Yazarlar Girişimciliktir önemli olan

Girişimciliktir önemli olan

Ahmet Ulusoy
Ahmet Ulusoy Gazete Yazarı

Üretim bir ülkenin gelişmesi, refahı, güçlenmesi için en temel unsurdur.

Üretim yapabilmek için de üretim faktörlerinin bir araya getirilmesi gerekir.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Ahmet Ulusoy : Girişimciliktir önemli olan
Haber Merkezi 13 Eylül 2019, Cuma Yeni Şafak
Girişimciliktir önemli olan yazısının sesli anlatımı ve tüm Ahmet Ulusoy yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Üretim faktörleri genel olarak emek, toprak ve sermaye olarak ifade edilir. Bazı kaynaklar emeğin içindeki girişimciliği ayrı üretim faktörü olarak değerlendirir.

Girişimci, bir işi kuran ve büyüten kişilerdir.

Yani girişimciler kârlı bir iş girişimi için üretim faktörlerini (toprak, emek ve sermaye gibi) bir araya getirirler.

Çok sermayeniz, doğal kaynağınız ya da emeğiniz olsa bile yeterli girişimciniz yoksa üretim yapamazsınız, demektir.

Açık olarak, “girişimcilerin çok önemli bir “üretim faktörü” ve serbest piyasa ekonomisinin işleyişinde en temel aktördür” diyebiliriz.

**

Girişimciler piyasanın değişen fiyatlara ve tüketici tercihlerine cevap vermesine yardımcı olurlar.

Girişimciler olmadan, ürün piyasaları gelişemez, yeni teknoloji ve trendlerdeki değişikliklere çok yavaş uyum sağlanır.

Başarılı bir girişimci, kurulu bir işletmeyi daha ileri bir pozisyona taşıyabilir (ürün geliştirme, ölçek ekonomisine ulaşma, maliyet minimizasyonu v.s.) ve kârlılığını artırabilir.

Girişimciler radikal değişiklikler yaparak bir endüstride yeni teknoloji geliştirebilir.

**

Yeni teknolojiler girişimciler için artan fırsatlar sunar.

Düşük başlangıç maliyetleri, girişimcilere işlerini geliştirmek için yeni pazarlar bulma imkânı verir. Mevcut ileri teknoloji şirketlerinin birçoğu nispeten genç ve küçük bir başlangıç yapmışlardır (Apple şirketi bir garajda kurulmuş).

Girişimci yeni ürünü girdi maliyetlerinden daha fazlaya satabilirse büyümeye ve işini geliştirmeye devam eder.

**

Peki, girişimciliği motive eden etkenler neler?

Kâr en büyük motivasyon kaynağıdır. Bir işletmenin başarısı, ürününü satıp kâr etmesi, girişimci için önemli motivasyon kaynağıdır. Kârlı çalışan işletme sayılarının artışı da işsizleri, serbest meslek sahibi olmanın gelir elde etmek için iyi bir fırsat olduğunu düşünmeye sevk eder.

Kâr güdüsü dışında da girişimciliğin teşviki söz konusu olabilir. Bir girişimci, farklı bir iş türü seçebilir, örneğin çevreye zarar vermeyen organik bir çiftlik faaliyeti düşünebilir.

Bir girişimci kendi başına çalışma, saatleri seçme ve başka birilerini dinleme zorunda kalmamak gibi finansal olmayan, bağımsız çalışma güdüsüyle de motive olabilir.

Bir girişimci daha etik bir ürün sunmak veya bir topluma hizmet etmek için de (idealist bir yaklaşımla) bir endüstriye girmeye motive olabilir.

**

Büyümek, gelişmek, yüksek ihracat yapmak ve zengin bir toplum (güçlü bir ekonomi) olmak isteniyorsa daha çok üretilmeli ve dünyaya satılmalı.

Dünyanın ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri üretebilmek (dünya ticaretinden daha fazla pay alabilmek), yeni ürün geliştirmek ve piyasa ekonomisine işlerlik kazandırmak için de girişimciliği teşvik eden ve yönlendiren politika aklına ve eylemine her zamankinden daha çok ihtiyaç var.

Öncelikle eğitim kurumlarından, girişimciliği teşvik eden ve girişimci kültürü yerleştirmeye çalışan bir müfredatla ve eğitici kadrosuyla, başlamak gerekiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.