Euro tarihi zirveyi gördü

Doların yükselmesinden sonra Euro da yükseliyor. Bu sabah 4.8157/4.8200 seviyesinde olan euro/TL 4.8417 ile tarihi zirveyi gördükten sonra aynı saatte 4.8335/4.8364 seviyesindeydi.

Dolar yükselişine devam ediyor

Jeopolitik, siyasi ve makro ekonomik endişelerle dolar/TL kuru geçtiğimiz hafta son 3.5 ayın en yüksek seviyesini gördü. Dolarda yaşanan yükselişte, yerli yatırımcıların milyar dolarla ifade edebilecek büyüklükte döviz satışlarına karşın kuvvetli yabancı alımları kurları 3.90 TL seviyesinin üzerine taşıdı. İşte dolar fiyatları....

Bakanlıktan 'joker taşeron' açıklaması

Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü, Joker taşeronların kadroya geçişten yararlanması gerektiğine ilişkin bir yazı yayımladı. İşte joker taşeronların istihdamına ilişkin detaylar.

Lüks araçla vergi kaçıranlara ceza yağdı

Vergi Denetim Kurulu (VDK) Başkanlığı vergi kayıp ve kaçağına sebep olma bakımından riskli bulunan 142 mükellef hakkında vergi incelemesi başlattı. Lüks araç satışı yapan mükelleflerden incelemesi tamamlanan ve vergi kaçırdığı belirlenenlere ise 36,7 milyon lira ceza kesildi.

Şampiyon adayı taylar Sultansuyu'nda dünyaya gözlerini açıyor

Malatya'da safkan Arap atlarının yetiştirildiği Sultansuyu Tarım İşletmesinde damızlık olarak kullanılan şampiyon atların yavruları dünyaya gelmeye başladı. Ocak ayından bu yana 82 tayın dünyaya geldiği işletmede, 28 yavrunun daha doğması bekleniyor. İlk 6 ay annelerinin yanında kalan ve özel ilgiyle yetiştirilen taylar, 2-2,5 yaşına geldiklerinde açık artırmayla satışa çıkarılıyor.

İstanbul'dan 2 ayda yaklaşık 15 milyon yolcu uçtu

Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından ocak ve şubat ayında hizmet alan yolcu sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 2 milyon 826 bin 409 artarak 15 milyonu geçti. Havalimanlarından iki ayda 105 bin 558 sefer gerçekleştirildi.

Kimlik fotokopilerine dikkat: 150 bin TL'si gitti

Elde ettikleri kimlik fotokopileriyle çıkarttıkları SIM kart ile 'araya giren' dolandırıcılar aldıkları tek kullanımlık şifreyle vatandaşın hesabını boşaltıyor. Cep telefonu ile arama yapamayan ya da kendisine ulaşılamadığını öğrenen vatandaş ise gerçeği GSM bayisinde öğrenince iş işten geçmiş oluyor.

Helikopter koruması yerli üreticiye emanet

HEHSİS Projesi'nde ASELSAN'a katkı veren Epsilon, ürettiği kompozit parçalarla TSK tarafından sahada kullanılan helikopterlerin korunmasını sağlıyor. Epsilon Genel Müdür Yardımcısı Atikcan, "Helikopterlerin üzerinde yer alan sinyal bozucu cihazların korunması gerekiyor. Ürettiğimiz kompozit parçalarla bu korumayı gerçekleştiriyoruz. Bu proje tamamen milli projedir ve Türkiye'nin kazancıdır" dedi.

'Gerekirse biz de aynısını yaparız'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya'nın, domates ihraç edecek firmalara getirdiği sayı kısıtlamasına ilişkin, "Şirket sayısının sınırlanmasına kesinlikle karşıyız. Gerekirse biz de aynısını yaparız, şirket seçerek ithalatımızı öyle yaparız" dedi.

'Gerekirse biz de aynısını yaparız'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya'nın, domates ihraç edecek firmalara getirdiği sayı kısıtlamasına ilişkin, "Şirket sayısının sınırlanmasına kesinlikle karşıyız. Gerekirse biz de aynısını yaparız, şirket seçerek ithalatımızı öyle yaparız" dedi

Patates çağrısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Niğde ve Nevşehir’de depolarda 350-400 bin ton patatesin alıcı beklediğini belirterek, "patates tüketelim" çağrısında bulundu.

Memleketine yatırım yaptı çalıştıracak işçi bulamıyor

İstanbul'dan döndüğü memleketi Mardin'de Avrupa'ya ihracat yapan bir tekstil fabrikası kuran Yusuf Atay, çalıştıracak işçi bulamıyor. Atay, eleman bulabilirse 100 bin adetlik üretimini 150 bine çıkaracak.

Et fiyatlarını geçti

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte ormanlık alanlarda çalı diplerinde yetişen kuzu göbeği bulunmasının zor olması kadar fiyatıyla da dikkat çekiyor. 70 liraya inmesi beklenen göbek fiyatlarının etin kilosunu katlayarak 90 liraya çıktığı belirtildi.

Altın zirveyi zorluyor

Yeni bir haftaya "Altın fiyatları" ne durumda? sorusuyla başladık. Gram altın geçtiğimiz Cuma günü rekor kırmıştı. Gram altın bu haftaya da yükselişle başladı. 19 Mart günü altın fiyatları belli olmaya başladı. Gram ve çeyrek altın ne kadar? İşte 19 Mart güncel altın fiyatları.

