Türkiye Ekonomisi Haberleri

Dolar güne nasıl başladı?

Döviz fiyatlarında 25 Kasım yeni güne başlangıç rakamları belli oldu. Döviz fiyatlarındaki dalgalanma sonrası doların fiyatının ne kadar olduğu euronun kaç liradan alınıp satıldığı merak edliyor. İşte yeni günde dolar ve euronun fiyatı..

25 Kasım altın fiyatlarında son durum

Serbest piyasalarda haftanın üçüncü işlem günü yaşanırken, altın fiyatları son dakika hareketliliği de devam ediyor. Sabahın ilk ışıklarından itibaren altın fiyatları ne kadar sorusuna yanıt aranıyor. Hem ülkemizde hem globalde pek çok yatırımcının güvenli bir liman olarak gördüğü altın fiyatları ne kadar oldu? Gram altın 464 lira seviyesinde işlem görüyor.

500 bin şikayet gelmişti: Çıldırtan mesajlar için son 5 gün!

İstenmeyen ticari mesaj ve e-postalara yönelik yeni bir döneme giriliyor. 500 bin şikayet üzerine Ticaret Bakanlığı'nın devreye aldığı uygulama 3 aylık ek sürenin ardından 1 Aralık 2020 tarihi itibariyle başlıyor. Söz konusu tarih itibariyle İleti Yönetim Sistemi'nde onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilemeyecek. Vatandaş ise sistem üzerinden hangi firmalara onay verdiğini görebilecek, istediğinde ise bu onayları iptal edebilecek ve kendisini ticari iletilerle rahatsız eden...

Yabancının algısı kırıldı sıra yerlide

Merkez Bankası, döviz kurunu baskılamak için faizi yüzde 10,25’ten yüzde 15’e çıkardı ancak doların ateşi bir türlü düşmüyor. Yabancı yatırımcının son iki haftada Türkiye’ye girişlerinin arttığını belirten Prof. Dr. Sefer Şener, “Yerli yatırımcının dövize ilgisi sürüyor. Yabancının algısı bir nebze kırıldı. Sıra yerlide” dedi.

Stokçu depo dışında

Salgınla birlikte gıdaya artan talep; buğday, arpa, mısır gibi birçok üründe stokçuluğun başlamasına neden oldu. Buna bağlı olarak ürün fiyatlarında artış yaşanması tartışma yarattı. Artışın sorumlusu olarak depo sahiplerinin gösterildiği alanda; sektör temsilcileri, ürün alımından satımına kadar tüm süreçlerde kontrolün Ticaret Bakanlığı’nın elinde olduğuna işaret ediyor. Temsilciler, “Böyle birileri varsa lisanslı depolar dışında aranmalıdır” diyor.

Borcu ve cezası olanlar dikkat: Yapılandırma başladı

Vergi, trafik cezası ve öğrenim kredisi borcu olanlara yönelik yapılandırmalar başladı. Malatya Vergi Dairesi Başkanı Fatih Güleç, yapılandırma imkanlarından faydalanmak isteyen mükelleflerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapmaları gerektiğini ifade etti.

BDDK'dan aktif rasyo kararı geldi: Aktif rasyo merak ediliyor

BDDK aktif rasyosu hesaplamasını kaldırma kararı aldı. Mayıs ayından bu yana uygulamada olan aktif rasyosu 31 Aralık tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılacak. Peki, aktif rasyo ne demek? Ekonomi gündemini takip edenlerin merakla araştırdığı sonun cevabını sizler için haberimizde derledik. İşte, "Aktif rasyo ne demek?" sorusunun cevabı...

Evde kaldıkça çay tüketimi patladı: Koronavirüs satışları katladı

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgın sürecinde insanların evde daha fazla zaman geçirmesinin çay satışlarına yansıdığını, bunun, kuruma ve üreticiye katkı sağladığını söyledi. Yılın ilk 3 ayında 15-20 bin ton gerçekleşen çay satışı bu yıl 40 bin tona çıktı.

Tüm sürücüleri ilgilendiriyor: Denetimler haftaya başlıyor

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta uygulamaya girecek. 1 Nisan 2021'de sona erecek uygulama kapsamında, kış lastiği takmayan sürücülere 776 lira ceza kesilecek. MASFED Başkanı Aydın Erkoç, "Sürücüler hem kendi güvenlikleri hem de diğer sürücülerin ve yolcuların güvenliği için bu kurala uyarak bir an önce lastik değişimini yapmalılar" ifadelerini kullandı.

BDDK'dan yeni karar: Aktif rasyosu uygulaması kaldırılacak

BDDK aktif rasyosu hesaplamasını kaldırma kararı aldı. Mayıs ayından bu yana uygulamada olan aktif rasyosu 31 Aralık tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılacak.

