Türkiye Ekonomisi Haberleri

Avrupalılar Türk çayını çok sevdi

Türkiye'de üretilen doğal ve sağlıklı çay, dünyada 114 ülkeye ihraç ediliyor. Belçika, Almanya ve Hollanda’da tüketilen Türk çayı geçen yıl ilk kez 13 ülke tarafından da tercih edilmeye başlandı.

Tekirdağ'da hijyen malzemesi üreten 4 meslek lisesinden yaklaşık 7,5 milyon lira ciro

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bulunan 4 lise, koronavirüs sürecinde hijyen malzemeleri üreterek 7 milyon 481 bin lira ciro elde etti. Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, yaptığı açıklamada, hem okulların hem de öğrencilerin salgın sürecinde yoğun mesai harcadığını söyledi.

S&P büyümeyi 4 puan artırdı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin pandemi sürecindeki başarılı mücadelesi sonrasında daha önce -3,3 olarak duyurduğu 2020 büyüme tahminini 0,9’a yükseltti.

Tarıma 6 yeni OSB

Tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerine 6 yeni halka eklenecek. 50 bin kişiye iş kapısı olacak bu OSB’lerle gıda üretimindeki açık da azaltılacak.

Mobilya sektörü pandemide güldü

Koronavirüs nedeniyle evde geçirilen zamanın artması mobilyaların değişim sürelerini kısalttı. 2020’de ihracat rakamlarını koruyan mobilya sektörü iç pazarda 50 milyar TL satış yaptı. MODOKO Başkanı Koray Çalışkan, özellikle online alışverişte hareketlilik yaşandığını söyledi.

İhracatı coşturacak büyük hedefler

2020’yi hedeflenenin üzerinde kapatan ihracatçılar, 2021’de daha yüksek hedeflere odaklandı. TİM Başkanı İsmail Gülle, “2020 yılında 17,14 milyar dolar olan hazır giyim ihracatının bu yıl 20 milyar doları aşmasını bekliyoruz” dedi. İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ise “Bu yıl 20,6 milyar dolarlık kimya ihracatı hedefimizin üzerine çıkmak için tüm gayretimizle çalışacağız” diye konuştu.

İsrailli Bakan'dan Türkiye çıkışı: Katılmak isterse memnuniyet duyarım

İsrail gazının Türkiye'ye ihraç edilmesi projesini yeniden görüşmeye hazır olduklarını belirten İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Türkiye'nin Doğu Akdeniz Gaz Forumu'na katılmak istemesi halinde memnuniyet duyacağını ve bunun ticari ilişkiler için iyi olacağını söyledi.

Kar yağdı fıstık üreticisinin yüzü güldü

Soğuk havalar ve kar fıstık üreticisinin yüzünü bir nebzede olsa güldürdü. Üreticiler ''Fıstıklarımız normal mevsim şartlarına döndü. Bundan sonraki zamanda da yağışlar devam ederse inşallah zarar görmeyiz” diye konuştu.

S&P Türkiye'nin kredi notunu değiştirmedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin kredi notunu "B+", görünümünü ise "durağan" olarak teyit etti.

Yağda fırsatçılık: Kur düştü fiyatlar düşmüyor

Ayçiçeği yağında son aylardaki fiyat artışı yüzde 75’i buldu. Fahiş artışın en önemli nedeni, spekülatif zamlar. Kurların yükselmesi gerekçesiyle yapılan zamların, kurların düşmesine rağmen sürmesi dikkat çekiyor. Vatandaş, “Biz bu oyunu patates ve soğanda da gördük. Stok yapanlar bulunsun, caydırıcı olması için de ceza miktarları yükseltilsin” diyor.

Ticaret Bakanı Pekcan: Türkiye ve OECD arasındaki ilişkilerde yeni bir dönem başlatıyoruz

Ticaret Bakanı Pekcan, "OECD İstanbul Merkezi'nin kuruluşuyla Türkiye ve OECD arasındaki ilişkilerde yeni bir dönem başlatıyoruz" açıklamasında bulundu.

Vakıfbank'tan 40 milyar liralık kredi paketi

VakıfBank, yerli üretimi desteklemek ve istihdamı korumak amacıyla imalatçı ve ihracatçı firmalara 40 milyar liralık yeni kredi paketi açıkladı.

Ocak ayına ilişkin zam farkları bugün hesaplarda

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 Ocak ayına ilişkin zam farklarının bugün hesaplara yatacağını açıkladı. Açıklamada, “Emekli Sandığı kapsamındaki emekli, malul, vazife malulü, dul ve yetim aylığı alan 2 milyon 323 bini aşkın vatandaşımızın 1 Ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarlarını bugün ödeyeceğiz” denildi.

Dolar güne nasıl başladı?

Merkez Bankası'nın, Aralık ayında 200 baz puanlık artışla yüzde 17 düzeyine yükselttiği politika faizini beklendiği gibi değiştirmediğini açıklamasının ardından 7.40 liranın altına gerileyen dolar, haftanın son işlem gününe de bu düzeylerde başladı.

Altın fiyatları ne durumda?

Altın fiyatları haftanın son gününde ne durum? Gram altın ve çeyrek altın kaç liradan satılıyor. Altın ile ilgili tüm gelişmeler haberimizde. İşte detaylar...

Kovid’e rağmen 8,4 milyar dolar ihracat

Demir ve Demir Dışı Metaller sektörü 2020 yılını 8,4 milyar dolarlık ihracat ile tamamladı. Salgına rağmen ihracatta yüzde 1,5’lik artış kaydettiklerini belirten İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, yeni nesil ihracat projeleriyle yola devam edeceklerini söyledi.

