Ramazan'da günde 19,5 lira harcıyoruz

Bu sene Ramazan ayında yapılan harcamalar azaldı. Yapılan araştırmada 2017 Ramazan harcamalarının diğer yıllara göre arttığı tespit edildi.

Onur Air'in davasında karar çıktı

İran'ın, Onur Air’in kendilerine ait olduğu gerekçesiyle 3 yıl önce İstanbul’da açtığı davalardan ilk karar çıktı. Mahkeme, İran tarafının talepleri için ret kararı verdi. Onur Air hisselerinin üçüncü kişilere devri için tedbir kararını da kaldıran mahkeme, şirketin İranlı ortağının yokluğunda yapılan genel kurulda alınan kararların da yerinde olduğuna hükmetti.

BDDK'dan döviz mevduatları açıklaması

Hükümetin döviz mevduatlarına el koyacağına yönelik iddialara ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben'den cevap geldi. Akben döviz mevduatlarına el koyma dedikodusunun abesle iştigal olduğunu söyledi.

Dolar haftaya böyle başladı

Geçtiğimiz hafta 4.5010 lira olan dolar rakamları bugün de merak ediliyor. Dolar haftaya nasıl başladı? Dolar kaç lira oldu? İşte 21 mayıs dolar ve euro fiyatları.

Bin 886 TL'den 50 TL’ye düşüyor

Vergi, prim gibi borçlara yapılandırma başvuruları başladı. Yapılandırma ile gecikme faizi yerine YİÜFE hesaplanacak. Peşin ödemede Yİ-ÜFE’nin de yüzde 90’ı silinecek. Bin 886 liralık gecikme faizi yerine 50 lira Yİ-ÜFE ödenecek.

Ramazan'da internet alışverişi tercih ediliyor

Sahuru sanal mağazalarda turlayarak bekleyen erkekler Ramazan alışverişini canlandırırken, çalışan kadınlar ise iftar alışverişlerini mesaide yapıyor.

İşte günün altın fiyatları

Altının bir kaç günkü yükselişi devam ediyor. "Bugün çeyrek altın kaç lira?" sorusu daha sık sorulmaya başladı. Çeyrek altın ve gram altın fiyatları gündemdeki gelişmelere göre yükseliş ve düşüşler yaşıyor. İstanbul'un kalbinin attığı Kapalıçarşı'da ise çeyrek altın kaç lira? İşte Cumhuriyet, gram ve çeyrek altın fiyatları.

Fıstıklıya karşı kayısılı baklava

Malatya'da tatlıcılar, Antep fıstığı fiyatlarındaki artış üzerine cevizli, fındıklı, kayısılı ve kayısı çekirdekli baklava üretmeye başladı. İş yerlerinin vitrinlerine Antep fıstığı boykotuna ilişkin afişler asan baklava üreticileri, ürünlerinde kentle özdeşleşen kayısı ve kayısı çekirdeğini de kullanıyor

Barajlar ve akarsulardan elektrik üretimi yükseldi

Türkiye elektrik üretiminde geçen hafta başında bir ilki yaşadı. Daha önce yüzde 45’i bulan elektrik üretiminde doğalgazın payı günlük bazda ilk kez rekor kırarak yüzde 21’e düştü. Barajlara gelen su burada başrolü oynarken, yerli kömürün payı yüzde 16, akarsuların payı yüzde 11 oldu.

Prim borçlusu emekliye düşük faizli kredi desteği

Hükümetin prim borçlarını yapılandırma, binlerce Bağ-Kur'luya sigortalarını canlandırma hamlesine bankalar da omuz verdi. Prim borcu olan emekliler düşük faizli kredi kullanabiliyor.

Ekonomik seferberlik başlıyor

Seçim beyannamesini 24 Mayıs’ta açıklayacak AK Parti, evi olmayan emekli, işi olmayan genç bırakmayacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, “Son açıklanan ekonomi paketleri alım gücünü artırıp iç talebi canlandıracak” dedi. Beyanname Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.

