Türkiye Ekonomisi Haberleri

Bayramda 3 milyar liralık gelir bekleniyor

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini açıkladı

Merkez Bankası’nın her ay gerçekleştirdiği beklenti anketine göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 15.64’ten yüzde 16.23’e yükseldi. Döviz kuru beklentisi 2018 yıl için (dolar/lira) bir önceki anket döneminde 6.06 lira iken, bu anket döneminde 6.20 liraya yükseldi.

HGS ve OGS ücreti ödemeyen yabancı plakalı araçlara ceza yağdı

Türkiye'ye gelerek karayollarında HGS ve OGS ücreti ödemeden geçiş yapan yabancı plakalı araçlara para cezası uygulanmaya başladı. Kapıkule Sınır Kapısı'nda oluşturulan tahsilat bürosunda 11 Nisan'dan bugüne kadar 1 milyon 363 bin lira para cezası uygulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim tartışmalarını geride bırakalım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin önünde 4,5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi bulunuyor. Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır" dedi.

Bal ihracatından 6,3 milyon dolar gelir

Türk balı, yılın ocak-mart döneminde Almanya, ABD, Suudi Arabistan, Belçika ve Avusturya başta olmak üzere 30 ülkede ağızları tatlandırdı.

Türkiye 150 ülkeye meyve suyu ihraç etti

Dünyanın ağzını Türk meyve suları tatlandırıyor. Türkiye’nin meyve suyu ihracatı, 2018 yılında yüzde 30’luk ihracat artış hızı yakalayarak, 279 milyon dolarlık tutarla meyve sebze mamulleri sektöründe ihracatın yıldızı oldu.

Tatilde erken rezervasyon 'cüzdanı' rahatlatıyor

Uzmanlar, erken rezervasyon kampanyalarını zamanında değerlendirenlerin daha avantajlı ve uygun fiyatlarla tatillerini satın alabildiklerini ve zaman ilerledikçe fiyatların yükselirken seçeneklerin de azaldığını ifade ediyor.

İlk Osmanlı çileği çıktı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bu yıl sezonun ilk çileği meyvesini verdi. Serada üretilen çilek pazarda 10-15 TL’ye alıcı buluyor. Çilek üreticisi İsmet Koç diğer sebze ve meyvelerde olduğu gibi üretim artmadığı sürece fiyatların daha da yükselebileceğini söyledi.

'Yumurtadaki ayrımlar yanıltıcı olabilir'

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, 'organik', 'kafes' ve 'gezen tavuk' yumurtası ayrımlarının yanıltıcı olabileceğine dikkat çekerek, "Çocuklarını hafta sonu doğaya çıkarmak yerine AVM'lere götürenler, onların gezen tavuk yumurtası sayesinde daha sağlıklı besleneceğini düşünüyor. Bu ciddi bir ironidir. Yumurtanın besin değerinde herhangi bir farklılık bulunmaz" dedi.

Et ve tavuk zammına tepki

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, ramazan ayı öncesi tavuk ve et fiyatlarının arttığını belirtip, tepki gösterdi. Yardımcı, "Spekülatörler yine ortaya çıktı. Aylarca zam yapmadılar ama şu anda yüzde 20 zam geldi. 3- 4 gündür fiyatların önünü alamıyoruz" dedi.

5 bin lira maaşla çoban bulamıyorlar

Küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında neredeyse günün tamamını merada hayvanların başında geçirerek mesai harcayan çobanlar, aldıkları ücretlerle dikkati çekiyor. Şanlıurfa'da çok sayıda çoban yeme içme ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması dışında 5 bin liraya kadar maaş alabiliyor.

Gram altın 239 lira seviyelerinde

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 238,7 lira seviyesinde dengelendi. Gram altın 238,7 lira, çeyrek altın 390 lira ve Cumhuriyet altını 1.596 liradan işlem görüyor

Dolar 5,80'in üzerinde

Hafta başında yükselişe geçen dolar kuru önceki gün 5,85'e kadar yükselmesi sonrasında yeniden 5,80 sınırında hareket etmişti. Bu sabah ise Dolar/TL güne 5.83 seviyesinin hemen altında başladı.

Güvenli yatırımın adresi BES

Uzun dönemde kazanç elde edebilmek için en uygun birikim yönteminin BES olduğunu söyleyen Halk Emeklilik Genel Müdürü Ömer Faruk Öztürk; “BES, %25’lik devlet katkısıyla vatandaşın birikim yapması için güvenli bir liman” dedi.

İhracatçıya süper destek paketi

İhracatçının krediye daha kolay erişmesi için TİM ve ING Bank elele verdi. TİM Başkanı İsmail Gülle sektörün finansmanla ilgili sorun yaşamaması gerektiğini belirtirken; ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, “Avro bazlı kredi paketi ile Türkiye ekonomisinin performansına katkı sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Ramazan’da fiyatlar düşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Talimat verdim pahalı satışı önleyeceğiz” açıklamasına ilişkin konuşan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan ayında gıda fiyatlarının düşeceğini söyledi. Palandöken, “Vatandaş tedirgin olmasın. Tanzim satışları artık esnaf yapacak. Fiyat istikrarı sağlanacak” dedi.

