Türkiye Ekonomisi Haberleri

Bir güzel haber de Siirt'ten geldi: Ekonomiye 500 milyon lira katkı sağlayacak

Geçtiğimiz günlerde Ilısu Barajı'nda enerji üretimine başlanmasının ardından bir güzel haber de Siirt'ten geldi. Dicle Nehri üzerinde yapılan ve silindirle sıkıştırılmış beton tipine göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olan Çetin Barajı’nın enerji üretimine başlandı. Bakan Pakdemirli, barajın milli ekonomiye yıllık 500 milyon lira katkı sağlayacağını söyledi.

Vergi indiriminden yararlanmak isteyenlere 'borcu olmaması' şartı

Vergi indiriminden yararlanmak isteyen gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri için indirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son 2 yıla ait vergi beyannamelerini kanuni süresi içerisinde vermiş olmaları ve beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödenmesi şartı aranacak.

TL işlemlerine yeniden başladı

Clearstream Banking, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun TL işlem sınırlamalarından muaf tutulması ardından TL işlemlerine yeniden başladığını açıkladı.

Bakan Varank'tan yerli solunum cihazı açıklaması: Binin üzerinde ihracat yapıldı

Bakan Varank: "Bugün itibarıyla binin üzerinde yoğun bakım solunum cihazımızın ihracatını gerçekleştirmiş durumdayız."

Karpuz üreticisini sevindiren karar: 300 dolara çıkarıldı

Çin’den sonra dünyanın en büyük karpuz üreticisi Türkiye’ye ithal gelen karpuzun vergisi ton başına 75 dolardan 300 dolara çıkartıldı. Türkiye’nin karpuz ihtiyacının yüzde 20-25’ini karşılayan Adana’da ise karar çiftçileri sevindirdi.

Bakan Pekcan açıkladı: Firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerine destek geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Firmalarımızı e-ihracata özendirmek amacıyla e-ticaret sitelerine üyelik giderlerini 2020 yılı için yüzde 80 , takip eden yıllarda yüzde 60 oranında destekleyeceğiz" dedi.

İpuçları Dijital Dönüşüm Ofisi’nden: Sanalda 6 adımda güvenli alışveriş

Cumhurbaşkanlığı, internette güvenli alışverişin altın kurallarını belirledi. İnternette alışveriş yapacak vatandaşları dolandırıcılık mağduru olmamaları konusunda uyaran Dijital Dönüşüm Ofisi, 6 noktaya dikkat çekti.

Cezayir'den yola çıkan dev gemi 30 Mayıs'ta Türkiye'ye ulaşacak

Cezayir'in Arzew Limanı'ndan yola çıkan "Tessala" adlı sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gemisinin 30 Mayıs'ta Türkiye'de olması bekleniyor.

4 günlük tatilin ardından dolar güne nasıl başladı?

Uzun bayram tatili sonrası haftanın ilk iş gününe dolar/TL 6,80 seviyesinin altında başladı. 4 günlük tatilin ardından dolar 6,77 seviyesinde işlem görürken, euro ise 7,41 bandında yer alıyor.

ÇAYKUR'dan üreticilere 'acele etmeyin' çağrısı

ÇAYKUR "Üreticilerimiz henüz taze olan çaylarını acele etmeden, alım ekibimiz ve kendilerini zor duruma düşürmeden toplamaya devam ettikleri sürece bu günlerde uyguladığımız günlük yaş çay alım kontenjanına devam edilebilecektir" dedi.

Enerjide temelleri Menderes attı

Türkiye’nin petrol sektöründeki dev şirketlerinin temeli, 1950-1960 yıllarında tek başına iktidar olan Başbakan Adnan Menderes döneminde atıldı. TPAO enerji aramalarında Türkiye’yi temsil ederken, Türkiye’nin önemli hidroelektrik santralleri Hirfanlı ile Demirköprü barajları da bu dönemde açıldı.

Hızlı tren seferleri yarın başlıyor

Koronavirüs nedeniyle ara verilen hızlı tren seferleri yarı kapasite ile yeniden başlıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, ilk seferin yarın saat 07.00’de Ankara-İstanbul arasında olacağını açıkladı.

