|

Twitch yayıncısı Dünya Santranç Şampiyonunu farkında olmadan yendi

Twitch yayıncısı Eric Rosen, açtığı yayında 3 kez Dünya Santranç Şampiyonu olan Magnus Carlsen’i yendi. Grandmaster seviyesinde bir oyun açan Rosen, yendiği kişinin santranç şampiyonu olduğunu sonradan öğrendi.

Yeni Şafak
13:53 - 18/11/2018 Pazar
Güncelleme: 13:59 - 18/11/2018 Pazar
Diğer
Magnus Carlsen, Satrancın Mozart’ı olarak anılıyor
Magnus Carlsen, Satrancın Mozart’ı olarak anılıyor

Bir satranç oyuncusu ve twitch yayıncısı olan Eric Rosen, geçtiğimiz günlerde açtığı bir twitch yayınında lichess üzerinden rastgele bir maça giriyor ve ‘Grandmaster’ seviyesinde bir oyuncuyla eşleşiyor ve oyunu kazanıyor.

Webtekno'nun haberine göre Eric, herhangi bir Grandmaster seviyesindeki bir oyuncuyu yendiğini düşünürken, ChessNetwork, yendiği oyuncunun Norveçli satranç şampiyonu ve FIDE (Dünya Satranç Federasyonu) sıralamasında 1. sırada olan Magnus Carlsen olduğunu açıkladı.


Magnus Carlsen, Satrancın Mozart’ı olarak anılıyor, henüz 13.5 yaşındayken satrançta büyük usta unvanını kazanıyor. FIDE ELO’su (Oyuncuların dünya çapındaki puanları) 2882 olan Carlsen bu alanda da rekoru elinde bulunduruyor. Ayrıca 2013, 2014 ve 2016 yıllarında Dünya Şampiyonlukları var.

Eric, YouTube kanalında Carlsen’i yendiği oyunun analizi yaparken mütevazı davranması ayrıca bir sempati toplamasına sebep oluyor tabii. Carlsen’in mobil üzerinden oynamasının kendisi için bir avantaj olduğunu söyleyen Rosen, karşısındaki kişinin Carlsen olduğunu bilmemesinin de kendisine avantaj kattığını söylüyor.

#Santranç Şampiyonu
#Magnus Carlsen
#Eric Rosen
#Twitch
6 yıl önce