Yazarlar Türkiye-Rusya ve Azerbaycan arasında işbirliği

Türkiye-Rusya ve Azerbaycan arasında işbirliği

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı

Dün Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversite’sinde Moskova Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi, Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü ve Bakü Network işbirliğinde Türkiye-Rusya-Azerbaycan: Enerji ve Ulaştırma İşbirliği Forumunda Yeni Bölgesel Enerji ve Ulaştırma Konularında Ortaklık konuları masaya yatırıldı.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Erdal Tanas Karagöl : Türkiye-Rusya ve Azerbaycan arasında işbirliği
Haber Merkezi 15 Ağustos 2019, Perşembe Yeni Şafak
Türkiye-Rusya ve Azerbaycan arasında işbirliği yazısının sesli anlatımı ve tüm Erdal Tanas Karagöl yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Son zamanlarda Türkiye-Rusya ilişkilerinin başta enerji ve savunma alanında geliştiği bir dönemde Azerbaycan’ın da katılımıyla Kafkasya ve Orta Asya’yı etkileyebilecek yeni işbirliği olanaklarının ortaya konulması amacıyla Türkiye, Rusya ve Azerbaycan’dan uzmanların katılımlarıyla gerçekleştirilen bu toplantıda, enerji ve ulaştırma alanındaki ortaklıklar konuşuldu.

TÜRKİYE, RUSYA VE AZERBAYCAN ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Bilindiği üzere Rusya ve Azerbaycan’ın Türkiye’nin enerji arz güvenliğinde önemli bir payı var. Enerji arz güvenliğinde yaklaşık yüzde 60’lık bir paya sahip olan bu iki ülke, bölgede kurulacak yeni enerji denkleminde de stratejik öneme sahipler.

Türkiye bir taraftan mevcut boru hattı Mavi Akım ve Batı Hattı ile kendi enerji arz güvenliğini sağlarken diğer yandan yapım aşamasında olan ve yakın bir zaman içerisinde hayata geçirilmesi planlanan TürkAkım gibi uluslararası projelerle kendi enerji arz güvenliğinin yanında enerjide ticaret merkezi olmak için de üstün bir çaba gösteriyor.

Rusya da sahip olduğu enerji kaynaklarını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara ulaştırmak için işbirliği sağlıyor. Rusya’nın bu çabası hem kendi enerji talep güvenliğini sağlamasına hem de Türkiye’nin büyük enerji projeleri için önemli geçiş ülkesi konumuna gelmesine katkı yapıyor.

Aslında iki taraf için de kazan-kazan durumu ortaya çıkmaktadır.

Aynı durum Azerbaycan için de geçerli. Türkiye, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı ve TANAP ile kendi arz güvenliğini sağlarken, hayata geçecek olan TAP projesiyle de bir yandan kendi enerji arz güvenliğini sağlamış olacak diğer yandan da Azerbaycan’ın uluslararası piyasalara kendi kaynaklarını ulaştırmasına aracılık edecektir. TANAP, TAP ve TürkAkım gibi projeler, Türkiye’nin enerjide ticaret merkezi olma sürecine önemli katkı yapacaktır.

Öte yandan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, bölgesel işbirliğine katkı sağlamanın yanında modern İpek Yolu projesinin hayata geçirilmesinde ve işlevsel olmasında önemli rol oynayacaktır.

Dolayısıyla Türkiye için enerji arz güvenliği ne kadar önemliyse enerji kaynaklarını uluslararası piyasalara ulaştırmak isteyen ve ekonomisi enerjiden elde edilene gelirlere yüksek oranda bağımlı olan Rusya ve Azerbaycan için de enerji talep güvenliği o kadar önemli.

YENİ İŞBİRLİKLERİ İÇİN FIRSAT VE TEHDİTLER

Enerji konusu, bölgede önemli enerji kaynaklarına sahip olan Rusya ve Azerbaycan ile yeni işbirlikleri için önemli bir imkan. Enerji bu üç ülke arasında ulaştırma alanında askeri alanda ve bölgesel ekonomik işbirliklerinde kilit bir rol oynayacaktır.

Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları aramalarından dolayı AB ve ABD’nin Türkiye’ye karşı olumsuz tavır sergilemesi nedeniyle bu ülkelerle soğuk rüzgar eserken, Türkiye ve Rusya arasında daha yakın işbirliği olduğu görülüyor. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de amaç ve hedeflerine uygun bir şekilde politika uygulamalarını hayat geçirirken uluslararası arenadaki partnerlerinden alacağı destek son derece mühim.

Dolayısıyla, anahtar konu enerji olduğunda, hem konu itibariyle hem de coğrafyada sürekli değişen dengeler nedeniyle bölgesel işbirliklerinin sürekli akamete uğradığı, yavaşladığı ve konjonktürel birçok değişiklikle karşılaşma olasılığının yüksek olduğu görülmektedir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.