Bayram hediyesi gibi kaynak: KKTC’ye 2,2 milyar TL destek

Türkiye ve KKTC arasındaki anlaşmayla Kıbrıs’a 2 milyar 288 milyon liralık kaynak aktarılacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Anlaşma, salgının ekonomide açtığı yaraların hızla iyileştirilmesine destek verecek” dedi. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Önemli olan bu coğrafyada, Türkiye’nin desteğiyle KKTC’yi güçlendirmek” dedi.

Karavan yayla yolunda

Trabzon’daki sahil ve yaylalarda ‘Karavan Park Projesi’ hayata geçirilecek. MÜSİAD Genel Merkez Turizm Komite Teşkilat Başkanı Ümit Hotaman, projenin özellikle koronavirüs sonrası daha da yaygın hale gelecek karavan turizminin, bölgenin çekim merkezi olması adına atılmış önemli bir adım olduğuna işaret etti.

Salgın ticareti durduramadı

İstanbul Ticaret Odası’nın verileri; Türkiye'de ilk yeni tip koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart'tan 21 Mayıs'a kadar geçen 72 günlük sürede İstanbullu şirketlerin salgına karşı pes etmeyerek faaliyetlerini sürdürme mücadelesi verdiğini gösteriyor.

İstanbul'da 117 bin konut dönüşüyor

Türkiye’nin dört bir yanında kentsel dönüşüm hızla devam ediyor. En büyük dönüşüm İstanbul’da yapılıyor. Şimdiye kadar 292 bin 583 konutun dönüştüğü ilde 116 bin 827 konutun dönüşüm çalışmaları başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıkladı: Hızlı tren seferleri perşembe günü başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle ara verilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerini perşembe günü başlatacaklarını açıkladı. Karaismailoğlu, "İlk yüksek hızlı trenimizi sabah 07.00’de Ankara’dan İstanbul’a uğurlayacağız" dedi.

Bakan Dönmez açıkladı: Yenilenebilir enerji üretiminde günlük rekor kırıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "24 Mayıs günü elektrik üretimimizin yüzde 90'ını yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde ederek günlük üretimde yeni bir rekora daha imza attık" dedi. Dönmez, "Milli enerjimiz yenilenmeye, yatırımlarımız meyvelerini vermeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu: Ankara-Sivas YHT projesinin bu yıl hizmete alınması için çalışmalar sürüyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesini bu yıl içerisinde vatandaşların hizmetine sunabilmek için yoğun bir şekilde çalışıldığını ve hattı kesimler halinde işletmeye almayı hedeflediklerini belirtti.

Bakan Selçuk: 62 bin 500 kişinin hesabına toplamda 60 milyon TL yatırıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, üretimde etkinlik ve verimliliğin sağlanmasında en önemli rolü üstlenen nitelikli iş gücünün tesis edilebilmesi için 62 bin 500 kişinin yaklaşık 60 milyon TL tutarındaki Mayıs ayı mesleki yeterlilik, sınav ve belgelendirme teşvikinin ödendiğini açıkladı.

Koronavirüs sonrası ulaşımda normalleşme dönemi: Biletler satışa çıktı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle faaliyetleri durdurulan demir yollarında 28 Mayıs'ta başlayacak konvansiyonel ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri için biletler bugün satışa çıkarılırken, biletleri daha önce satışa sunulan hava yolu sektöründe seferlerin 4 Haziran itibarıyla başlaması planlanıyor.

Uzak Doğu pazarlarında yeni kapılar birbiri ardına açılıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen alınan tedbirler eşliğinde ihracatta pazar çeşitlendirmesi çalışmalarına hız verdiklerini belirterek, "Bu kapsamda özellikle Uzak Doğu ülkelerine yönelik yürüttüğümüz tarım ürünleri ihracatının önündeki engelleri bir bir kaldırıyoruz. Son dönemde yaptığımız yoğun çalışmalar neticesinde süt ve süt ürünleri ihracatı için Çin kapılarını açarken, Tayland'dan da Türk elması için izin çıktı" dedi.

