Yazarlar FETÖcüler yer altına çekilirken

FETÖ’cüler yer altına çekilirken

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı

15 Temmuz darbe ve iç işgal girişiminden sonra Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik amansız bir mücadele veriyoruz. Sadece ona karşı mı? Hayır! FETÖ’yü içimize akıtanlara karşı da…

Bu örgütün, birçok katmanının olduğunu, birçok formunun, birçok şeklinin olduğunu yaşayarak gördük.

Elinde uzun namlulu silah, sivil halka ateş edeni mi ararsınız, sivil toplumcu, çiçekçi, böcekçi görüneni mi? Tank ile önüne çıkan ne varsa ezip geçeni mi ararsınız, zırıl zırıl ağlayanını mı? Yoksa bu işlerde hiç bezi yokmuş gibi pişkin pişkin ortalıkta dolaşanını mı ararsınız? Hepsi FETÖ’nün türlü türlü formlarına örnek.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Hasan Öztürk : FETÖ’cüler yer altına çekilirken
Haber Merkezi 12 Kasım 2017, Pazar Yeni Şafak
FETÖ’cüler yer altına çekilirken yazısının sesli anlatımı ve tüm Hasan Öztürk yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Devlet hala bu yapıyla mücadele ediyor. Mücadelede eksikler var. Zaaflar var. İhmaller var. Hatta ihanetler var. Bir şey daha var. FETÖ’den sinen!

Yani, FETÖ gibi davranmak! FETÖ’nün yöntemlerini kullanmak. Farkında olmadan FETÖ’leşmek! Ya da menzile ulaşmak için bilerek FETÖ gibi olmak. Acı..!

Rakipleri tasfiye etme yöntemi olarak FETÖ davranışları sergilemek diyorum ben buna. Maalesef FETÖ’den kötü bir miras olarak kalan, ya da üzerimize sirayet eden (sinen) bir takım davranış biçimleri bunlar. Örneğin, yalan söylemek. Örneğin, sahte evrak düzenlemek. Örneğin, rakibini alt etmek için kumpas kurmak!

Neyse.

FETÖ’CÜLERİ BİLEREK KURTARANLAR DA EN AZ FETÖ’CÜLER KADAR İHANET İÇİNDE

Kulağımıza kadar gelen kirli iddialar da var. FETÖ ile mücadele edilirken türlü zaaflar da yaşanıyor. Örneğin kurulan borsalar var. Nakdin miktarına göre adam kurtarmacalar var! Var da var!

Ama samimice, azimlice mücadele de…

Mücadelenin zorluğunun farkındayız. Zira karşımızda alışık olduğumuz ya da bilebildiğimiz bir yapı yok. Bir de bize bıraktığı kötü miras! Kumar oynamayı, zina etmeyi, içki içmeyi “hizmet için” ibadetten sayan zihniyetle mücadele ediyoruz. Bir de üzerimize sirayet eden kötülüklerle…

“Etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum” diye müracaat edip ve sözüm ona pişman olduğunu söyledikten sonra soruşturmaların seyrini dönüştürmeye kalkışan poker suratlılarla mücadele ediyoruz, mesela.

FETÖ’cülerle mücadele ediyorum diyen FETÖ’cülerle mücadele ediyoruz, mesela.

Hala pişkin pişkin sırıtıp, sokakta dolaşabilme cüretini gösterenlerle mücadele ediyoruz, veya.

“Bana bir şey içirdiler. Ne olduğunu bilmiyorum” diyerek işi sulandıranlarla da.

Dahası, hala tespit edilemeyen ve hala operasyon çekenlerle de mücadele ediyoruz.

Bir de “tamahkar” bazı bürokrat ve siyasetçilerin tamahkarlıklarıyla da… Ne mi demek istiyorum onların FETÖ’cüleri korunmasıyla da mücadele ediyoruz. Ne fayda?

FETÖ ile mücadelede gelinen noktada, pis kokular da yayılıyor ortalığa.

Hepsi iddia. Hiçbirini ispatlama şansım yok şu aşamada. Ama fısıltıyla değil, aleni konuşulan şeylerden söz ediyorum.

FETÖ’CÜLÜKLERİ TESCİLLİLER HALA MUTEBER Mİ?

Bazı FETÖ’cüleri biliyorum haklarında şikayet var. Ama hala görevlerinin başında. Hala muteber. Hala hiçbir şey yokmuş gibi öylece duruyorlar, su başlarında. Ve biliniyor FETