Yazarlar Akşenerin HDP seçime ayrı girsin önerisi Millet İttifakını dağıtıp CHP-HDP ittifakına dönüşür mü

Akşener’in “HDP seçime ayrı girsin” önerisi Millet İttifakı’nı dağıtıp CHP-HDP ittifakına dönüşür mü

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

İyi Parti Genel Başkanı Akşener, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili kafasındaki stratejiyi alenileştirdi ve çarşı karıştı!

Akşener, Halk Tv’de yani CHP’nin resmi yayın organında, Millet İttifakı’nın ortak aday çıkarmasını fakat HDP’nin de kendi adayı ile seçime girmesini önerdi. Önerdi önermesine ama, hem HDP’den hem de CHP’den tepki gecikmedi.

Sayın Akşener, Millet İttifakı’nın ortak adaylığını kendinde bir hak olarak tutuyor. HDP ile yan yana bir görüntü vermekten kaçınıyor.

Buna mukabil HDP kurmayları, PKK terör örgütü ile arasına mesafe koymadan, “Bir araya gelme zorunluluğu”ndan, “şeffaf ittifak”tan söz ediyordu. Çünkü cüzzamlı muamelesi görmek istemiyorlardı.

Akşener’in çıkışından sonra HDP’liler tepkilerini şimdi çok daha güçlü şekilde veriyorlar.

HDP Sözcüsü Ebru Günay’ın Akşener’i doğrudan hedef aldığı bir açıklamaya şahitlik ettik.

AKŞENER ZIMNİ ORTAĞINI DIŞLAYINCA HDP’DEN ”3’NCÜ YOLUN İTTİFAKI HDP” ÇIKIŞI GELDİ

Akşener’e hitaben yapılmış açıklamada, Günay, “7 Haziran’dan 31 Mart seçimlerine kadar Türkiye’de HDP’siz bir muhalefetin bırakın başarılı olmasını, dengeleri dahi etkilemediğini biliyorlar” dedikten sonra, “Bunun farkında olan bir muhalefet partisi genel başkanı (Akşener) kalkmış HDP’ye aday çıkarması konusunda akıl veriyor! Öncelikle sizin aklınıza ihtiyacımız yok! HDP siyasetinin, ilkelerinin, programının, bileşenlerinin, halk desteğinin tarihi kökleri sizin boyunuzu aşar. HDP, devletin dehlizlerindeki çıkar çatışmaları sonucunda, gücü saman alevi gibi parlayıp sönen bir parti değil” dedi.

Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bir süre önce Edirne Cezaevi’nden deklare ettiği “3’ncü yol ittifakı”na da işaret eden Günay, “HDP 3. Yol’un ittifakıdır. Bu gelenek ve bu stratejik akıl toplumu savunan, halkın rızasını ve güvenini kazanmış bir aday çıkarabilir ve bu halk ne size ne de ittifakınıza ihtiyaç duyacaktır” dedikten sonra yine Demirtaş’ın İyi Partililer için kullandığı “faşist” ifadesini kullandı.

Akşener’i ve partisini daha önce Demirtaş hedef almıştı. Ardından Eş Başkan Mithat Sancar da… Ancak bu sefer, Sayın Akşener’in “Millet İttifakı ortak aday çıkarsın ama HDP seçime tek başına girsin” önerisi, ittifakın zımni ortağı HDP’yi ziyadesiyle rahatsız etti. Çünkü HDP, meşruiyetini Millet İttifakı’nın içinde şeffaf bir şekilde yer alarak ispatlayabileceğini hesaplıyordu. O hesap, Akşener’in çıkışıyla şimdilik suya düşmüş oldu.

MİTHAT SANCAR DA AKŞENER’İ TEHDİT ETTİ, CHP’YE GÖNDERME YAPTI

HDP’nin suya düşmüş olan hesabı öfkeyi daha da kabartmış olmalı ki önceki gün de bu sefer Mithat Sancar Akşener’i tehdit etme cihetine gitti.

“Şimdiden uyarıyoruz. Kimse HDP’yi siyasi olarak yok sayma gibi bir gaflete kapılmasın” dedi. Sancar’ın “uyarıyoruz” demesi alenen tehdittir. Elbette Akşener ve arkadaşları tarafından fark edilmiştir. Ancak Sancar sadece bu ifadeyle yetinmedi, “HDP’yi yok sayan kriminalize etmeye yönelik, dolaylı da olsa bu iktidarla ortak anlayışa sahiptir” diyerek İyi Parti’yi CHP’den de kopartma hamlesi yaptı.

Çünkü, “Millet İttifakı ortakları ile yeni bir yaşam kurmak istediklerini” söyledi, “Biz bu düzenin devam etmemesini istiyoruz. Bu iktidarın anlayışıyla, yakın bir zeminde oluşacak muhalefet ittifakının bu ülkeye hayrı dokunmaz. Seçenekler çoktur, halkın gücü yüksektir, HDP’nin diğer güçlerle oluşturacağı ortak akla da herkesin güvenmesini öneririm” diyerek zımni ortaklarına “hodri meydan” dedi.

KILIÇDAROĞLU, AKŞENER’İ İKNA EDEMEZSE CHP-HDP İTTİFAKINI TERCİH EDER Mİ?

Bütün bu olup bitenler 7 Haziran pazartesi günü akşam saatlerinde haber merkezlerine düşen son dakika haberinin gölgesinde yaşandı. O haber HDP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın Anayasa mahkemesine ikinci kez başvurmasıdır.

HDP kapatma davası ve oluşabilecek siyasi yasaklar meselesi HDP cihetinde hiçbir karşılık bulmuş gibi görünmüyor. Belki hülle yolu ile yedek partilerine geçeceklerinden bu kadar rahatlar. Belki de şu anki aktörler tasfiye olsa da yerlerine geleceklerle aynı istikamette siyaset yapacaklarından emin olduklarındandır, bilemiyoruz.

Ama bildiğimiz bir gerçek var ki “Millet İttifakı”nın büyük ortağı CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu kapatma davası haberini duyduktan sonra çok mutlu olduğu gerçeğidir.

Zira, Sayın Akşener’in pazartesi günü akşam saatlerine kadar seçim stratejisinde ittifak ortağından iki adım önde bulunurken, HDP kapatma davasının duyulmasıyla şartların eşitlendiğini gördük.

Millet İttifakı’nın potansiyel cumhurbaşkanı adayı Akşener’in formülüne göre, Akşener’ken, şimdi HDP’nin kapatılma ihtimali oluşunca Sayın Kılıçdaroğlu’nun uktesine geçen bir durum söz konusudur.

Denklemler, formüller havada uçuşmaya devam edecek.

Belki de Millet İttifakı dağılacak, “Demokratik İttifak” adı altında CHP ile HDP aleni ittifak yapacak!

Takipteyiz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.