Yazarlar Amerikan Yahudilerinin Trump ikilemi

Amerikan Yahudilerinin Trump ikilemi!

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

ABD Başkanı Trump, “İsrail’de seçimlere girsem yüzde 98 oyla başbakan seçilirim” demişti. Bu sözler Trump ile Netanyahu Hükümeti arasındaki ilişkiyi gayet iyi açıklıyor. Trump, Amerikalılar için değil, İsrail’e hizmet için seçilmiş gibi davranıyor. Trump İsrail’de bugün yapılacak seçimlerde Netanyahu’nun kazanması için ne gerekiyor ise yaptı. Trump en son, “Golan Tepeleri”nde İsrail egemenliğini tanıyarak Netanyahu’nun elini güçlendirdi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Amerikan Yahudilerinin Trump ikilemi!
Haber Merkezi 02 Nisan 2019, Salı Yeni Şafak
Amerikan Yahudilerinin Trump ikilemi! yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Kudüs’ten ve Golan’dan sonra sıranın işgal altındaki “Batı Şeria”ya geleceği belliydi. Trump yönetiminden cesaret alan Netanyahu, seçimden sonra Batı Şeria’yı da ilhâk edeceklerini söyledi. Trump yönetimi boyunca Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşimlerinin sayısı daha da arttı. İsrail bütün bunları güya Trump bir barış plânı hazırlıyor iken yaptı. Netanyahu, Trump’ın plânının İsrail’i kaygılandıracak nitelikte olmadığından emin görünüyor. Trump da her fırsatta Netanyahu’yu haklı çıkarıyor. Bu yüzden Netanyahu elini serbest hissediyor.

Trump Cumartesi günü “Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu(RJC)” tarafından Las Vegas’ta düzenlenen “Yıllık Liderlik Toplantısı”nda yine İsrail’e övgüler düzdü. Toplantı milyarder kumarhane patronu Sheldon Adelson’a ait bir otelde gerçekleşti. Adelson, Cumhuriyetçi Parti ve RJC’nin en önde gelen bağışçılarından. Adelson, Trump’ın hem 2016’daki Başkanlık kampanyasına, hem 2018’deki ara seçimlerde Cumhuriyetçi Parti’ye130 milyon dolar bağış yaptı. Trump’ın ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan kararının arkasındaki isim Adelson idi.

Trump RJC toplantısında Adelson ailesinin yanı sıra Lindsey Graham ve Kevin Cramer gibi İsrail için çalışan senatörlere de alkış topladı. Trump Demokratların ‘Yahudi karşıtı’ bir parti haline geldiğini söyleyerek, Amerikan Yahudilerinden tam destek istedi. Trump, “İsrail Lobisi”ni eleştirdiği için ‘Yahudi karşıtı’ ilan edilen Demokrat vekil İlhan Ömer’e de alaycı şekilde laf attı. Trump, Ömer’i öldürmekle tehdit eden bir şahıs gözaltındayken yaptı bunu.

RJC”, Amerikan Yahudilerinin 2020’de Trump’a oy vermelerini sağlamak için 10 milyon dolar harcamayı plânlıyor. Trump ekibi de Demokratlar’a bağış yapan milyarder Yahudileri Cumhuriyetçiler’e yatırım yapmaları için dört bir koldan makasa almaya çalışıyor. Trump 2016’da Amerikan Yahudilerinin sadece dörtte birinin oyunu alabilmişti. Yahudiler ABD nüfusunun yüzde 2’sini oluşturuyor. Cumhuriyetçiler bazı eyaletlerde Yahudi oylarının küçük bir kısmının bile seçim sonuçları üzerinde etkili olacağını düşünüyorlar. Bu yüzden “RJC”nin katkısını önemli görüyorlar. Ancak Demokratlar’ı destekleyen Yahudiler de boş durmuyorlar.

Trump yönetiminin Netanyahu Hükümetiyle özdeş hale gelmesine tepki gösteren Genç Amerikan Yahudileri Trump’a da,” RJC”ye de tepki gösteriyorlar. Trump konuşmaya başlar başlamaz pankart açan ve slogan atan Yahudi gençler Filistin’in işgalini ve Beyaz Irkçılığı protesto ettiler. “If Not Now(Şimdi değilse, ne zaman)” hareketinin üyeleri olan Yahudi gençler, Museviler’i “RJC”ye, Trump’a ve Netanyahu’ya destek vermemeye çağırdılar.

Genç Amerikan Yahudileri tarafından organize edilen “IfNotNow”, Filistinlilerin hukukunu savunan eylemler düzenliyor. “IfNotNow”, Netanyahu ve Trump’ın politikalarının Dünya Yahudilerinin güvenliğini tehlikeye attığını düşünüyor. Cumhuriyetçilerse genç Yahudileri Demokratlar’dan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Hatta bu amaçla “Jexodus” grubunu kurdular.

“Jexodus”, Siyah Amerikalılar’ı Demokrat Parti’den çıkmaya çağıran Candace Owens’ın “Blexit” kampanyasından esinlendi. “Blexit”in esin kaynağıysa İngiltere’nin “Avrupa Birliği”nden çıkması için NigelFarage tarafından başlatılan “Brexit” hareketiydi. “Jexodus” ve “Blexit”, 2020’de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki karşılaşma için başlatıldı. İki grup da Başkanlık seçimlerinde Demokratlar’dan küçük bir parça koparmayı ümit ediyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.