Yazarlar Trump, Demokratlar ve İsrail

Trump, Demokratlar ve İsrail

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

Trump, İsrail’i eleştirdikleri için hedef aldığı “Temsilciler Meclisi”nin Demokrat üyeleri Ilhan Omar ve Rashide Tlaib’in İsrail’e yapacakları geziye engel oldu. ABD Kongresi’nin 2 üyesine İsrail’in seyahat yasağı getirmesi bir ilk. Kongre’nin Demokratik liderlik takımının yanı sıra “İsrail Lobisi”nin liberal kanatlarıysa Netanyahu Hükümeti’nin bu kararına tepki gösterdiler.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Trump, Demokratlar ve İsrail
Haber Merkezi 13 Ağustos 2019, Salı Yeni Şafak
Trump, Demokratlar ve İsrail yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Amerikan Yahudileri”nin dörtte üçü Demokratlar’ı destekliyorlar. Trump ve Cumhuriyetçiler ise Yahudileri Demokratlar’dan koparmaya çalışıyorlar. Liberal Yahudiler genelde İsrail’i desteklemekle birlikte Netanyahu’nun politikalarını benimsemiyorlar. Demokrat liderlik de, liberal Yahudiler de Netanyahu ve Trump’ın ABD-İsrail ittifakına zarar verdiğini savunuyorlar.

Amerikan Yahudilerinin desteğini kaybetmek istemeyen Demokrat liderlik İsrail politikalarına eleştirel yaklaşan yeni kuşak Demokratları da içerde tutmak istiyor. Yeni kuşak siyasetçiler ile Kongre’deki Demokrat liderlik arasında ciddi bir çelişki yaşanıyor. Trump’ın söylemleriyse bu çelişkiyi derinleştiriyor. Lobilerin siyaset kurumu üzerindeki nüfuzundan rahatsız olan “Genç Demokratlar”, lobilerin yaptıkları bağışları kısıtlamaya yönelik girişimler bile başlattılar.

İsrail’i açıkça eleştiren Demokrat siyasetçilerin ortaya çıkması partinin ana akım liderliğini zorluyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise “İsrail Lobisi”ni teskin etmeye çalışıyor. Pelosi geçen yıl gerçekleşen “İsrail-Amerikan Konseyi”nin ulusal konferansında Demokrat Parti’nin ABD-İsrail ittifakına bağlı olduğunu bir kez daha taahhüt etmişti. Pelosi ayrıca Meclis’te kilit mevkileri tutan Yahudi Demokrat milletvekilllerini de tek tek sayıyordu.

Pelosi’nin saydığı isimler arasında “Dış İlişkiler Komitesi” başkanı Eliot Engel,” İstihbarat Komitesi” başkanı Adam Schiff, “Ödenekler Komitesi” başkanı Nita Lowey ile Komite üyesi Debbie WassermanSchultz da vardı. Pelosi, İsrail için fon lazım olduğunda Lowey ve Wasserman’ın bunu kolaylaştıracaklarını söylemişti. İsrail yanlısı olmaktan vazgeçmediklerini vurgulayan Pelosi, İsrail’i eleştiren birkaç Demokrat vekile aldırış edilmemesini de istemişti.

Pelosi geçenlerde verdiği bir röportajda ise ABD-İsrail ittifakının Netanyahu ve Trump işbirliğine dayanmadığını, İsrail desteğinin Demokrat Parti’de kökleşmiş olduğunu savundu. Seyahat yasağının İsrail-ABD ilişkisini baltalamayacağını vurgulayan Pelosi, Demokrat milletvekillerinin de, kendisinin de İsrail’i ziyaret etmekten vazgeçmeyeceklerini söylüyordu.

Vox”tan Zeeshan Aleem’e göre Trump, İsrail’i iç politik hedeflerini ilerletmenin aracı olarak kullanıyor. Trump, İsrail’in Filistinlilere muamelesini eleştiren milletvekillerini şeytanlaştırarak Demokratlar’ı bölmek istiyor. Pelosi ise ABD-İsrail ittifakını ‘politika üstü’ bir pozisyonda tutmak ve ABD Kongresi’ndeki ‘iki partili İsrail uzlaşması’nı devam ettirmekten yanadır.

İsrail’in Amerikan kamuoyunda daha fazla konuşulması Pelosi ve diğer ana akım Demokrat liderleri rahatsız ediyor. İsrail yanlısı kararlar hiçbir ciddi engelle karşılaşmadan kolayca ABD Kongresi’nden geçiyordu. Genç Demokratlar bu iki partili tezgâhı sallamaya başladılar.

Genç Demokratlar” ABD’nin Ortadoğu politikasının İsrail odaklı olmasından da, İsrail’in sıradan Amerikalılara giderek daha fazla malî yük bindirmesinden rahatsızlık duyuyorlar. Trump’ın söylemleriyse Demokratlar arasındaki İsrail çatlağını derinleştiriyor. Pelosi’nin Trump’a yönelik eleştirilerinin arka planında bu tezgâhın bozulmasından duyduğu kaygı var.

“Genç Demokratlar”ın tabanda güçlenmeleri ve daha fazla sayıda Kongre’de temsil edilmeleri taban ile liderlik ilişkisini de etkiliyor. Pelosi bu dalganın durdurulamayacağının farkında. Trump ile baş edebilmenin yoluysa yeni kuşakların enerjisini politikaya dahil etmekten geçiyor. Sözün özü: İsrail, Amerikan siyasetinin dönüşmesinde adeta katalizör rolü oynuyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.