Yazarlar Cumhuriyetçileri bölen taciz iddiaları

Cumhuriyetçiler’i bölen taciz iddiaları..

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Baş Stratejisti Steve Bannon’ın Alabama senatör adayı Roy Moore hakkındaki cinsel taciz iddialarıyla başı fena halde dertte. Moore, 12 Aralık’ta yapılacak olan seçimlerde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı. Moore, Bannon’ın “Anti-Trump” olarak nitelediği “Cumhuriyetçi Parti”nin ana akım liderliğine karşı başlattığı savaşta cepheye sürdüğü önemli isimlerden biriydi. Şöhretli bir Evanjelik Hıristiyan olan Moore hakkındaki iddialar hem “Cumhuriyetçiler” ile “Demokratlar” arasındaki kültür savaşlarının ve hem de Cumhuriyetçi Parti içindeki iktidar ve güç savaşın parçası oldu. Radikal muhafazakârların Moore’u savunmak için İncil’den alıntılar yapmalarıysa tartışmaları iyice derinleştirdi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Cumhuriyetçiler’i bölen taciz iddiaları..
Haber Merkezi 12 Kasım 2017, Pazar Yeni Şafak
Cumhuriyetçiler’i bölen taciz iddiaları.. yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Cumhuriyetçi Parti’nin lider takımı, Senato çoğunluk lideri Mitch McConnel, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı John McCain, Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ve “Cumhuriyetçi Parti’nin Gölge Başkanı” olarak görülen Mitt Romney gibi isimler Moore’un çekilmesi gerektiğini savunuyorlar. “Cumhuriyetçi Ulusal Komitesi” de Moore’un seçim kampanyası için bağış toplamaya son verdiğini açıkladı. Arizona senatörü Jeff Flake gibi, Alabama Cumhuriyetçilerini “Demokrat” adaya oy vermelerini isteyenler bile oldu. Bannon ve “Breitbart News” tam tekmil Moore’un arkasında duruyor ve iddiaları McConnel takımının bir komplosu olarak niteliyor. “Beyaz Saray”dan yapılan açıklamalarda ise Moore hakkındaki nihai kararı Alabamalı seçmenlerin vereceği belirtildi. Pasif bir tutum izleyen Trump konuya daha fazla müdahil olmak istemiyor.

Cumhuriyetçi Parti’yi daha Sağ’da,  daha popülist, daha Trump’çı ve daha İsrail’ci çizgide dönüştürmek isteyen Bannon için Moore’un senatör seçilmesi önemli bir eşik.  2018’deki Senato kısmî seçimlerinde Cumhuriyetçiler 8 koltuğu, Demokratlar 25 koltuğu muhafaza etmek istiyorlar. Cumhuriyetçiler’in kaybedeceği bir iki koltuk bile Senato’daki 52 üyeli Cumhuriyetçi çoğunluğu tehlikeye sokabilir. Bannon,  8 Cumhuriyetçi koltuktan bir kaçını kazanmayı McConnel’a karşı açtığı savaşta stratejik bir hamle olarak görüyor. Bannon’ın asıl hedefiyse 2020 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti içinde etkili bir pozisyon elde etmek.

Bannon’ın Parti’nin ana akım liderliğinin adaylarına karşı ilk zaferi, Alabama ön seçimlerinde Moore’un kazanmasıydı. McConnel’ın(hatta Trump’ın) desteklediği aday adayı Luther Strange’ın Moore karşısında kaybetmesinin ardından Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Tennessee Senatörü Bob Corker ile Arizona Senatörü Jeff  Flake  2018 seçimlerinde aday olmayacaklarını ilân ettiler. Ana akım Cumhuriyetçilerin güçlü figürlerinden olan John McCain,  Bob Corker ve Jeff  Flake, Trump’a karşı Senato içindeki muhalefetin sesi oldular.

Taciz iddialarının 12 Aralık’taki seçimlere hangi yönde etki yapacağı merakla bekleniyor Ancak Moore’un seçilmesi durumunda bile her şey bitmiş olmuyor. McConnel takımı kolay pes etmeyecek gibi duruyor. Ulusal Cumhuriyet Senato Komitesi Başkanı Cory Gardner, Moore’un seçilmesi halinde tard edilmesi gerektiğini söyledi. Senato 3’te 2 çoğunlukla tard edebiliyor. 19 Cumhuriyetçi, Demokratlarla birlikte oy kullanır ise Moore’a yol görünebilir.

Bu arada Cumhuriyetçi Parti liderliğine karşı Bannon’ın başlattığı iç savaşın finansörleri arasında çözülme başladığını kaydetmeliyiz. Önce Bannon’ın hamisi Robert Mercer bir adım geri çekildi. İkinci bir hamle, milyarder kumarhaneci Sheldon Adelson’dan geldi. Adelson’ın ofisinden yapılan açıklamada Bannon’ın 2018 seçimlerine ilişkin tutumunun desteklenmediği belirtildi. Açıklamada Adelson ailesinin McConnel’i desteklediği de kaydedildi. Mercer ve Adelson’ın pozisyonlarını neden değiştirmiş olabileceklerini bir sonraki yazıya bırakalım.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.