Yazarlar CHP sadece bir partidir artık, İP de parti olamadı

CHP sadece bir partidir artık, İP de parti olamadı

Ergün Yıldırım
Ergün Yıldırım Gazete Yazarı

CHP’de muhalefet kurultay toplamak için yeterli sayıya ulaşamadı. Kendilerine umut ve değişim adını veren iç muhalefet, Muharrem İnce önderliğinde yeni bir genel başkan seçmek istiyor. Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı adaylığında aldığı oyla, yaptığı konuşmalarla ve girdiği ittifak ilişkileriyle CHP üzerinde yeni bir etki bıraktığı kesin. Bu etki hakikaten CHP için yaşanan parti yapısındaki tıkanıklığı, yenilgiler tarihini ve mezhepçi hizipleşmeyi aşabilecek mi? Değişim ve umut kavramları tam da bunları ifade etmek istiyor.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Ergün Yıldırım : CHP sadece bir partidir artık, İP de parti olamadı
Haber Merkezi 01 Ağustos 2018, Çarşamba Yeni Şafak
CHP sadece bir partidir artık, İP de parti olamadı yazısının sesli anlatımı ve tüm Ergün Yıldırım yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Muharrem İnce, sosyolojisi ile orta sınıftan geliyor. Bir öğretmen. Hayatında ne Ankara bürokratik geleneği var, ne de İstanbul elit çevresi. CHP tarihinde ilk defa bir genel başkan adayı böyle bir sosyolojiden geliyor. Oysa CHP’nin kurucu ruhu elitist. Liderleri de öyle. Hemen hepsi Ankara’nın bürokratik ve elit tornasından geçmiş. İnce de bu özelliğini kullanarak CHP’yi elitizmin sınırlamalarından kurtarmak istiyor. Ancak bu arayış CHP’nin kurucu ruhuyla bağdaşmıyor. Çünkü CHP’nin halkla beraberliği sadece halkçılık ilkesinin ideolojik boyutlarıyla sınırlı. Pratikte halk yerine elitler var! İnce’nin çıkışı aynı zamanda bunu aşmayı vaat ediyor. Ama CHP içindeki tartışma daha hayati bir boyuta sahip. O da yeni sistem ile beraber CHP’nin kaybettiği tarihsel rolüdür. Eski sistemde CHP devletin ortağıydı. Seçim kazanıp kazanmaması önemli değildi. Her zaman devlet gücüne sahipti. Bürokratik oligarşide ana güçtü. Ama bugün devlet ile derin ortaklığını kaybetti. Yeni sistem sürecinde CHP sadece Türkiye’nin bir partisidir. Bundan dolayı da çalışmadan ve siyaset üretmeden ayakta kalma şansı yok. Bu nedenle CHP içindeki kaynaşmalar sıradan bir genel başkan yarışının çok ötesine uzanıyor. Yeni sisteme göre var olma mücadelesidir bu. Eski rolünü kaybedince yeni kimliğini tanımlama çabası içine girmesidir. Artık CHP, bundan böyle belli bir kesimi siyasette temsil eden bir parti olacaktır sadece. Yüzde 20’lik bu kesim artık hegemonyayı kaybetti. Devlete hükmedemeyecek. Millete kendisini efendi diye sunamayacak. Gücünün sınırlarında var olacak. Ne kadarsa Türkiye’yi yönetme ağırlığı da o kadar olacak.

İYİ Parti, var kalmadan öte var olma mücadelesini veriyor. Çünkü İP daha “olmadı ki” var kalsın! Önce olacak ki sonra olanı sürdürebilsin. Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağı ve %20 oy alacağı hesabını yapmış. Buna içtenlikle inanmış. İnancı boşuna çıkınca da hayal kırıklığına uğramış. Kendisi bunu itiraf ediyor. Her itiraf bir samimiyet, ancak öngörüsüzlük de siyasette kolay kabul görülecek bir tutum değil. Aslında Meral Akşener, bir partiyi parti yapan kadro, lider ve program üzerinde hiç durmuyor. Çünkü İP, bu konuda yetersiz. Siyasal liderlik, ülkenin sorunlarını çözecek program ve bu programları yürütecek kadrolar konusunda kamuoyunu ikna edemedi. Bugüne kadar İP’nin Türkiye meseleleri üzerine akla yatkın tek cümlesini duydunuz mu? Bunun yerine bütün siyasi enerjisini Erdoğan karşıtlığı ve iktidarın eksiklikleri üzerine teksif etmiş. Sadece eleştiriyor ve yanlışları sayıp döküyor. Ama ne yapacağı, oyunu nasıl kuracağı ve neler sunacağı hususunda hiçbir şey söylemiyor.

İP, daha bir partiye bile dönüşmedi. Bir siyasal kitle boşlukta dolaşıyor. Olanlara kızgın. Bu boşlukta dolaşan kitle, İyi Parti’yi umut gördü. Ancak kendi içinde bir siyasal tabana da dönüşmüş değil. Liderleri ve kadroları olarak gördüklerine enerji veren ve onlardan enerji alan bir vasfı da yok. Tabana dönüşmeyen bir kitlenin yarın ne olacağı belli olmaz. Boşlukta yüzen bu kitle, kendini dolduracağı bir yer bulunca orayı taban seçebilir. İP’nin en büyük handikapı budur.

CHP, partilerden biri ve devletle eşit ilişkide olan yeni rolünü kabul edecek. Başka şansı da yok zaten. İyi Parti de önce “olacak”. Lider, kadro, program ve tabanıyla bütünleşen bir parti… Yoksa bitecek. Ancak yeni istifalar peş peşe geliyor. Bu da İP’nin “olma” şansını bitiriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.