Video Acezenin ittifakından korkarım
‘Acezenin ittifakından korkarım’…
‘Acezenin ittifakından korkarım’…
Gazetelerde okumuşsunuzdur. İran'da düşen ve 11 kişinin hayatını kaybettiği özel jet kazasına, pilotun önündeki hız göstergesinin çalışmaması ve bu nedenle pilotların panik içinde gereken hareketleri sağlıklı bir şekilde yapamamış olmaları, neden olarak gösteriliyor.

Uçağın hızını üç tane pitotüpe bağlı üç ekran gösteriyormuş. İçinden geçen havaya göre hızı ölçen üç pitotüpten ikisi burnun solunda, biri de sağında bulunuyormuş. Soldakilerden biri birden bozulmuş ve hızı yüksek göstermeye başlamış. Pilotlar diğer ikisine bakıp durumu anlasalar, ya da uçağın yönetimini co-pilot (yardımcı pilot) devralsaymış, feci sonla karşı karşıya gelinmeyecekmiş. Oysa kaptan pilot, önündeki yanlış gösteren hız göstergesi nedeniyle, uçağın hızının fazla arttığını sanarak burnu sürekli yukarı kaldırmaya çalıştığı için, uçak 'stall' açısına girmiş (süratsizlik) ve kendi ekseni etrafında hızla dönerek düşmeye ve parçalanmaya başlamış…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.