Yazarlar 15 Temmuz ve 28 Şubat kardeştir

15 Temmuz ve 28 Şubat kardeştir

Bülent Orakoğlu
Bülent Orakoğlu Gazete Yazarı

Başbakan Binali Yıldırım, parti genel merkezinde, AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından düzenlenen “28 Şubat Darbesi: İnsan Haklarına Balans Ayarı” etkinliğinde yaptığı konuşmada, “17/25 Aralık’ı tertip eden, 15 Temmuz’da tanklarla sokakları işgal etmeye çalışan hainlerle 28 Şubat’ı planlayanlar, darbe kardeşleridir. 1000 yıl süreceği söylenen darbeleri, milletten güç alarak tarihin çöplüğüne attık.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Bülent Orakoğlu : 15 Temmuz ve 28 Şubat kardeştir
Haber Merkezi 04 Temmuz 2018, Çarşamba Yeni Şafak
15 Temmuz ve 28 Şubat kardeştir yazısının sesli anlatımı ve tüm Bülent Orakoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Darbeciler, bu ülkenin geleceğini çaldılar. Başarılı yahut başarısız her türlü darbe girişimi bu ülkeye ihanettir. Bugün 28 Şubat’ın yaralarını sardık ama acılarını unutmadık. 28 Şubat’ı unutmayacağız, unutturmayacağız” demişti.

28 Şubat darbesinin üzerinden 21 yıl geçti. 15 Temmuz’da Türkiye’yi iç savaş çıkararak işgal etme amaçlı TSK’ya sızmış FETÖ’cü hainlerin başlattığı kanlı kalkışmanın 2’nci yılı yaklaşık 1 hafta sonra bitecek 3’ncü yıla gireceğiz. 28 Şubat’ın son 5-6 yılı kapsayan 21’inci sene-i devriyelerinde konferans verdiğim birçok ilde genelde genç kuşağın 28 Şubat Darbesi’ni ya hiç bilmedikleri veya yok sayılacak şekilde bilgi sahibi olduklarını tespit etmiştim. Oysa Ankara 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararında, 15 Temmuz darbe girişimiyle 28 Şubat’ın birbirine çok benzediğine, ikisinde de darbecilere ordu, emniyet, yargı, medya, sermaye, sivil toplum ve üniversite desteğinin verildiğine işaret etmişti. 15 Temmuz’da en önemli tespitlerden biri FETÖ’nün 28 Şubat’ta da darbe girişiminin içinde olduğuna ilişkin eski FETÖ’cülerin itiraflarıydı… Refah-Yol hükümetinin düşürülmesi için Aydın Doğan medyası ile girişilen işbirliği malûm… “Yurtta Sulh Konseyi” adına okunan darbe bildirisi ile “Batı Çalışma Grubu”nun 28 Şubat’taki açıklamaları arasındaki benzerlik ve laiklik vurguları açık… 28 Şubat ve 15 Temmuz mutlaka birbirleriyle bağlantılı bir şekilde ümmete, millete, vatana, geleneğe, kültüre, inanca yönelik iki menfur saldırı olarak telakki edilebilir. Eğer 28 Şubat devlet yetkilileri tarafından iyi analiz edilip asker ve sivil cuntacılar deşifre edilerek yargı önüne çıkarılabilseydi 17/25 Aralık ve 15 Temmuz darbeleri yaşanmayabilirdi. Zira 28 Şubat cuntası cemaatlerin üzerinden silindir gibi geçerken FETÖ korunmuş ve önü bilinçli bir şekilde açılmıştı. (Yargı sürecinde Çevik Bir’in dönemin Genelkurmay Başkanı Karadayı’nın FETÖ’yü koruduğuna dair dilekçesi.)

Devlet ve istihbarat birimleri bu tehlikeyi fark edememesine karşın halen MEB Müsteşarlığı görevinde bulunan Yusuf Tekin, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı olarak görev yaptığı 28 Şubat 2013’te 28 Şubat sürecini analiz ederek 15 Temmuz’u görebilmişti. 28 Şubat 2013’te Cumhuriyet Üniversitesi’nde yapılan bir panelde “Tekrar bir darbenin olacağını, bunun seslerinin patır patır geldiğini, 12 Eylül’den 27 Mayıs’tan farklı başka bir yapıda, 28 Şubat’ta temelleri atılmış, toplumun en ince hücrelerine kadar sirayet etmiş, toplumsal destek bulabilecek nitelikte bir yapının kurgulandığından bahsediyordu.” Tekin bununla da yetinmiyor. Aynı konuşmada gençlere; “1876’dan itibaren olmayan bir şey yapalım ve böyle bir darbe olursa hep beraber sokağa çıkalım, darbecilere karsı çıkalım” diyor. Bu konuşmayı Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak yaptığından, o dönemde bakan yardımcısı gençleri sokağa çağırdı diye tepki almış ve de haber olmuş.

28 Şubat Davası’nda müebbet hapis cezası alan 21 üst düzey darbeci askerlerin psikolojik harp ve algı operasyonlarında uzman olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Sanıklar, yargılandıkları duruşmalarda mahkeme heyeti başta olmak üzere davacı, mağdur veya tanık olarak dinlenen birçok ismi psikolojik harp ürünü olan asparagas soru ve söylemlerle yıpratarak davadan yırtmaya çalışmışlardı. Ancak 5’inci Ağır Ceza heyeti topladığı delillerle ve isabetli kararlarla sanıkların bütün asparagas iddialarını ve algı operasyonlarını boşa çıkarmış görünüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin etmesi ve 16 kişilik Bakanlar Kurulu’nda yer alan isimleri açıklamasıyla Türkiye yönetim sistemini değiştirdi. Ekonomide dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içinde yer alma hedefinin ortaya konması kadar hedefe ulaşmak da çok önemli. Diğer taraftan 2023 Cumhuriyet’in 100’üncü yıldönümü yeni devletin diriliş hamlesi. 2053 İstanbul’un Fethi’nin 600’üncü yıldönümü. Milletimizin Batı’ya Fetih idealiyle yönelişi. 2071 Malazgirt Zaferi’nin 1000’inci yıldönümü. Anadolu medeniyetine sahip çıkarak Batı’ya yürüme iradesini ortaya koyuyor. Güçlü ve büyük Türkiye ideali ile Yeni Türkiye’nin geleceğinin devlet-millet işbirliğiyle inşa edilmesinin amaçlandığı bu süreçte yeni devletin ve sistemlerinin kurucu başkanı ve 1’inci Cumhurbaşkanımıza ve yeni atanan değerli bakanlarımıza bu ulvi ve kutsal görevlerinde üstün başarı dileklerimi saygılarımla iletiyorum.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.