Yazarlar ÖSYMde değişim ve dönüşüm

ÖSYM’de değişim ve dönüşüm

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) yeni dönemde önemli bir iş yapıyor. ÖSYM bir taraftan geçmişte oluşan olumsuz algılarla mücadele ederken, diğer taraftan gerçekleştirdiği sınavları analiz ediyor ve değerlendiriyor. Böylece, geçmişte karşı karşıya kalınan akademik ve idari problemlerin artık yaşanmayacağı mesajını veriyor.

Çünkü, ÖSYM artık elde ettiği deneyimlerle sadece üniversiteye giriş sınavları için değil, daha başka birçok kurum için de ölçme ve yerleştirme yapıyor. 2016 yılında ÖSYM 47 sınav yapmış olup, bu sınavlara 14 milyonun üzerinde aday başvurmuş. 2017 yılında ise 39 sınav yapılmış ve bu sınavlara 8,3 milyon aday başvurmuş.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Erdal Tanas Karagöl : ÖSYM’de değişim ve dönüşüm
Haber Merkezi 01 Şubat 2018, Perşembe Yeni Şafak
ÖSYM’de değişim ve dönüşüm yazısının sesli anlatımı ve tüm Erdal Tanas Karagöl yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Oldukça geniş bir kesimi ilgilendiren bu sınavlarla ilgili olarak bugüne kadar ÖSYM tarafından yazılmış ya da hazırlatılmış hiçbir analiz ya da raporlama yoktu maalesef. Bugüne kadar özeleştiri yönünden eksik kalan ÖSYM’nin, son dönemde attığı adımlarla olumlu yönde yeni bir dönemin kapısını araladığını söylememiz yanlış olmayacaktır.

Bu kadar çok adayın girdiği ve toplumun önemli kesimini etkileyen bu sınavların değerlendirmesinin yapılması ve kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesi çok önemli.

ÖSYM’nin alışık olmadığımız bir şekilde ilk defa 2017 ALES Sonbahar Değerlendirme Raporu’nu yayımlayan yeni ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’i kutlamak gerekir. Yapılan bu icraat, yukarıda bahsettiğim, yeni bir dönemin başlayacağı iddiasını doğrular nitelikte.

ÖSYM artık geleceğin kurumsal potansiyelini belirlemede önemli rol oynayacak bir noktaya geldi. Bu doğrultuda, ÖSYM’nin kamuya ait çeşitli kurum ve kuruluşlar için düzenlediği sınavlarda yapacağı etki analizi çalışmaları, bir taraftan gelecekte yapacağı sınavların kalitesini arttıracakken, diğer taraftan da nihai olarak kamu kurumlarında çalışacak personelin niteliğinin artmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca, üstlenebileceği yol gösterici misyonla da kurumların karar alma süreçleri açısından büyük katkı sağlayacaktır.

“ÖLÇEMEDİĞİNİZ ŞEYİ YÖNETEMEZSİNİZ”

Peter Drucker’ın “Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz” tespiti; öncelikle ölçülemeyen hiçbir şeyi kontrol edemeyeceğimiz anlamına gelirken, bir sonraki adım olarak da kontrol edemediğiniz hiçbir şeyi yönetemeyeceğimiz anlamını taşıyor.

Dolayısıyla, daha önceden düzenlenmiş sınavlar sonrasında yapılacak etki analizleri ve değerlendirmeler, süreç yönetimi noktasında elde edilecek kontrol gücüyle; ölçme, seçme ve yerleştirme süreçleri açısından, ÖSYM’ye büyük bir katkı sağlayacaktır.

ÖSYM’nin bu uygulaması sayesinde hem mezunların kazanımları takip edilebilecek, hem de kendisi yapmasa da üniversiteler kendi aralarında bir sıralama yapma fırsatı yakalayacaktır.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer 2017 ALES Sonbahar Değerlendirme Raporu takdim yazısında şöyle diyor;

“Dünyadaki benzer sınav merkezleri yaptıkları sınavlarla ilgili analizler ve raporlar yayınlamasına rağmen, ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlara yönelik analiz ve raporları yayınlamadığı görülmektedir. Bu durumu önemli bir eksiklik olarak görmekteyiz. Bu analiz ve değerlendirmeler, sınavlara yönelik bulgu temelli iyileştirmelerin yapılmasına imkân vereceği gibi sınavları isteyen kurum, kuruluşlar ve politika yapıcılar için de yol gösterici olacaktır.”

Bu tespit, başta ÖSYM olmak üzere diğer kurumlar da yaptıkları işler ve hayata geçirdikleri projeler için etki analizleri ve değerlendirmeler yapma noktasında daha fazla mesai harcamak durumunda kalacaklar.

ÖSYM’NİN ALGISI

ÖSYM, bir yandan geçmişte yaşanılan sorunlar, sınavların uygulanması sırasında yaşanılan 9.45 sınav saati uygulaması gibi toplum vicdanını yaralayan uygulamalar nedeniyle kurum adına oluşan olumsuz algı ile mücadele ediyor.

Diğer yandan yapılan sınavlardan elde edilen kazanımların ÖSYM tarafından analiz edilmesi ile mezunların kazanımlarının belirlenmesi ve karar vericilerin yol haritası açısından son derece önemli.

Bu açıdan ÖSYM önemli bir adım atıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.