Yazarlar KGF işletmelere can suyu oldu

KGF işletmelere can suyu oldu

Ahmet Ulusoy
Ahmet Ulusoy Gazete Yazarı

2017 yılında iç ve dış bütün ekonomi çevrelerinin büyüme beklentilerini alt-üst eden bir büyüme hızı gerçekleşmesi bekleniyor (yüzde 7). Bu derece yüksek büyüme hızının arkasındaki en önemli faktör olarak Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) aktif devreye girmesi gösteriliyor.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Ahmet Ulusoy : KGF işletmelere can suyu oldu
Haber Merkezi 05 Ocak 2018, Cuma Yeni Şafak
KGF işletmelere can suyu oldu yazısının sesli anlatımı ve tüm Ahmet Ulusoy yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


KGF 1993 yılında kurulan ve ilk desteğini 1994 yılında veren, kar amacı taşımayan bir kurum (a.ş.).

Adını bugüne kadar pek duymadığımız kurum, ne oldu da birden büyümenin temel aktörü olarak gündeme geldi?

Kurum 2016 yılında yönetsel ve organizasyonel bir dönüşüm geçirdi. Bu yapı değişikliği kurumu bir den yıldız yaptı.

Türkiye gibi yıllardır ağır bürokrasiden şikayet eden bir ülkede kredi taleplerini 24 saatte sonuçlandıran (çok hızlı işleyen) bir kurum ortaya çıktı.

Sadece 190 kişi çalışıyor, dijitalleşmenin son örneği kullanılan bir yapı söz konusu.

**

Uzun yıllardır G. Kore’de reel sektörün finansmanını regüle eden ve bugün dünyanın 11. Ekonomisi hale gelmesinde (kişi başına gelir 35 bin dolar) çok önemli katkısı olan kurum KODİT, bizdeki KGF’nin muadili. 

KODİT Başkanı KGF’nin gösterdiği atılımı şaşkınlık ve takdirle karşıladığını belirtmesi de KGF başarısının tescili.

Kullandırdığı kaynak nedeniyle KGF bugün KODİT’i de geçerek dünyanın en büyük kredi garanti kurumu haline geldi. Açıkçası KGF önemli bir başarı hikayesi yazdı.

**

Şirketlerin (özellikle kobilerin) işletme sermayeleri kısıtlı olduğundan kredi almadan hayatiyetlerini devam ettirmeleri çok güç.

Bankalar da güçlü teminat almadan kredi vermediklerinden sıkışan bir piyasa söz konusuydu.

Bu noktada Kredi Garanti Fonu (KGF) hazineden aldığı 25 milyar liralık kaynağın verdiği güvenle devreye girerek, başta KOBİ’ler olmak üzere, ihtiyaç duyan işletmelere kredi verilmesine müteselsil kefil oldu, kredi akışını sağladı ve firmalara can suyu oldu.

Bu soluklanma ile 230 milyar liralık bir kredi kullanımı sağlandı.

Bu krediler sayesinde KOBİ’ler yeni yatırım yaptı, siparişler için mal hazırlayabilecek kaynağa sahip oldu; üretimi, kapasite kullanım oranını, ihracatı artırdı ve yüksek rekabet gücüne sahip oldular. 

**

KGF ile şirketlerin pazarlık gücü arttığından daha ucuz hammadde, kredi kullanma imkanı ortaya çıktı. Üretimde kullandıkları teknolojiyi yenileyerek verimlilikleri ve kapasiteleri arttı.

Bu gelişmeler işletmeleri ölçek ekonomiye yaklaştırdı, birim maliyetler düştü ve karlılıkları artarak rekabetçi bir yapının ortaya çıkmasına neden oldu.

Aslında sadece ekonomik büyüme değil, ihracattaki artışta da KGF’nin etkin devreye girmesinin rolü olduğu söylenebilir.

**

Bu gelişmelerden çıkarılacak bazı dersler var.

Birincisi, yağmurda şemsiyesini geri isteyen banka aforizması yerine yağmurda şemsiye veren KGF’nin nasıl harikalar yarattığını görmekteyiz.

İkincisi, Reel sektörü finanse etme düşüncesiyle kurulan bankacılık sisteminin hiç risk almadan (işletmenin kendisi ve makinelerinin teminat olarak kabul etmeyerek) yüksek kazançlar sağlama anomalisinin ekonomik büyümenin önündeki engellerden biri olduğu görüldü.

Yine, KGF ile reel sektörün ne derece krediye aç olduğu, uygun şartlarda kredi bulunmasıyla üretime, istihdama, ihracata ve topyekün ekonomik gelişmeye ne derece yüksek katkı yapılabileceği görüldü

KGF atılımı, hantal, işlemeyen, hedeflerinin çok gerisinde kalan diğer kamu kurumlarındaki verimsizliğin/etkinsizliğin ve israfın yapısal dönüşümle nasıl realize edilebileceğinin de bir uygulamalı örneği oldu.

**

KGF desteği sürdürülebilir bir yapıya kavuşturularak sürekli hale getirilmeli.

Uzun vadeli, istihdama katkı sağlayan sağlıklı bir büyümenin temel destekçisi konumuna taşınmalı.

Sektörel ve bölgesel yönlendirme yanında genç girişimcilere, arge yapan, inovasyon planı olan, ileri teknoloji kullanan işletmelere özel destek getiren programlar devreye sokulmalı.

Kredilerin kullanım alanları ve geri dönüşümü iyi takip edilerek banka sektöründe neden olabileceği riskler minimize edilmeli.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.