Gram altın 193 lira seviyesinde

İstanbul Kapalıçarşı'da gram altın 193,5 liradan işlem görüyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 317 lira ve Cumhuriyet altını 1.293 liradan satılıyor. AA Finans Analisti İslam Memiş, altının gram fiyatında da ons altın ve dolar/TL'deki yatay seyre paralel hareketlerin izlendiğini belirterek, "Bugün güne 193,3 liradan başlayan altının gram fiyatının 191,7-193,8 lira bandında işlemler gerçekleştirmesini bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Dolar güne yatay başladı

Dolar, Türk lirası karşısında güne yatay başlamasının ardından 4,8410 seviyesinde dengelendi. Analistler, bugün yurt içinde sanayi üretim endeksi, kısa vadeli dış borç istatistikleri ve konut fiyat endeksi verilerinin izleneceğini belirterek, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını belirtti. İşte günün döviz kuru fiyatları...

Sanayi rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Mayıs ayı sanayi üretim rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi 2018'in mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 artış gösterdi.

Tüm fındığa talip oldular

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar fındık alımına ilişkin üreticilere çağrıda bulundu. Bayraktar 50, 100, 150 bin ton... kendilerine gelebilecek tüm fındıkları satın alacaklarını söyledi.

200 km hız yapılacak yeni tren hattı geliyor

Halkalı-Kapıkule arasında yeni bir demiryolu hattı inşa edeceklerini açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, eski hattın yük taşımacılığında kullanılacağını yeni hattın inşasının AB fonlarıyla karşılanacağını belirtirken, yeni hattaki trenlerin ise 200 kilometre hıza ulaşabileceğini kaydetti.

Zamlı maaşlar bugün yatıyor

Milyonlarca emekli zamlı maaşlarına kavuşuyor. İlk 6 aylık enflasyona göre yüzde 9.17 zam yapılan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ödemeler bugün başlayacak.

Tütünde anlaşmalı üretim önerisi

Sigaradışı Tütün Üreticileri Derneği, tütün üretimiyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı. Tütün ihracatı ve tütün üreticisi ailelerin sayısının arttırılması için ‘anlaşmalı üretim’ önerisinde bulunan Dernek Başkanı Gökhan Ersöz, bu konuda alınacak tedbirlerle Türkiye’nin önemli avantajlar yakalayabileceğini kaydetti.

Haziranda açık25,6 milyar lira

Seçim öncesi dolardaki aşırı yükseliş nedeniyle akaryakıttaki ÖTV’nin düşürülmesi, yatırım ve istihdama yönelik teşvik destekleri ile bayram ikramiyesi gibi harcamalar bütçeyi etkiledi. Buna göre merkezi yönetim bütçesi haziran ayında 25,6 milyar liralık açık verdi.

Atölyeden 46 fabrikayauzanan başarı hikayesi

Üretimine bir atölyeyle başlayan ve ilk fabrikasını 1947’de kuran Çaykur, bugün Artvin’den Giresun’a 46 fabrikayla yolculuğuna devam ediyor. 3 bin alım noktası ve 12 bin çalışana ulaştıklarını söyleyen Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, “Önümüzdeki yıl Fındıklı’daki fabrikamızın açılışıyla 47 yaş çay fabrikamız olacak.50’yi aşkın ülkeye çay ihrac ediyoruz” dedi.

AltındaEFT dönemi

Takasbank’ın geliştirdiği Altın Transfer Sistemi yürürlüğe girdi. Altını olanlar para transferleri gibi altınını da kendisi veya başkasının hesabına elektronik işlem hızında gönderebilecek. İşlemler 1 gram ve katları şeklinde gerçekleşecek. Hedef, 3 bin 500 ton civarında yastık altı altının ekonomiye kazandırılması.

KOBİ’ye yerinde hizmet

Ülke ekonomisinin yüzde 85'ini oluşturan ve Türkiye'nin dijitalleşmesi yolundaki en önemli parçalardan biri olan KOBİ'lere özel düzenlenen Türkiye Teknoloji Buluşmaları'nın 3. sezonu Kayseri'de yapılan toplantıyla tamamlandı.

