Yazarlar Rusyanın ölüm bölgeleri planı

Rusya’nın ‘ölüm bölgeleri ‘planı

Bülent Orakoğlu
Bülent Orakoğlu Gazete Yazarı

Türkiye’nin son yıllarda ürettiği silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) günümüzün savaş taktiklerini değiştirdiği uzmanların üzerinde hem fikir oldukları bir konu. Küresel görünümün askeri silahlı insansız hava araçları (SİHA) tarafından değiştirildiği ve Türkiye’nin de bu alana hızlı bir şekilde girdiğini belirten uzmanlar “Bu gelişmenin ana aktörü, olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetimindeki Türkiye’nin kendi SİHA’larını geliştirerek ve bunları son birkaç askeri çatışmada ‘yıkıcı bir etki’ için kullandığını” belirtiyorlar. Bunların en büyük örnekleri Libya, Suriye, Dağlık Karabağ ve PKK ile mücadelede kullanılan SİHA’lar olduğu ifade ediliyor. Bilindiği gibi SİHA’ların ilk olarak Mart 2020’de Suriye’de 26 Türk askerinin şehit edildiği saldırının ardından kullanılmıştı. Bölgedeki askerlerimizi şehit eden tüm Suriye askeri unsurlarının ve çok güvendikleri onlarca hava savunma Pantsir bataryalarının SİHA’lar tarafından yok edilmesi Esed yönetimine ve ekonomik olarak Rusya’ya atılmış önemli bir darbeydi. İdlib’in mülteciler için bir sığınak olarak güvence altına alınmasının ardından Türk SİHA’larının önce Libya’da, daha sonra da Dağlık Karabağ bölgesinde ve PKK ile mücadelede yarattığı etki, Türkiye’nin 2020 yılında bölgesel bir güç olarak yükselmesinde önemli bir katkı sağlamıştı. Rusya tarafından üretilen Pantsir S-1’in aktif sistemi, yoğun elektronik harp önlemleri nedeniyle Bayraktar TB2’den ateşlenen küçük ve akıllı mühimmatı radar menzilinde olmasına rağmen tespit edememişti. Bu durum Rusya’nın petrol ve türevleri sonrasında ikinci ekonomik geliri olan silah sanayisini ve ekonomisini olumsuz etkilemişti.

Rusya Panstir ve S-400 yüksek hava savunma sistemleri ve silah sanayinin aldığı darbeyi onarmak için üzerinde uzun bir süredir çalıştığı ve Türk SİHA’larına karşı geliştirdiği ‘ Lancet tipi kamikaze drone’u’ bayraktar’ların katili olarak Rusya televizyonu Rossia 1’de tanıttı. Rus propaganda televizyon kanalı Rossia-1’de yayınlanan bir haberde doğrudan Türk SİHA’ları hedef alındı. Propaganda kanalı, Lancet isimli kamikaze dronunun, Türkiye’nin ürettiği Bayraktar TB 2’yi de imha edebildiğini iddia eden bir animasyon yayınlayarak Ukrayna ve Türkiye’ye karşı küstah açıklamalarda bulundu. “Rus Lancet kalkış yaparken Türk Bayraktarlarının şansı yok” başlığı ile yayınlanan haberde, Ukrayna’nın Bayraktar TB2 SİHA’ları Türkiye’den satın aldığı belirtildi.

RUSYA’NIN TÜRK SİHALAR’A KARŞI POLE – 21 PLANI

Rusya, Türk İHA’larının etkisine karşı koyabilmek için çalışmaları hızlandırdı. Rus medyasında yer alan haberlerde, geliştirilen yeni nesil sistemler ile İHA’ların erişemeyeceği ‘’ölüm bölgeleri’’ oluşturulacağı açıklandı. Bunun yanısıra, Pole-21 elektronik harp sistemlerini geliştirerek, İHA’ların etkisiz hale getirilmesi için çalışmalar yapıldığı öne sürüldü. Pole-21 adlı radyo-elektronik harp sistemleri, insansız hava araçlarına engel oluyor ve seyir füzeleri ve yüksek hassasiyetli silahların olası saldırılarını önlemeyi sağlıyor. Yabancı ülkenin iletişimine müdahale etmenin yanısıra, bu sistem ile karşı birlik sistemlerinin kafasını karıştırmak için bu iletişimlere yanlış koordinatlar da verilebiliyor.

AMERİKAN VE ÇİN SİSTEMLERİNİ DE ENGELLEYEBİLİYOR

Pole-21 sistemi hem insansız hava araçlarını hem de güdümlü silahları etkisiz hale getirmek için tasarlandı. Amerikan GPS NAVSTAR ve Çin Beidou Uydu Konumlandırma Sistemi de dahil olmak üzere tüm büyük yabancı uydu navigasyon sistemlerini onlarca kilometre yarıçapında devre dışı bırakabiliyor. Ayrıca birden fazla istasyon ile bu alan genişletilebiliyor. Ancak, Ermeni Savunma Bakanlığı Askeri Gözetim Servisi eski Başkanı General Hakobyan, Karabağ’da Rusya’nın gönderdiği Pole-21 elektronik harp sistemini kullandıklarını ve Türk İHA/SİHA’larını dört gün boyunca engelleyebildiklerini iddia etmişti. Ancak birkaç günün sonunda Türkiye, insansız hava araçlarında yaptığı düzenlemelerle Pole-21 sistemini etkisiz hale getirdi.

TÜRKİYE’DEN JET YANIT

Türkiye ise, Rossiya 1’in skandal animasyonuna birkaç gün sonra Roketsan’ın test videosuyla yanıt verdi. Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Perşembe günü ilk atış testini gerçekleştirdi. TİHA’nın kullandığı füzeler ise, Roketsan tarafından geliştirilen MAM-C, MAM-L ve MAM-T idi. Zırhlı ve zırhsız araçlar, binalar ile su üstü hedeflerini vurabilen yeni füzenin görüntülerini Roketsan yayınladı, kayıtta Rus üretimi Pantsir hava savunma sistemlerinin vurulduğu görüldü. Böylece Rusya’nın Türk SİHA’lar için ölüm bölgeler kurma planı da suya düşmüş oldu.

SELÇUK BAYRAKTAR’DAN MANİDAR MESAJ

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar manidar bir Twitter mesajı paylaştı. Baykar Teknoloji lideri Selçuk Bayraktar, Roketsan’ın yayınladığı test videosunu retweet edip “Animasyon değil” mesajını yazdı.

BAYKAR tarafından geliştirilen ve Suriye, Libya, Dağlık Karabağ’da rüştünü ispat eden Bayraktar TB2, dünyada ses getirmeye devam ediyor. Onlarca ülke bu silah sistemini alma niyetini açıklarken, uluslararası basın da Türk İHA’larını sayfalarına taşıyarak, savaşlarda oyun değiştirici bir etki yarattığını kaydetti. TB2’nin gücünü son tescil eden ise NATO oldu. Yayımlanan bir rapor İHA’nın başarısını gözler önüne serdi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.