Türkiye Ekonomisi Haberleri

Benzin ve motorinde indirim

Petrol fiyatlarında yaşanan gerileme sonrasında benzin ve motorine indirim geldi. Bu gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıyacak indirim benzinde 34 kuruş, motorinde ise 31 kuruş olarak gerçekleşecek.

Afetlerde vatandaşı uyaracak sistem geliyor

Doğal afet durumlarında vatandaşların bilgilendirilmesini sağlayacak Ulusal Mobil Uyarı Sistemi'nin (UYARSİS) kurulması için çalışmalar hızlandırıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından düzenlenecek mevzuatla işletmecilerin en kısa sürede kuracağı sistemden yapılacak bilgilendirme ücretsiz olacak. Engelli ve yaşlı abonelerin bildirimleri almasının kolaylaştırılması için sesli ve görsel uyarı, titreşim uyarısı gibi yöntemler kullanılacak.

Büyüme rakamları açıklandı

TÜİK 2019 yılı 4. çeyrek büyüme verisini açıkladı. Türkiye ekonomisi 2019 yılının son çeyreğinde yüzde 6 büyürken, 2019'un tamamında ise yüzde 0,9'luk bir büyüme gerçekleştirdi. Türkiye ekonomisi 2019 yılı üçüncü çeyrekte yüzde 0,9 büyümüştü.

Kaçak yakıtta kritik düzenleme

2017-2018 yılları arasında yapılan denetimlerde piyasa değeri 500 milyon lira olan 100 bin ton kaçak akaryakıt ele geçirilmesinin ardından kritik bir düzenlemeye gidildi. Yapılan operasyonlarda ele geçirile kaçak akaryakıt, numune analiz raporu ile birlikte rafinericiye teslim edilecek.

SPK açıkladı: Borsada açığa satış yasaklandı

Sermaye Piyasası Kurulu'ndan Borsa İstanbul'daki işlemlere yönelik sürpriz bir karar alındı. SPK'dan yapılan açıklamada pay piyasalarında bugün açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına karar verildiği duyuruldu.

Dolar güne nasıl başladı?

Dolar/TL corona virüs salgını ve jeopolitik risklerin artması ile 6.21 seviyesinin üzerine çıktı. Euro ise 6.83 seviyesini gördü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıkladı: Türkiye'den 5 Avrupa ülkesine daha vize muafiyeti

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye'nin Hırvatistan, İrlanda, Malta, Portekiz ve Norveç'e vize muafiyeti sağlamasıyla bu ülkelerle turizm potansiyelinin arttırılması ve diğer alanlardaki ikili ilişkilerin geliştirilmesinin amaçlandığını bildirdi.

28 Şubat batağını unutmadık

Türkiye’nin muhafazakar iş dünyası, büyük zulümlerin yapıldığı 28 Şubat darbe sürecinin ekonomiye zararlarını unutmadı. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 28 Şubat müdahalesiyle bankaların hortumlandığını ve ekonominin çökertildiğini söyledi. ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın da 28 Şubat süreciyle Anadolu sermayesinin yerine FETÖ sermayesinin ikame edildiğini ifade etti.

Havada karada korona tedbiri

Riskli görülen bölgelere yönelik mürettebat ve personele eğitimler verildiğini ve 250’den fazla uçağın dezenfekte edildiğini belirten THY Başkanı İlker Aycı, dünyada nerede risk grubu artıyorsa ilgili bakanlıklar ve kurumlarla görüşerek çeşitli tedbirler aldıklarını kaydetti. Aycı, dikkat edilmesi gereken 12 riskli ülke olduğuna işaret etti.

Bankacılık mobile taşındı

TEB KOBİ’lere özel mobil uygulaması ‘CEPTETEB İŞTE’ ile mobil ağını genişletti. TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Gökhan Cengiz, “Bu uygulamayı geliştirirken KOBİ’lerimizin ihtiyaçlarına yönelik araştırmaların ardından müşterilerimizle bire bir görüşerek ihtiyaç analizi yaptık” dedi.

