Teknoloji Trafik sorunlarına yeni çözüm yolda

​Trafik sorunlarına yeni çözüm yolda

Trafik sorunlarına yeni çözüm yolda

Tamamen yerli ve milli olan yeni akıllı takip sistemi sayesinde sürücü davranışları incelenerek kayıt altına alınacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Proje sayesinde sürücüden kaynaklı trafik kazaları ve trafik sorunlarının yüzde 50 oranında düşeceği açıklandı.
Proje sayesinde sürücüden kaynaklı trafik kazaları ve trafik sorunlarının yüzde 50 oranında düşeceği açıklandı.

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye'de yaşanan sürücü kaynaklı trafik sorunlarına çözüm olacak yeni bir sistemi başlatmayı hazırlanıyor. Araca yerleştirilecek olan yazılım sayesinde araç mesafe takibi, ışık ihlali, hatalı sollama, aşırı hız gibi trafiğin düzenini bozacak durumlarda devreye girerek sürücüyü uyaracak.

Yazılım sayesinde, sürücü davranışları incelenecek ve sürücü kaynaklı olası hataları Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirecek. Bu sayede yaşanacak bir trafik kazası durumunda, elde edilen veriler incelenerek durum tespiti yapılabilecek. Öncelikle toplu taşıma ve ticari araçlara uygulanacak olan sistem, daha sonra Türkiye’deki tüm motorlu taşıtlara yerleştirilecek.

TBMM Ulaştırma Komisyonu sözcüsü Mustafa Ilıcalı, sürücüyü takip edecek sistemin Ulaştırma Bakanlığının koordinasyonunda, üniversiteler, İç İşleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün işbirliğinde geliştirildiğini açıkladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.