Tarımda ‘4.0’dönüşümü

Tarımda başlatılan dijital dönüşüm çalışmalarının bir ayağı daha hayata geçti. Tarımda ‘4.0 dönemi’ne geçiş kapsamında işbirliği anlaşmasına varılan Tarım Kart sayesinde çiftçiler hızlı, güvenli ve kaliteli hizmet alacak. PTT işbirliğiyle çıkarılan Tarım Kartlar, Tarım Kredi’ye ortak olan 535 bin çiftçiye ulaştırılacak.

Hava yolunudijitale taşıdı

Türkiye’nin dijital hava yolu misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Pegasus, baştan aş ağı yenilenen flypgs.com ve Pegasus Mobil uygulaması ile yeni bir dönem başlattı. Havayolu şirketi bu sayede misafirlerinin hızlı, pratik ve dijital bir yolculuğu checkin’den boarding’e kadar olan tüm süreçlerde deneyimlemesini amaçlıyor.

Vatandaşlığa ‘çapraz’ destek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 19 Eylül 2018 tarihinden sonra taşınmaz edinimlerinde tutarın 250 bin dolar olarak belirlenmesi üzerine, taşınmaz alacak yabancılara çapraz döviz kuru kullanma imkanı getirdi.

Yatırım değeri 1.8 milyar TL

Emlak Konut GYO güvencesi ve Teknik Yapı-Halk GYO ortaklığıyla 1.8 milyar liralık hasılat bedeli öngörüsüyle yükselecek olan Evora İzmir projesinde ön talep dönemi başladı. Projede 121 odalı bir otel, konutlar ve ticari alanlardan oluşan 1090 bağımsız birim yer alacak. Ev fiyatları 475 bin liradan başlayacak.

Erzurum Şeker’deyeni sezon

Albayraklar Erzurum Şeker Fabrikası yeni sezonu başlattı. 61 köyden 1964 pancar üreticisiyle sözleşme yaptıklarını belirten fabrikanın Genel Müdürü Necati Karavaizoğlu, “2018 kampanya döneminde 250 bin ton pancarın işlenerek, dönem sonuna kadar 37 bin 500 ton kristal şeker elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

İslam iktisadında Yeni Şafak farkı

Medyada İslam İktisadı Algısı Araştırma Raporu’nda; Albayrak Medya kuruluşları konuya en çok değinen medya organları oldu. Beş yıllık dönemi inceleyen rapora göre Yeni Şafak 466 haberle birinci oldu. Yazarlarımız Hayrettin Karaman ve Faruk Beşer konuyu en fazla köşelerine taşıyan iki yazar oldu.

New York’ta yeni programı anlattı

Türkiye’nin borçlanma bakımından diğer yükselen piyasa ekonomileri ve dünya ortalamasından daha iyi durumda olduğunu vurgulayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Her şeyi hesaba kattığımızda, Türkiye kamu, hanehalkı ya da özel sektör borçları noktasında spesifik hiçbir sorunla karşı karşıya değildir” dedi.

İŞKUR eliyle istihdam762 bine ulaştı

İstihdamın korunması ve artırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin azaltılması ve özel politika gerektiren grupların iş gücü piyasasına kazandırılmasını amaçlayan İŞKUR, istihdama aracılık etmeyi sürdürüyor.

Altın günü yükselişle kapattı

Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,42 artışla 240,00 liradan tamamladı. Çeyrek altın 391,00 lira, Cumhuriyet altını 1.601,00 liradan satılırken, 22 ayar bilezik altının gram fiyatı ise 223 liradan işlem gördü.

Lezzeti tescilli leblebiye talep üretimi artırıyor

Elazığ'ın Ağın ilçesinde, haşlanmış nohudun odun ateşinde yöreye has kumda kavrulmasıyla elde edilen Ağın leblebisinde geçen yıl 300 ton gerçekleşen üretimin bu yıl iki katına çıkması bekleniyor.

Dev yolcu gemisi Bodrum’da

Turizmde ardı ardına rekor rakamlar açıklanırken bir dev yolcu gemisi daha Bodrum’a demir attı. 264 metre uzunluğundaki M/S Marella Dıscovery 2 adlı yolcu gemisinde bin 762 yolcu ve 746 mürettebat bulunduğu ifade edildi.

