KKTC'den Rumlara 'Yunanistan ve Ürdün' tepkisi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Güne Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, adanın ortak sahibi olan Kıbrıslı Türklerin asli haklarını görmezden gelerek Yunanistan ve Ürdün ile enerji alanında iş birliği anlaşmalar imzalamasının kabul edilmeyeceği açıkladı.

Başbakan Yıldırım: KİT'lerin mülkiyeti Hazine'ye ait

Başbakan Yıldırım taşeron işçi düzenlemesine ilişkin, "Bu yüzden bunlara yönelik çözümü, şöyle düşünüyoruz. Bu KİT'lerin mülkiyeti Hazine'ye ait. Hazine, bunlara kadro verecek, ihtiyaçları oranında." dedi.

Borsa günü yükselişle kapattı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,01 artışla 114.418,36 puandan kapattı. Sektör endeksleri arasında en fazla yükselen yüzde 5,18 ile ulaştırma, tek gerileyen ise yüzde 0,36 ile gıda, içecek oldu.

Çorum'un sanayi merkezine yüksekokul kuruluyor

Çorum Valisi Necmettin Kılıç, Çorum Organize Sanayi Bölgesi’ne Meslek Yüksek Okulu yapılacağını açıkladı. İl istihdam Kurulu Toplantısı’nda konuşan Vali Necmettin Kılıç, Türkiye’de çok sayıda Organize Sanayi Bölgesi’nde olmayan bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

121 milyar dolarlık dev Türkiye'ye geliyor

BAE ve Ortadoğu'nun en büyük bankalarından biri olan Emirates NB'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hesham al Qassim'den sürpriz bir Türkiye çıkışı geldi. Qassim, 121 milyar dolarlık varlığa sahip 7 bin çalışanlı dev bankanın Türkiye'de ofis açmayı planladığının müjdesini verdi.

Aracı çekilen anlık bildirim ile öğrenecek

Emniyet Genel Müdürlüğü, aracın çekildiği otopark ve ceza bilgisini anlık bildirim ile öğrenme ve son beş yıldaki kaza ve ceza bilgilerinin görüntülenip barkodlu belge oluşturma hizmetlerini e-devlet kapısı üzerinden kullanıma sundu.

HES'ler cari açığı azaltacak

Başbakan Binali Yıldırım, 2023 yılına kadar enerjideki dışa bağımlılığı azaltmak istediklerini ifade ederek, "Enerji üretimimizi 2019 yılına kadar 110 milyar kilovatsaate çıkararak cari açığı azaltacağız" dedi.

Groupama'dan Fiba'ya portföy satışı

Groupama Emeklilik AŞ'ye ait bireysel emeklilik planı portföyünün Fiba Emeklilik ve Hayat AŞ tarafından devralınmasına karar verildi.

80 milyarlık 20 proje

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye'nin kendi devlerini yaratması" olarak tanımladığı ve ithalatı yüksek sektörlere dönük olan proje bazlı teşvik sistemindeki toplam 80 milyar liralık yatırım projelerine ilişkin kararların ay sonuna kadar Bakanlar Kurulu'nda çıkarmayı planladıklarını söyledi.

Kanal İstanbul'la ilgili kritik detay

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Kanal İstanbul projesinin güzergahını açıkladı. Açıklama sırasında "Montrö Boğazlar Sözleşmesi Kanal İstanbul ile değişecek mi?" sorusu Bakan'a yöneltildi. Bakan Arslan, "İkisini ayrı tutmak lazım" cevabını verdi. Montrö konusu Kanal İstanbul ile merak konusu oldu. Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir, Montrö Boğazlar Sözleşmesi hangi maddeleri kapsıyor? İşte soruların yanıtları.

7 bin 500 lira için son 11 gün

30 yıldan fazla hizmeti olan emekli memurların mağduriyetini önlemek için 6770 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun çıkarıldı. Söz konusu kanuna göre 30 yıldan fazla çalışmaları olan emekli memurların 30 yıldan fazla çalışmaları dikkate alınarak bu durumdaki eski memurlara ikramiye farkları ödenecek. İkramiye farkı ne kadar, ikramiye farkı nasıl ödenecek? İşte detaylar...