Dev tesise devlet desteği

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında Sütaş Süt Ürünleri AŞ tarafından Bingöl’de yapılacak entegre teknik büyükbaş hayvancılık yatırımına sağlanan desteğin detayları belli oldu.

Akıllı telefon doping oldu

Türkiye'deki tüketici teknolojileri pazarı bu yılın ilk çeyreğinde de büyümeye devam etti.

Yabancıdakaygı yok

Mart ayında başlatılan seçim kararı ile Türkiye ekonomisine yönelik artan hamlelerin yurt dışı yatırımcıları endişelendirmediği dile getirildi. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta çıkarma yaptığı İngiltere'deki fonlardan ilk etapta 100 milyar doların Türkiye’ye gelmesinin de sürpriz olmayacağı belirtiliyor.

Altında yeni rekorlar kapıda

Güvenli liman olarak görülen altın, rekor tazelemeye doymuyor. Son zamanlarda dolar kurundan bulduğu destekle yükseliş eğiliminde olan altının gram fiyatı, 187,5 lira ile rekor kırdı. Vatandaşın vazgeçilmez tasarruf aracı sene başından beri yatırımcısına yüzde 17'nin üzerinde getiri sağladı. Uzmanlar, yükselişin 192 liraya kadar sürebileceğine işaret ediyor.

Ustura modayaayak uydurdu

Bakkal ve kasaptan sonra mahallenin vazgeçilmezi berberler, yepyeni tarzıyla gözde meslekler ve yatırım alanları arasında yer alıyor. Eski dükkanların yerine şimdilerde kişisel bakım merkezini andıran lüks salonlar açılıyor.

Mühimmatta elimiz güçlü

Türk savunma sanayisinin Ar-Ge ve üretim altyapısıyla öne çıkan iki kurumunun iş birliğiyle Türkiye'deki mühimmat üretim kapasitesi artırılacak, bir dizi yeni yerli ürün geliştirilecek.

%20 indirime rekor başvuru

TOKİ’nin borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yüzde 20 indirim getiren kampanyasına, 13 bin 905 vatandaş başvurdu. Kampanya sonunda 817 milyon 303 bin lira elde edildi.

Değerli TL için yerli üretim şart

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, "Türk lirasının değerini korumak istiyorsak enflasyonu kontrol altına almak, yurt içinde üretimi arttırıp ithalatı azaltarak ihracata yönelmek durumundayız" dedi.

Balda 2022 hedefi

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, "Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün en son yayınlanan verilerine göre dünyada 143 ülkede 1 milyon 510 bin 568 ton bal üretimi gerçekleşmiştir. Bal küresel pazarının 2022 yılına kadar 2,4 milyon tona ulaşacağı tahmin edilmektedir" dedi.

Günde 3 ton ciğer tüketiyorlar

Şanlıurfa'da Ramazan ayının vazgeçilmezi yine ciğer kebabı oldu. Günde yaklaşık 3 ton ciğerin tüketildiği Şanlıurfa'da, vatandaşlar iftar ve sahurda her yıl olduğu gibi bu yıl da ciğer kebabını tercih ediyor.

Hurma ithalatına 5 yılda 143 milyon dolar harcandı

Türkiye, 2013-2017 döneminde 143 milyon 329 bin dolarlık hurma ithal etti. Geçen yıl sofralarda 13 farklı ülkeden hurma yer alırken, 51 milyon 309 bin dolarlık ithalatın yüzde 91,7’si Suudi Arabistan, İsrail, İran, Tunus ve Filistin'den karşılandı.

Dünyada ilk: Modüler Trafik Radar Sistemi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "İthal Sanayi Ürünlerinin Yerlileştirilmesi Programı" kapsamında yürütülen çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını belirterek, "Gelecek 5 yıllık süreçte cari açığın kapatılmasına, bu çerçevede geliştirilen Modüler Trafik Radar Sistemi (Trafidar) 210 milyon dolarlık, 3D Metal Yazıcı ve Metal İşleme Cihazları ise 100 milyon dolarlık katkı sağlayacak." dedi.

