Türkiye Ekonomisi Haberleri

Bakan Turhan'dan Kanal İstanbul açıklaması: İmzalar atıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Kanal İstanbul, sadece bugünün değil yarının da projesidir. Kanal İstanbul, İstanbul Boğazı’nı kazalardan kurtaracak projedir. 2011'den bu yana yaptığımız bu titiz çalışmaların sonucunda toplamda 52 kurumun olumlu görüşünü aldık" açıklamasında bulundu. Kanal İstanbul Projesi ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini belirten Bakan Turhan, güzergahta, mevcut ve planlanan diğer kurumlara ait projelerle ilgili görevlerin belirlenmesi ve yerine getirilm...

İstanbul'daki havalimanlarından 11 ayda yeni rekor: Yolcu sayısı 96 milyona ulaştı

İstanbul'daki Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ile İstanbul Havalimanı'ndan ocak-kasım aylarında seyahat eden yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 235 bin 632 artarak 95 milyon 988 bin 89'a yükseldi. Aynı önemde, iç hatta 236 bin 815, dış hatta 410 bin 109 olmak üzere toplam 646 bin 924 sefer İstanbul'dan icra edildi.

Çamura yattı

Duyurduğu takvimde olmamasına rağmen olur olmaz zamanlarda Türkiye ile ilgili değerlendirmeler yapan derecelendirme kuruluşu Moody’s, bu kez çamura yattı. Türkiye ekonomisindeki toparlanma hızlanınca Moody’s, değerlendirme yapmayıp sessizliğe büründü. Moody’s son olarak Ekim ortasında ABD ile yaşadığımız gerginliği gerekçe göstererek Türkiye'nin riskinin artacağını savunmuştu.

Verimlilik için sözleşme dönemi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kamuda enerji verimliliği ve tasarrufu için Enerji Performans Sözleşmelerini (EPS) devreye alacaklarını söyledi.

22 ilde yeşil koridor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 22 ildeki ekolojik koridor çalışmalarıyla 59 ilde 35 milyon metrekare alanda 126 millet bahçesinin devam ettiğini bildirdi. Yeşil koridor projesi, biyolojik çeşitliliğin devamlılığının sağlanması amacıyla hayata geçiriliyor.

KOSGEB ile DEİK güçlerini birleştirdi

KOSGEB ve DEİK arasında, KOBİ'lerin ihracattaki paylarının arttırılması ve hizmetlere kolay erişimi konusunda işbirliği imzalandı. Protokol, aynı zamanda yeni yatırım ve istihdam alanları oluşturmayı da hedefliyor.

Dünya tasarruf ligi

Z Raporu Dergisi Aralık sayısında, dünyanın en fazla tasarruf eden ülkelerini araştırdı. Dünyada gelir içerisinde tasarruf oranlarının en yüksek olduğu ülkeler listesinde Çin başı çekerken, bu ülkeyi Lüksemburg, İsviçre ve İsveç takip ediyor.

Ekonomiye HES dopingi

Enerji üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynaklara odaklanan Türkiye, 650 hidro elektrik santralden ekonomiye 25 milyar TL üzerinde fayda sağladı.

Sürdürülebilir ekonomi şart

Ekonominin sürdürülebilirliğine dikkat çeken İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, "Paylaşım noktasından kaynaklanan adil fırsat eşitliğine dayanan yeni bir evrensel ekonomik sistemin arayışı önemli" dedi.

Ergün Atalay yeniden Türk-İş Genel Başkanı

Türk-İş Konfederasyonunun 23. Olağan Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkanlığa seçildi. Atalay, geçerli oyların 236'sını alarak yeniden genel başkan oldu.

Kamu binalarında 2.4 milyar TL’lik enerji tasarrufu yapılacak

Enerji Verimliliği Derneği tarafından düzenlenen “İstişare Toplantısı”nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kamunun enerji verimliliği konusunda topluma örnek olacağını söyledi. Kamunun yıllık elektrik giderinin 6 milyar TL olduğunu belirten Bakan Dönmez, “Yüzde 40’a varan yani 2.4 milyar TL’lik bir enerji potansiyeli söz konusu. Bu potansiyelin gerçekleşmesi için Enerji Performans Sözleşmeleri’ni devreye alacağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: 22 ilde ekolojik koridor çalışmaları sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık olarak 22 ildeki ekolojik koridor çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Ekolojik koridorların ilk örneğini Sultan Alaaddin döneminde Konya'da görüyoruz. Yine, Osmanlı'da ilk millet bahçesi Tanzimat Dönemi'nde Taksim'de açılmıştır" dedi.

