Yazarlar İslam ülkeleri ne kadar İslami?

İslam ülkeleri ne kadar İslami?

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı

George Washington Üniversitesi’nden Şeherzade Rahman ve Hüseyin Askari adlı iki akademisyen 2010 yılından bu yana ekonomi, hukuki ve yönetimsel, insan hakları ve politik haklar, uluslararası ilişkilerde, İslami ilkelere uygunluk ilkelerini baz alınarak “İslamilik endeks” başlıklı bir araştırma yapıyorlar.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Erdal Tanas Karagöl : İslam ülkeleri ne kadar İslami?
Haber Merkezi 16 Mayıs 2019, Perşembe Yeni Şafak
İslam ülkeleri ne kadar İslami? yazısının sesli anlatımı ve tüm Erdal Tanas Karagöl yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Yani ülkelerin ne kadar İslami olduğunu sıralıyorlar.

Ülkeleri sıralamak için baz alınan ilkelerin yanında 12 temel iktisadi prensip de kullanılarak her yıl ülkeleri yeniden sıralıyorlar.

Bu ilkeler özü itibariyle; iktisadi açıdan fırsat eşitliği, mülkiyet hakları, istihdam imkanları, eğitimde fırsat eşitliği, yoksullukla mücadele temel insani ihtiyaçların karşılanması, kamu gelirlerinin verimli kullanılması, çevresel sürdürülebilirlik, yolsuzlukla mücadele ve alternatif finansal sistemlerin oluşturulması ile ilgilidir.

Bu çalışmada öne çıkan önemli hususları sizler ile paylaşacağım.

PEKİ ÜLKE SIRALAMALARI NASIL?

Bu çalışmanın odağında 153 ülke yer almakta. Endeks sıralamasında ilk 40 ülke arasında Müslüman ülkeler yok. Türkiye ise 95’inci sırada.

İlk sıralarda yer alan ülkeler Yeni Zelanda, İsveç ve Hollanda gibi Müslüman olmayan zengin ülkeler. Yeni Zelanda 41.000 dolar kişi başı gelire sahipken, İsveç 53.000 dolar kişi başı gelire sahip. Bu ülkelerin sahip olduğu kişi başı gelir rakamları ile İslamilik endeks sıralamasında ilk sırada yer almaları, hepimizin malumu olan İslam ilkeleri ile ekonomik zenginlik ve adalet arasındaki güçlü bağın bir göstergesi niteliğindedir.

Kişi başı geliri yüksek olan ve Müslüman olmayan ülkeler üst sırada yer alırken, kişi başı geliri yüksek olan ancak gelir dağılımı kötü olan Müslüman ülkelerin ilk 40 ülke sıralamasında yer almaması ilginç.

İslamilik endeksinde Müslüman ülkeler içerisinde ilk sıralarda yer alan ve tüm ülkeler içerisinde de 45’inci sırada yer alan Birleşik Arap Emirlikleri olmuş. Dolayısıyla, yüksek kişi başı gelir ve adil olmayan gelir dağılımı üzerinde konuşulması gereken konuların başında geldiği açık.

Bu çalışamaya göre, Müslümanların çoğunlukta oldukları ülkeler, İslami prensiplerden uzaklaştıkları için ilerleyemiyorlar. Adalet ve sürdürülebilir büyüme, yaygın refah ve istihdam, İslami ekonomi ve finansal teamüller dolayısıyla Müslümanların ve Müslüman olmayanların yaşadıkları ülkelerde ekonomik ilerlemenin İslami prensiplerle gerçekleştirilebileceği ifade ediliyor.

Ancak bu endeksin İslami öğretilere ne kadar uygun olduğu da pek çok kesim tarafından eleştiriliyor.

İSLAMİLİK ENDEKSİ’NE ELEŞTİRİLER DE VAR

Finansal anlamda İslam’ın temel yasaklarından biri olan faiz yasağını görmezden gelen ve bu konuda hiçbir endişesi olmayan Müslüman olmayan ülkelerin ilk sıralarda yer alması endeksin kabulü açısından soru işareti oluşturmakta.

İslam ülkeleri arasından bu endeks kapsamında üst sırada yer alan ancak, İslam alemi açısından algısı son derece kötü olan bahse konu ülkelerin Müslümanları temsil edip etmediği cevaplandırılması gereken sorunların başında geliyor.

İslam Endeksi’nin; namaz, oruç, hac, zekât gibi İslam dininin temel ilkelerini görmezden gelerek hazırlanması, Euro-centric (Avrupa-merkezci) bir bakış açısı ile hazırlandığı eleştirisi getirilmekte.

Dolayısıyla, bu endeksin, istemeyerek de olsa, oluşturacağı temel algılardan bir tanesi İslam’ı hayatın genelinden soyutlamak ve sadece ibadet alanlarıyla sınırlamak gibi sorunlu bir bakış açısını ve algısını güçlendireceği ifade edilmekte.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.