Güneş enerjisine 165 milyon liralık yatırım

Antalya'da faaliyet gösteren CW Enerji'nin Genel Müdürü Yılmaz, 165 milyon lira yatırımla yeni güneş enerjisi paneli fabrikasını devreye aldıklarını bildirdi.

Ekmekteki oyun sürüyor

Un ihracatına getirilen sınır, TMO'nun buğday hamlesi, arpa ve buğdaya verilen destek ve un sanayicilerinin 1 milyon çuval unu piyasaya süreceğini açıklamasına rağmen vatandaşın ekmeğinde oynanan oyun devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı olmayacağını açıklamasının üzerinden 1 ay geçmeden bazı illerde ekmeğe peş peşe yapılan zamlar vatandaşın tepkisine yol açıyor.

Bursa'da 500 milyar dolarlık rezerv bulundu

Yaklaşık 500 milyar dolarlık mermer rezervi tespit edilen Bursa'nın Orhaneli ilçesinde, bünyesinde yüksekokul, otel ve fuar alanı da yer alacak Maden OSB'nin kurulmasına ilişkin bütün izinler tamamlandı, yatırımcılar 5-6 ay içerisinde fabrikalarının temelini atacak.

Tarım kart ile çiftçiye 6 milyar liralık kredi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Yaklaşık 550 bin kooperatif ortağına Tarım Kart dağıtılacak. Söz konusu kartlar ile çiftçimize yıllık tahmini 2,5 milyar lira nakdi, 6 milyar lira ayni kredi ödemesi sağlanacak. Kooperatif üyelerinin PTT'ye ait işyeri ve ATM'lerde Pttkart ile yapacakları iş ve işlemlerde de hiçbir komisyon ya da işlem ücreti alınmayacak" dedi.

Mutfak sektörü İstanbul'a geliyor

Türk ev ve mutfak eşyası sektöründeki üreticilerin farklı pazarlardan satın almacılar ile buluşabilmesi amacıyla EVSİD tarafından hayata geçirilen Turkish Housewares by Invitation Only etkinliğine bu yıl 55 ülkeden 70 firma katılacak.

İthal 20 biyoteknolojik ilaç teşvikle 'yerli' üretilecek

Türkiye, sağlık sektöründe dışa bağımlılığı en aza indirmek için atılacak yeni adımlara odaklandı, bu kapsamda Türkiye'nin ithal ettiği 20 biyoteknolojik ilacın yerli üretimi için yeni yol haritası hazırlanıyor.

Bakan Albayrak'tan bankalarla ilgili önemli açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Her şeyi hesaba kattığımızda, Türkiye kamu, hanehalkı ya da özel sektör borçları noktasında spesifik hiçbir sorunla karşı karşıya değildir" dedi. Albayrak, "İhtiyaç halinde bankalara gereken desteği vermeye hazırız" açıklamasında bulundu.

Markette yeni fiyat oyunu: Reyonda başka kasada başka

Dolardaki yükselişi bahane ederek ürün fiyatlarına yapılan zamlar, tüketiciye bilgi verilmeden düşürülen gramajların ardından bir hile daha ortaya çıktı.

Alışverişe çıkacaklara poşet uyarısı

Alışverişlerde kullanılan naylon poşetlerin ücretli verilmesine yönelik çalışmanın gündeme gelmesinin ardından bazı marketler yönetmeliğin yürürlüğe girmesini beklemeden poşetlerden ücret almaya başladı. TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise yaptığı açıklama ile vatandaşlara yanlarında alternatif taşıma malzemeleri bulundurmaları yönünde çağrıda bulundu.

'Türkiye ve Japonya arasındaki STA hızlandırıldı'

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, "Türkiye ve Japonya arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nda müzakere görüşmeleri geçen yılın mart ayından itibaren hızlandırıldı. Eylül ayında müzakerelerin 11. tur görüşmeleri düzenlenecek. İki ülke arasında STA'nın olmasını çok istiyorum. Çünkü bu çok önemli bir global strateji. Japonya'nın şu anda Asya Pasifik, Trans-Pasifik Ortaklığı ve AB ülkeleri ile STA'ları var. Türkiye'nin de 27 tane STA'sı var. Eğer biz bağlantı kurarsak iki taraf da bu ba...

Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan istihdam açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı özel bilgi ve ihtisas gerektiren projeler için Proje Bazlı Sözleşmeli Personel istihdam ettiğini açıkladı.

Gram altın 236 lira seviyelerinde

İstanbul Kapalıçarşı'da gram altın 236 lira, çeyrek altın 384 lira ve Cumhuriyet altını 1.567 liradan işlem görüyor. AA Finans Analisti İslam Memiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ve Almanya ziyaretlerinden olumlu mesajlar gelebileceği beklentisi ile Türk lirası varlıkların değer kazandığını belirtti.

'Yerli üretim' logosu yürürlükte

Ticaret İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, etiket, tarife ve fiyat listelerinde ‘yerli üretim’ logolarının bulunmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Dolarda büyük düşüş

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Türkiye'de tutuklu bulunan ABD'li rahip Brunson'a yönelik açıklamaları sonrasında dövizde hareketlilik yaşanmaya başladı. Dün akşam saatlerinde 6.05'e kadar gerileyen dolar yeni güne yükselişle başlamasının ardından yeniden düşüşe geçerek 6.06 seviyelerine indi. Euro ise yaşanan düşüş sonrası 7.13 seviyelerini gördü.

28 Ekim'de sona eriyor: Uzatılması bekleniyor

Türkiye’de uygulanan sürekli yaz saati uygulaması, Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre 28 Ekim’de sona erecek. Ancak bu tarihten önce yapılacak bir başka düzenlemeyle “sürekli yaz saati uygulamasının” uzatılması bekleniyor.

Kağıt fiyatları cep yakıyor

Kağıt sektörünün dışa bağımlı olması sebebiyle avro ve doların artması sonucu kağıdın kullanıldığı birçok alanı olumsuz etkiliyor. Oluklu mukavva sektöründe faaliyet gösteren Olmuksan IP'nin 50. yılı nedeniyle düzenlenen toplantıda Olmuksan International Paper Genel Müdürü Ergun Hepvar ile sektörü ve şirketin yatırım planlarını konuştuk.

Yapılandırma talebi yok

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Kıdemli Bankacısı Andi Aranitasi, şimdiye kadar hiçbir firmanın yapılandırma talebinde bulunmadığını söyledi. Aranitasi, “Finansman yapılarımız güçlü ve çoklu” dedi.

Bankaların gözü Hazine’de

Yüzde 40’a varan yıllık kredi maliyetleri nedeniyle işletmeler ve bireysel müşteriler bankalara uğrayamaz oldu. Para satmakta zorlanacakları bir döneme giren bankaların; reel sektöre kredi vermek yerine ellerindeki mevduatı Hazine kağıtlarında değerlendirmeleri bekleniyor. Bankalar, yüksek faizden para kazanma döneminin kapısını yeniden araladı.

İşsizlik Fonu 124 milyar lirayı aştı

İşsizlik Sigortası Fonu’ndan bu yılın ocak-ağustos döneminde işsizlere 2 milyar 942 milyon lira ödeme yapıldı. Büyüklüğü 2018 Ağustos sonu itibarıyla 124 milyar lirayı aşan fona, geçen ay 106 bin 213 kişi başvuruda bulundu.

Kayıt dışılığa rehberliçözüm

Yeni Ekonomik Program (YEP) ile kayıtlı istihdamın teşviki kapsamında veri analizleri üzerinden denetim faaliyetleri daha da sıkılaştırılacak. Geçmişte denetimler sonucu kayıt dışı olduğu belirlenen işletmelere yazılan yoğun cezaların yerine; işletmeleri yönlendirici rehberlik ile ticari kayıt içine alma dönemine geçilecek.

Süt üreticileri çözüm bekliyor

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, süt üreticilerinin son dönemde yaşadığı sorunların çözümüne yönelik 14 maddelik talep listesi hazırladıklarını belirtti. Özcan, kur ve girdi maliyetlerinde artışın süt üreticilerini olumsuz etkilediğini söyledi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.