KOBİ’nin iş ortağıyız

KOBİ’lere yönelik hizmetleriyle öne çıkan Türkiye Finans, ürün çeşitliliğini de her geçen gün artırıyor. KOBİ’lere her türlü yardım için kapı araladıklarını aktaran Türkiye Finans Genel Müdür Vekili Murat Akşam, “KOBİ’lere karşı iş ortağı anlayışıyla hareket ediyoruz” dedi.

Naksan’da ciro yüzde 54 arttı

Naksan’ı devraldıklarında işçilerin maaşlarının ödenmeyecek durumda olduğunu anlatan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, “Bugün toplam cirosu 2 milyar 46 milyon liraya ulaştı. Yüzde 54 seviyesinde ciro artışı oldu” dedi.

İTO Kilit’i aldı hedefini büyüttü

Kapı ve pencere aksesuarları sektöründe faaliyet gösteren Yelken Kalıp, İTO Kilit markasını satın aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Yelken Kalıp A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Nuray Ergül Bulutlar, İTO Kilit’in marka ve ürün hakları ile üretim tesislerinin satın alındığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu: 2 bin 153 personel alımı yapacağız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bakanlığımıza mühendis, sağlık teknikeri, teknisyen, tekniker, veteriner hekim branşlarında 2 bin 153 personel alımı yapacağız" dedi.

Ziraat Katılım basın açıklaması: Reel sektöre desteğimiz artarak devam ediyor.

Ziraat Katılım Genel Müdürü Özdemir, 2019 yılı finansal verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ASELSAN'dan tanklara üçüncü göz: Görünmeden düşman unsurlarını tespit ediyor

Fırat-M60T Projesi kapsamında 1 yıldan kısa sürede çok sayıda Teleskopik Periskop Sistemi, M60T tanklarına entegre edilerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunuldu. Sistemlerin entegrasyon ve kabul faaliyetleri tankların konuşlu bulunduğu sınır bölgelerinde gerçekleştirilirken, TEPES'li tanklar sahada görevlerini başarıyla icra ediyor. Sistemin entegre edildiği tanklar, görünmeden düşman unsurlarını tespit edebiliyor ve bu sayede muharebe ortamında operasyonel ve taktiksel anlamda büyük ü...

Dijital hizmet vergisi dönemi başlıyor: 1 Mart’tan itibaren yürürlükte

Mart ayından itibaren yürürlüğe girecek dijital hizmet vergisine ilişkin beyannameler, vergilendirme dönemini takip eden ayın son günü akşamına kadar verilecek ve vergi de aynı sürede ödenecek. Dijital hizmet vergisine ilişkin mükellefiyet oluşturma ve beyanname verme işlemleri "www.digitalservice.gib.gov.tr" adresinden gerçekleştirilecek. Düzenlemeye ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde, dijital hizmet sağlayıcılarının sunduğu hizmetlere erişim engellenebilecek.

Fitch'ten Türk ekonomisi için güven veren açıklama

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ten Türk ekonomisine ilişkin güven tazeleyen açıklama geldi. Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow, Türkiye'de yakın vadede büyümenin iyileşmesine ilişkin güvenlerinin daha fazla olduğunu söyledi.

Ticaret Bakanı Pekcan'dan maske fiyatlarına ilişkin açıklama: 8 firmayla ilgili şikayet geldi

Ticaret Bakanı Pekcan, maske fiyatlarında artış hakkında, "Toplam 8 firmayla ilgili şikayet geldi. Reklam Kurulu toplantısı 10 Mart'taydı, onu maskeden dolayı 3'üne çektik." dedi.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki vize muafiyeti süresi 90 güne çıkarıldı

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki vize muafiyeti süresinin 30 günden 90 güne çıkarıldığını bildirdi. Özoral:"(30 günlük vize muafiyeti süresi) Kısıtlamalar hem Azerbaycan'da hem de Türkiye'de vatandaşların şikayetlerine neden oluyordu, bazı mağduriyetler doğmasına sebep oluyordu" açıklamasında bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: 2020 yılını yatırım yılı olarak görüyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "2020 yılını yatırım yılı olarak görüyoruz. Yatırım teşvik verilerimiz de bu söylediğimizi destekler vaziyette, çok güzel bir vaziyette gelmeye başladı. Hem 2019 yılının aralık ayında hem de 2020 ocak ayında verdiğimiz belge sayılarıyla teşvik tarihimizin rekorunu kırdık" açıklamasında bulundu.

