Yazarlar 21 yüzyılda kadın seçmenler ve kadın başkanlar

21. yüzyılda kadın seçmenler ve kadın başkanlar...

Fatma Barbarosoğlu
Fatma Barbarosoğlu Gazete Yazarı

I-

21. Yüzyıl kadınların yüzyılı olacak diyen sosyal bilimcilerin sayısı giderek artıyor. Ancak bu ifade kadınların hayatı daha kolay ve rahat olacak anlamına gelmiyor. Kadınların yükü daha da artacak, gündelik hayatın ve kamusal hayatın sorumlulukları kadınların mesuliyeti altında olmaya devam edecek.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Fatma Barbarosoğlu : 21. yüzyılda kadın seçmenler ve kadın başkanlar...
Haber Merkezi 03 Nisan 2019, Çarşamba Yeni Şafak
21. yüzyılda kadın seçmenler ve kadın başkanlar... yazısının sesli anlatımı ve tüm Fatma Barbarosoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Boşanmaların arttığını, tek ebeveynli ailelerin çoğaldığını, boşandıktan sonra çocukların bütün mesuliyetini daha ziyade annelerin yüklendiğini göz önünde bulunduracak olursak, kız çocuklarını daha güçlü bir şekilde yetiştirmemiz gerektiği sonucuna varabiliriz. Fakat toplumsal dayanışmanın zayıf olduğu yerlerde bireylerin gücü, hayatını kolaylaştırmaya yetmez, belki bir parça daha az yaralanmalarına vesile olur. Doğru olan kız çocuklarını ve erkek çocuklarını sorumluluk sahibi, öz güveni gelişmiş, merhamet ehli bireyler olarak yetiştirmek.

Aşağı yukarı her ailede gündelik hayat, kadınların enerjisi ve gayreti ile sürdürülüyor. Gündelik hayatın sorumluluğunu sadece para kazanma olarak anlayan erkeklerin hayatının sorunsuz olduğunu söyleyebilir miyiz? Hayır. Sorumluluk almak, sorunları azaltır. Sorumlulukları terk etmek sorunları büyütür. Çünkü insanın yaradılışı kucakladıkça dengesini bulan bir yapıdır.

Soru şu: Gündelik hayatın değişen ritmi içinde erkekler kendilerine nasıl bir yer ve konum belirleyecek?

10 bin yıllık geçmişin tecrübesi, erkekler tarafından nasıl güncellenecek?

II-

2019 seçimleri kadın adayların özne kimlikler ile öne çıktığı seçimler oldu. Kadın adayların tamamı gündelik hayatın akışı üzerinden yol aldı.

Sırma Doğru İçerenköy Mahallesi muhtarı. 3 ay boyunca kapı kapı dolaşarak projelerini anlattı ve oy istedi. 50 bin seçmenden yirmi beş bininin oyunu aldı. 20 yıllık muhtarı geride bıraktı.

Sırma Doğru kapı kapı dolaşarak ne anlattı? Yönetmeye talip olduğu mahalleyi bölgelere ayırıp, her bölge için azalarını görevlendireceğini ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacını derhal gidereceğini vaat etti.

Akraba ziyaretlerinin azaldığı, komşuluk ilişkilerinin zayıfladığı bir zamanda, mahalle muhtarı tarafından ziyaret edilmek seçmen için önemli bir tercih olarak ortaya çıkıyor.

Sadece İstanbul’da değil Amasya Taşova’da da Nurdan Yılmaz, 8 muhtar adayı içerisinden sıyrılıp muhtar oldu.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nden 3 yıl önce mezun olan ve henüz ataması yapılmayan 25 yaşındaki Meryem Önkür, beş erkek rakibini geride bırakarak köyünün muhtarı oldu.

Eskişehir’in Mihalgazi ilçesinde ikinci defa seçilen Zeynep Akgün şalvarlı ve yaşmaklı bir belediye başkanı. Esasında Zeynep Akgün Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun.

Zeynep Akgün, başındaki yaşmak ve ayağındaki şalvar ile yönetmeye talip olduğu ilçenin bir parçası olduğunu giyim üzerinden de ifade ediyor. Böylece Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atarak, “Gündelik hayatı sizlerden biri olarak yaşamaya devam edeceğim” mesajını veriyor seçmenine.

III-

Tarihinde ilk defa kadın muhtarın seçildiği bölgeler üzerinde, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in rüçhan hakkı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Fatma Şahin büyük hikaye ile küçük hikayenin dengesini çok iyi kuran aynı zamanda sosyal medya hesaplarını da iyi yöneten bir başkan.

AK Parti’nin kaybettiği pek çok ilçede büyük hikaye ile küçük hikayenin dengesi konusunda ciddi sıkıntılar var. 2019 Türkiye’sinde kadınlar ve genç seçmenler, kamusal alan düzenlemelerinden daha çok, kendi özel hikayelerinin iyileştirilmesine odaklanmış durumda.

Atasözü misafir umduğunu değil bulduğunu yer der. Seçmenler ise bulduklarına razı olmayı değil umduklarını bulmayı istiyor. Bu istek 21. Yüzyıl’ın ruhunun en kestirme yoldan ifadesi anlamına geliyor. Dolayısıyla seçmenlerin ne umduğunu bilmek yöneticiler için olmazsa olmaz bir yol haritası. Erkek seçmenler ideolojik tercihleri konusunda “istikrarlı bir katılık” sergilerken; kadınlar ve genç seçmenler özellikle ilçe ve mahallelerinde pratik, hızlı ve kalıcı çözümleri, göz hizasından iletişimi, bir telefon kadar yakın olan yöneticileri tercih ediyor. Bu tercihi görünür kılan örneklerden biri de AK Parti’nin adayı, Sancaktepe Belediye Başkanı Avukat Şeyma Döğücü. Sayın Şeyma Döğücü’nün ilk başörtülü belediye başkan yardımcılığı kariyerini, ilk başörtülü belediye başkanı olarak sürdürdüğü yolculuğundaki başarısı, bir dahaki seçimlerde daha çok kadının seçilebilecek yerden aday gösterilmesine katkı sunacak gibi görünüyor.

Velhasıl 1994’te Refah Parti’sinin seçimleri kazanmasıyla başlayan ve AK Parti Belediyeciliği ile devam eden süreci, özellikle kadınları ve gençleri merkeze alarak analiz etmemiz gerekiyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.