Yazarlar Siyah Güçten Trumpa cevap

‘Siyah Güç’ten Trump’a cevap!

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

Önceki yazımızda, “Cumhuriyetçi Parti”deki iç savaşın bir yansıması olan 12 Aralık’taki Alabama’daki Senato seçimlerine değinmiştik. Cumhuriyetçi senatör adayı Roy Moore’un radikal bir “Evanjelist” olarak şöhret kazandığını hatırlatmıştık. Cumhuriyetçi Parti’nin ana akım liderlikleriyse Moore’u istemiyordu. Alabama seçimleri için Cumhuriyetçi Parti’nin Senato liderliği Luther Strange’ı aday göstermişti. Trump da Strange’ı desteklemişti. Eski Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon ise Trump için savaş verdiğini savunarak Strange’ın karşısına Moore’u çıkardı. Ön seçimlerde Moore’un kazanmasıyla Bannon, partinin kurumsal liderliğine karşı elini güçlendirdi. Bannon, 2018’deki Senato seçimlerinde de kurumsal liderliğe savaş açtığını ve Trump’ın seçim vaatlerine bağlı isimleri destekleyeceğini ilan etti.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : ‘Siyah Güç’ten Trump’a cevap!
Haber Merkezi 10 Aralık 2017, Pazar Yeni Şafak
‘Siyah Güç’ten Trump’a cevap! yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

İngiltere’de “AB” ve göçmen karşıtı “Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi”nin eski lideri, “Brexit” kampanyasının sembol isimlerinden Nigel Farage Alabama’ya gelerek Bannon ile poz verdi. Bu ilginç ilişki ‘Kutsal İttifak’ olarak niteleniyor.  Bannon’ın politik söyleminde,  Osmanlılar'ın 1683’deki “Viyana Kuşatması”na karşı Hıristiyan devletlerin gerçekleştirdiği ‘Kutsal İttifak’a bolca atıfların yer aldığını hatırlatalım. Bannon’ın “Küresel Çay Partisi” olarak tanımladığı blokta AB ülkelerindeki ırkçı, göçmen karşıtı, anti-İslam partiler de yer alıyor. “Küresel Çay Partisi”nin belirgin özelliklerinden biriyse, ‘İsrail yanlısı’ olması.

Alabama eyaleti Cumhuriyetçilerin kalesiydi. 2016’daki Başkanlık seçimlerinde Alabama’da Trump yüzde 62 oy alarak rakibi Hillary Clinton’a 28 puan fark atmıştı. Alabama, Evanjelist Hıristiyanlar'ın da kalesi. Eyalet nüfusunun neredeyse yarısını teşkil eden Evanjelistlerin yüzde 85’i ‘Beyaz’, yüzde 9’u ‘Siyah’, yüzde 2’si ‘Hispanik’. Demokratlar 25 yıldır Alabama’da senatör seçtiremediler. Bu yüzden Moore’un kazanması çantada keklikti.

Alabama’da Demokratların adayı ise eski savcılardan Doug Jones idi. Jones, Alabama’da “Siyahlar”ın devam ettiği bir kiliseye 1963’te gerçekleştirilen ve 4 kız çocuğunun hayatını kaybettiği bombalı saldırının faillerinden 2 Irkçı’nın yargılanıp cezalandırılmasında önemli rol oynamıştı. Bannon ve Moore seçim kampanyasında Jones’dan çok Cumhuriyetçi Parti’nin Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnel’i hedef aldılar. Bu iç çatışma, Moore hakkındaki cinsel taciz iddialarıyla daha da şiddetlendi. Senato’daki ana akım Cumhuriyetçilerden seçmenlerin Moore’a oy vermemelerini isteyenler bile çıktı. Cumhuriyetçi Senatör Jeff Flake, Jones’a sembolik olarak 100 dolar bağışladı. Moore’un seçilmesi halinde Senato’dan atılması için ana akım Cumhuriyetçi senatörlerin gizli bir toplantı yaptıkları medyaya sızdı.

Cinsel taciz iddiaları, kölelik dönemine ilişkin bazı olumlu vurgulamalar ile Cumhuriyetçiler arasındaki çatışma seçimlerin kaderini değiştirdi. Film yapımcısı Harvey Weinstein ile Senatör Al Franken gibi ünlü Demokratları da içeren cinsel taciz iddiaları iki parti arasında ‘kültür savaşları’na dönüştü. Moore’a yönelik cinsel taciz iddialarıysa Muhafazakâr cephede  kırılmalara yol açtı. Trump, Bannon ve hempaları bu koşullarda bile Moore’a sahip çıktılar.

Siyah Güç” harekete geçti ve 1963’teki kilise saldırısına ilişkin “Hafıza” canlandı. Siyah seçmenlerin katılım oranı yükseldi. Siyahların yüzde 95’i Jones’’a oy verdi. Genç ve eğitimli Evanjelistlerden Jones’a kaymalar oldu. Onbinlerce Evanjel ise sandıklara gitmedi. Yaklaşık 2 puan farkla Moore kaybetti. Senato’da Cumhuriyetçiler 52, Demokratlar 48 koltukla temsil ediliyordu. Bu tablo değişti. Senato aritmetiğindeki bu fark Trump için iyi bir haber değil tabii ama ana akım Cumhuriyetçiler mutlu görünüyorlar. Steve Bannon ise büyük ümit bağladığı Moore’un kaybetmesiyle sırra kadem bastı. Bu satırlar yazıldığında Bannon’dan hâlâ ses yoktu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.