İstanbul'a gelen turist sayısı yüzde 10 arttı

İstanbul'da geçen ay turist patlaması yaşandı. 2020 yılının ocak ayında megakente gelen yabancı ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10 artarak, 1 milyon 17 bin kişiye ulaştı.

Yükselişteki altında son durum

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 326 liradan alıcı buluyor. Çeyrek altın 530 liradan, Cumhuriyet altını ise 2.171 liradan işlem görüyor.

Ekonomik güven endeksi arttı, yüzde 97,5'e çıktı

Ekonomik güven endeksi, şubatta geçen aya kıyasla yüzde 0,5 yükselerek 97,5'e çıktı. Ekonomik güven endeksindeki artış, reel kesim (imalat sanayisi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki yükselişlerden kaynaklandı.

Domateste kota isyanı: 50 bini 3 ayda harcarız

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar, Türkiye’nin 150 bin kotayı zaten doldurduğunu, açılan kotanın sadece 50 bin ton olduğunu vurgulayarak, “3-4 ayda 50 bini harcarız, 3 ay sonra biz yine kota mı konuşacağız. Bu kotayla bu iş yürümez. Devletlerimizin ortak bir akılla domatesi gündemden çıkartması gerekir” dedi.

Dolar güne nasıl başladı?

Küresel görünümde satış baskısı sürerken; Türkiye'de ise bir diğer önemli gündem maddesi olan İdlib konusunda gelişmeler takip ediliyor. Dolar/TL yeni güne 6,15'in üzerinde başlarken, Euro ise 6,66 seviyesinde işlem görüyor. Teknik açıdan dolar/TL'de 6,05'in destek konumuna geldiğini belirten uzmanlar, 6,15'in direnç konumunda bulunduğunu kaydediyor.

E-tebligatla 260 milyon tasarruf

Adalet Bakanlığınca kapsamı genişletilen e-tebligat ile bugüne kadar 20 milyonu aşan tebligat, elektronik ortamda gönderildi. Böylece 700 bin ton kağıt ve 260 milyon lira tasarruf edildi.

10 bin gazinin yüzü gülecek

Mecliste görüşülen 'Torba teklif' düzenlemesiyle birlikte 10 bin gazinin sorunları giderilecek. Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Genel Başkanı Lokman Aylar, "Gazilerimizden sadece yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olanlar erken emekli olabiliyordu. Yeni düzenlemeyle tüm vazife ve harp malülü gazilerimize erken emeklilik hakkı tanınmış olacak" dedi.

Aydınlı 50 yeni mağaza açacak

TMSF bünyesinde büyümeye devam eden Aydınlı Grup’un hazır giyim cirosu 2,5 milyar TL'ye ulaştı. Bu yıl cirosunu yüzde 30 büyüterek 3,3 milyar liraya çıkarmayı hedefleyen Aydınlı, sene sonuna kadar 50 yeni mağaza daha açarak mağaza sayısını 714’e çıkarmayı hedefliyor.

Torba teklif Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Teklife göre afet bölgelerinde elektrik, doğal gaz tüketim bedelleri 1 yıla kadar ertelenebilecek. Yivsiz tüfek, spor ve nişan tüfek, tabancalarının reklamı, tanıtımı yapılamayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığınca tahsisi iptal edilen taşınmazların üzerinde yatırımcılar lehine tesis edilen irtifak haklarına ilişkin terkin davalarında basit yargılama usulü uygulanacak.

Borsa, günü yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,71 değer kazancıyla 115.171,27 puandan tamamladı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,71 ile metal, ana sanayi, en çok gerileyen ise yüzde 4,71 ile spor oldu.

Kapalıçarşı'da altın günü düşüşle kapattı

Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,74 azalışla 323,50 liradan tamamladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

+