Türkiye'de konut satışları yüzde 5,4 azaldı

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 oranında azalarak 95 bin 953 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 16 bin 247 konut satışı ve yüzde 16,9 ile en yüksek paya sahip oldu.

4 ülkeye damping soruşturması

Ekonomi Bakanlığı Almanya, Güney Kore, Çin ve Tayland menşeli akrilik veya modakrilik ürünü ithalatına yönelik damping soruşturması başlatıldığını açıkladı.

Yerli yazılımın gücüyle 2018 yılı KOBİ'lerin yılı olacak

Türkiye’nin yerlileşme ve millileşme sürecinde yazılımlar gün geçtikçe daha da önemli bir rol oynuyor. Türk sanayisinin millileşme programlarında hareketlilik yaşanırken, Cumhurbaşkanlığı tarafından KOBİ’lerde ERP kullanımını yaygınlaştırmak için gerçekleştirilen toplantılar yazılımcıları heyecanlandırdı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Ahtagil, yerli yazılımın gücüyle 2018 yılının KOBİ’lerin yılı olacağını belirtti.

Altın düşüyor

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 166,1 lira seviyelerinde dengelendi. Dün, dolar kuru ve altının ons fiyatındaki değer kayıplarının etkisiyle satış ağırlıklı bir seyir izleyen altının gram fiyatı, günü önceki kapanışa göre 0,52 azalışla 165,8 liradan tamamladı. Çeyrek altın ne kadar oldu, bugün altın fiyatları ne durumda?

5 kanser ilacı geri ödeme listesinde

SGK 5 kanser ilacını geri ödeme listesine aldı. Altuzan, Xgeva, Mozopil, Opdivo ve Revlimid isimli 5 adet kanser ilacı kurum tarafından geri ödeme kapsamına alındı

Türkiye'nin yüzde 73’ü evden çalışmak istiyor

İnsan kaynakları seçme, yerleştirme ve danışmanlık şirketi Randstad’ın yılın 4 çeyreğinde paylaştığı "Workmonitor/İnsan Kaynakları İstihdam Araştırması Raporu” yayınlandı. Global olarak, katılımcıların yüzde 64’ü evden ya da başka herhangi bir yerden çalışmayı tercih edeceğini belirtirken, Türkiye’nin yüzde 73’ü evden çalışmak istiyor.

Borçlu esnafın emeklilikte önü açıldı

Bağ-Kur’a prim borcu olan ve emekli olamayan esnafa 1.28 faiz oranı ve 48 ay vade ile emeklilik fırsatı sunan protokol ile ilgili konuşan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, protokolün istenilmesi halinde 2 kez daha uzatılabileceğini söyledi.

Türkiye'ye 45 milyon 450 bin avro hibe

Dünya Bankası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar ve Türk vatandaşlarının istihdamı için 45 milyon 450 bin avro tutarını geçmeyecek şekilde hibe verecek.

Mehmet Aydın yat ve Ferrari almış

Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın'ın geçen sene Uruguay'a giderek son model bir araç, bir malikâne ve bir yat aldığı ortaya çıktı. Aydın'ın satın aldığı mülkleri 10 yıldır Uruguay'da yaşayan ve inşaat işleriyle uğraşan Osman K isimli bir Türk'ün üzerine kayıt ettirdiği öğrenildi.

İkinci Çiftlik Bank vakası

Piyasadan yarım milyardan fazla para topladığı ortaya çıkan Çiftlik Bank'ın, sanal ponzi oyunlarında buzdağının görünen kısmı olduğu ortaya çıktı. İncelemelere göre, hâlâ faaliyette olan 120'den fazla sanal çiftlik oyunu bulunuyor.

Dolar için FED bekleniyor

Dün dolar 3.95 sınırlarına çıktı, Euro ise 4,86 sınırlarına çıkarak rekorunu tazeledi. Dün Hazine'nin yaptığı hamleyle dolar ve euroda düşüşler başladı. Dolar için FED'in kararı bekleniyor. İşte 21 Mart dolar ve euro fiyatları...

Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti belli oldu

18 Mart'ta temel atma töreni gerçekleştirilen ve bittiğinde günde 30 bin araca hizmet verecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nin geçiş ücreti merak ediliyor. 2022'de bitecek olan köprü için 10 bin işçi çalışacak. İşte 1915 Çanakkale Köprüsü'nün belirlenen geçiş ücreti.

e-devlet'ten yeni uygulama: e-taşınma

Soy ağacı, miras ve şehit sorgulama uygulamalarıyla dikkatleri çeken e-devlet bu kez yeni bir uygulamaya daha imza atıyor. e-devlet üzerinden taşınma işlemleri de kolaylıkla halledilebilecek. e-taşınma denilebilecek uygulamayla muhtara, kaymakamlığa gitmeden tek bir tık ile adresinizi, elektrik, su aboneliklerinizi yeni adresinize taşıyabileceksiniz. e-taşınma nedir? İşte e-devlet'in yeni uygulaması e-taşınma...

Geçmişe sadık dönüşüm

Cumhuriyet tarihine tanıklık eden Ankara Saraçoğlu Mahallesi'nde Türkiye’nin ilk toplu konut restorasyonu yapılacak. Mahallenin 435 tarihi binası ve asırlık 250 ağacı korunacak Emlak Konut güvencesiyle restore edilecek proje, gelir paylaşım modeli baz alınarak ihale edilecek.

Kolay yatırımdahedef ilk 20

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Reformları Çalıştayları’nın açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye’nin iş yapma kolaylığı endeksinde 60. sırada yer aldığını, hedeflerinin yıl sonuna kadar 30’a, gelecek yılda da 20. sıraya gelmek olduğunu söyledi.

En ucuz doğalgaz Türkiye’de

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “101 Yerleşim Yerine Doğalgaz Arzı Hizmete Alım Töreni”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de son 16 yılda enerji alanında yapılan yatırımların tüm dünya için önemli bir örnek oluşturduğunu söyledi.

Türkiye’ninküresel yıldızı

Türkiye’nin en köklü gıda grubu Yıldız Holding, devreye aldığı yeni üretim üstleriyle global marka yolculuğunu sürdürüyor. Fabrika sayısını 80’e çıkaran Yıldız Holding, 300’ün üzerinde markayla beş kıtada bir milyarı aşkın tüketiciye ulaşıyor.

Turkish Cargo gökyüzünde denizi aratmadı

Türk ihracatçısının farklı pazarlara açılmasına önemli katkılarda bulunan Turkish Cargo, Avrupa’nın en büyük balık yetiştirme kapasitesine sahip şirketi Kılıç Holding’in Ege’de yetiştirdiği 1 buçuk milyon adet Çipura cinsi balığı Umman’a taşıdı.

Türkiye ile Katar arasındaki ticaret hacminde 5 milyar dolarlık artış beklentisi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Katar'ın çok önemli bir devlet olduğunu belirterek "Biz de kendisiyle iş birliği yapmak ve halkı ile hükümetine yardım etmek için hazırız." dedi. Fakıbaba, Türkiye ile Katar arasındaki ticaret hacminin yakın gelecekte 5 milyar dolara ulaşmasını beklediğini kaydetti.

Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi

Çiftlik Bank vurgunuyla 77 bin kişiyi dolandırıp Uruguay'a kaçan Mehmet Aydın'ın iadesi için Türkiye harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı iade dosyasını Arjantin'e gönderdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Gül, "Çiftlik Bank olayında iade ve kırmızı bülten süreçleri başlatılmıştır, konu savcılığımız ve bakanlığımızca takip edilmektedir" dedi.

Borsa günü yükselişle kapattı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,85 yükselişle 116.431,78 puandan kapattı. BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 981,52 puan artarken, toplam işlem hacmi 6,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'dolar' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye ekonomisi dövizde zaman zaman yaşanan ve rasyonel temellere dayanmayan dalgalanmalara rağmen hedeflerine uygun şekilde ilerliyor" dedi.

