Yazarlar Büyüme rakamları moral verdi

Büyüme rakamları moral verdi

Ahmet Ulusoy
Ahmet Ulusoy Gazete Yazarı

Türkiye ekonomisi 6 çeyrektir büyüyor. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla 2018 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4 arttı.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Ahmet Ulusoy : Büyüme rakamları moral verdi
Haber Merkezi 06 Haziran 2018, Çarşamba Yeni Şafak
Büyüme rakamları moral verdi yazısının sesli anlatımı ve tüm Ahmet Ulusoy yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Geçen yıl uygulanan destekleyici makroekonomik politikalarla (istihdam teşvikleri ve Kamu Garanti Fonu gibi) yakalanan yüksek büyüme ivmesi bu yılın ilk çeyreğinde de devam etmiştir.

***

Üretim yöntemi ile hesaplanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verileri ilk çeyrekte sanayi, inşaat ve hizmet sektörlerinin öne çıktığını göstermektedir.

2018’in ilk çeyreğinde bir önceki yılık ilk çeyreğine göre sanayi sektörü yıllık yüzde 8.8, İmalat Sanayii yüzde 9.3, hizmet sektörü yüzde 10 ve tarım sektörü ise yüzde 4.6 büyümüştür.

Burada sanayi sektörünün yüzde 8.8 büyümesi son derece anlamlıdır. Ekonominin temel direği olan sanayi sektörü güçlü üretim katkısını vermeye devam etmiştir.

Tarım sektörünün büyümeye katkısının düşük olması ise tarımsal desteklerin önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

***

Harcama yönüyle büyüme rakamlarına baktığımızda en büyük katkıyı 6.7 puanla iç tüketim artışının verdiğini görmekteyiz. Yatırımlar 2.8, kamu tüketimi ise 0.5 puanlık katkı verdi. Net ihracatın ise 3.6 puan azaltıcı etkisi olduğu görülmektedir.

2017 yılında yüzde 7.3 ile güçlü bir büyüme performansı ortaya koyan yatırım harcamaları yılın ilk çeyreğinde yüzde 9.7 artmıştır Özellikle makine tesisat yatırımlardaki yüzde 7’lik büyüme güçlü ekonominin habercisi olarak karşımızda durmaktadır.

***

Açıklanan büyüme hızı yine tahminlerin üzerinde gelmiştir. Bloomberg anketi yüzde 7, AA Finans’ın büyüme beklenti anketine katılan ekonomistlerin beklenti ortalaması yüzde 6.9 idi. Çeyreklik büyüme ise yüzde 0.87 tahmin edilmekteydi (yüzde 2 gerçekleşti).

Geçen hafta Dünya Bankası Türkiye ekonomisinin büyümesini yüzde 3.5’dan yüzde 4.5’a yükseltmişti. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise 2018 yılı için büyüme tahminini yüzde 4’den yüzde 2.5’a düşürdü. Son rakamlar daha şimdiden revizyon ihtiyacı doğurdu gibi.

***

Geçen yılın verdiği ivmeyle ilk çeyrekte güçlü gelen büyüme rakamları 2. çeyrekte faiz ve kurlardaki artış nedeniyle daha düşük gelebilir.

Bununla beraber, ilk çeyrekte gelen veri; hükümet maliye politikalarında çok önemli bir değişiklik yapmazsa bile, orta vadeli program hedefleri doğrultusunda yüzde 5 büyümenin rahatça gerçekleşeceğini göstermektedir.

Seçim sonrası netleşecek siyasi tablo ve alınacak ekonomik kararlarla güçlü büyümenin devam edeceği düşünülmektedir

***

Açıklanan 2018 ilk çeyrek büyüme verisi 2015 yılından bu yana içeceklerdeki en yüksek büyümeyi de vermektedir. Bu göstergenin kredi derecelendirme kuruluşlarının büyüme yavaşlayacak öngörüsüne verilen en iyi cevap olduğunu düşünmekteyiz. Yani, Türkiye küresel bir güç olma yolunda hızla ilerliyor.

Yüzde 7.4’lük büyüme yabancıları seçim sonrası Türkiye’ye yatırım yapmaya davet anlamına gelmektedir.

Açıklanan büyüme rakamları Türkiye ekonomisinin 2017 büyümesi paralelinde büyüme hızına 2018 yılında da devam edeceğini, yani sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade etmektedir.

Gelecek çeyrekte ise kur avantajından dolayı artan ihracatın destekleyeceği bir büyümeden bahsedebiliriz.

Bu rakamlar özel sektöre de büyük moral vermiştir.

***

Yapısal reformlarla büyümenin yüksek düzeylerde sürdürülebilirliğini sağlamak gerekiyor.

Sanayi sektörü büyümesinin ortalama büyüme üzerinde olması sanayinin sürüklediği sağlıklı ekonomik büyüme anlamına gelmektedir.

Yine yatırım harcamalarının imalat sanayiine yönelik olması ve kamu kaynaklı büyümenin yerini yatırım harcamalarının alması sürdürülebilirlik açısından ümit vericidir.

İhracat ve döviz kazandırıcı işlemlere dayalı ortamı geliştirmek kaliteli büyüme için son derece önemlidir.

Cari açığı büyütmeden ihracatın büyüme üzerindeki katkısını arttırmalıyız, diyerek bitirelim.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.