Yazarlar Washingtondaki Rusya savaşları

Washington’daki ‘Rusya’ savaşları!

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

ABD Başkanı Donald Trump’ın 3 Kasım’da başlayan ve 14 Kasım’da son bulacak Asya gezisi Japonya, Güney Kore, Çin, Vietnam ve Filipinler’i kapsıyor. Ancak sıkıntılı bir süreçte geziye çıkan Trump’ın aklı Washington’da. Bir taraftan Kongre’de vergi reformuyla ilgili çalışmalar, diğer taraftan Özel Savcı Robert Mueller’ın yürüttüğü  “Rusya soruşturması” Trump’ın kafasını meşgul ediyor. Mueller, Trump’ın 2016’daki Başkanlık kampanyasında rol oynayan bazı isimlerle Rusya arasında doğrudan bir ilişki kurulup kurulmadığını araştırıyor. Kampanya ekibinde yer almış bulunan Paul Manafort ve Rick Gates’e yönelik suçlamalar Trump’ı endişelendiriyor. Washington’a dönüşünde Trump’ı yeni süprizler bekliyor olabilir.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Washington’daki ‘Rusya’ savaşları!
Haber Merkezi 29 Ekim 2017, Pazar Yeni Şafak
Washington’daki ‘Rusya’ savaşları! yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


 “Mueller soruşturması” Trump için ciddi bir baş ağrısı. Bu yüzden Trump Kongre’deki Cumhuriyetçilerin aktif desteğini istiyor. Trump’ın Kongre’deki Cumhuriyetçi liderlerle ilişkileri ise çok iyi değil. Trump’ın “Beyaz Saray” eski Baş Stratejisti Steve Bannon’ın  “Cumhuriyetçi Parti” liderliğine karşı açtığı savaş bu ilişkileri tehlikeli bir sürece soktu. “Breitbart News” yayın grubunu yöneten Bannon, 2018’deki Senato kısmî seçimleri için Parti liderliğinin desteklediği ana akım Cumhuriyetçi adaylara karşı Trump’a sadakat duyan daha Sağ’daki isimleri çıkarmaya kararlı görünüyor. Parti içinde devam eden savaş, Mueller soruşturmasını olumsuz etkiliyor. Bu yüzden Trump, Bannon ve “Breitbart News” dikkatleri soruşturmadan üzaklaştırmak için “Demokratlar”ı hedef alan yeni bir kampanya başlattılar.

Demokrat Parti” bağışçılarından meşhur film yapımcısı Harvey Weinststein’e yönelik cinsel taciz iddialarının yanı sıra “Kennedy Suikasti”yle ilgili gizli belgelerin önemli bir kısmının serbest bırakılması “Mueller soruşturması”nı gölgede bırakmaya yetmedi. Yeni kampanyanın hedefinde Hillary-Bill Clinton çifti var.  Hillary Clinton, Dış İşleri Bakanlığı döneminde Kanada menşeli “Uranium One” şirketinin Rus devlet şirketi “Rosatom”a bağlı bir kuruluşa satılmasına onay vermekle suçlanıyor. “Uranium One”, ABD’deki uranyum rezervlerinin yüzde 20’sini kontrol ediyor. ABD yakıt olarak kullandığı uranyumun çoğunu ithal ediyor. 2016’da ithalatın yüzde 24’ü Kazakistan’dan, yüzde 14’ü ise Rusya’dan geldi.

 Trump ve destekçileri ABD için stratejik önem taşıyan uranyum rezevlerinin Rusya’nın kontrolüne geçmesini ağır bir suç olarak yaftalıyorlar. Trumpçılar’a göre bu satış sonucunda “Clinton Vakfı”na milyonlarca dolar bağış yapıldı. Öte yandan Bill Clinton’ın aynı dönemde Rusya’da verdiği bir konferans için 500 bin dolar almasını da bu satışla ilişkilendiriyorlar.

Trump, Twitter’da yaptığı bir açıklamada, “Aylar süren maliyetli araştırmaların ardından Rusya ile Trump arasında hiçbir gizli işbirliği olmadığı konusunda artık daha fazla kişi hemfikir. Hillary Clinton ile olan şey gizli işbirliğiydi” demişti.  “Mueller Soruşturması” nedeniyle köşeye sıkışan Trump, Kongre’deki Cumhuriyetçileri “Uranium One” şirketiyle ilgili iddiaların yargı önüne çıkarılması için harekete geçmeye çağırmıştı. “Uranium One” satılırken Mueller “FBI” Direktörüydü. Bazı Cumhuriyetçi vekiller Mueller’ın tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle Özel Savcılık görevinden derhal ayrılması gerektiğini savunuyorlar.

Trumpçılar “Uranium One”ın Ruslara satılmasına izin verilmesini ‘vatana ihanet’ ile eşdeğer olduğunu savunuyorlar. Trump’ın “Beyaz Saray”daki eski yardımcılarından, Bannon’ın müttefiki Sebastian Gorka ise Clinton’ları, 1953’de ABD’nin nükleer sırlarını Ruslara sızdırdıkları gerekçesiyle idam edilen Ethel ve Julius Rosenberg çiftiyle bile kıyasladı. Gerek Cumhuriyetçiler arasındaki iç savaş, gerekse Trump ile Demokratlar arasındaki gerilimin derinleşmesi Washington’ın siyasi gündemini bir süre daha meşgul edecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.