Türkiye Ekonomisi Haberleri

Vize merkezleriDolapdere’ye

Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan, İstanbul’daki vize veren merkezlerin Dolapdere’de toplanacağını söyledi. Demircan, “İstanbul’da bu vizeleri veren özel sektör var. O Dolapdere’ye geliyor. O yüzden yatırımcıların dikkatine. Dolapdere trend olacak” dedi.

Müteahhite yeni kriterler geliyor

Kentsel dönüşümle 2012'den bu yana 580 bin konutun dönüştüğünü belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dönüşümün yeni dönemde hız kazanacağını söyledi.

Rüzgar yoksa küreklere yükleneceğiz

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, "Genel olarak dünyada artık gerek ucuz gerekse bol parayla büyüme dönemi sona erdi. Bugün, dünyada böyle bir rüzgar ortadan kalkmış vaziyette. Rüzgar yoksa biraz küreklere yükleneceğiz" dedi.

Teknolojide kuluçka merkezi dönemi

Teknolojide “Kuluçka Merkezi” dönemi başlıyor. Girişimcileri teknolojik alanda teşvik edecek merkezlere önümüzdeki yıl 10 tane daha eklenecek. Hedef, büyüyecek firmaları uluslararası pazarlara taşımak.

Uçak motoruna parça geliştirecek

General Electric, Türkiye’de havacılık alanındaki toplam Ar-Ge yatırımını 15 milyon doların üzerine taşıyan GE Havacılık Katmanlı İmalat Teknolojileri Ar-Ge Laboratuvarı’nı Gebze’de açtı. Açılışta konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, laboratuvarın, Türkiye’yi geleceğin teknoloji merkezlerinden biri yapacak önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Dış ticarette güzel gelişmeler oluyor

Ticaret Bakanı Pekcan, dünyadaki tüm korumacılık rüzgarlarına, bölgemizdeki istikrarsızlığa ve AB’deki dalgalanmalara rağmen Türkiye’nin dış ticaretinde güzel gelişmeler olduğunu söyledi. Pekcan, “Hedefimiz ihracat artışını sürdürülebilir şekilde uzun yıllara yaymak” dedi.

Bu proje tarımda ezberleri bozacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yakında “Tarımda Milli Birlik” adı altında çok önemli bir proje açıklayacaklarını söyledi. Pakdemirli, “Bu proje ezber bozacak bir çalışma olacak” dedi.

Tarımda istihdam eğitimle artacak

Türk Kızılay’ı bir ilke daha imza atarak, toplum merkezlerinde Türklere, Suriyelilere ve Iraklılara tarımda istihdam projesi uygulayacak. Projeyle bin kişiye eğitim verilerek iş imkanı oluşturulacak. Uygulama Doğu ve Güneydoğu illerinde start alacak. Eğitimler bölgenin ihtiyaçları ve kapasiteleri doğrultusunda verilecek.

Kuzu desteğinde 20 kilo üstü şartı

Tarım ve Orman Bakanlığı, et üretiminde verim kaybının önüne geçmek için düğmeye bastı. Destekler 2019'da da artarak devam edecek. Ancak 20 kilogramın altındaki kuzuları kesen, destekten yararlanamayacak.

Enerji sektöründegündem ‘depolama’

Ankara’da bu yıl 11’incisi düzenlenen EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nda yurtiçinden ve dışından gelen bilim adamları ve konukların yoğun gündemi enerjide 'depolama' konusu oldu.

Kur zammı yapılan ilaç listeden çıkacak

Elindeki ilacı piyasaya sürmeyip stoklayan ve kurdaki artışı bahane ederek fahiş fiyat artışı yapan ilacın ruhsatı iptal edilecek. Bakanlık indirime gitmeyen firmalardan ürün alımını durduracak. Bakanlık o ilacın üzerini çizerek biyobenzer eşdeğer ilaç üreten firmalara yönelecek.

Halka açıkşirketlerdedijital oylama

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen “Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi” bu yıl “Gelecek” temasıyla üçüncü kez kapılarını açtı.

Patates ve soğana yeni zam sinyali

Küf hastalığı sonrası fiyatları artan soğan ve patatesten yeni zam sinyali geldi. Mevcut ürünlerde depolarda yaşanan firenin yanı sıra ihracatın da etkisi olduğunu kaydeden Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Dernek Başkanı Nevzat Akcan, yeni ürünlerin çıkana kadar fiyat artışının olacağını belirtti.

Domatesin fiyatı 70 kuruş birden düştü

Eylül ayında yüzde 35,20’lik fiyat artışıyla zam şampiyonu olan domatesin fiyatı, üretim merkezi Antalya’da bir hafta içerisinde 70 kuruş birden değer kaybederek 2,40 TL’ye kadar düştü.

ASDEP kapsamında 1 milyon ev ziyaret edildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “İlk 100 Günlük İcraat Programı ile ASDEP hane ziyaretinde 1 milyonu aştık" dedi.

Yarım litresi 30 bin TL'den satıldı

Seferihisar Belediyesi tarafından dört gün süren Tarım Günleri’nin ikinci gününde, Teos Antik Kenti’nde 3. zeytinyağı müzayedesi gerçekleştirildi. Müzayedede bin 800 yıllık Umay Nine isimli zeytin ağacından elde edilen zeytinyağının yarım litresi 30 bin liraya satıldı. Satıştan elde edilen gelir, öğrencilere burs olarak verilecek.