İki yıl sonratek hanede

Türkiye’de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı dönemine göre 0,9 puan azalarak yüzde 9,6 seviyesinde gerçekleşerek, Mayıs 2016’dan sonra yeniden tek haneye geriledi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 201 bin kişi azalışla 3 milyon 86 bin kişi oldu. Nisanda genç işsizlik oranı da 2,9 puanlık azalışla yüzde 16,9’a düştü.

Üretime taze güç

Özelleştirmeyle devraldığı fabrikaların Türkiye ekonomisine daha fazla katkıda bulunmasını sağlayan Albayrak Holding, bünyesine iki yeni fabrika kattı. Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait Erzurum ile Erzincan şeker fabrikalarının özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazanan Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ. iki tesisi teslim aldı.

Hayvan sayısı artsa da zam bekleniyor

Kurban Bayramı yaklaştıkça kurbanlık hayvan fiyatlarına ilişkin merak artmaya başladı. Türkiye’nin hayvan varlığı bir önceki yıla göre yüzde 13 arttı. Büyükbaş sayısı 16 milyon, küçükbaş sayısı ise 44 milyona çıktı. Et ve Süt Kurumu ise; tedbir olarak 100 bin ithal kurbanlık hayvan hazırlığı yapıyor. Üretici ve besiciler cephesinde ise maliyetlerin artmasından dolayı fiyatların bu yıl zamlı olacağı beklentisi var.

Bakan Pekcan: Ticaret Akademisi kurulacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerini kabul etti. Ticaret Bakanlığı bünyesinde birçok yenilikçi proje yapılacağını ifade eden Bakan Pekcan, "Bakanlığımız bünyesinde ihracat ve yatırımları artıracak bir Ticaret Akademisi kurmaya karar verdik" dedi.

Doğum parası ne kadar? Kimler alabilir?

Doğum parası devlet tarafından yeni doğum yapan annelere destek amaçlı veriliyor. Peki 2018 doğum parası ne kadar? Doğum parasını kimler alabilir, şartları nedir? Doğum parası için nereye başvurmak gerekir? İşte yanıtı...

Yunus Polisi maaşı ne kadar?

Halkın huzur ve güvenliğinde etkin olarak hizmet eden Yunus Polisleri, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor. Yeni yılla birlikte Emniyet teşkilatı bünyesinde çalışan Yunus Polislerin de zamlı maaşları belli oldu. 2018 yılı Yunus Polisi maaşlarına ilişkin tüm detaylar haberimizde...

6 ayda 10 milyon çek ibraz edildi

Bankalara ibraz edilen çek sayısı, bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalarak 10 milyon adet oldu.

İmam ve vaiz maaşı ne kadar?

Türkiye'nin dört bir tarafındaki camilerde görev yapan imam ve vaizlerin yeni yılla birlikte zamlı maaşları da belli oldu. Gündemdeki en dikkat çekici başlıkların başında gelen imam ve vaiz maaşlarına dair tüm detaylar haberimizde...

Zabıta maaşı ne kadar?

Yurt genelinde huzur ve güvenliğin sağlanması adına belediyeler tarafından görevlendirilen zabıtaların yeni yılla birlikte zamlı maaşları da belli oldu. 2018 yılı zabıta maaşları gündemdeki en dikkat çekici başlıklardan biri olarak karşımıza çıkarken, zabıta maaşı ne kadar? Belediyelere göre aylık maaşları ne kadar? gibi aramalar için tüm detaylar haberimde...

Tüketici hakem heyetlerinde yeni dönem

Tüketici hakem heyetleri, nüfus yoğunluğu, başvuru sayıları gibi hususlar göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırıldı. Bu kapsamda bazı hakem heyetleri bir araya getirildi ve 1 Ağustos'tan itibaren toplam 211 tüketici hakem heyeti karar merci olarak yetkilendirildi. Heyetlere irtibat noktalarının dışında e-Devlet üzerinden de başvuru yapılabilecek.