İşimize sarılmak en etkili panzehir

İngiliz Financial Times, Merkez Bankası’nın 28,44 milyar dolarlık net döviz rezervini 16 milyar dolar gibi göstererek asparagas bir habere imza attı. İş dünyası Türkiye ekonomisini hedef alan bu yayınlar için şu yorumu yaptı: ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın: 15 Temmuz zihniyetinin ekonomik ayağının devam ettiğinin göstergesi. TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan: Bize düşen spekülasyonlara kapılmadan işimize konsantre olup üretmeye devam etmek.

Altın günü yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogramı 238 bin 700 liraya yükselirken Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı ise günü yüzde 1,58 artışla 238,20 liradan tamamladı.

Rus, Alman ve İngiliz turistler akın ediyor: Yeni rekor kırıldı

Dünya turizminin cazibe merkezlerinden Antalya, yılın ilk 3 ayında gelen yabancı turist sayısıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25’lik artışla rekor kırmaya devam ediyor. Turizmin öncülüğünde gelişen Antalya, marka değerini yükselterek küresel yatırımcıların da gözdesi olmayı sürdürüyor. TÜİK verilerine göre yabancıya konut satışında İstanbul’dan sonra ikinci sırada gelen Antalya, Ocak-Şubat-Mart aylarında geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 47’lik artış yaşadı.

TÜİK'in başına vekaleten yeni isim

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığına, kurumda başkan yardımcılığı görevini yürüten Yinal Yağan vekaleten atandı.

Baklava kutusundan ilaç çıktı

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Hatay Havalimanı'nda gerçekleştirilen operasyonda bin 891 kutu kaçak ilaç yakalandı. İlaçlardan bir kısmı baklava kutularına gizlenmiş olarak bulundu.

İstanbul Havalimanı taksi ücretleri belli oldu

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) İstanbul Havalimanı taksi ücretlerini açıkladı. İstanbul Havalimanı’na ulaşım en düşük 52 TL ile Arnavutköy’den, en yüksek 272 TL ile Şile’den gerçekleşiyor.

İstanbul Havalimanı’na taksi ile ulaşım ücretleri belli oldu

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) İstanbul Havalimanı taksi ücretlerini açıkladı. İstanbul Havalimanı’na ulaşım en düşük 52 TL ile Arnavutköy’den, en yüksek 272 TL ile Şile’den gerçekleşiyor.

Hamsi ve istavritte umulan olmadı

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, "Balıkçılarımız bu av sezonunda hamsi ve istavritten umduklarını bulamadı." dedi.

Bakan Selçuk'tan kıdem tazminatı açıklaması

Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Selçuk Zümrüt, kıdem tazminatı reformuna yönelik, ''En çok önem verdiğimiz husus, tüm tarafların görüşleri ve değerlendirmelerinin sürece dahil edilecek olması." dedi.

Borç yapılandırma masrafında emsal süre aşımı kararı

Kredi borcu yapılandırmasında kendisine çıkarılan masrafın iadesi için tüketici hakem heyetine başvuran tüketiciye ret kararı 7 ay sonra tebliğ edilince, yargı yolu da zaman aşımından kaynaklı kapanmış oldu. Ancak Anayasa Mahkemesi adil yargılama hakkının ihlal edildiğine karar vererek yerel mahkemenin ret kararını bozdu.

Milli İHA'lara yenilikçi haberleşme sistemi

Füze sistemleri için veri bağları üreten Meteksan Savunma, İHA sistemleri için de yenilikçi bir haberleşme sistemi geliştirdi. İlk kez IDEF'19 fuarında sergilenecek C-Bant İHA Veri Bağı, İHA'lar için yüksek performanslı ve maliyet-etkin bir çözüm olarak öne çıkıyor. C-Bant İHA Veri Bağı sayesinde İHA ile yer kontrol istasyonu arasındaki 200 kilometre mesafede haberleşme sağlanabilecek.

Gram altın 237 lira seviyelerinde

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 236,7 lira seviyesinde dengelendi. Gram altın 236,7 lira, çeyrek altın 389 lira ve Cumhuriyet altını 1.582 liradan işlem görüyor.

İkinci Doğu Ekspresi geliyor

Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi Doğu Ekspresi ile aynı güzergahı paylaşacak yeni tren projesinin ayrıntılarına ulaşıldı. Ulaştırma Bakanlığı’nın çalışmasına göre ikinci tren, sadece yataklı vagonlardan oluşacak. Doğu Ekspresi’ne göre bilet fiyatları daha pahalı olacak. Her gün bir sefer yapacak.

Balıkesir'de 7 noktada jeotermal kaynak aranacak

Balıkesir'de 7 jeotermal kaynak arama sahası ihale edilecek. Alanları 855,49 hektar ile 4 bin 380,84 hektar arasında, muhammen bedelleri ise 3 bin lira olan sahaların ihalesi, 29 Nisan'da saat 14.20 ile 16.00 arasında yapılacak.

Dolar yeniden yükselişte

Dolar kuru dün seçim ve piyasalardaki gelişmelerle 5.70 - 5.80 arasında iki yönlü dalgalandı. FT'nin Merkez Bankası rezervlerine yönelik haberi ve YSK'nin kesin kararına yönelik bekleyiş doları yeniden 5.75 üzerine taşıdı.

Avrupa ‘çekirge’ kuyruğuna girdi

Türkiye'ye Avrupa ülkelerinden canlı çekirge talebi arttı. Almanya ve Fransa gibi ülkeler sırada bekliyor. İç pazar ihtiyacının artması ve ihraç edilen ürünlerin ekonomik olmaması nedeniyle bu alanda bugüne kadar ihracat talebi çok olmamıştı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.