Yazarlar MHP ve AK Parti ittifakı Türklerin hakim-i anasırı İslam

MHP ve AK Parti ittifakı: Türklerin hâkim-i anasırı İslâm

Ergün Yıldırım
Ergün Yıldırım Gazete Yazarı

MHP’nin en önemli kilit parti olacağını iki yıl önce söylemiştim. 16 Nisan referandumu ve 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üstlendiği rol ile beraber bu kilit rolü daha da belirginleşti. MHP, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin gerçekleşmesinde çok önemli katkılarda bulundu. Erdoğan da bunun farkında ve bundan dolayı MHP ile beraber hareket etme taraftarı.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Ergün Yıldırım : MHP ve AK Parti ittifakı: Türklerin hâkim-i anasırı İslâm
Haber Merkezi 29 Ağustos 2018, Çarşamba Yeni Şafak
MHP ve AK Parti ittifakı: Türklerin hâkim-i anasırı İslâm yazısının sesli anlatımı ve tüm Ergün Yıldırım yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Simdi yerel yönetimler seçimi yaklaşıyor. Ak Parti ciddi sorunlar taşıyor bu konuda ve zaten İstanbul başta olmak üzere bir çok şehirde de eski oylarını korumadı son genel seçimlerde. Bunun farkında olan Erdoğan açık “uymayan gidecek” mesajını bile verdi.. Dolayısıyla Ak Parti yerel yönetimlerdeki rahatsızlıkların farkında ve bunu düzeltmek için yeni bir çaba içine girecek. Adaylar da buna göre belirlenecek. Adayların bu açıdan taşıdığı özelliklere bakılacak. Sonuçta Ak Parti ‘nin reel politik düzeyde MHP’nin ittifakına sıcak bakacağı gözüküyor.

Bahçeli, Ak Parti ile yerel yönetimler ittifakını ilk defa gündeme getirdi. Zaten bir çok konuyu daha önce ilk defa Bahçeli gündeme getirmişti. Erken seçim kararı ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi bunlardan en önemli olanlarıydı. Şimdi de ittifak önerisinde bulunuyor. Bir kamuoyu oluşturuyor ve partisini de bu konuda bilgilendiriyor. Bahçeli’ye göre Türkiye çok kritik bir dönemden geçiyor. Terör örgütleri ve dış güçler Türkiye’ye saldırı peşinde. Bundan dolayı güçlü olmalıyız. Hükümet güçlü olmalı ve ülkenin siyasal bütünlüğü güçlü olmalı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı sisteminin oturması gerekir. Bunun için yerel yönetimlerde de ittifak önem taşıyor. Hatta Bahçeli’ye göre 2023 yılına kadar bu ittifak sürmeli. Çünkü devletin beka sorunu var ve bunun çözümü için güçlü devlet ve güçlü Türkiye’ye ihtiyaç var.

Bahçeli’nin bu ittifak arayışı Ak Parti tabanı tarafından nasıl karşılanır? Yerel yönetimlerde bu nasıl şekillenecek? Bunlar çok önemli sorular ve önümüzde cevap bekliyorlar. Üstelik henüz Bahçeli’nin önerisine Ak Parti cenahından bir açıklama da gelmedi. Sanırım Ak Parti önce kendi tabanını yokluyor ve buna nasıl tepki vereceğini gözlemlemek istiyor. Bunun reel politik karşılığını ölçmeye çalışıyor.

Her siyasal parti gibi Ak Parti de belli bir tabanı temsil ediyor. Bu tabanın sosyolojisinden gelen siyasal talepler var. Bunlar belli ölçüde karşılandı da. Ama siyasete bakış tarzı ve devletin yapmasını istediği siyaset anlayışı devam ediyor. Erdoğan’ın liderliği bunu belirleyen en önemli etken. Dolayısıyla Erdoğan’ın kararları ve söylemleri MHP ile ittifak konusunda bunu gerekli zemine taşıyabiliyor. Bugüne kadar böyle devam etti. Aynı şey MHP ve Bahçeli için de geçerli. MHP’nin de sosyolojisi var ve buradan yansıyan siyaset tarzı söz konusu. Ak Parti ile farklılaşıyor. Ancak Bahçeli de bu farklılaşmayı yönetiyor ve Ak Parti ile ittifak içinde çalışmaya uygun bir süreç içinde tutabiliyor. Bir bakıma Ak Partinin muhafazakarlığı milliyetçilik trendinin yükselişine ve ittifakın reel politiğine bağlı olarak Türklükle daha barışık hale gelecek. MHP de muhafazakarlığın İslam vurgusuyla uyumlu bir biçimde “Türklerin İslamlığı”yla daha fazla barışacak. Muhafazakarlık ve milliyetçilik karşılıklı olarak birbirini törpüleyecek, birbirine yakınlaşacak. Türkiye’de devlet yapısı da buna göre şekillenecek. Türkler, ”hakimi anasırı İslam” olarak belirleyici hale gelecek. Hem MHP hem de Ak Parti’yi ortak zeminde tutacak siyaset de bu “Türklerin hakimi anasırı İslam” siyasetidir. Bu siyaset, bu topraklarda en geniş uzlaşmayı temsil eden bir fikriyat ve bir sosyolojik realite olarak gözüküyor. Türklerin hakimi anasırı İslam misyonu, hem birliği hem de çoğulculuğu içinde tutacak yeni siyasetin imkanlarına da sahip. Türkiye’nin millet ve devlet bekası için önemli bir çıkış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.