En Güncel Türkiye Ekonomisi Haberleri - Yenisafak.com

Türkiye Ekonomisi Haberleri

Bakan Pakdemirli: İsrail ve Hollanda’ya tohum satan ülke konumuna geldik

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Sebze tohumculuğunda önemli aşamalar kaydettik. Ülkemiz Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere 86 ülkeye tohumluk ihraç ediyor. İsrail ve Hollanda'ya artık tohum satan bir konuma gelmiş durumdayız." dedi.

Demir yolu ağı ülkeyi saracak, mesafeler kısalacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türkiye genelinde şehirler arasındaki mesafeleri kısaltmak ve insan hayatını kolaylaştırmak amacıyla bin 889 kilometre yüksek hızlı tren (YHT), bin 786 kilometre hızlı tren (HT) ve 429 kilometre konvansiyonel olmak üzere toplam 4 bin 104 kilometre yeni demir yolu yapım çalışmalarının devam ettiğini, 152 kilometrelik hızlı tren hattının yapımının da ihale aşamasında olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan foruma katılmayanlara sert tepki: Fırsatı kaçırdınız

TürkiyeCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde"Küreselleşmenin Krizi: Riskler ve Fırsatlar" anatemasıyla düzenlenen TRT World Forum 2019'da konuştu. Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'nı gerekçe göstererek programlarını iptal edenlere sert tepki göstererek "Programlarını iptal edenler bu büyük fırsatı kaçırmıştır. Bu tiplerin teröre karşı olduklarını hiçbir yerde anlatmalarına gerek yok. Eğer karşıysan işte platform burası gelirsin burada teröre karşı olduğunu bütün her şeyiy...

Kamu bankalarından yeni kredi destek paketi

Kamu bankaları (Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank), 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyen, istihdama yönelik yeni bir paket üzerinde çalışıyor.

Selçuk Bayraktar, SİHA ve İHA eğitmen test pilotu uçuşunu paylaştı

Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından SİHA ve İHA eğitmen test pilotu uçuşunu "SİHA ve İHA eğitmen-test pilotu eğitimlerimiz aralıksız devam ediyor. Eğitim şart. AKINCI, için yeni geliştirilen sistemler de BAYRAKTAR TB2’de deneniyor" notu ile paylaştı.

Erdoğan'ın gündeme getirdiği tek tip sigara uygulaması 5 Aralık'ta başlıyor

11. Rize Tanıtım Günleri kapsamında düzenlenen programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir kez daha gündeme getirdiği sigaradaki tek tip paket uygulaması yıl sonunda geçilecek. 2016 yılında alt yapısı hazırlanmaya başlayan uygulama kapsamında sigara paketleri tek tip ve tek renk olacak. Paketlerde sigaraların markasına ait logo da yer almayacak. Aykırı davrananlara ise 20 bin TL ceza kesilecek.

Dolar haftaya nasıl başladı?

Türkiye ve ABD arasında Suriye konusunda anlaşma kararı ardından iki ülke ilişkilerine yönelik riskin azalmasıyla TL varlıklar değer kazanırken, dolar/TL bu sabah güne 5.80 seviyesinin hemen altında başladı.

Helikopter parayla müdahale gündemde

Küresel ekonomideki daralma eğilimi uygulamaya alınan birçok önleme rağmen engellenemezken, analistler, mali politikaların da yetersiz kalması durumunda "helikopter para" kartının kullanılabileceğini belirtiyor.

Beton kalitesi ondan sorulacak

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da yaşanan 5.8'lik deprem bina riskini yeniden gündeme getirip, çalışmaları hızlandırdı. Bu amaçla kurulan Danışma Merkezi, bina güvenliğini test edecek. Kurumlara da hizmet vermesi planlanan birim, aynı zamanda alanında yerli teknoloji de geliştirmeyi amaçlıyor.

Mobil 1 garantiyi 5 yıl uzatacak

Dünyanın en büyük madeni yağ üreticilerinden Mobil 1, orjinal garantisi bitenlere 5 yıl ek garanti sunacak. Mobil Oil Türk Genel Müdürü Münci Bilgiç, “Garanti uygulaması, 5 yıl ya da 160 bin kilometre boyunca devam edecek” dedi.