Araçları çekme görevi polisten alınacak

Belediyelerin trafikle ilgili yetki ve sorumluluklarını tam olarak yerine getirmesi için yasal düzenleme yapılacak. Düzenleme ile park yasağına uymayan araçları çekme görevinin de Emniyet’ten alınıp, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi büyükşehir belediyelerine devredilmesi planlanıyor.

Konut kredisi hacmi 198 milyar TL’yi aştı

Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu GYODER, gayrimenkul sektörünün alt segmentlerini üçer aylık dönemler halinde irdelediği, ‘GYODER Gösterge’ Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018-3. Çeyrek Raporu’nu yayınladı.

Toyota’nın hibrit merkezi Türkiye

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sakarya’ya gelerek Arifiye ilçesindeki Toyota fabrikasında yeni üretilen 'Corolla Sedan Hybrid’ modelini inceledi.

NATO’ya Türk yazılımı

FETÖ'nün kritik kurumlardan bilgi sızdırması sonrası harekete geçen TÜBİTAK, geliştirdiği bilgi güvenliği sistemleri ve kripto cihazlarının üstün başarısıyla NATO'nun envanterine girdi. Çalışmaların gelecek yıl bitmesi beklenirken, cihazlardaki kriptografik algoritma, protokol, donanım ve yazılım tasarımları tamamen milli olarak üretiliyor.

İşletmelereafet koruması

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Türk işletmeleri deprem, yangın ve sel başta olmak üzere doğal afet ile acil durumlara hazırlayacak “CBi Türkiye”yi kurdu.

Hazine’nin eşel mobil feragatı8 milyarı aştı

Mayıs ayından bu yana uygulanan eşel mobil sistemiyle ne dikkat çeken EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, ”Motorinde de pompa fiyatlarında indirim beklentimiz kuvvetli” dedi.

Bursa kumaşı görücüye çıktı

Türkiye’nin ünlü kumaşları dünya pazarlarında görücüye çıkıyor. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından başlatılan imaj kampanyası ünlü modacılarla başlatıldı. Bitmiş ürün ihracatına dikkat çeken UTİB Başkan Pınar Taşdelen Engin, bu alanda ihracatın artmasıyla daha fazla katma değer oluşacağını ifade etti.

Bu faizlerle nereye kadar

Yüksek faiz oranlarının her şeyin önündeki en büyük engel olduğunu söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, bankaları insafa davet etti. İhracatçılara uygulanan teminat mektubu komisyonlarının yüzde 1’i aşmaması gerektiğini belirten Gülle, “Yüzde üçlere beşe varan komisyon oranları için “Yazıktır günahtır, bu mantıkla nereye kadar?” diye sordu.

İGA 10 milyonağaç dikecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yaptıkları protokol kapsamında İstanbul Havalimanı gibi hayata geçirdikleri projelerde bir ağaç yerine 3 ağaç diktiklerini belirterek, "İGA bir ağaç yerine 5 ağaç dikme özverisini gösterdi" dedi.

Karadeniz doğalgazı dengeleri değiştirir

Türkiye’nin doğalgaz arayışında gerçekleştirdiği büyük atılımlar tüm hızıyla sürüyor. Akdeniz’den sonra Karadeniz sularına uzanan arayışlar önemli verileri de gün yüzüne çıkardı.

Mali disiplintavizsiz sürecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; yatırımcı güvenini güçlendirecek, özellikle Avrupa’daki yavaşlamanın ve kur şoklarının sanayicimize etkisini en aza indirecek adımlarımıza devam edeceklerini söyledi. Albayrak, “YEP’te ilan ettiğimiz prensiplerimizi yatırımlar ve bütçe disiplini başta olmak üzere tüm alanlarda tavizsiz sürdüreceğiz” dedi.

140 ülkeden misafir

İki yılda bir yapılan MÜSİAD EXPO, bu yıl 140 ülkeden iş adamları, yatırımcılar ve 30 yabancı bakan ağırlayacak. Fuarda MÜSİAD üyesi 375 firma stant açacak. Yurt dışı firmalar için ise 5 bin metrekarelik alan tahsis edildi.

Turkcell Vakfı faaliyete başladı

Gelirlerinin yüzde birini toplumsal fayda projelerine ayıran Turkcell, bu alanda güçlü bir adım daha attı. Turkcell’in yürüttüğü toplumsal fayda projelerini çatısı altında toplayacak Turkcell Vakfı, ilk Mütevelli Heyeti toplantısını gerçekleştirerek faaliyetlerine başladı.

Bakan Pakdemirli: Yakında ezber bozacak bir proje açıklayacağız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yakında 'Tarımda Milli Birlik' adı altında çok önemli bir proje açıklayacaklarını belirterek "Bu proje ezber bozacak bir proje. Tüm paydaşlarla paylaştıktan sonra kamuoyuna duyuracağız" dedi.

Bakan Turhan: Kanal İstanbul'a 2019'da başlamayı planlıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Dünyanın en büyüğü olan İstanbul Havalimanı ile şehrimizi, Türkiye'mizi taçlandırdık. İnşallah diğer mega projemiz Kanal İstanbul'a ise 2019'da başlamayı planlıyoruz. İstanbul Boğazı'nı yer altından geçecek 3 katlı tünelin proje çalışmalarında da sona gelindi" dedi.

Bedelli askerlikten hazineye gelecek para belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bedelli askerlikte 9 milyar TL’lik beklentinin 500 milyon TL üzerinde gerçekleşeceğini açıkladı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.