SunExpress koronavirüs nedeniyle askıya alınan seferlere 4 haziranda başlıyor: HES kodu olmayan binemeyecek

Koronavirüs (kovid-19) salgını kapsamında tüm yurt içi ve yurt dışı seferlerini askıya alan SunExpress, iç hat uçuşlarına 4 haziranda kademeli olarak başlayacağını açıkladı. Uçuşlarda yolcuların uçağa kabulü, Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği ‘Hayat Eve Sığar’ projesi kapsamında verilen HES kodu ile sağlanacak. HES kodu sorgulamalarında uçuşa elverişli olmadığı tespit edilen yolcular, uçuşlara alınmayacak.

Keban HES'te yüzde 100 yerli jeneratör kullanımı başladı: Tamamen sıfırdan üretmeyi başardılar

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürü İzzet Alagöz, Keban Hidroelektrik Santrali’nde (HES),yüzde 100 yerli jeneratör testlerinin tamamlanarak başarıyla devreye alındığını bildirdi. Alagöz, "Kolayı tercih edip ihale çözümü de aramadık. İçimizde kanayan yara olan yerli mühendisliğin bir yerde kendini göstermesi gerektiğini düşündük. Bu duygularla 'Jeneratörü kendimiz yapalım' dedik" şeklinde konuştu.

Yargıtay'dan emsal karar: Bu hareket tazminatsız kovulma sebebi

Sorumlu olarak çalıştığı mağazada, yüksek prim alabilmek için fire ürünleri düşük gösteren mağaza sorumlusu, tazminatsız şekilde kovuldu. Mahkemenin, ’tazminat ödenmeli’ dediği uyanık müdüre kötü haber Yargıtay’dan geldi. Yüksek mahkeme, envantere doğru rakamın girilmemesinin haklı nedenle feshin gerektirdiğine hükmetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı şantiyeler yaz boyunca koronavirüs önlemleri ile çalışacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Covid-19 ile milli mücadelenin devam ettiği bugünlerde karayolları, demiryolları ve havayollarında yüzlerce şantiyenin dur durak demeden çalıştığını belirterek, Covid-19 salgınına karşı önlemlerin Bilim Kurulu ile işbirliği içerisinde yürütüldüğünü söyledi. Kontrollerin “sıfır tolerans” prensibiyle yapıldığını, bu nedenle şantiyelerde hiçbir sıkıntı yaşanmadığını bildiren Karaismailoğlu, “Şantiyelerimizde tüm önlemlerin titizlikle yürütülmesi saye...

Annelere 2,4 milyar liralık doğum yardımı: Yeni doğum yapan tüm anneleri kapsıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, doğum yardımları kapsamında son 5 yılda 4 milyon 626 bin 243 anneye, yeni doğan bebekleri için toplam 2 milyar 399 milyon 48 bin lira ödeme yapıldığını bildirdi.

Bakan Albayrak OECD raporunu paylaştı: Almanya, Fransa ve İtalya'yı geride bıraktık

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “OECD’nin ihracatın içindeki ithalat payı araştırmasına göre Türkiye yüzde 16,5 ile en iyi 20’de ve Almanya, Fransa, İtalya’dan iyi durumda” dedi.

Kalın: Türkiye'ye gelen turistlere koronavirüs testi uygulanacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kovid-19'la mücadelede yeni döneme ilişkin, "Turistler kendi ülkelerinde uçağa binmeden önce de buraya geldikleri zaman da test edilecekler. Turizm bölgelerinde, otel gibi yerlerde de test merkezleri olacak. Kliniklerimiz, sağlık altyapımız olacak buralarda. Otellerde bununla ilgili kişiler görevlendirilecek" açıklamasını yaptı.

Bakan Selçuk açıkladı: 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasına destek 2 milyar lirayı geçti

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasında bugüne dek 2 milyar 30 milyon 380 bin TL toplandığını açıkladı.

Ekonomide bahar havası: İstihdam endeksi ilk çeyrekte arttı

Salgının ekonomiye etkileri azalmaya başladı. Veriler, koronaya direnen ekonomide bahar havasının yakın olduğunu gösterdi.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan: Devlet yeni bir rol kazanıyor

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, salgın sürecinin eşitsizliklere ve ekonomik güvensizliklere cevap vermede devletlere geçmişe göre daha büyük bir rol tasarladığını söyledi. Bahçıvan, “Bu süreçte, devletin kazanmakta olduğu yeni rolü düşünmeliyiz” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+