Yazarlar Trumpın kaderi Flynnin elinde mi?

Trump’ın kaderi Flynn’in elinde mi?

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

Donald Trump’ın Başkan seçildikten sonra “FBI” ile yıldızı bir türlü barışmadı. Trump her fırsatta FBI’yı sertçe eleştiriyor. Geçen hafta yayımladığı tweette Trump yine  “FBI”yı sorgulayarak, “Derin devlet yetkililerimiz neden Clinton’ın e-postalarını deşelemiyorlar. Arızalı ve bozuk mu?” demişti. Hillary Clinton’ın, Dış İşleri Bakanı iken resmî yazışmalarını özel elektronik posta hesabından yapması FBI tarafından soruşturulmuştu. Gerekçe, Clinton’un ‘ulusal güvenlik’ için boşluk yarattığıydı. Ancak FBI soruşturmasından Clinton’un mahkeme önünde yargılanmasını gerektirecek bir sonuç elde edilmedi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Trump’ın kaderi Flynn’in elinde mi?
Haber Merkezi 30 Kasım 2017, Perşembe Yeni Şafak
Trump’ın kaderi Flynn’in elinde mi? yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Derin devlet” deyimi ABD’de en iyimser açıklamasını “Amerikan siyasetini perde arkasında kontrol eden bürokrasi” cümlesiyle buluyor. Bu bürokrasiden daha çok, sayısı 17’yi bulan, “İstihbarat Topluluğu” kastediliyor. Trump, “CIA”in başına, “Evanjelik Hıristiyan” kişiliğiyle tanınan Mike Pompeo’yu getirdi. “Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi” üyeliği yapan Pompeo İslamofobik konuşmalarıyla da dikkatleri üzerine çekmişti.  Ekim ayı başında “Axios” haber sitesi Trump’ın Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden alarak yerine Pompeo’yu getireceğini ortaya attı. Şimdi bu iddia yine gündemde. Medyada Tillerson’dan çıkış anlamına gelen “Rexit” başlıklı haberler çokça yer alıyor.

Mike Pompeo ile “CIA”yı kontrol ettiğini düşünen Trump, “FBI”ın dizginlerini de eline almak istiyor. Hatırlayalım, “FBI” Başkanı James Comey, Trump’ın seçim kampanyasındaki bazı isimlerin Rusya ile bağlantı kurdukları iddialarını soruşturuyordu. Böylece “FBI” ile Trump arasında ‘soğuk savaş’ başladı. Soruşturmanın odağındaki isim Michael Flynn idi. Trump, Flynn’i “Ulusal Güvenlik Danışmanı” olarak atamıştı. İddialara göre Trump,  Comey’den Flynn’i soruşturmamasını istemişti. Ancak Comey kabul etmediği için Trump tarafından görevden alınmıştı. Trump, Flynn’e de danışmanlıktan el çektirmişti.

Trump, “Rus bağlantısı” soruşturması için Robert Mueller’ı “Özel Savcı” olarak atadı. Ancak “Mueller soruşturması” Trump’ın hoşnut olmadığı bir yönde ilerliyor. Sözü fazla uzatmayalım, Trump yönetimi tarafından yüzüstü bırakıldığını düşünen Flynn ‘itirafçı’ oldu. Medyadaki haberlere göre soruşturmada Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner öne çıkmaya başladı. İpin ucunun Kushner ile sınırlı kalmayıp Trump’a kadar uzanacağı yönünde işaretler var. Amerikan yargı sistemine göre suçlanan bir şahsın ‘itirafçı’ olması halinde kendisinden çok daha önemli ‘kişi’ ya da ‘kişileri’ ele vermesi gerekiyor. Amerikan filmlerinde görüldüğü gibi, ağır bir cezayla yüz yüze gelen sanık itirafçı oluyor ve daha yukarıdaki kişileri ele vererek kurtulabiliyor. Anladığım kadarıyla “Trump yönetimi” içinde daha alttakini kurban vererek kurtulmaya yönelik bir çaba var. Flyn’in itirafçılığı sıralamayı tersine çeviriyor.

Trump’ın isterse Mueller’i görevden alabileceği, ancak bunun anayasal krize yol açacağı düşünülüyor. Böyle bir durumda adlî soruşturmayı engellemekle suçlanacak olan Trump’ın daha başka yollara başvurabileceği söyleniyor. Bu yollardan biri, “Watergate Skandalı” yüzünden Richard Nixon’un 1974’te ABD Başkanlığı görevinden istifa etmesi. Nixon, yeni ABD Başkanı Gerald Ford tarafından affedilerek cezadan kurtuldu. Yorumlara göre, Nixon bu af karşılığında Ford’a Başkanlık yolunu açtı.

Amerikan hukukçularına göre Trump, “Rus bağlantısı” soruşturmasında suçlanan kişileri Başkanlık yetkisine dayanarak af edebilir. Veya Nixon gibi istifa yoluna gidebilir. Başkan Yardımcısı Mike Pence, Başkan olduğunda,  o da Trump’ı affedebilir. “Mueller Soruşturması” giderek daha da ilginçleşiyor. Trump’ın dillere düşen ifadesiyle, “ne olacağını göreceğiz” demekten başka bir söz bulamıyorum.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.