Teknoloji Twitterdan görme engelli kişiler için resim açıklamalarını oluştur özelliği

​Twitter’dan görme engelli kişiler için resim açıklamalarını oluştur özelliği

Twitter’dan görme engelli kişiler için resim açıklamalarını oluştur özelliği

Sosyal medya devi Twitter, görme engellilerin işini kolaylaştıracak resim açıklamalarını oluştur özelliğini duyurmuştu. Kullanıcılar bu sayede, resimli tweet paylaşacakları zaman aktif olacak resim anlatım özelliği kısmına, resim ile ilgili daha fazla bilgi girerek, ekran okuyucu kullanan görme engelli vatandaşların, paylaşılan resimler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarına yardımcı olacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sizde resim açıklama özelliğini kullanarak, görme engelli vatandaşların twetlerden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.
Sizde resim açıklama özelliğini kullanarak, görme engelli vatandaşların twetlerden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Twitter, görme engelli kullanıcıların paylaşılan resimli tweetlerden daha detaylı haberdar olmalarını sağlayacak resim açıklamalarını oluştur özelliğini duyurmuştu. Özellik sayesinde kullanıcılar, resimlere açıklama ekleyerek görme engellerin bu resimleri anlayabilmesini sağlayacak. Bu özelliği kullanabilmeniz için Erişilebilirlik ayarlarına girerek "Resim açıklamalarını oluştur" seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Resim açıklamalarını oluştur özelliği nasıl aktif edilir?

iOS ve Android kullanıcıları hazırladığımız resimli anlatım ile bu özelliği kolayca aktif edebilecekler. Ancak cihazınızda yüklü olan Twitter uygulamanızın güncel olması gerekiyor.

İlk olarak iOS ya da Android cihazlarınızda yüklü olan Twitter uygulamanızın Ayarlar ve gizlilik kısmına ulaşmanız gerekiyor.

Ardından açılan ekranda Erişilebilirlik kısmına tıklayın.

Resim açıklamalarını oluştur seçeneğini işaretleyerek, özelliği aktif edebileceksiniz.

Resimli bir tweet paylaşacağınız zaman artık "Açıklama ekle..." kısmı göreceksiniz. Resim hakkında bilgileri ayrıca bu kısma da yazarak toplamda 420 karakter yazmış olacaksınız. Bu sayede, görme engelli vatandaşlar, ekran okuma özelliği ile sizlerin paylaştığı tweetler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilecek.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.