Teknoloji Yakında arama ve kurtarma ekibine dahil olacak robot fareler

Yakında arama ve kurtarma ekibine dahil olacak robot fareler

Pekin Teknoloji Enstitüsü'nden bilim adamları en son robotik bir hayvan olarak robot fareleri geliştirdiler. Ekip, robot farelerin arama ve kurtarma görevleri sırasında dar boşluklara girmek için yararlı olabileceğini umuyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Yakında arama ve kurtarma ekibine dahil olacak robot fareler
Robot fare

Balıklardan köpeklere son yıllarda hayvanların birçok robotik versiyonu geliştirildi.

SQuRo adı verilen dört ayaklı bot gerçek bir fare gibi çömelebilir, ayakta durabilir, yürüyebilir, emekleyebilir ve dönebilir ve hatta kendi ağırlığının yüzde 91'ine eşit bir yük taşıyabilir.

Araştırmacılara göre, robotik söz konusu olduğunda fareler birçok geliştirici için önemli bir ilham kaynağı olmuştur.

Ekip, "Mağaralarda yaşayan fareler, rakipsiz çeviklikleri ve uyarlanabilirlikleri nedeniyle büyük ilgi gördü" dedi.

Teslimat öncesi kapıyı çalan robot köpek
OYNAT 00:00
Teslimat öncesi kapıyı çalan robot köpek
Continental'in 4 ayaklı teslimat robotu ANYmal kargonuzu kapınıza kadar getiriyor hatta kapınızı çalarak size haber veriyor. Ancak kapıyı açsanız da açmasanız da teslimatı yaparak olay yerinden uzaklaşıyor.

Farelerin morfolojisini veya hareket özelliklerini taklit etmek için çok çaba sarf edildi. Fareler, uzun ince gövdeleri ve çeviklikleri sayesinde dar alanlardan geçmekte ustadırlar.

SQuRo'yu geliştirmek için araştırmacılar, tıpkı gerçek hayvan gibi uzun ve esnek bir omurga oluşturarak farelerin vücutlarını ve hareketlerini incelediler.

Boston Dynamics'in robot köpeği Spot artık kendi kendine şarj olabiliyor
TEKNOLOJİ
Boston Dynamics'in robot köpeği Spot artık kendi kendine şarj olabiliyor

Saha testleri sırasında SQuRo, 3,5 inç genişliğindeki düzensiz bir geçitten geçmeyi, 1,1 inç yüksekliğindeki bir engeli geçmeyi ve 15 derece eğime tırmanmayı başardı.

  • Araştırmacılar, "SQuRo, kendi ağırlığının yüzde 91'ine eşit bir yük taşıdıktan sonra bile sabit bir hareket gerçekleştirebiliyor, bu da küçük boyutlu dörtlü robotlara kıyasla üstün yük taşıma kapasitesini gösteriyor." dedi.

Ekip, farenin bir gün arama ve kurtarma görevlerine yardım etmek için kullanılabileceğini umuyor.

İtalya'nın antik sokaklarını denetleyen gece bekçileri: Robot köpekler
FOTOĞRAF 7
Title
Pompeii arkeoloji parkı, antik İtalyan şehrinin sokaklarını ve tünellerini insanlar yerine denetlemek için dört ayaklı bir robotu görevlendirdi.
Title
Spot'un işinin bir kısmı, yasadışı kalıntı avcıları tarafından kazılmış, yapısal sorunlara neden olan ancak tehlikeli veya yetkililerin güvenli bir şekilde erişmesi için çok dar olan tünelleri araştırmak.
Title
ABD'li Boston Dynamics firmasının ürünü olan Spot, ulaşılması zor Pompeii yapılarını denetlemek için kameralarını ve sensörlerini kullanıyor.
Title
Pompeii, MS 79'da Vezüv Yanardağı'nın patlamasıyla volkanik külün altına gömülen antik bir şehir ve bugün, insan faaliyetlerinden kaynaklanan bozulma ile karşı karşıya.
Title
Robot köpekler güvenlik ve yapısal sorunları düzeltmek için yararlı olan verileri toplayarak ve kaydederek \"en küçük alanları\" bile denetleyebiliyor.
Title
Robotik bir bekçi köpeği olarak hareket eden Spot, Pompeii'de gece veya site turistlere kapalı olduğunda devriye gezerek, tesis dışında bulunuyor.
Title
Mezar soyguncuları tarafından kazılan tünellerdeki güvenlik koşulları genellikle son derece tehlikeli, bunun bir sonucu olarak bir robotun kullanılması, daha hızlı ve tam bir güvenlik içinde ilerlemeyi sağlayarak bir atılım anlamına gelebilir.
İtalya'nın antik sokaklarını denetleyen gece bekçileri: Robot köpekler
ABD'li Boston Dynamics'in robot köpeği "Spot", İtalya'nın Napoli yakınlarındaki antik kent Pompeii'deki binaların izlenmesine yardımcı oluyor. Robotik köpek, ulaşılması zor Pompeii yapılarını gece denetlemek için kamera ve sensörlerini kullanıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.