Otobüsler de elektriklendi

Dünyanın en büyük otobüs fuarı Busworld’de Türk üreticiler elektrikli toplu taşıma araçlarıyla çıkarma yaptı. Anadolu Isuzu’nun 3 elektrikli aracıyla dünya prömiyeri yaptığı fuara Karsan 2, Otokar ise 1 elektrikli modeliyle katıldı. Fuara en yoğun katılımı gösteren ülke de 100’e yakın firmayla Türkiye oldu.

16 milyon turist hedefine yaklaşıyor

2018'de, 13 milyon 642 bin turisti ağırlayan Antalya'ya, bu yıl 15 Ekim itibarıyla 14 milyondan fazla yabancı misafir geldi. 9,5 ayda tüm yılların rekorunu kıran Antalya, yıl sonu için belirlenen 16 milyon turist hedefine adım adım yaklaşıyor.

Yabancı sermaye girişinde sorun yok

Yabancı sermayenin Türkiye'ye girişi noktasında önemli ve sevindirici gelişmeler yaşandığına işaret eden İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, "Şu anda masada bitmek üzere olan sadece benim bildiğim 3-5 tane ciddi diyebileceğimiz boyutta işlem var" dedi.

Temizlik işinde ‘sigorta’ açmazı

“Sigortaya yatacak primi ücretime ekleyin” ricasını kırmayıp yıllarca evinizde çalıştırdığınız insanlar sizi her an ihbar edebilir. Ya da “30 bin TL ver, ihbardan vazgeçeyim” şantajı yapabilir. SGK’nın haberdar olması durumunda çalışılan her ay için iki asgari ücret kadar ceza ödersiniz.

Gümrüklerden geçecek araçlara 'yapay zeka' taraması geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gümrüklerde kaçakçılığın önlenmesinde, kayıt dışılığın azaltılmasında etkinliği artırmak için yüksek teknoloji yatırım ve projelerine bir yenisini daha ekleyeceklerini belirterek, "Tamamı yerli ve milli kaynaklarımızla geliştirilecek 'Tarama Ağı Projesi' ile yapay zeka teknolojileri kullanılarak araç veya yükün içerisindeki yasa dışı suç ve tehdit unsurları otomatik olarak belirlenebilecek” dedi.

İstanbul'da metro hatlarında arıza

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Metro İstanbul, Yenikapı-Atatürk Havalimanı ile Yenikapı-Kirazlı metro hattında meydana gelen arızayla ilgili açıklama yaptı.

Fındık üretiminde 'Drakula' kabusu

Fındıkta tehdit oluşturan ‘Drakula’ lakaplı Turunçgil Uzun Antenli Böceği’nin ardından ‘kahverengi kokarca’ fındığı olumsuz yönde etkilerken söz konusu böceğin kışı geçirmek için evlerde saklandığı belirtildi.

Körfezin ilgisi Trabzonu uçurdu

Trabzon ve çevresine Körfez ülkeleri başta olmak üzere artan ilgi uçuş trafiğini de artırdı. Geçen yıl bin 163 yabancı ülke uçağının indiği Trabzon’a bu yılın 9 aylık dönemde bin 483 yabancı uçak iniş yaptı.

Boeing pilotları arızayı biliyordu

Boeing test pilotları arasında yapılan SMS mesajlaşmalarında, 346 kişinin öldüğü Endonezya ve Etiyopya’daki kazalarda 737 Max uçaklarına arıza yaptıran problemin bilindiği ortaya çıktı. Pilotlardan biri, “Simülasyonda (uçak) dizginlenemiyor” derken, diğer pilot, “Düzenleyicilere yalan söyledim” itirafında bulunuyor.

Piyasalarda Barış Pınarı rahatlığı

Türkiye'nin Suriye kuzeyinde elde ettiği başarı ile azalan jeopolitik riskler, Türk lirası varlıklarının önündeki bariyerlerin ortadan kalktığına işaret ediyor. Bu hafta 93 bin puan sınırına kadar gerileyen BIST 100 endeksi, yaşanan gelişmelerle yükselerek haftayı 98 bin 415 puandan tamamladı. Dolar/TL seviyesi ise 5,94'ten 5,78'e geriledi. Avrupa Birliği'nin (AB) yeni Brexit anlaşmasını onaylamasının ardından gözlerin İngiltere Parlamentosu'na çevrildiğini aktaran analistler, İngiltere Başbakan...

Cepte sahte uygulamaya dikkat

Mobil cihaz kullanıcıları, sahte uygulamalara karşı uyarıldı. Bu sistemlerle; kredi kartı, mail şifresi, sosyal medya şifreleri rahatlıkla ele geçirilebiliyor.

Tapu sanayicinin ahlakını bozuyor

İstanbul Sanayi Odası'nın Güneydoğu turunun ikinci durağı Gaziantep oldu. Gaziantep buluşmasına sanayicinin sahip olduğu tapu damga vurdu. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, “Tapu sanayicinin ahlakını bozuyor. Sanayicinin tapusu olmasın. Parayı tapuya değil üretime yatırmalıyız” dedi.

Dijitalde 3 yeni adım

Vergi uygulamalarının dijital ortamda yapılmasını sağlayan düzenlemede kapsam genişletildi. Yurt dışı çıkış harcı artık elektronik ve mobil uygulamalar yoluyla ödenecek. 5 milyon TL cirolu işletmeler vergiye dair defter ve belgelerini elektronik ortamda tutacak.

3 bin 200 yıllık zeytin ağacında hasat zamanı: Litresi 100 bin TL

Muğla'nın Milas ilçesi Kazıklı Mahallesi'nde 3 bin 200 yıllık 'Ata' adı verilen zeytin ağacı, çiftçiler ve protokol üyelerinin katılımıyla hasat edildi. Hasatta elde edilen 90 kilo zeytinden 6 litre zeytinyağı çıkarıldı. Zeytinyağının litresi Milas Zeytin Hasat Şenliği'nde, 100 bin TL'ye alıcı bulması tahmin ediliyor.

İstanbul için bir ilk olacak

Bu yıl İstanbul’a gelen turistin İstanbul nüfusunu geçmesini beklediklerini söyleyen İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Beklentimiz tarihinde ilk defa İstanbul’a gelen turist sayısının İstanbul nüfusunu geçmesi. Bu psikolojik bir eşik olacak. Yani 2019 için 15,5 milyon turist gelecek. Şu andaki veriler onu gösteriyor” dedi.

Girişimcilere 40 bin TL'lik hibe

Kuveyt Türk tarafından iki yıl önce kurulan Lonca Girişimcilik Merkezi, dördüncü dönem mezunlarını verdi. Girişimcilere kendi alanlarının yanı sıra hukuktan muhasebeye pek çok alanda da danışmanlık verilen merkezde Her ekibe 40 bin TL'ye kadar nakit hibe desteği verildi.

Ortak altyapı memleket meselesi

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, fiber internet konusunda ortak altyapının bir memleket meselesi olduğuna işaret ederek, “Bu sayede ülke kaynakları etkin kullanılacak, uluslararası rekabet gücüne sahip ortak altyapı şirketinin oluşması ile devletimiz daha çok gelir edecek ve vatandaşlarımız makul fiyatlarla yüksek kalitede hizmet alacak” dedi.

Şanlıurfa’da yatırım incelemesi

İstanbullu sanayiciler Urfa’da yatırım fırsatlarını yerinde inceledi. 6. bölge teşvikleriyle Urfa'nın yatırım ortamına uygun hale geldiğini belirten İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, "Urfa’da mutlu yatırımcı mutlu çalışan mottosuyla hareket etmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.

15 Temmuz Otogarı ücretleri belli oldu

15 Temmuz Demokrasi Otogarı ücret tarifesi İBB tarafından açıklandı. Karara göre taksi ve otomobiller 25 dakikaya kadar ücretsiz yararlanabilecek.

2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Meclis'e sunuldu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

TürkAkım'da doğal gaz dolumu başladı

Rus gazını Türkiye ve Avrupa'ya iletecek TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı'nı oluşturan iki deniz hattından ilkinin doğal gazla doldurulmasına başlanarak işletime hazırlık aşamasının son adımı atıldı.

Mahkeme'den booking.com kararı

Türkiye'deki faaliyetleri tedbiren durdurulan online otel rezervasyon portalı booking.com ile ilgili "haksız rekabet" davasında, mahkeme haksız rekabetin tespitine karar vererek, ''haksız rekabet'' sebeplerinin ortadan kaldırılması ile 500 bin TL teminat yatırılması halinde ihtiyati tedbir kararının kaldırılmasına hükmetti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.