Türkiye Ekonomisi Haberleri

Borsa günü yükselişle kapattı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1.721,94 puan ve yüzde 1,76 artarak 99.677,11 puana çıktı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran bankacılık, en çok gerileyen ise yüzde 0,39 ile ulaştırma oldu.

Altın günü yükselişle kapattı

Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,82 artışla 221,00 liradan tamamladı.

Türk balı 48 ülkede ağızları tatlandırdı

Türkiye'den 2018'de 48 ülkeye yapılan bal ihracatı, önceki yıla göre yüzde 7 artarak 25 milyon 503 bin 445 dolara ulaştı. Almanya, ABD, Suudi Arabistan, İspanya ve Avusturya, en çok ihracat yapılan 5 ülke oldu. DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürdoğan, "Yeni yıldaki ihracattan ve ülke çeşitliliğinden ümitliyiz. Türk balının bu yıl da daha fazla ülkede ağızları tatlandıracağına inanıyoruz" dedi.

Davos milyarderleri krize rağmen daha da zenginleşti

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na katılan işadamları mal varlıklarını son 10 yılda katladı.

Ev fiyatına satılık tespih

Adıyaman'da açılan fuarda, fil dişi ve pırlanta işlemeli 60 gram ağırlığındaki tespih 300 bin liradan satışa sunuldu. Tamamen el işçiliği ile 40 günde yapılan tespihin fiyatını duyanlar şaşırıp kalıyor.

Yola en az 1 saat erken çıkın

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, İstanbul Havalimanı'na taşınma sürecinin 1-3 Mart tarihleri arasında yapılacağını açıkladı. Aycı "45 saate ayrılmış taşınma süreci olacak" dedi. Aycı, yolcuların yola en az 1 saat erken çıkmaları tavsiyesinde bulundu.

Mart itibarıyla tamamen bitiyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan "(İstanbul Havalimanı'na) Taşınma işlemleri devam ediyor. Mart itibarıyla inşallah tamamen bitmiş olacak" dedi.

Milli teknoloji hamlesi için 342 firmalı dev iş birliği

Savunma, havacılık ve uzay sanayisinde faaliyet gösteren 27 firmanın katılımıyla Türkiye'nin en büyük kümelenmesi SAHA İstanbul'un üye sayısı 342'ye yükseldi. SAHA İstanbul'un yeni üyeleri arasında Türkiye'nin lider havacılık sanayi şirketi TUSAŞ, ülkedeki test ve değerlendirme altyapısının etkinliğinin artırılması ve güçlendirilmesi amacıyla kurulan TRTest de yer aldı.

Avrupa İmar Bankası'ndan Türkiye'ye yaklaşık 1 milyar avro

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Tuerkner, "EBRD, 2018 yılında Türkiye'de toplam 34 projeye 1 milyar avroluk yatırım yaptı. 2019'da Türkiye'ye geçen yıl yaptığımız yatırımla aynı seviyede, yaklaşık 1 milyar avroluk yatırım yapmayı hedefliyoruz" dedi.

İnşaat maliyet endeksi Kasım’da düştü

İnşaat maliyet endeksi Kasım’da aylık yüzde 3,13 düştü. Bir önceki aya göre malzeme endeksi ise yüzde 4,28 düştü, işçilik endeksi yüzde 0,04 arttı.

STAR Rafineri'ye 'en iyi finansal proje yönetimi' ödülü

STAR Rafineri, finans ve iş analizi dergisi International Finance Publications tarafından finans kategorisinde "en iyi finansal proje yönetimi" ödülüne layık görüldü.

'Ekonomide büyümenin yeniden şahlanacağını göreceğiz'

VakıfBank Genel Müdürü Özcan, "Türkiye'nin sorunlu taraflarından cari açıkta düzelme yaşanıyor. Ekonomide büyümenin yeniden şahlanacağını göreceğiz" dedi.

Resmi Gazete'de yayımlandı: 7 ilde daha petrol aranacak

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına, Konya, Niğde, Siirt, Bitlis, Batman, Edirne ve Tekirdağ illerindeki kara sahaları için petrol arama ruhsatı verildi.

İZBAN zam teklifini kabul etti

Demiryol-İş Sendikası, İZBAN AŞ çalışanlarına yönelik önerilen yüzde 26'lik zam teklifini kabul etti. Demiryol-İş Sendikasının, İZBAN AŞ'de sürdürdüğü grev 8 Ocak tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla 60 gün süreyle ertelenmişti.

7 saniyede bir 25 lira ücret kesiliyor

BTK, ‘onay’ şartıyla ayrıca 888’li hatlardan gönderilen ‘kefilsiz ve şartsız kredi verileceği veya hediye çeki kazanıldığı’ mesajlarıyla dolandırıcılık yapılmasının önüne geçti.

500 milyon TL devletin kasasına girecek

Ülkeye kaçak yollardan sokulan akaryakıt için rafinerilere alım zorunluluğu getirilirken bu satışlardan elde edilecek gelir ise Hazine'ye aktarılacak. 2017-2018 yılları arasında yapılan denetimlerde ele geçirilen kaçak akaryakıt miktarı 100 bin tona yaklaşmış durumda. Söz konusu kaçak yakıtın piyasa değeri ise 500 milyon TL.

'Kezban Teyze' köyüne güneş enerji santrali kurdu

Sinop’un Gerze ilçesine bağlı Gürsökü köyünde yaşayan Kezban Karaman, Almanya’da gördüğü güneş enerji santrali sistemini köyüne kurdu. 'Kezban Teyze' elektrikli bisikletine de güneş enerjisi paneli taktırdı.