Altı yıl erken emeklilik şansı

Kadın çalışanlar doğum nedeniyle iş hayatından uzak kalır. Bu nedenle de emekli olmak için gerekli gün sayısı şartını doldurmakta zorlanırlar. İşte bu yüzden doğum borçlanması düzenlemesi ile doğum nedeniyle iş hayatından uzaklaşan kadın çalışanlara doğum borçlanması hakkı tanınıyor. 2014 itibarıyla sigortadan sonra doğumu olan tüm kadınlara borçlanma hakkı tanındı. Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik nasıl olur? Erken emekli olmak için ne yapmalı?

'Elektrikte usulsüz faturanın hesabı sorulacak'

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Fatura hesaplama metodolojimiz ve mevzuatımız çok açık ve nettir. Geçen yılki elektrik tüketimi, 2018 yılı için belirlenen tarifeden faturaya yansıtılamaz. Aykırı işlem yapan şirketlere bunun hesabını sorarız" dedi.

Bu kişiler AGİ'den yararlanamıyor

Bu yazımızda, ülkemizde belki de milyonlarca çalışanın bihaber olduğu ve işveren ile personeli arasında anlaşmazlıklara neden olan asgari geçim indirimi konusuna değineceğiz. Asgari geçim indiriminden kimler yararlanır? Asgari geçim indirimi nedir?

Hava savunmaya 'top'lu kalkan

Türkiye'nin hava savunmasında yeni nesil top sistemleri ve parçacıklı akıllı mühimmat kullanılmasına yönelik projelerde seri üretime geçildi. KORKUT'un ardından Ateş İdare Cihazı ve parçacıklı mühimmatın seri üretimiyle hava savunma sistemlerinin milli imkanlarla geliştirilmesine yönelik önemli bir adım atılırken, 35 milimetre Çekili Top Modernizasyonu ile envanterdeki toplar etkinleştirilecek. Söz konusu sistemler, kritik tesislerle sabit askeri birliklerin hava savunmasını etkin şekilde gerçek...

Danimarka'dan 3. havalimanı açıklaması

Danimarka Maliye Bakanı Jensen, İstanbul'da inşaatı devam eden üçüncü havalimanının kapasitesinin THY tarafından dahi doldurulabileceğini söyledi.

Danimarka'dan 3. havalimanı açıklaması

Danimarka Maliye Bakanı Jensen, İstanbul'da inşaatı devam eden üçüncü havalimanının kapasitesinin THY tarafından dahi doldurulabileceğini söyledi.

Otomobil fiyatına tespih sattı

Tekirdağ'da bir kişinin siparişi üzerine 4 ayda yapılan özel tespih için 50 bin TL istendi. Erzurum'un Oltu ilçesinde çıkarılan ve 'kara elmas' olarak nitelendirilen Oltu taşına işlemeleriyle dikkat çeken Ertuğrul Erkin Asan sipariş üzerine, Hazreti Ali'nin kılıcı Zülfikar'ı tespihin tanelerine işledi.

Eyfel Kulesi'nden daha yüksek olacak

Çamlıca’da görüntü kirliliği oluşturan vericilerin tek noktada toplanması için 2016 yılında temeli atılan Küçük Çamlıca Kulesi’ndeki çalışmaların son durumu havadan görüntülendi. Görüntülerde tamamlandığında 168 metre olacak olan antenin yükselmeye başladığı ortaya çıkarken, işçilerin metrelerce yükseklikte çalışmalarını aralıksız devam ettirdiği görüldü.

Rapor parası e-devlet'ten

Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışanların raporlu olarak işe gidemedikleri durumda maaşlarından kesilen tutar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanıyor. e-devlet de buna ilişkin bir hizmeti hayatımıza kazandırdı. e-devlet'in bu hizmetiyle rapor paranız hesabınıza aktarılabilir. Bu hizmeti kullanmak için sisteme giriş yapmış olmanız gerekir. e-devlet ile rapor parası nasıl hesaba aktarılır sorusunun yanıtı haberimizde.