2 bin taksiciden UBER çıktı

UBER ile sarı taksi işletmecileri arasında yaşanan çekişme, rekabetin mahkemeye taşınmasının ardından zaman zaman UBER şoförlerine yönelik şiddet haberleri ile sürerken sisteme tepkili olan taksicilerin yanı sıra sisteme dahil olan taksici sayısı ise şaşırtıyor.

Askerliğini bu illerde yapan doktorlara müjde

Sağlık Bakanlığı belirlediği 20 ilde askerliğini yapmış olan hekimler için mecburi hizmet muafiyeti müjdesi verdi. Bakanlığın belirlediği illerde temel askerlik eğitim süresi hariç askerlik hizmetlerinin tamamını yedek subay olarak yerine getiren tabip, uzman tabip ve yan dal uzmanları mecburi hizmetini yapmış sayılacak.

Sarp Sınır Kapısı kapatılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, çalışmalar nedeniyle 22 Mart Perşembe günü 08.00-20.00 saatleri arasında sistemler geçici olarak çalışmayacağından, Sarp Sınır Kapısından yolcu ve araç giriş-çıkış işlemlerinin yapılamayacağını açıkladı.

'Darphane Reşat altın basımına başlamalı'

AA Finans Analisti İslam Memiş, "Talep kısmına baktığımızda yeni yasal düzenlemeler ile darphane artık Reşat altın basımına başlamalı" dedi.

Eşeklerle toplanıp batıya gönderiliyor

Muş'taki dağlık alanlarda yetişen ve yemeklik olarak kullanılan gülbahar bitkisi, eşek sırtında yerleşim alanına getirildikten sonra kamyonlarla batıdaki illere gönderiliyor

İŞKUR'dan 1.450 lira maaşlı aktörlük

Milli İstihdam Seferberliği'yle birlikte işsiz sayısı azalırken bir yandan İŞKUR da seferberliğe destek veriyor. Beden işçiliğinin yanında pek çok sektörde eleman ilanı veren İŞKUR'da bazı ilanlar dikkat çekiyor. Bunlardan bazıları da aktör ve figüran aranması. Kariyerini dizi, film ya da reklam sektöründe yönlendirmek isteyenler için işte şartlar...

İnşaat izninde SGK ve Maliye'ye gitme zorunluluğunu kaldırıldı

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “İnşaat izni alırken SGK ve Maliye’ye gitme zorunluluğunu kaldırdık” dedi. Akdağ, "Sibirya’nın soğuğundan Fas’ın sıcak çölüne kadar müteahhitlerimiz iş yapıyor. Dünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesini İstanbul’da inşa ediyoruz. Türkiye bugün müteahhitlik sektörüne baktığımız zaman dünyanın en büyük ikinci müteahhitleri Türk müteahhitleri haline geldi" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fırsatçılara izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının "101 İlçeye Doğalgaz Dağıtım Töreni"nde konuştu. Ege ve Kıbrıs'ta oynanan oyuna dikkati çeken Erdoğan "Ülkemizin güvenlik hassasiyetinin başka yerlere kaymasından yararlanarak Ege ve Kıbrıs olmak üzere fırsatçılık yapmaya kalkanlara da izin vermedik" açıklamasında bulundu.

Çiftlik Bank tepkisi: Bu bebeyi bizimle ilişkilendirmeyin

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanı Serdar Denktaş Çiftlik Bank'ı KKTC ile ilişkilendiren haberlere tepki göstererek, 'dolandırıcı bebe' olarak ifade ettiği Çiftlik Bank'ın firari CEO'su Mehmet Aydın'ın KKTC ile bir bağlantısının olmadığını, günah keçisi ilan edildiklerini söyledi.

TürkAkım'da herhangi bir gecikme öngörülmüyor

İsviçre merkezli denizcilik şirketi Allseas'in TürkAkım'dan sorumlu proje müdürü Smit "TürkAkım projesinin Türkiye'ye doğalgaz iletecek birinci hattının yüzde 80'inden fazlasını tamamlamış bulunuyoruz. İlk hattın bahar aylarında tamamlanmasını bekliyoruz" dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.