanaşan kapsüldeki "Crew-3" mürettebatının görüntüleri yer alırken, ekip komutanı Raja Chari'nin "Birleşme tamamlandı. I.S.S'de olmaktan mutluyuz." dediği duyuldu.

Dün yörüngeye gönderilen 4 astronotla birlikte 60 yılda uzay yolculuğuna çıkan astronot sayısı 600'ü aştı. 2021 ise 10 seneden fazla bir zamandır uzay uçuşlarının yapıldığı en yoğun yıl oldu.

UUI'ye yerleşen 4 kişilik "Crew-3" ekibi, 6 ay boyunca 200'den fazla bilimsel deney üzerinde çalışacak.

SpaceX dört astronotu daha Uluslararası Uzay İstasyonu'na taşıdı
TEKNOLOJİ
SpaceX dört astronotu daha Uluslararası Uzay İstasyonu'na taşıdı

SpaceX’in 4 astronotu taşıyan uzay aracı dünyaya döndü
FOTOĞRAF 15
Title
ABD'li uzay ve havacılık firması SpaceX'in 1 Japon, 1 Fransız ve 2 ABD'li astronotu taşıyan uzay aracı Crew Dragon Endeveaur, Florida kıyılarındaki Meksika Körfezi'ne başarılı bir şekilde indi.
Title
ABD'li uzay taşımacılığı firması SpaceX'in \"Dragon Endeveaur\" uzay aracı 6 aylık görevini bitirdikten sonra bugün dünyaya döndü..
Title
YOLCULUK 8 SAAT SÜRDÜ<br><br>Uzay aracındaki astronotlar Shane Kimbrough, Megan McArthur, Avrupa Uzay Ajansı'ndan Thomas Pesquet ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı'ndan Akihiko Hoshide ABD saati ile 14.05'te Uluslararası Uzay İstasyonundan (ISS) ayrılarak Florida açıklarına yerel saat ile 22.33'te denize iniş yaptı.
Title
Denize iniş anı saniye saniye kaydedildi.
Title
Dragon Endeveaur'un uzaydan dünyaya varışı yaklaşık 8 saat sürdü..
Title
İlk etapta ISS etrafında dönmeye başlayan uzay aracı, uçuşunun yaklaşık son 1 saatinde dünya atmosferine girdi..
Title
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), astronotlarını almak için görevlendirilen teknelerin Meksika körfezinde ilerlediğini bildirdi..
Title
Astronotlar SpaceX'in Falcon 9 roketi ile 23 Nisan'da uzaya gönderilmişti..
Title
Astronotlar yörüngede 199 gün geçirdi..
Title
Uzay aracının Dünya'ya dönüşünün 7 Kasım Pazar günü gerçekleştirilmesi beklenirken, dönüşü kötü hava koşulları nedeniyle 8 Kasım Pazartesi gününe ertelenmişti..
Title
SpaceX'in bir sonraki görevi Crew-3 için uzay aracını 10 Kasım Çarşamba günü Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatması bekleniyor..
Title
199 gün sonra dünyaya döndüler
Title
Title
Title
SpaceX’in 4 astronotu taşıyan uzay aracı dünyaya döndü
SpaceX'in içinde 4 astronotun bulunduğu Dragon Endeveaur kapsülü 8 saat süren yolculuğun ardından dünyaya döndü! Kapsülün denize iniş anı tüm dünyada ilgi odağı oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.