Dev halka arzda talep toplama başlıyor

Uzakdoğu ile Avrupa’yı birbirine bağlayan İpek Yolu’nun kapısı Trabzon Limanı’nın halka arzı onaylandı. 325 milyon lira değerindeki limanın yüzde 30’u, hisse başına 15,50 liradan halka açıldı. Talep toplama 18-19 Ocak tarihlerinde başlayacak. Halka arzın bu ay sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Üç tavukla başladı üç bin tavukluk çiftlik kurdu

Uşak'ta hobi olarak 3 tavuk yetiştirmeye başlayan Ömer Çoban, yumurtaların rağbet görmesi üzerine 3 bin tavuk kapasiteli tesis kurdu. Günlük 3 bin dolayında yumurta toplayan Çoban, sosyal medya üzerinden aldığı siparişleri Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyor.

Bakan son noktayı koydu: Endişeye gerek yok

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan kuraklık tartışmalarını bitirecek açıklama geldi. Bakan Fakıbaba, "Tarımsal kuraklık endişesi yok. Olması durumunda Tarım Bakanlığımızın sigortaları var, devlet desteği olacak. Bu konuda endişeye mahal yok." dedi.

Turizmciler Almanya pazarından 4 milyon turist bekliyor

Yeni sezon hazırlıklarına devam eden turizmciler, geçen hafta Hollanda'nın Utrecht şehrindeki 6 günlük fuara, şimdi de Almanya Stuttgart'ta başlayan ve dünyanın en büyük turizm fuarları arasında gösterilen CMT Stuttgart Fuarı'na katılarak tanıtım etkinliklerini sürdürüyor. TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, "Almanya pazarında bu yıl 4 milyon turisti yakalarız. Özellikle ağustos ayında Almanların aniden geri döneceğini düşünüyorum" dedi.

Taşeron işçiye sınav yaklaşıyor

2018 yılında taşerondan kadroya geçenler işçiler sınava tabi tutulacak. 450 bin kamuda çalışanının gireceği taşeron sınavı nasıl olacak? Taşeron işçilere hangi soru sorulacak sınav KPSS gibi mi olacak? Taşeron işçi sınavı zor olacak mı? Geçtiğimiz günlerde taşeron sınavı için başvuru yapan binlerce aday şimdide gözünü sınav ile ilgili detaylar çevirdi. Peki taşeron sınavında hangi konular yer alacak? İşte 2018 taşeron sınavı ile ilgili tüm merak edilenler...

Çiftçilere ücretsiz elektrik geliyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından Antalya’ya 2,82 megavat gücünde güneş enerjisi santrali inşa edilecek. Santralden elde edilecek enerji, tarımsal sulamada kullanılmak şartıyla çiftçilere ücretsiz olarak verilecek.

Rekor kıran ihracatın perde arkasındaki sır

Türkiye 2017 yılında dış politikada zorlu bir yılı daha geride bıraktı. Yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen sorunlar başarılı politik hamleler ve iş dünyasına verilen destekle çözüme kavuştu. İhracattaki bu rekor gelişmenin perde arkasını açıklayan yetkililer, başta geçen yıl 7 bin 309 ihracatçıya verilen yeşil pasaport olmak üzere hükümetin pek çok alandaki güçlü desteğine işaret etti.2017 yılının üçüncü çeyreğinde Cumhuriyet tarihinin ikinci en büyük ihracat rakamına ulaşan Türk ekonomisi 2...

Albaraka Fas'ta yeni bir banka kurdu

Albaraka Bankacılık Grubu, Fas Dış Ticaret Bankası (BMCE Bank) ile birlikte yeni katılım bankası BTI Bank'ı Fas’ta kurdu.

Uzun menzilli savunma sistemi için imzalar atıldı

ASELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE İş Ortaklığı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında uzun menzilli savunma sistemi projesi sözleşmesi imzalandı.

Trabzon Limanı'na SPK'dan onay

Albayrak Grubu'nun işletme hakkına sahip olduğu Trabzon Limanı'nın halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), onayı geldi.

Faizde değişiklik beklenmiyor

AA Finans'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 18 Ocak Perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin anketine katılan ekonomistler, faizlerde değişiklik beklemiyor.

Günün altın fiyatları belli oldu

Altındaki hızlı yükseliş sürüyor. Altın, son ayların en yüksek değerine ulaştı. Altının gramındaki artış yatırımcısının yüzünü de güldürmeyi başardı. Çeyrek altın kaç lira? Gram altın ne kadar? İşte altın almayı planlayanların ve altın yatırımcısının merakla araştırdığı 16 Ocak 2018 altın fiyatları...

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.