Yazarlar Tepegöze karşı Basat

Tepegöz’e karşı Basat…

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

Başkanlık seçimleri kampanyasında Donald Trump ABD askerlerini Afganistan başta olmak üzere pek çok ülkeden çekeceğini vaat etmiş, bu yaklaşımını da  “Önce Amerika” sloganıyla temellendirmişti. Trump’ın Başkanlığında ABD’nin öncelikli olarak kendi iç sorunlarına odaklanacağı kanaati hasıl olmuştu. Ne ki bu vaatlerle seçim kazanan Trump, Pentagon’ı aşamadı. Afganistan’a ek kuvvet gönderilmesini kabul etti ve ABD, Suriye’de daha fazla öne çıktı. Obama da Afganistan’dan çekilme vaadini yerine getiremeden gitmişti.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Tepegöz’e karşı Basat…
Haber Merkezi 19 Kasım 2017, Pazar Yeni Şafak
Tepegöz’e karşı Basat… yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


“Soğuk Savaş” döneminde “Pentagon, “Amerikan askeri-endüstriyel kompleksi”nin uzantısı oldu. ABD Başkanı Dwight Eisenhower, 1961’deki veda konuşmasında halkı askeri-endüstriyel komplekse  karşı uyardı. Ancak “Pentagonizm” haline gelen tehlikeli gidişatı durduralaadı. ABD Başkanı Kennedy’nin suikaste kurban gitmesinde “Pentagonizm”in ulus ötesi politikalarını engelleme çabalarının rol oynadığını düşünen Amerikalıların sayısı az değil. Bugün bile ABD’nin ülke dışındaki gerçek asker sayısını kimse bilmiyor. “ (Savunma İşgücü Veri Merkezi(Defense Manpower Data Center)” verileri Suriye, Afganistan ve Irak’taki asker sayısının açıklanan resmi rakamlardan fazla olduğunu gösteriyor. General James Mattis, Savunma Bakanı olduğunda rakamlarla ilgili açıklık sağlayacağını söylemişti.

ABD dünyanın en fazla askeri harcama yapan ülkesi. ABD Kongresi 2018 yılı için askeri bütçeyi yaklaşık 700 milyar dolar olarak kabul etti. Bu rakam önceki yılın taban bütçesinden 74 milyar dolar fazla. Sadece bu artış bile Rusya’nın toplam askeri harcamasından daha fazla. Dünyada askeri harcamalarda Rusya’dan sonra, dördüncü sırada Suudi Arabistan yer alıyor. Riyad ve Birleşik Arap Emirlikleri “Askeri-endüstriyel kompleks”in en cömert alıcıları.

8 Kasım tarihli “Wall Street Journal” gazetesindeki habere göre ABD’nin 2001’den bu yana Afganistan, Pakistan, Irak ve Suriye dahil bir çok ülkedeki askeri harcamaları 5.6 trilyon dolar. Amerikan vergi mükelleflerinin paraları büyük silah şirketlerine gitmiş. Pentagon’un aynı süre için bildirdiği rakam 1.5 trilyon dolardı. Trump Cuma günü yayımladığı ilk tweet’inde  “Bu sabah, Orta Doğu’da bana miras bırakılan karmaşık duruma barış getirmeye ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuşuyor olacağım. Hepsini halledeceğim ancak bu 6 trilyon dolara ve hayatlara mal olan bir hata. En başından beri oraya girmemeliydik” dedi. Trump’ın samimi olup olmadığını göreceğiz. 

1965’de Pentagon’un dahil olduğu bir darbeyle devrilen Dominik Cumhuriyeti Başkanı Joan Bosch’un “Pentagonizm” başlıklı kitabındaki son cümlesi “Balık suya, insan havaya nasıl muhtaçsa, Pentagon da savaşa öylece muhtaçtır” şeklindeydi. Birçok ülkede ABD doğrudan savaş halinde. Bunun dışında biribirini tehdit eden ve biribiriyle savaşan ülkelere milyarlarca dolar silah satıyor. Tam da bu yüzden İslam uygarlığının merkezi havzası olan bölgemizde gerçek bir barışın inşa edilmesine ihtiyaç var. Bölge devletlerinin halk iradesine, hukukun üstünlüğüne ve sosyal adalete dayanan sahici devletlere dönüşmeleri, yanı sıra biribirileriyle dayanışları halinde havzamız “barış adası” olabilir. Diğer türlüsü herkese zarar.

Pentagonizm’i “Dede Korkut” hikayelerinde Oğuzlara musallat olan “Tepegöz”e benzetmek mümkün. Oğuzlar, kafasında sadece tek gözü olan Tepegöz’ün şerrinden korunmak için ona günde 500 koyun ve iki hizmetçi vermeyi kabul ederler. Zamanla durum katlanılamaz hale gelir. Tepegöz’ün en hayati organı gözüdür. Diğer organlarına alacağı darbeler işe yaramıyor. Nihayet “Basat” adlı Oğuz yiğidi, Tepegözün gözüne öldürücü darbeyi indirmeyi başarır ve böylece halk huzura kavuşur. Havzamızda sağlanacak “büyük barış”, fitne ve savaşlardan beslenen bütün emperyalist askeri-endüstriyel Tepegöz kompleklerinin panzehiri olacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.