4 bine yakın güvenlik görevlisi alınacak

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 3 bin 619 özel güvenlikçinin alınacağını duyurdu. Alınacak personeller DHMİ bünyesinde bulunan havalimanları ile havalimanlarına bağlı seyrüsefer yardımcı istasyonlarında görev alacak.

Doların tansiyonu düştü

Merkez Bankası'nın geçen hafta PPK toplantısında faizleri sabit tutması ve ileriye dönük bir indirim sinyali vermemesinin ardından yönünü aşağı çeviren dolar/TL'de bu sabah güne 5.32 seviyesinde başladı.

Fırsatçılardanhesap soracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fiyat artışlarında ısrar eden fırsatçıları uyararak, “Kimseye zararına iş yap demiyoruz. Ancak faiz oranları, enflasyon düşmüş, buna rağmen marketlerde sebze, meyve vesairede fiyatlar düşmüyor, hala yükseliyor” dedi. Erdoğan, “Öyleyse bize düşen bu marketlerde benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma görevi bizimdir ve hesabını sorarız” uyarısında bulundu.

Sözleşmeli istihdam yeni Türkiye’ye yakışmıyor

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Konfederasyona bağlı Enerji Bir-Sen’in 6. Olağan Genel Kurulu’nda sözleşmeli istihdamı eleştirdi.

Halkbank'da kredi kartı borcunu yapılandıracak

Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın ardından Halkbank da kredi kartı borçlarını aylık yüzde 1,10 faiz oranıyla 60 aya kadar yapılandıracağını duyurdu. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, müşterilerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Fon yöneticileri GABORAS’ı sevdi

MÜSİAD tarafından kurulan Gayrimenkul Kıymetler Borsası (GABORAS), Türkiye Varlık Fonu yöneticilerinin radarına girdi. Milli imkanlarla geliştirilen borsanın işleyişinden övgüyle söz eden Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Genel Müdürü Zafer Sönmez, GABORAS’ı ayakları yere basan bir proje olarak gördüğünü kaydetti. Sönmez, “Bu sistem, borsa ile taşınmaz varlıkları, pay ve türevlerini birleştiren bir yapı” dedi.

‘Büyük Veri’yle mültecilere katkı

Suriyeli mültecilerin sorunlarına çözüm sunmayı hedefleyen “Mülteciler için Büyük Veri” yarışmasıyla 1 milyona yakın Suriyeli öğrenci, Türk eğitim sistemine entegre edildi. Türk Telekom da yarışmanın destekçileri arasında yer alırken şirketin CEO’su Paul Doany, “Türkiye’nin mülteciler için gösterdiği çabalar örnek teşkil ediyor” dedi.

Elektrik desteği 10 milyon kişiye

Düzenli sosyal yardım alan 10 milyon vatandaşın aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimini devlet karşılayacak. Desteğin detaylarını açıklayan Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Hane halkı sayısı 2 veya daha az olanlarda aylık 75 kilovatsaat, 3 kişi yaşayanlarda 100 kilovatsaat, 4 kişi yaşayan hanelerde 125 kilovatsaat, 5 kişi ve yukarı hanelerde ise 150 kilovatsaat olmak üzere elektrik desteği planlanıyor” dedi.

Takside anlaştılar

Vito tarzı araçlarla taşımacılık yapan Dubaili Careem, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uber çıkışının ardından çareyi takside buldu. Careem Vito taşımacılığından vazgeçerken aplikasyonunu belli bir komisyon karşılığında 4 bin takside uygulayacak.

Turist akını yeni yatırım getirdi

Kayak merkezleri ve termalleriyle ünlü turizm merkezleri yoğun günler geçiriyor. Yarıyıl tatilinde 1 milyon kişinin seyahat etmesini bekleyen sektör temsilcileri; iki haftada ekonomiye 1 milyar liralık katkı bekliyor. Yüzde 100 doluluk yaşatan yoğun talep; yatırımcıyı yeni bölgelere yönlendiriyor.

Tavşanlı-Eskihisar feribotları şehit aileleri ve gazilere ücretsiz

Yalova'nın Altınova ilçesi ile Kocaeli'nin Gebze ilçesi arasında Negmar Denizcilik AŞ tarafından işletilen feribotlardan şehit aileleri ve gazilerin ücretsiz yararlanması uygulamasına başlandı.

Kuzey Akım 2'nin yüzde 20'si tamamlandı

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Rus gazını Almanya’ya taşıması planlanan Kuzey Akım 2 projesinin deniz kısmındaki inşaatının yüzde 20'sinin tamamlandığını açıkladı.

KKTC'de asgari ücret brüt 3 bin 150 lira olarak belirlendi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yeni asgari ücret brüt 3 bin 150 lira olarak belirlenirken net ise 2 bin 740 olarak açıklandı.

Hazine alacakları 18,5 milyar lira

Hazine alacakları, aralık ayı sonu itibarıyla 18,5 milyar lira olarak gerçekleştirildi. Alacak stoku içinde en yüksek payı ise 11,7 milyar lirayla mahalli idareler oluşturdu.

Halkbank da kredi kartı borçlarını yapılandıracak

Ziraat ve Vakıfbank'ın ardından Halkbank da kredi kartı borçlarını yapılandıracağını açıkladı. Bankadan yapılan açıklamada borçlar için yüzde 1,10 faiz oranı ile 60 ay vadeli kredi imkanı sunulacağı belirtildi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.