Yazarlarİkinci çeyrekte yüzde 6 -7 bandında bir büyüme mümkün mü?

İkinci çeyrekte yüzde 6 -7 bandında bir büyüme mümkün mü?

Erdal Tanas Karagöl
ErdalTanas KaragölGazete Yazarı

Bu yazıyı yazarken, Türkiye ekonomisinin 2017 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamı açıklanmamıştı. Bilindiği üzere, Türkiye  bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 oranında büyüdü, ikinci ve sonraki çeyrekler için de büyüme beklentileri yüksek. Özellikle üçüncü çeyrek ekonomik büyüme rakamının daha yüksek olması bekleniyor.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
: İkinci çeyrekte yüzde 6 -7 bandında bir büyüme mümkün mü?
Haber Merkezi02 Eylül 2017, CumartesiYeni Şafak
İkinci çeyrekte yüzde 6 -7 bandında bir büyüme mümkün mü? yazısının sesli anlatımı ve tüm yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Çünkü, üçüncü çeyreğin ilk ayı olan Temmuz’da sanayi üretiminde gerçekleşen yüzde 14.5 oranındaki artış, üçüncü çeyrekte gerçekleşecek rekor büyümenin de öncü göstergesi. Tabi bir de 2016 yılında ne yazık ki yüzde 1.8 oranında gerçekleşen daralma var. Bu da baz etkisi oluşturacak ve baz etkisiyle birlikte üçüncü çeyrek büyüme oranının yükselmesi bekleniyor. 

Öncü göstergeler ve dolayısıyla yüksek büyüme beklentileri, FETÖ darbe girişimi  sonrasında oluşan  olumsuz havanın bertaraf  edildiğinin de göstergesi.

İKİNCİ ÇEYREKTE HANGİ ÜLKE NE KADAR BÜYÜDÜ?

Diğer ülkelerin ikinci çeyrek büyüme oranlarına baktığımızda, Çin yüzde 6,9, Hindistan yüzde 5,7 ve Endonezya yüzde 5,1 oranında büyüdü. Bu ülkeler dünyada en yüksek büyümeyi gerçekleştiren ülkeler. Türkiye’nin ikinci çeyrek büyüme performansı, bu sıralamayı da etkileyecek gibi görünüyor.

Bugün açıklanacak ekonomik büyüme oranıyla, Türkiye’nin en yüksek büyüme oranlarını yakalayan Çin, Hindistan ve Endonezya’dan daha yüksek büyüme oranına ulaşabilir.

Türkiye’nin ilk sırada olmasa bile ikinci sırada en yüksek büyümeyi gerçekleştiren ülke olacağını düşünüyorum.

Yani yüzde 6 -7 bandında bir büyüme bekliyorum.

Haydi hayırlısı…

EKONOMİK BÜYÜMENİN KAYNAKLARI NELERDİR?

Peki bu yüksek büyüme beklentisinin sebeplerine bakarsak, darbe girişimi sonrasında zamanında alınan önlemlerin kararlılıkla uygulanmasının sonuçları görülecek.

Başta Kredi Garanti Fonundan (KGF) sağlanan kredilerle hem zor durumda olan Kobiler nefes aldı hem de üretim sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmasının önüne geçildi. Ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden olan sanayi üretim artışının üç aylık ortalaması yüzde 4,6 olarak gerçekleşti. Yani, Kredi Garanti Fonu ekonomik büyümeye can suyu oldu. 

Temmuz ayı için açıklanan yüzde 14,5 oranındaki sanayi üretimindeki artışta da, KGF’nin payı büyük. Bu yüzden üçüncü çeyrekte rekor büyüme rakamlarıyla karşılaşacağımızı düşünüyorum.

Ekonomide güven endeksinin artması ve imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksinde (PMI) artış hem tüketimin hem de  yatırım için  olumlu bir sürecin olduğunun göstergesi.

 Son olarak, ihracat artış trendi ise çok olumlu. İhracat ekonomik büyümenin önemli faktörlerinden birisi haline geliyor. Bunu ihracatın ilk çeyrekte gerçekleşen yüzde 5 oranında büyüme oranı içindeki yüzde 2,2 oranındaki katkısından görebiliyoruz.

İhracat artışının son aylarda pozitif bir ivme kazanması ise, ihracatın katkısının devam edeceğini gösteriyor.

ŞİMDİ SIRA, BÜYÜME ORANLARINI REVİZE ETMEDE

Türkiye ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinden itibaren büyümede yakaladığı pozitif ivmeyi sürdürmesi, ekonomide güven endeksinin artması ve imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksinde (PMI) son 6 yılın en yüksek rakamına ulaşılması yıllık büyüme beklentilerinin   pozitif olarak güncellenmesini beraberinde getirdi.

Dolayısıyla, ekonomik büyüme oranının ilk çeyrekte yüzde 5 olması ve ikinci ve üçüncü çeyrekte de büyümenin daha da artarak devam edeceği beklentisi nedeniyle 2017 yılı büyüme rakamlarının yukarıya doğru revize edilmesini zorunlu hale getiriyor.

Bundan dolayı, Türkiye’nin gösterdiği büyüme performansı nedeniyle, birçok finansal kuruluş, büyüme oranlarını istemeyerek de olsa revize ediyor. Tabi ki revize edilen büyüme rakamları halen düşük ve gerçekleşen ve gerçekleşecek büyüme oranlarından uzak tahminler ve beklentiler.

Bu kuruluşlardan birisi Fitch. Türkiye’nin 2017 yılı ekonomik büyüme tahminini yüzde 4,7 olarak güncelleyen Fitch’in yanına kredi derecelendirme kuruluşlarından diğer kardeşi Moody’s de eklendi. Moody’s Türkiye’nin ekonomik büyüme beklentisini yüzde 2,6’dan yüzde 3,7’ye yükseltti, aslında yükseltmek zorunda kaldı demek daha doğru olur.

Bence, Türkiye’nin ekonomik büyüme beklentisini yukarı doğru revize edecek bir çok kurum ve kuruluş var sırada.

Diğer kurumların yanı sıra bizim de hedefi yükseltmemiz gerekiyor. Orta Vadeli Program’da (OVP) 2017 yılı için de büyüme tahmini yüzde 4,4 olarak belirlenmişti. Yeni açıklanacak OVP’de hem 2017 hem de 2018 ve 2019 yılları için olumlu yönde ekonomik büyümenin revize edilmesi, sürpriz olmayacak.