Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Teknoloji Yosunlardan enerji üretimi başladı

Yosunlardan enerji üretimi başladı!

Göl ve denizlerimizin altı, dev bir enerji kaynağı!

Furkan Özata Yeni Şafak
Yosunlardan enerji üretimi başladı!
Yenilenebilir enerjinin ne kadar önemli olduğunu haberlerimizde elimizden geldiğince vurgulamaya çalışıyoruz. Zira günümüzde 1 numaralı enerji kaynağı olarak fosil yakıtlar kullanılıyor. Uzmanlara göre 50 yıl sonra tükenecek olan bu yakıtlar aynı zamanda aşırı düzeyde çevre kirliliğine neden oluyor. Bu doğrultuda hem çevreyi hem de geleceği düşünenler yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor.

Petrolün miadı doldu! Enerji gökyüzünde!
TEKNOLOJİ
Petrolün miadı doldu! Enerji gökyüzünde!


Bu amaçla yapılan araştırmalarda Botryococcus braunii ismi verilen ve oldukça yaygın olarak bilinen bu alglerin sıvı hidrokarbon ürettiğini ve biyoyakıt olarak kullanılabileceğini keşfedilmişti. Fakat bu organizmanın kendi başına enerji kaynağı olarak kullanılamıyor, zira çok yavaş büyüyorlar.

Gelgelelim uzun süredir bu konuyla ilgili çalışmalarını sürdüren Texas A&M AgriLife araştırmacıları bir çözüm yolu bulmuş gibi görünüyor. Ekip lideri Dr. Tim Devarenne, Botryococcusları kullanarak biyoyakıt üretmenin yolunu şu şekilde açıklıyor:

  • Botryococcusların sorunu çok yavaş büyüyor olması. Bu algleri ekonomik ölçekte kullanamayız, çünkü ihtiyaçları karşılayamazlar. Şöyle ki; bir Botryococcus hücresinin ikiye çıkması yaklaşık bir hafta sürüyor. Fakat bu süre 6 saate indirilebilir. Bu alglerin genetik kimyasına, daha hızlı gelişebilen bir alg genetiği transfer ederek bu süreyi kısaltabilir. Böylece daha hızlı gelişme sağlayarak biyoyakıt üretebiliriz.

Montreal'deki Concordia Üniversitesi'nden Muthukumaran Packirisamy ise Botryococcus alglerinin iyi bir seçim olduğunu düşünüyor: “Doğal kaynaklar açısından mavi yeşil algler, fosil yakıtları azaltabilme açısından harika bir seçim. Siyanobakteriler, Dünya üzerindeki en uygun mikroorganizmalardır. Üstelik güneş ve rüzgar gücü gibi diğer yenilenebilir güç kaynaklarından farklı olarak, havadaki değişimler ile verimlilikleri etkilenmez.

Geleceğin enerji kaynağı böcekler!
TEKNOLOJİ
Geleceğin enerji kaynağı böcekler!


Gördüğümüz üzere biyoenerji alanında çalışmalar devam ediyor. Umarız en kısa zamanda hem daha ekonomik hem de daha çevreci yeşil enerji kaynaklarına ulaşırız.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.