Yazarlar Koronavirüs ve küresel ekonomi

Koronavirüs ve küresel ekonomi

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı

Koronavirüsün gün geçtikçe artan yayılma hızı, gerek vaka gerekse ölüm oranlarında yaşanan artış artık küresel bir tehdit haline geldiğini gösteriyor. Ortaya çıktığı ülke olan Çin’in dışına taşınan ve dünyanın birçok ülkesinde görülen bu virüs insan sağlığı için tehdit olduğu kadar ekonomiler için de önemli bir tehdit haline geldi.

Artık dünyanın birçok ülkesinde görülen koronavirüs, küresel ekonomik büyüme görünümüne yönelik de merkez bankalarının, uluslararası ekonomi kuruluşlarının yakından takip ettiği önemli bir husus.

KORONAVİRÜSÜN DÜNYADA GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKELER

Asya kıtasında Çin’de, İran’da görülen koronavirüsün bugün Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesinde görülmüş olması, küresel ekonomiler için önemli bir risk olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Koronavirüs, Asya kıtasında Çin, Güney Kore, Japonya, Singapur, Hong Kong, Tayland, Tayvan, Malezya, BAE, Lübnan, Nepal, Rusya, Hindistan, Filipinler, Mısır, İsrail, Irak, Sri Lanka, Kamboçya ve Vietnam’da görülmüştür.

Amerika kıtasında ABD ve Kanada’da görülürken Avrupa kıtasında İtalya, Fransa, İngiltere Belçika, Finlandiya, Yunanistan, İsveç, Almanya ve İspanya’da ortaya çıktı. Avustralya kıtasında ise Avustralya’da görüldü. Dolayısıyla geniş bir yelpazede ve yaklaşık 35 ülkede görülen koronavirüsün bu açıdan ekonomilere etkisinin de olumsuz olacağı öngörülmektedir.

KÜRESEL EKONOMİDE BÜYÜK DARALMAYA NEDEN OLABİLİR Mİ?

Koronavirüs küresel ekonomi için büyük bir tehdit oluşturmakta ve küresel ekonomide büyük bir daralmaya sebebiyet vermesi, hem kapsayacağı ülkelerin sayısına hem de salgının ne kadar süreceğine bağlı gözükmektedir.

Şu anda mevcut duruma bakıldığında koronavirüsün etkili olduğu Çin’in dünyanın en büyük ikinci GSYH’ye sahip olması ve Çin ekonomisinin dünya ekonomisindeki payı göz önünde bulundurulduğunda koronavirüsün küresel ekonomiye olası etkileri beklenenden daha fazla olabilir.

Çin ile birlikte Avrupa’nın birçok ülkesinde görülen salgının daha çok yayılma ihtimali, üretimi, ihracatı, ithalatı, e-ticareti, ulaşımı, turizmi olumsuz etkileyecektir. Yani birçok alanda daralma ihtimali gözlerin tekrar merkez bankalarına dönmesine neden olacaktır.

MERKEZ BANKALARI NE YAPABİLİR?

Merkez bankalarının para politikalarını belirleyen temel belirsizlik alanlarından en önemlisi artık koronavirüs salgını.Koronavirüs salgınının ekonomileri ne kadar ve nasıl etkileyeceği, oluşacak belirsizliklerin olası etkileri ile doğrudan bağlantılı.

Koronavirüs tehdidinin Fed toplantısının tutanaklarına belirsizlik olarak yansımış olması olayın ciddiyetini gösteriyor. Koronavirüs salgınının küresel ekonomik büyüme görünümüne yönelik yeni bir risk olduğu ve bu salgınının ortaya çıkmasıyla ekonomik görünüme ilişkin belirsizliklerin oluştuğu ve salgının genişlemesiyle bu belirsizliğin devam ettiği ifade edilmiştir.

Küresel ekonomide belirsizliklerin neden olacağı olası ekonomik daralma ihtimaliyle birlikte merkez bankalarına 2008 yılında meydana gelen küresel ekonomik krizde olduğu gibi çok önemli işler düşecektir. Devam eden düşük faizin yanında merkez bankalarının özellikle de ekonomik daralmanın yaşanmaması için parasal gevşeme konusundaki olumlu açıklamaları bu açıdan önem taşımaktadır.

Bu nedenle merkez bankaları, biraz da bekle-gör politikası uygulayarak bu salgının nereye varacağı ve ekonomileri ne kadar etkileyeceğini gözlemleyecektir.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.