Yazarlar Temmuz ayı enflasyonu ne olacak?

Temmuz ayı enflasyonu ne olacak?

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı

Bugün TÜİK tarafından Temmuz ayı enflasyon rakamı açıklanıyor. Ocak ayında yüzde 20.35 ile başlayan enflasyon Haziran ayında yüzde 15.72 oranına düştü. Açıklanan bu verinin ardındanson aylarda enflasyonda başlayan düşüş trendinin yönünün ne olacağını da görmüş olacağız.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Erdal Tanas Karagöl : Temmuz ayı enflasyonu ne olacak?
Haber Merkezi 01 Ağustos 2019, Perşembe Yeni Şafak
Temmuz ayı enflasyonu ne olacak? yazısının sesli anlatımı ve tüm Erdal Tanas Karagöl yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Geçen yıl Ağustos ayında kur etkisiyle enflasyon artış trendine girmişti. 2018 yılı Ağustos ayında enflasyonda başlayan artış trendi ile enflasyonun Eylül ayında en yüksek nokta olan yüzde 24.52 seviyelerine çıkması ile sonuçlanmıştı.

Bu yılın Ağustos ve Eylül ayında

baz etkisi nedeniyle enflasyonun düşüş trendine gireceği öngörülüyor. Ancak Temmuz ayına bakacak olursak yılın geçen 6 ayında enflasyonda meydana gelen azalışın ardından

Temmuz ayında enflasyonda bir miktar artış olması bekleniyor.

Geçen hafta Merkez Bankası tarafından açıklanan 2019 yılı 3. Enflasyon Raporu’nda da, 2019 yılı enflasyon oranının yüzde 13.9 olacağı tahmin edilmektedir. Tabii bu aşağı yönlü trendin arkasındaki temel unsurun gıda fiyatlarındaki mevsimsel olumlu etkiden ve enflasyon ana eğilimindeki düşüş beklentisinden kaynaklandığının altını çizmek gerek.

Diğer yandan, faizlerdeki artışa bağlı olarak tüketimin azalması, harcamaların kısılması, ve talebin daralması talep tarafından enflasyonunun düşmesine katkı yapmaktadır.

Ama son dönemlerde yönlendirilmiş mallarda meydana gelen fiyat artışlarının önümüzdeki aylarda enflasyonda baz etkisiyle meydana gelebilecek düşüşleri belli miktarda engelleyen faktörler olacağını ve enflasyon için risk unsuru olduğunu da ifade etmekte fayda var.

TEMMUZ AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NEDİR?

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin anketine katılan ekonomistlerin beklentisine göre, Temmuz ayında enflasyonun yüzde 1.6 olacağı öngörülürken, yıllık bazda ise enflasyonun yüzde 16.95 olacağı tahmin edilmektedir.

AA Finans Anketi’ne göre ise, Temmuz ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1.4 olurken, bir önceki ay yüzde 15.72 olan yıllık enflasyonun yüzde 16.70’e yükseleceği öngörülüyor. AA Finans Anketi’ne katılan ekonomistlerin 2019 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 14.8 olarak tahmin ediliyor.

Bu beklentiler, enflasyonda Temmuz ayında bir miktar artış olacağı ancak Ağustos ve Eylül ayında risk unsurları olsa da baz etkisiyle enflasyonun düşüş trendine gireceğine işaret ediyor.

ENFLASYON BEKLENTİSİ VE YENİ POLİTİKA FAİZİ

Bilindiği üzere enflasyon ile faiz oranı birbiriyle ilişkili iki önemli makroekonomik göstergedir. Dolayısıyla önümüzdeki süreçteenflasyon oranında meydana gelecek düşüş neticesinde Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faizinin ne yönde olacağı da belirlenmiş

oluyor. Aynı zamanda enflasyon ve politika faizi arasındaki farkın yani reel faizin ne kadar olacağı da bu durum neticesinde ortaya çıkıyor.

Reel faiz, nominal faiz eksi enflasyondan oluştuğundan dolayı ülke risk unsurlarında ve beklenen enflasyondaki iyileşme nominal faizler üzerinde düşüş yönünde bir etki yapması benzer bir etkiyi reel faiz üzerinde de oluşturacaktır. Yani reel faiz oranının düşme eğilimine girmesine yardımcı olacaktır.

Ancak, Merkez Bankası Başkanı’nın da enflasyon raporunu açıklarken sıklıkla vurguladığı makul faiz oranının ne kadar olacağı konusunda farklı tartışmalar olsa da makul reel faiz oranının mevcut ve beklenen enflasyon rakamınabağlı olduğu da son derece açık.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.