İşe giriş tarihine göre emeklilik tarihi

Çoğu kişi ne zaman, hangi şartlarda emekli olacağını dahi hesaplayamaz oldu. Emeklilik için ne kadar yıl prim gerekiyor, kaç gün prim ödemeli? Tabloya bakın, emeklilik zamanınızı hesaplayın.

10 yılda 300 bin kişiye iş

Son yıllarda yenilenebilir enerjide görülen büyüme, bu alanda iş fırsatlarının da büyümesini beraberinde getiriyor. Sektör temsilcilerine göre, 10 yıl içinde sadece güneş enerjisi alanında 300 bin kişilik istihdam sağlanabilir.

Sigortada puan sistemi geliyor

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, bankacılıkta kullanılan kredi notu gibi sigorta sektöründe de sigortalılar için bir puanlama düşünüldüğünü söyledi.

İtalyan sigorta devi Generali Türkiye'ye geliyor

Sigortacılığa dev bir oyuncu daha katılıyor. Edinilen bilgilere göre İtalyan sigorta devi Generali, PTT ile ortak sigorta şirketi kurmak için girişimlerini sürdürüyor.

Kayaşehir’de 605 konutsatışa çıkarılıyor

Kayaşehir’de yatay mimari ve mahalle konsepti ile üretilen 605 konut 25 Nisan’da kurayla satılacak. 160 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılacak evler için en düşük ödeme taksiti 667 TL olacak.

Altın tahviliihracında ikinci tur

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine'nin yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak amacıyla altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına bu yıl da devam edeceğini belirterek, “Çalışmalarımızı tamamladık. Altın tahvilinde ikinci ihraç için 26 Mart-20 Nisan’da 4 etap halinde Ziraat Bankası'nın 81 ildeki yaklaşık 320 şubesinde talep toplanacak” dedi.

YEKA’daki başarımız takipte

Ekonomik büyümenin üretimle devam etmesi için hükümetin geliştirdiği projeler, farklı ülkeler tarafından da yakından izleniyor. Kredi Garanti Fonu (KGF) gibi uygulamalar, AB üyeleri başta olmak üzere bütün darboğazdaki ülkelerce yakın takibe alınırken, şimdi de YEKA ihaleleri örnek gösteriliyor.

Barajdaki balıktan 823 milyon TL’lik katkı

Baraj ve göletlerden ekonomiye sadece elektrik ve tarım sulama olarak katkı gelmedi. Buralarda yetiştirilen deniz ürünleri ile 823 milyon TL tutarında gelir elde edildi.

Mastra’da yenidenaltın dökümü başladı

TMSF bünyesindeki Koza Altın İşletmeleri AŞ’ye ait Mastra Altın Madeni’nde 3,5 yıl aradan sonra yeniden altın dökümü yapıldı. 3,5 yıl aranın ardından altın üretimine yeniden başlanan Gümüşhane’deki işletmenin yaklaşık 400 çalışanı var.

NATO’ya silahı biz verelim

SAHA İstanbul, savunma ve uzay sanayiini sıçratmak için 57 konuda öneri hazırladı. Listede, bürokrasinin milli ve yerli performansının ölçülmesi, ticari ve askeri ataşelerin harekete geçirilerek NATO ülkeleri başta olmak üzere ticari işbirliklerinin artırılması gibi maddeler yer aldı.

30 ülkeden 350'ye yakın iş insanı Bursa'ya geliyor

Ticari Safari Projesi kapsamında şimdiye kadar 15 binden fazla iş insanını Bursalı firmalarla buluşturan BTSO, Tekstil Ur-Ge Projesi kapsamında 30 ülkeden 350'ye yakın yabancı firma temsilcisini getirecek.

'Çoban istihdamı desteği küçükbaş üretimini artıracak'

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, "Aşılama ve küpe ile çoban istihdamı destekleri küçükbaş hayvan üretimini artıracak" dedi.

Bakan Fakıbaba'dan 'Çiftlik Bank' açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Çiftlik Bank'ın önünde sadece 'çiftlik' olduğu için millet zannediyor ki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bir ilgisi var" dedi.

'Çanakkale Köprüsü'nü 18 Mart 2022'de açacağız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 18 ay erken bitirilerek 18 Mart 2022'de açılacağını bildirdi.

İstanbul Yeni Havalimanı'nda ticari alanları büyük ilgi gördü

İstanbul Yeni Havalimanı’nda perakende mağazalarının kiralama süreci başladı. Araç kiralama, eczane, kuaför, hediyelik eşya, kuyumcu, bijuteri, tekstil ürünleri, oyuncak, lostra, seyahat ürünleri satış alanları yoğun talep gördü.

Uzun işlemler kısaldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, hükümetin, şirket kurmanın kolaylaştırılması ve bu konuda yaşanan sıkıntıların çözümü adına güçlü bir irade ortaya koyduğunu belirterek, "Sekiz prosedürden oluşan şirket kuruluş süreci tek prosedüre indirildi." ifadesini kullandı.

'2 haneli bir ihracat büyümesi 2018 yılında gerçekleşecek'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye'nin 2017 büyümesini kimisi 4,5 kimisi 5 diyor. Biz daha yukarıda bekliyoruz. 2018'de beklentimiz daha yüksek. İhracatla ilgili yaptığımız çalışmalarda 2 haneli bir ihracat büyümesi 2018 yılında gerçekleşecek" dedi.

Ankara'da 1 TL'lik dönem resmen başladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'nın daha önce duyurduğu ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylanan Büyükşehir otoparklarında "1" TL ücret uygulaması hayata geçirildi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.