Teknoloji Trump Çinli telekom firmaları için yasayı imzalamaya hazırlanıyor

Trump Çinli telekom firmaları için yasayı imzalamaya hazırlanıyor

ABD, Çinli Telekom firmaları hakkında kesin karar vermeye hazırlanıyor. Trump’ın Huawei ve ZTE firmalarına karşı tutumu artık kanun haline gelecek. Bu kararın MWC 2019 öncesinde Beyaz Saray’da imzalanması bekleniyor.

Haber Merkezi Diğer
Huawei'nin telekom donanımlarıyla casusluk yaptığı iddiaları son birkaç aydır ABD'nin gündemindeydi.
Huawei'nin telekom donanımlarıyla casusluk yaptığı iddiaları son birkaç aydır ABD'nin gündemindeydi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın önümüzdeki günlerde kablosuz ağlar için Çinli Telekom firmaları tarafından üretilen donanımları yasaklayan kararı imzalaması bekleniyor.

Karar uzun bir süredir ertelenmekteydi ve en az bir raporun belirttiğine göre Trump yönetiminin ayın sonunda Barcelona'da gerçekleşecek olan Mobile World Congress (MWC) öncesinde kararın imzalanması için baskı altında olduğu söyleniyor.

Karar, Trump yönetiminin ticaret savaşının lehine olsa da, Çin ile gerginliği arttırmanın yanı sıra ABD, Avrupa ve Batılı ülkelerin Çinli telekom teknolojilerini var olan ve gelecek kablosuz alt yapılarında kullanmaya karşı isteksizliklerini de gösteriyor.

Huawei gibi firmaların Çin hükümeti ile sahip olduğu iddia edilen bağlantı hakkında en fazla ABD hükümetinin sesi duyulurken, firmalar sürekli olarak reddetseler de, bu firmaların teknolojilerinin Çin hükümetinin casusluk yapmasına izin verdiği iddia ediliyor. Doğal olarak bu tartışmalar, yeni bir altyapı gerektirecek olan 5G teknolojisi yaklaşırken daha da artıyor.

Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede
Gündem

Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede

Barış Pınarı Harekatı'nda dün şehit düşen ve yaralanan askerlerimizin hastaneye sevk edilirken çekilen fotoğrafları dün PKK'ya ait haber kaynakları tarafından paylaşıldı. Askerlerimizin rütbelerine dahi yer verilen bilgiler, "Hastane çevrelerinde PKK gözcüleri mi dolaşıyor?" sorusunu da beraberinde getirdi. yenisafak.com'a bilgi veren güvenlik kaynakları, hastanelerdeki tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi.
Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir
Gündem

Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Belgrad'da gerçekleştirilen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 141. Genel Kurul toplantılarında HDP'li milletvekilinin Fransa öncülüğünde Türkiye'yi kınama amaçlı hazırlanan acil gündem maddesine destek vermesine ilişkin, "HDP'li bir milletvekili Fransa'nın önerisine destek verdi. Türkiye'nin önerisinin de karşısında yer aldı. Bundan büyük bir üzüntü duyduğumu ifade edeyim. Türkiye içerisinde siyasi tartışmaları yapabiliriz. Ama Türkiye'nin dışında bu ülkenin milletvekili, milleti temsil eden milletvekillerinin bu milletin ortak menfaati için milletin ortak kararı için mücadele etmesi gerekir. Malumunuz Anayasa'ya göre milletvekilleri kendisini seçenleri değil milletin tamamını temsil ederler. Bu anlayış ve şuurla hareket etmeleri gerekir. Ben o arkadaşımızı burada kınıyorum." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu'na 22 Ekim'de günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.