Balıkta fiyat pahalılığı sürüyor

Av sezonunun istenilen düzeyde geçmediği Batı Karadeniz'de, fiyatlardaki pahalılık balık tüketiminin azaldığı ramazan ayında da sürüyor. 15 Nisan'da sona eren sezonun ardından Karadeniz'e açılan 8-16 metre arasındaki tekneler, istavrit ve çinekop avlıyor. Balık kaç lira? Balık ne kadara satılıyor?

Türkiye'nin eli mühimmatta güçlenecek

MKEK ve TÜBİTAK SAGE, güvenlik güçlerinin ihtiyaçları karşılanması ve Türk savunma sanayisinin altyapısının güçlendirilmesi için bir dizi proje yürütecek.Bu kapsamda, TSK'nın artan mühimmat taleplerinin karşılanmasına yönelik MKEK'nin üretim kapasitesi artırılacak.Roket yakıtı ve duyarsız patlayıcı üretim ve dolumu, yurt dışından tedarik edilen çeşitli mühimmatlar, kara platformlarının koruma mühimmatları, deniz mayını ve su altı patlayıcılara yönelik geliştirme ve üretim yapılacak.

Zonguldak’tan Avrupa’ya yılda bin 200 ton salyangoz ihraç ediyorlar

Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Çaydeğirmeni beldesinde 1997 yılında kurulan salyangoz işleme fabrikasında, Karadeniz illeri ağırlıklı Türkiye’nin dört bir yanında köylüler tarafından toplanan salyangozlar işlenerek yurt dışına ihraç ediliyor.

KOBİ'lerin alacaklarını koruyan yeni model geliyor

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, KOBİ'leri alacaklarını tahsil edememe riskine karşı koruyacak alacak sigortasını yaygınlaştırmak amacıyla devlet destekli yeni modeli hayata geçireceklerini belirterek, düzenlemeye ilişkin taslağı Başbakanlığa sunduklarını bildirdi.

AVM'lerin çalışma saatlerinde ramazan ayarına tepki

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Perakende sektörüne darbe vuran bu uygulama kesinlikle kabul edilemez" dedi. Palandöken, esnaf ve sanatkarların AVM'lerin ramazandaki uygulamaları nedeniyle zor duruma düştüğünü savundu.

TOKİ’nin indirim kampanyası rekor kırdı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yüzde 20 indirim getiren kampanyaya 13 bin 905 vatandaşın başvurduğunu ve 817 milyon 303 bin lira para yatırarak borçlarını sıfırladığını belirtti.

Yunanistan tatili ucuzladı

Euro ve dolardaki hızlı yükseliş yurt dışı planları yapan tatilciyi üzdü. Tatilciler rezervasyonlarını iptal ettirmeye başlayınca tur operatörleri de yurt dışı paket fiyatlarında yüzde 20 indirime gitti.

Büyükbaş hayvancılık yatırımında 'süper teşvik'in detayları belli oldu

Sütaş Süt Ürünleri AŞ'nin, Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında Bingöl'de yapacağı 733 milyon 709 bin liralık entegre teknik büyükbaş hayvancılık yatırımıyla bin 12 ilave istihdam sağlanacak. Söz konusu yatırıma, 400 milyon lirayı aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl faiz veya kar payı desteği verilecek.

Galatasaray şampiyonluktan 763 milyon kazandı

Müthiş finalde ipi göğüsleyen Galatasaray rekor gelire ulaştı. Stat hasılatı, lisanslı ürün satışı, sponsorluk ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından performans primi olarak dağıtılan yayın gelirleriyle Galatasaray önemli bir gelire ulaştı. Buna Şampiyonlar Ligi kazancı da eklenince sarı-kırmızılılar 763 milyon TL kazanmış oldu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.