Yazarlar Küresel ekonomide toparlanma ve ticaret

Küresel ekonomide toparlanma ve ticaret

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl İnternet Yazarı
Abone Ol Google News

2019 yılı son çeyreğinden beri etkisini devam ettiren salgın ve bu nedenle küresel ekonomide yaşanan çok sayıda soruna rağmen, 2021 yılında ekonomik büyüme konusunda beklentilerin yukarı doğru revize edildiği bir dönemdeyiz.

PEKİ, KÜRESEL EKONOMİK BÜYÜME BEKLENTİLERİ NASIL?

Küresel ekonomik büyüme ile ilgili uluslararası kurum ve kuruluşların farklı beklentileri mevcut. Bu kurumlar içerisinde yer alan IMF küresel ekonominin yüzde 6 oranında büyüyeceğini öngörmekte.

Diğer yandan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) en son açıklanan büyüme beklentilerine göre küresel ekonominin yüzde 5,8 oranında büyüyeceği öngörülmektedir. Bu toparlanmanın arkasındaki temel faktörlerin ise aşılar ve ilave mali destekler olduğunu söylemek gerekir.

IMF tarafından açıklanan küresel ekonomik büyüme beklentilerine ülke bazında bakıldığında ise farklı ülke gruplarında farklı ekonomik büyüme beklentileri olduğunu görüyoruz.

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE EKONOMİK BÜYÜME BEKLENTİSİ

Ülke gruplarına göre bakıldığında, IMF gelişmiş ülkelerin yüzde 5,6 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor. Gelişmiş ülkeler içerisinde yer alan ABD’de ekonomik büyüme beklentisinin yüzde 7, Euro Bölgesi'nde ekonomik büyüme beklentisinin ise yüzde 4,6 olduğu görülmekte.

Gelişmiş ekonomilerde gerçekleşen hızlı toparlanmanın ve yüksek ekonomik büyümenin arkasında hiç şüphesiz aşıya erişimin kolay olması ve bu sayede nüfusun büyük kısmının aşılanması ve koronavirüs döneminde verilen desteklerin ekonomideki kırılganlıkları azaltması yer alıyor. Ayrıca, 2020 yılında yaşanan ekonomik daralma dolayısıyla ortaya çıkan düşük baz etkisini de unutmamak lazım.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE EKONOMİK BÜYÜME BEKLENTİSİ

Diğer yandan, IMF’ye göre gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik büyüme beklentileri daha yüksek oranlarda. 2021 yılında gelişmekte olan ülkelerin yüzde 6,3 oranında büyümesi beklenmekte. Ancak gelişmekte olan ekonomilerin yapılarının birbirinden farklı olması ve salgın döneminde uygulanan salgın destekleri arasındaki tutar farklılıkları gelişmekte olan ülke grubunda yer alan ülkelerdeki ekonomik büyüme beklentilerini de birbirinden ayrıştırıyor.

Gelişmekte olan ülke grubu içerisinde yer alan Çin’in yüzde 8 oranında büyüyeceği öngörülmekte. IMF’ye göre gelişmekte olan ülkeler içerisinde yer alan Türkiye’nin ise yüzde 6 büyüyeceği tahmin ediliyor.Yeni açıklanan OVP’de yer alan ekonomik büyüme tahmini ise yüzde 9.

KÜRESEL EKONOMİK BÜYÜME VE TİCARET

Salgının başladığı 2019 yılının sonundan itibaren artan kısıtlamalar ve kapanmaların tüm dünyayı etkilediğini gördük. Bu ortamda küresel ticaretin de düşmesi nedeniyle ekonomilerin daraldığına şahit olduk.

Ticaretin artan önemi ve ekonomik büyümeye katkısının tüm dünyada arttığı bu küreselleşme koşullarında ticaret ve ekonomik büyüme arasında güçlü bir bağ olduğu açıktır.

Bu bağlamda küresel ekonomik büyümenin en önemli itici gücü şüphesiz küresel ticaretteki toparlanmadır. Aşıya erişimin daha kolay olduğu ve aşı uygulamalarının etkin olduğu gelişmiş ülkelerde ticaretin tekrar artıyor olması ekonomik aktiviteyi arttırıyor ve ekonomik büyüme için de itici bir güç haline geliyor.

Bu koşullarda küresel ekonomik ticaret hacmindeki büyümenin yüzde 9,7 olacağı öngörülürken, küresel ticaretteki artışın gelişmiş ülkelerde yüzde 8,9, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 11,1 olacağı öngörülmekte.

Şüphesiz ki, küresel ticaretin daha da ivmelenmesi özellikle düşük gelirli birçok ülkenin aşılara daha hızlı erişmesine ve bu aşıların söz konusu ülkelerde daha hızlı uygulanmasına bağlıdır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.