Yazarlar Doğu Akdeniz Enerji çıkmazı mı enerji fırsatı mı?

Doğu Akdeniz: Enerji çıkmazı mı enerji fırsatı mı?

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı

Doğu Akdeniz’de son günlerde yine enerji merkezli hareketlilikler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından, Yavuz gemisinin Güzelyurt-1 lokasyonuna ulaştığı ve sondaja başlayacağı açıklaması yapılmıştı. Bu durum Türkiye’nin bölgede, sondaj çalışmalarını hayata geçirerek somut adımlar atmaya devam ettiğinin göstergesidir.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Erdal Tanas Karagöl : Doğu Akdeniz: Enerji çıkmazı mı enerji fırsatı mı?
Haber Merkezi 03 Ekim 2019, Perşembe Yeni Şafak
Doğu Akdeniz: Enerji çıkmazı mı enerji fırsatı mı? yazısının sesli anlatımı ve tüm Erdal Tanas Karagöl yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


DOĞU AKDENİZ’DEKİ ENERJİ ÇIKMAZI VE TÜRKİYE

Bölge ülkelerinden uluslararası aktörlere kadar herkesin söz sahibi olma arayışında olduğu Doğu Akdeniz’de enerji ana gündem maddesi. Mesele enerji kaynakları olunca hem kaynak sahibi ülkeler arasındaki diyalog hem de bölgede kurulacak enerji denklemindeki paydaş ülkelerin önemi ortaya çıkıyor.

Ancak bilinen bir gerçek var ki o da, söz konusu aktörlerin Türkiye’nin bölgedeki varlığına karşı çıkarak gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği faaliyetleri engelleme çabası içerisinde olmaları.

Doğu Akdeniz, kazan kazan prensibine göre hareket edilmesi gereken bir bölge. Burada tarafların Türkiye’yi dışlayıcı, bölgedeki işbirliği ve diyaloğun haricinde tutacağı tavırları, çözümden oldukça uzak ve Doğu Akdeniz’in enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasının önünde büyük bir engeloluşturuyor.

Bugün Doğu Akdeniz’deki enerji çıkmazının sorumlularının kim olduğu oldukça açık. Bu durumun sorumluları, kaynak sahibi ülkeleri ve bölgenin geleceğini bir çözümsüzlüğe sürükleyen, Türkiye’nin işbirliği ve diyalog çağrılarına karşı duran, Türkiye’nin bölgedeki çalışmalarına karşı çıkan kısacası Türkiye’nin bölgede hareket etmesine dahi tahammül edemeyenler.

Türkiye Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarıyla, uluslararası arenada bölgedeki kararlı duruşunu sürdürürken aynı zamanda faaliyetlerinin meşruluğu konusunda da kendinden son derece emin adımlar atıyor. Önümüzdeki dönemde de tüm bu aktörlerin Türkiye’nin sergilediği haklı duruşu ve bölgedeki etkin varlığını kabul etmesi için etkili diyalog ve işbirliklerine ihtiyaç bulunuyor.

Türkiye, Doğu Akdeniz’de her bakımdan avantaj sahibi bir ülke olmakla kalmayıp aynı zamanda kaynak sahibi ülkelere de çeşitli fırsatlar sunan bir konuma sahip. Nitekim bugün bölgedeki en önemli sorunun başında da enerji kaynaklarının transferi konusu geliyor.

Türkiye, Doğu Akdeniz doğalgazını taşıyabilecek ve Avrupa’ya transferini sağlayacak kapasiteye sahip kilit bir konumda bulunuyor. Dolayısıyla hem maliyet hem güzergâh açısından Türkiye’nin sahip olduğu konumu ve enerji altyapısını göz ardı etmek yerine değerlendirmek aslında tüm tarafların lehine bir durum ortaya çıkaracak. Bu sayede Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları da ekonomiye kazandırılmış olacak.

TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ’DE KAYNAK SAHİBİ ÜLKE OLURSA

Peki, Türkiye Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklarının keşfini gerçekleştirirse ne olur? Açıkçası Türkiye’nin sondaj çalışmaları sonucunda enerji kaynaklarına ulaşması bugün bölgede bambaşka bir hikayenin yazılmasına sebep olur.

Öncelikle Türkiye son yıllarda gerek TANAP gibi oldukça geniş kapsamlı bir doğalgaz projesinin en önemli paydaşlarından biri olup bunu hayata geçirmesiyle gerekse Rusya ile TürkAkım projesinde gelinen nokta itibariyle enerji arz güvenliği açısından stratejik bir konumda.

Öte yandan enerjide bölgesel işbirliği ve diyalog konusunda Türkiye’nin kat ettiği mesafe ve gelinen nokta da son derece mühim. Bugün tüm bu elde edilen kazanımların üstüne koyarak, ivme kazandırarak ilerlemenin ve bölgesel enerji denkleminin etkin ülkelerinden biri olmanın zamanı.

Tam da bu noktada Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri kritik bir role sahip. Bakalım önümüzdeki süreçte Türkiye’nin kendinden emin ve haklı konumunda ilerlediği Doğu Akdeniz’de söz konusu aktörlerin tutumu nasıl olacak? Tabii en önemlisi de bu enerji çıkmazının fırsata dönüştürülmek istenip istenmediği.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.