Türk bilim insanlarının Antarktika seferleri meyvelerini veriyor

Türkiye, Antarktika'ya düzenlenecek yeni seferin hazırlığını yaparken, bu zamana kadar ulusal seferlere katılan 100'e yakın bilim insanının kutuptaki çalışmaları etkisini gösteriyor. Türk bilim insanlarının "bilim ve barış kıtası" olarak adlandırılan Antarktika'da bugüne kadar yaptığı araştırmalar sonucu 11 uluslararası bilimsel yayın tamamlanırken, 35 yayının ise çalışmaları sürüyor. 3'üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy "Antarktika'da araştırma yapmanın zorluklarına...

Bakan Pakdemirli: 84 projeye 113 milyon liralık hibe desteği sağlanacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 'IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 5'inci Başvuru Çağrısı 4'üncü Grubu'nda destek almaya hak kazanan 84 projeye 113 milyon liralık hibe sağlanacağını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan: Boğaziçi Ekspresi seferlerine yeniden başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ankara ile Arifiye arasında yüksek hızlı trenlerin durmadığı ara istasyonlardaki ulaşım ihtiyacını karşılayacak Boğaziçi Ekspresi'nin yarından itibaren yeniden seferlerine başlayacağını açıkladı. Turhan, gündüz işletilecek Boğaziçi Ekspresi ile seyahat süresinin yaklaşık 6 saat olacağını ve en uzak mesafe ücretinin ise 55 lira olarak belirlendiğini söyledi.

Yeni vergi düzenlemesine ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandı

Dijital hizmet sağlayıcıları tarafından sunulan her türlü reklam hizmetleri vergiye tabi olacak. Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti, buralarda sunulan yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ile havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi hizmetler için "konaklama vergisi" verilecek. Lig usulüne tabi spor dallarında en üst liglerde faaliyette bulunan sporculara uygulanan gelir vergisi kesinti oranı, yüzde 15'ten yüzde 2...

Milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren karar: Ayıplı üründe zaman aşımı olmaz

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, tüketicilerin yüzünü güldüren bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme; gizli ayıp bulunan ürünün değiştirilmesinde firmaların öne sürdüğü zaman aşımı mefhumunun yasaya aykırı olduğuna hükmetti. Emsal kararla birlikte üretimden kaynaklanan gizli ayıp taşıyan ürünler aradan yıllar geçse de yenisiyle değiştirilebilecek.

Türkiye’nin en büyüğü olacak: Madde bağımlılığı ile mücadele edilecek

Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşınan Dışkapı Çocuk Hastanesi’nden kalan boş bina, Türkiye’nin en büyük Çocuk ve Ergen Madde Tedavi Merkezi’ne (ÇEMATEM) dönüştürülecek.

Moody's'ten Türkiye kararı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notu ve not görünümüne ilişkin güncelleme yapılmadığını duyurdu.

Ceyhan’a 10 milyar dolarlık rafineri

Rafineri ve petrokimya sahasındaki dış ticaret açığını azaltmak için Adana Ceyhan’a 10 milyar dolarlık yatırımla petrokimya tesisi kurulacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde son aşamaya geldik, inşallah ilk yatırımların temellerini haziran ayında atacağız” dedi.

Hakim değişmeli dava düşmeli

Halk Bankası, ABD New York Güney Bölge Savcılığı tarafından açılan davada yetki aşımı olduğunu vurgulayan Halk bankası, tarafsızlığını yitiren dava hakiminin değişmesi, davanın da düşmesi gerektiğini bildirdi.

Kaçak yapı tespitine denetçi drone çözümü

Kısa sürede hayatımızın her alanında kullanıma giren drone, kaçak yapı tespitine de ilham oldu. Mimar Nihat Şen, ilçe belediyelerinin 6 ayda bir drone ile çekim yapıp karşılaştırmada kaçağı yakalayabileceğini söyledi.

