YazarlarBeyaz Saraydaki savaşa Likud gölgesi düştü

Beyaz Saray’daki savaşa “Likud” gölgesi düştü!

Abdullah Muradoğlu
AbdullahMuradoğluGazete Yazarı

Beyaz Saray’daki “Globalistler” ve “Ulusalcılar” arasındaki savaşa Netanyahu Hükümeti'ne koşulsuz destek veren Yahudi kuruluşları da dahil oldu. Bu kuruluşların başında  “Likud” Partisi'ne yandaşlığıyla tanınan “Amerikan Siyonist Organizasyonu(ZOA)”geliyor. ZOA, Ulusalcılar ile el ele vererek, Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster’a savaş ilân etti.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
: Beyaz Saray’daki savaşa “Likud” gölgesi düştü!
Haber Merkezi08 Ağustos 2017, SalıYeni Şafak
Beyaz Saray’daki savaşa “Likud” gölgesi düştü! yazısının sesli anlatımı ve tüm yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

ABD’deki “Liberal Yahudiler” ile “Reform Yahudiliği”ni savunan bazı kuruluşlar ise “ZOA-Alternatif Sağ ittifakı”nı tehlikeli bir girişim olarak görüyorlar. Liberal Yahudiler Beyaz Saray’da görev yapan Steve Bannon, Stephen Miller ve Sebastian Gorka’yı 'anti-Semitik’ve ‘ırkçı’ görüşlere sahip olmakla suçluyorlar. ZOA bu ithamlara karşı sözkonusu isimlere siper oldu. ZOA’dan Arthur Schwartz, Breitbart News’a konuşarak İsrail karşıtı söylemlerle mücadele eden“İsrail yanlısı”bu isimlerle omuz omuza olacaklarını söylüyordu. 

“ZOA”yı en fazla kızdıran gelişme, McMaster’ın“Ulusal Güvenlik Konseyi”nde İran politikasında sertlik yanlısı görüşleriyle tanınan birkaç ismi kovmuş olmasıydı. “ZOA” bu isimlerin “İsrail yanlısı” oldukları için kovulduklarında ısrar ediyor. Breitbart da “ZOA”nın bu iddialarını hep sıcak tutuyor. Zira kovulan isimler Trump’ın Baş Stratejisti Steve Bannon’a yakın idiler. İddialara göre McMaster boşalan pozisyonlara Trump’ın gerçek gündemine muhalif isimleri getiriyor, Obama döneminden kalan uzmanlar da mevkilerini koruyorlardı.

“ZOA” ve diğer Siyonist çevrelerden McMaster’a yöneltilen ‘İran yanlısı’, ‘Arabist’, ‘İsrail karşıtı’, ‘Trump karşıtı’ gibi ithamlar “Breitbart"ta sıklıkla yer buluyor. Trumpise iki kez açıklama yaparak McMaster’a sahip çıktı ve ona övgüler yağdırdı. Hatta Trump “McMaster İsrail yanlısı” bile dedi. Bu açıklamalar “Breitbart”ta “Destekçilerinden gelen eleştirilere rağmen BaşkanTrump ikinci defa McMaster’a sahip çıktı” ibaresiyle yer aldı. Haberin veriliş biçiminden Breitbart’ın Trump’ın bu tutumundan hiç hoşlanmadığı anlaşılıyordu.

ZOA’yı kızdıran bir diğer sıcak gelişmeyse her yıl hazırlanan ülkeler terör yıllığında İsrail’e yönelik eleştirilerdi. ZOA’ya göre, “Dışişleri” tarafından Temmuz 2017’de yayımlanan “2016 Yıllığı”nda ‘Filistinli teröristler’ İsrail Hükümeti'nin suiistimallerine karşı duran özgürlük savaşçıları olarak gösteriliyor ve Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim politikaları eleştiriliyordu. ZOA Başkanı Morton Klein’e göre rapor “İsrail aleyhtarı” idi. Klein, İsrail aleyhtarı ibarelerin düzeltilmesini, McMaster ile Dışişleri Bakanı RexTillerson’ın görevden alınmasını istedi. Bretibart’taki yorumlara göre McMaster İsrail’i “işgalci güç” olarak görüyordu. .

“The Daily Caller”dan Joe Altun ise “Ulusal Güvensizlik: Ulusal Güvenlik Danışmanı Mcmaster devam etmeli mi?” başlıklı yazısında “ZOA”nın iddialarını sıralayarak Trump’tan         McMaster’e kapıyı göstermesini istiyordu. Alton, Trump’ın “Ulusal Güvenlik Konseyi”ne kendi dünya görüşüne bağlı isimleri getirmesini, diğerlerini ise derhal kovmasını öneriyordu.

ZOA kampanyası stratejisini McMaster’ın derin bir İsrail karşıtı olduğu söylemi üzerine inşa etmiş görünüyor. Ulusalcı kanadı destekleyen yayınlardaki diğer iddialara göre ‘Radikal İslami Terör’teriminden hoşlanmayan McMaster bu terimin ofiste kullanılmasını yasakladı. Öte yandan McMaster yakın çevresine İslam’ın terörle ilgisinin bulunmadığını söylüyordu.

Bu iddiaların gündeme getirilmesi“Müslüman Kardeşler”le ilgili. Bannon ve müttefikleri ABD’nin “Müslüman Kardeşler”i terör örgütü ilan etmesi için büyük çaba harcıyorlar. Bu yaklaşıma göre Müslüman Kardeşler, Hamas, El-Kaide ve IŞİD arasında fark yok. McMaster, Savunma Bakanı James Mattis ve Dışişleri Bakanı Tillerson ise bu görüşe katılmıyorlar.