Yatırımcının derdi faiz

Merkez Bankası, yüzde 17 olan politika faizini sabit tuttu. MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, yatırımcıların, üretim ve ticareti canlandırmak, istihdamı artırmak için yüksek faiz baskısından kurtulması gerektiğini söyledi. Kaan, “Faiz artırımının bir düzeye kadar tolere edilebildiği, aksi halde özellikle yatırımlar üzerinde bırakacağı yıkıcı etkinin altını çizmek isteriz” dedi. q 5

Ayçiçek yağına takip

Ticaret Bakanlığı temel ihtiyaç ürünlerinde “fahiş fiyat” denetimi yaparak 9 bin 870 ürünün fiyatını inceledi. Son dönemde özellikle ayçiçek yağı, yumurta, tavuk ve bebek maması fiyatlarına yönelik şikayetler arttı.

Bakan Dönmez duyurdu: TANAP'tan 9,1 milyar metreküp gaz akışı gerçekleşti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, "TANAP’tan, 2020'de 4,9 milyar metreküp olmak üzere, bugüne kadar yaklaşık 9,1 milyar metreküp gaz akışı gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

Faiz kararı sonrası dolar düşüşe geçti

Merkez Bankası'nın politika faizini sabit bırakmasının ardından gözlerin çevrildiği dolar, kararın ardından 7,41 lira seviyesinden 7,38 seviyesine kadar geri çekildi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu ocak ayı toplantısının ardından politika faizinde değişiklik yapmadı. Merkez Bankası son toplantısında politika faizini 200 baz puanlık artışla yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltmişti.

Borsada yeni bir tarihi rekor daha

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi yeni bir rekor seviyeye daha ulaştı. Günün ilk yarısında yüzde 0,45 değer kazanarak 1.576,39 puana çıkan BIST 100 endeksi, gördüğü en yüksek seviyeyi de 1.582,04 puana taşımış oldu.

81 ilde fahiş fiyat denetimi: 375 firmaya ceza yağdı

Ticaret Bakanlığı, son dönemde vatandaşların fahiş fiyat artışlarına yönelik artan şikayet başvuruları üzerine başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde olmak üzere saha denetimlerini artırdı. 81 ilde yapılan denetimler kapsamında 375 firmaya toplamda 11,9 milyon para cezası kesildi.

Tüketici güveni ocak ayında yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, ocakta bir önceki aya göre yüzde 4 arttı. Aralıkta 80,1 olan endeks, ocakta 83,3'e çıktı.

Bakan Varank: Çok yakında Avrupa semalarında Bayraktar'ların ve Anka'ların uçtuğunu göreceğiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 3. Savunma Sanayi buluşmalarında konuştu. Varank, ''Çok yakın zamanda Avrupa semalarında da Türkiye'den satın alınan Bayraktar'ların ve Anka'ların uçtuğunu göreceğiz'' dedi.

Bakan Selçuk: Harp ve vazife malullerinin 2020 yılı ek ödemeleri yarın hesaplara yatırılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, harp ve vazife malullerinin 2020 yılı ek ödemelerinin yarın hesaplara yatırılacağını bildirdi.

Borsa yükselişte

Üç haftadır rekor tazeleyen Borsa İstanbul'da yeni gün başlangıç rakamları belli oldu. BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,55 değer kazanarak 1.578,03 puandan başladı.

Dolar güne nasıl başladı?

Piyasaların gözü bugün açıklanacak faiz oranlarında iken dolarda yeni gün başlangıç rakamları da belli oldu. Yatırımcılar doların fiyatının ne kadar olduğunu euronun kaç liradan alınıp satıldığını araştırıyor. Dolar ve euroda son rakamlar...

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları son dönemlerde ne durum? Gram altın ve çeyrek altın kaç liradan satılıyor. Altın ile ilgili tüm gelişmeler haberimizde. İşte detaylar...

Yüksek faiz yatırımın düşmanı

Faizlerin düşmesini bekleyen iş dünyası atılacak adımları yakından izliyor. “Yüksek faiz reel yatırımların en büyük düşmanıdır” diyen Başakkent Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Başak, Merkez Bankası’na şu çağrıyı yaptı: Ekonomi yönetiminden, iş insanlarının düşük faiz beklentileri doğrultusunda hareket etmesini bekliyoruz.

Şeffaf değil vergi kaçırıyor: Kredi kartından tespit edilir

Sosyal medya devi Facebook geçen yıl 70,7 milyar dolar kazandı. Bunun % 98,5’i reklam geliri. Ancak şirket Türkiye ve diğer birçok ülkedeki faaliyetlerine ilişkin bilgi paylaşmıyor. Gelirler vergilendirilmeden ABD’ye aktarılıyor. Facebook’un Türkiye’de 37 milyon kullanıcısı bulunuyor. Uzmanlara göre sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de kazandığı paralar ve ne kadar vergi kaçırdığına ilişkin veriler kredi kartı işlemlerinden tespit edilebilir.

Türkiye'nin 2019 yılı gelir ve kurumlar vergisi rekortmenleri belli oldu

Türkiye'nin 2019 yılı gelir vergisi rekortmeni isminin açıklanmasını istemezken, listenin 2'nci sırasında 70 milyon 510 bin 854 liralık vergiyle Mehmet Sinan Tara yer aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+