Cadde dükkanlar satışa çıkarıldı

Mahmutbey-Bağcılar aksında İstanbul’un 3 Metro hattına sahip tek projesi Luxera Meydan’ın Ticari Üniteleri satışa sunuldu.

Potansiyelimizi ileriye taşıma zamanı

Son dönemdeki ekonomik saldırılar da dahil olmak üzere tüm saldırıları boşa çıkardıklarına işaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Şimdi artık yeni bir dönem. Yeniden Türkiye’nin, Türkiye ekonomisinin potansiyelini daha da ileriye taşıma, harekete geçirme zamanı” dedi. Albayrak, yılı yüzde 12 enflasyon seviyesinin altında kapatılacağı bir iklime doğru hızla ilerlendiğini ifade etti.

Riva’da yola devam kararı aldı

Emlak Konut ve Galatasaray, Riva ile Florya arazilerinde anlaştı. Anlaşma gereği Galatasaray Riva'yı Emlak Konut'a bırakırken, Florya arazisini ise masraflar ve 120 milyon TL bedelle geri aldı. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, “Riva arazisindeki Düşler Vadisi projemizin geliştirilmesine aynı sözleşme kapsamında aynı şartlarda devam ediyoruz. Projemizi en kısa sürede tamamlayarak teslim edeceğiz” dedi.

Kaynağı biz oluşturabiliriz

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, ülkemizde hızlı büyümeyi finanse edecek kaynağı yaratabilmek için katma değerli, teknolojiye ve inovasyona dayalı üretim anlayışının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kredi kanalları iyice açılır

Dünyada ve Türkiye'de zor birkaç yılı geride bırakıldığını söyleyen Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, 2020 için umutlu konuştu. S-400 meselesi, papaz hadisesi, seçimlere rağmen Türkiye’nin 2009'da yaşadığı ekonomik daralmayı yaşamadığını belirten Utku, “2020'den itibaren katılım bankalarının kredi kanallarının açılacağını rahatlıkla öngörebiliriz. Önümüzdeki dönem büyüme sürecektir” dedi.

Dumansız fabrika

Albayrak Grubu bünyesindeki Varaka Kağıt’ta saatte ortalama 27 ton kömür yakılmasına rağmen bacadan neredeyse duman çıkmıyor. Bölge halkı da ilk günlerde fabrikayı kapalı sanıyordu. Fabrika bu çevreciliği, 140 milyon avroluk yatırımın %10’unun filtreleme için kullanılmasına borçlu.

İlk uçuşunu gerçekleştiren TİHA'nın göz alıcı özellikleri

Türkiye'nin en gelişmiş özelliklerine sahip insansız hava aracı Bayraktar AKINCI TİHA, bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 24 saat havada kalabilen ve 40 bin feet servis tavanına sahip olan Bayraktar AKINCI, seyir füzesi atabilme yeteneği ile büyük bir güç çarpanı olacak. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara hedeflerini tespit edebilecek olan yapay zeka sistemi AKINCI'nın daha etkin kullanımını sağlayacak.

AKINCI TİHA gökyüzüyle buluştu

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, AKINCI TİHA isimli insansız hava aracının ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini duyurdu. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla müjdeyi veren Bayraktar, "TİHA - Tutku, İnanç, Hayal, Azim... Bayraktar AKINCI TİHA sizlerin dualarıyla bugün ilk kez gökyüzüyle buluştu. Destek veren ve bizlerden duasını esirgemeyen Milletimize teşekkürlerimizi sunarız" ifadelerini kullandı.

Borsa günü yükselişle tamamladı: En çok finansal kiralama kazandırdı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,19 değer kazancıyla 108.869,14 puandan tamamladı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,98 ile finansal kiralama faktoring, en çok gerileyen ise yüzde 6,40 ile bilişim oldu.

Kapalıçarşı'da altın günü azalışla kapattı

Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,37 azalışla 272,00 liradan tamamladı. Buna göre, çeyrek altın 443 TL olurken yarım altın ise 885 TL oldu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.