Dolar kaç lira oldu?

Döviz fiyatlarındaki dalgalı seyir yatırımcılar tarafından da yakından takip ediliyor. 24 Kasım döviz fiyatları belli oldu. Doların fiyatının kaç lira olduğu euronun kaç liradan işlem gördüğü merak ediliyor. İşte dolar ve euroda son rakamlar..

Türkiye’de ilk: Yaptıkları proje ile kapasite arttı

Bursa'da faaliyet gösteren bir yolcu otobüsü firması, korona salgını döneminde yolcuların daha güvenle seyahat etmesini sağlamak amacıyla geliştirdiği 1+1+1 koltuk sistemiyle Türkiye'ye örnek oldu. Yeni sistemle seferlerine başlayan otobüs sayesinde firmaların korona sürecinde yarı yarıya azalan koltuk satışları da artmış oldu.

Yüzde 90'ı yerli ve milli olarak üretildi: Ülkeye katkısı 90 milyon dolar

Türkiye'de üretilen yerli solunum cihazı (ventilatör) hastanelerde kullanılmaya başlandı. Adana Şehir ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi'nde görevli Doktor Murat Erdoğan, elektronik mühendisi kardeşiyle birlikte solunum cihazı projesinde çalıştıklarını belirterek, "Yerli solunum cihazı ülke ekonomisine katkısı 90 milyon dolar oldu’’ dedi.

Altın fiyatları hafif düşme eğiliminde

Geçtiğimiz hafta sert bir düşüş yaşayan altının haftanın ikinci gününde nasıl seyredeceği merak ediliyor. 24 Kasım Salı günü için altın fiyatlarında sorgulamalar başladı. ABD seçimleri, aşı çalışmalarında olumlu gelişmeler ve Merkez Bankası’nın faiz açıklaması sonrası düşüş eğilimi gösteren altın fiyatlarında son durum nedir? bugün gram altın ne kadar, çeyrek altın kaç TL'den satılıyor?

Kapalıçarşı'da altın fiyatları: Çeyrek altın günü 765 liradan tamamladı

İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 2,27 artışla 472,20 liradan tamamladı. Bugün kapanışta çeyrek altın 765 lira, Cumhuriyet altını 3 bin 132 liradan satıldı.

Bakan Elvan'dan yeni mesaj: Adımlarımızı hızla atacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: "Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül ile bir araya geldik. İş dünyası ve STK'lar ile yapacağımız toplantılar öncesi değerlendirme yaptık. Önümüzdeki günlerde iş dünyasının görüşlerini de alıp adımlarımızı hızla atacağız." dedi.

Bodrum'da hedef 2,5 milyon yabancı turist

Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) tarafından başlatılan turizmi çeşitlendirme hamlesi kapsamında, başta tarım ve gastronomi olmak üzere spor ve doğa gibi alanlarda hayata geçirilecek projelerle ek 1 milyon yabancı turist ve 1 milyar dolar gelir hedefleniyor.

Bakan Dönmez duyurdu: TOGG banttan inmeden şarj altyapısına dair çalışmalar büyük oranda tamamlanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "TOGG banttan inmeden şarj altyapısına dair çalışmalarımızı büyük oranda tamamlamış olacağız" dedi.

Bakan Pekcan: 2020'de 2,48 milyar lira destek ödemesi yapıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "2020'de ihracatçıya 1,9 milyar lira, hizmetler sektörü ihracatına 588,3 milyon lira toplamda 2,48 milyar lira destek ödemesi yapıldı" dedi.

Dolar haftaya nasıl başladı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın reform vurgusu ve faiz kararı sonrası sert düşüş yaşayan döviz fiyatlarında yeni haftanın ilk rakamları belli oldu. Yatırımcılar haftanın ilk işlem gününde doların fiyatının ne kadar olduğunu euronun kaç liradan alınıp satıldığını araştırıyor. İşte 23 Kasım 2020 döviz fiyatları..

İflas ile karıştırılan konkordato ne anlama geliyor: Koronavirüs salgınında artan başvurular merak konusu oldu

Özellikle koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklanan ekonomik buhran döneminde ticari faaliyetlerini sürdürmek isteyen ancak borçlarını ödemekte güçlük çeken şirketlerin en çok başvurduğu yöntem konkordato ilan etmek. Şirket sahipleri ve birçok vatandaş ‘Konkordato Nedir? Hangi durumlarda ilan edilir? Kimler Konkordato ilan edebilir?’ Diye İnternette aratmaya başladı. Avukat Devrim Nur Kayabalı, konkordatodan ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

TÜBİTAK'tan personel alımı: Başvurular 14 Aralık'a kadar yapılacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 105 personel alımı yapacak. Çeşitli birimlere yönelik alınacak personeller Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine bağlı Bilişim Teknolojileri Enstitüsünde istihdam edilecek.

Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor

Altın fiyatlarında son dakika gelişmeleri büyük ve küçük ölçekli yatırımcı fark etmeksizin gün içerisinde vatandaşların araştırma konusu haline geliyor. Yastık altı yatırımcılardan büyük ölçekli yatırımlarını gerçekleştiren vatandaşlara birçok kişi sarı metalin düşüşü ile beraber detayları araştırmaya başladı. Peki son günlerde düşüş trendinde olan altın fiyatları bugün ne kadar? 23 Kasım Pazartesi günü gram altın ne kadar, çeyrek altın kaç liradan alınıp satılıyor?

Salgın desteğiyle istihdam korundu

Türkiye, Kovid-19 sürecinde üretim çarklarını döndürmeye ve istihdamı korumaya özen gösteriyor. Artan enerji talebini karşılamada önemli bir yere sahip yerli kömürde açıklanan destekler şirketlerin hesaplarına yattı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl verilen destekler 100 milyon lirayı buldu.

Bakan Varank, Milli Turbojet Motoru'nu test etti: İlk olarak SOM füzelerinde kullanılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kale Grubu'nun savunma ve havacılık şirketlerinden Kale Ar-Ge'nin geliştirdiği Milli Turbojet Motoru'nu test ederek, Ar-Ge ve seri üretime hazırlık aşamaları hakkında bilgi aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Kale'nin geliştirdiği ve inşallah yakın zamanda teslim edeceği bu motorlarla ülkemizde çok büyük bir açığı kapatmış olacağız. Biliyorsunuz Türkiye'ye gizli-açık ambargolar uygulanıyor. Bu manada da ambargoları yenecek bir ürünü bugün ...

Türkiye'nin 21 Kasım koronavirüs verileri açıklandı: Bilanço ağırlaşıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 21 Kasım günü itibari ile son 24 saatte gerçekleşen koronavirüsle ilgili ölüm ve hasta sayısını paylaştı. Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 135 kişinin hayatını kaybettiğini, 5532 kişiye ise koronavirüs tanısı konduğunu açıkladı..

İlk yerli uydu 6-A'nın fırlatılma tarihi belli oldu

Türkiye’nin ilk yerli üretim uydusu 6-A'ya ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan tarih açıklaması geldi. Yerli uydunun 2022 yılında fırlatılacağını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, "Çok yakında kendi yaptığımız uydumuzla dünyada çok geniş bir coğrafyaya uydu hizmeti ihraç edeceğiz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Oruç Reis 2 bin 806 kilometre daha sismik veri toplayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, bugün yayımlanan yeni Navtex (denizcilere duyuru) ile birlikte 2 bin 806 kilometre daha sismik veri toplayacağını bildirdi.

Bakanlık bir kez daha uyardı: O hesaplara itibar etmeyin!

Özellikle sosyal medya platformları üzerinden son zamanlarda giderek artan kart aidatı iadesine yönelik ilanlara ilişkin Ticaret Bakanlığı'ndan uyarı geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada bakanlığın, kamu kurum ve kuruluşlarının adları ya da logoları kullanılarak kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığı iddia edilen sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi yönünde uyarıda bulunuldu.

Hurda araba parçalarını birleştirilerek orijinal gibi satılıyor

İkinci el araç fiyatlarındaki artışı fırsat bilen bazı dolandırıcılar, hurda araba parçalarının birleşimiyle oluşturulan araçları piyasada orijinal gibi satıyor.

145 yıllık hayal gerçek oluyor: Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sona yaklaşılıyor

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez dile getirilen ve 2. Abdülhamid Han zamanında projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun Ordu etabında sonlara gelindi. 2020 yılının sonlarına doğru açılması planlanan ancak pandemi dolayısı ile çalışmaların yavaşladığı yolun 2021 yılının ortalarında tamamen hizmete açılması hedefleniyor.

Altın piyasasında son durum: Hareketlilik devam ediyor

Altın fiyatlarında ani düşüş yaşamasıyla beraber binlerce yatırımcı gün içerisindeki bu gelişmeleri yakından takip etmeye başladı. Koronavirüs aşısı ile ilgili yaşanan iyi yönlü gelişmeler sonrası bu yatırım aracının yukarı yönlü grafiği tersine dönerken kritik sınırdan giderek uzaklaşan altın fiyatları vatandaşların araştırma konusu haline geliyor. Peki 21 Kasım 2020 altın fiyatları ne kadar?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+