Yazarlar Biden istifa mı edecek?

Biden istifa mı edecek?

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

ABD Başkanı Joe Biden’ın yapılan anketlerde onay notu düşüyor. Onay notları görev başındaki Başkanların halk nezdinde başarılı görülüp görülmedikleriyle ilgili. Başkanlık seçimlerinde halk Başkanla birlikte Başkan Yardımcısını da seçiyor. Bu yüzden onay notları Başkan Yardımcıları için de geçerli. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in onay notlarıysa Biden’dan çok daha düşük. Galiba son anketlerde Harris’in onay notu yüzde 30’un altındaydı.

ABD Başkanı’nın görev başındayken vefatı halinde yerine Başkan Yardımcısı geçiyor. Başkan azledildiğinde veya istifa ettiğinde de aynı durum geçerli. Siyahî ve Hint kökenli bir aileden gelen Kamala Harris Kaliforniya Eyaleti’nde başsavcılık yaptı. Aynı eyaletten senatör seçilen Harris 2020 seçimleri için Demokrat Parti’den Başkan aday adayı oldu. Bilahare adaylıktan çekilen Harris, Biden’ın adaylığını destekledi. Biden de adaylığı kesinleştikten sonra Başkan Yardımcısı adayı olarak Harris’i seçti. 2020 seçimlerini Biden ve Harris birlikte kazandılar.

ABD’de Başkan Yardımcıları “Amerikan Senatosu”na da başkanlık yapıyorlar. Başkan Yardımcılarının Senato faaliyetlerindeki rolleriyse son derece kısıtlı. Yüz üyeli Senato’da oylamalar 50’ye 50 olarak sonuçlandığında ABD Başkan Yardımcısı “Senato Başkanı” şapkasıyla oy kullanarak dengeyi değiştirebiliyor. Bir kural değil ama Başkan Yardımcıları müstakbel Başkan adayları olarak görülüyor. Biden da Barack Obama döneminde Başkan Yardımcısı idi. Başkan Yardımcılığı bir bakıma Başkanlık için staj sayılıyor. 79 yaşında olan Biden 2024’te 82 yaşına girecek. Yaygın kanaat Biden’ın 2024’te aday olmayacağı yönünde.

Amerikan medyasında yer alan söylentilere göre Biden ile Harris arasında sorun yaşanıyor. Harris taraftarları Biden’ın Harris’i atıl bırakan bir görev paylaşımı yaptığını düşünüyorlar imiş. Demokrat Parti de kötü bir performans sergilediği gerekçesiyle Harris’in üzerini çizmiş. Harris’in Başdanışmanı(ve Sözcüsü) ile İletişim Direktörü’nün istifa etmeleri türlü senaryolarla ilişkilendiriliyor. Biden’ın 2024’te aday olmayacağı üzerinde temellendirilen senaryolara göre Demokrat Parti yeni bir kadın Başkan adayı üzerinde çalışıyor. Bu söylentilere göre müstakbel Başkan adayı olarak Barack Obama’nın eşi Michelle Obama’nın ismi öne çıkıyor imiş.

Biden’ın istifası veya vefatı durumunda Harris’in Başkanlık koltuğuna oturacak olması ‘sorun’ olarak görülüyor. Harris bu şekilde Başkanlık koltuğuna oturduğunda 2024 seçimlerinde Başkan adayı olmasının önü açılıyor. Söylentiler, Harris’i istemeyen ana akım Demokratlar’ın bazı hamleler yapacağı yönünde. Buna göre Biden, “Yüksek Mahkeme”de boşalacak bir koltuğa Harris’i aday göstererek Başkan Yardımcılığı’ndan ayrılmasını sağlayacak. Yüksek Mahkeme yargıçları ömür boyu bu görev için seçiliyorlar. Bir üyenin emekliliğini istemesi veya vefatı halinde durum değişiyor. Demokrat Parti’nin Sol kanatları Yüksek Mahkeme’deki liberal(demokrat) yargıçlardan 83 yaşındaki Stephen Breyer’in istifa etmesi ve yerine genç bir ismin getirilmesi için çağrı yapıyorlardı. Breyer ise sağlığı yerinde olduğu gerekçesiyle çağrılara olumsuz bakıyor. Breyer emeklilik için ikna edilir ise Biden yeni bir üye önerecek.

Biden’ın Harris’i “Yüksek Mahkeme” üyeliğine aday göstermesi, Harris’in de bunu kabul etmesi durumunda Michelle Obama ABD Başkan Yardımcısı olacak. Harris ABD’nin ilk kadın ve ilk Siyahî Başkan Yardımcısı’ydı, senaryo gerçekleşirse Michelle Obama ikincisi olacak.

Senaryolar Michelle Obama’nın Başkan Yardımcısı olmasıyla sınırlı değil. Biden 2022’deki ara seçimlerden önce veya sonrasında görevinden istifa edecek, Michelle Obama da Başkanlık koltuğuna oturacak. Demokratlar bu rol değişiminin 2022 seçimlerinde kendilerine yarar sağlayacağına inanıyorlar imiş. Kasım ayında yapılan seçimlerde Demokratlar Virginia Eyalet Valiliği seçimlerini kaybetmişlerdi. Demokratların yönettiği bu eyaletin kaybedilmesi 2022 seçimleri için kötü bir işaret olarak görülüyor. Michelle Obama’nın önce Başkan Yardımcısı, arkasından Başkan olmasının bu gidişatı değiştirebileceğine inanılıyor. Öte yandan Michelle Obama’nın 2024 seçimlerine Demokratların Başkan adayı olarak girmesi de sağlanmış olacak.

Bu senaryolar eğlendirici birer söylenti tabii ama ateş olmayan yerden de duman çıkmaz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.