Bir köyün kaderini değiştiren meyve

Karaman'ın Toroslar üzerine kurulu, yüzlerce yıldır bağları ve pekmezi yapımı ile öne çıkan Bayır köyünde üreticiler, üzümden yeteri kadar verim elde edemeyince alternatif ürün olarak kiraza yöneldi. Önceden çok göç veren köyün kaderi, kiraz üretimi sayesinde değişti.

'Güneyin incisi' Arsuz tatilcileri bekliyor

Hatay'ın Akdeniz kıyısında yeşille mavinin buluştuğu Arsuz ilçesi, temiz ve dalgasız denizi, yemyeşil doğasıyla bölge turizminin gözde yerleri arasında yer alıyor.

Genç işsizlik 23 ayın en düşük seviyesinde

Türkiye'de genç işsizlik oranı nisanda 23 ayın en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 16,9 oldu. Söz konusu oranla Türkiye, genç işsizliğin yüzde 15,2 olduğu AB ile yüzde 17,1'i bulduğu Avro Bölgesi ortalamalarına yakın performans sergiledi.

89 Avro'ya parfüm aldı 1 milyon 210 bin liralık araba kazandı

Atatürk Havalimanı, ATÜ Duty Free mağazalarından alışveriş yapan yolcular arasından yapılan çekilişle Cansu Yıldız, 1 milyon 210 bin liralık lüks marka otomobilin sahibi oldu.

Bütçe 25,6 milyar lira açık verdi

Merkezi yönetim bütçesi, haziranda 25,6 milyar lira, ocak-haziran döneminde ise 46,1 milyar lira açık verdi.

Muhafazakar otele plaj baskısı: Sökün

Geçmişte başörtülü kadınlara yönelik uygulanan 'başını aç' baskısı şimdilerde plajlarda ‘çitini sök’ baskısına dönüştü. Bodrum’da muhafazakar otel konseptinde alternatif tatil hizmeti veren bir otelin tesettürlü kadınların rahatlıkla denize girmesi için sahilde kurduğu çitler birilerini rahatsız etti. Sosyal medyada hedef haline getirilerek, 'sökün' baskısına maruz kalan otelin yönetimi ise baskıların sona ermesi için yasal düzenleme istiyor.

4.5 milyon kişinin maaşından kesilecek

Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) otomatik katılımın, 2018 yılı son etabı başlıyor. 200 bin iş yerinde, 45 yaş altı çalışan 4.5 milyon kişi, ağustosun ilk haftasında işverenleri tarafından sisteme dahil edilecek. Çalışanların maaşlarından, prime esas kazancın yüzde 3’ü kesilerek, yine işverenleri tarafından emeklilik şirketlerine aktarılacak.

4.5 milyon kişinin maaşından kesilecek

Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) otomatik katılımın, 2018 yılı son etabı başlıyor. 200 bin iş yerinde, 45 yaş altı çalışan 4.5 milyon kişi, ağustosun ilk haftasında işverenleri tarafından sisteme dahil edilecek. Çalışanların maaşlarından, prime esas kazancın yüzde 3’ü kesilerek, yine işverenleri tarafından emeklilik şirketlerine aktarılacak.

4.5 milyon kişi için BES kesintisi başlıyor

Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) otomatik katılımın, 2018 yılı son etabı başlıyor. 200 bin iş yerinde, 45 yaş altı çalışan 4.5 milyon kişi, ağustosun ilk haftasında işverenleri tarafından sisteme dahil edilecek. Çalışanların maaşlarından, prime esas kazancın yüzde 3’ü kesilerek, yine işverenleri tarafından emeklilik şirketlerine aktarılacak.

Şampiyonların tayları satışa çıkıyor

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı Eskişehir'in Mahmudiye ilçesindeki Anadolu Tarım İşletmesi Müdürlüğünce yetiştirilen 71 baş safkan Arap tayı, 24 Temmuz'da satışa sunulacak.

Yeni haftaya düşüşle başladı

Altının gram fiyatı, haftanın ilk işlem gününe düşüşle başlamasının ardından 193,2 lira seviyelerinde dengelendi. Yeni haftada çeyrek altın 317 lira ve Cumhuriyet altını 1.294 liradan işlem görüyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.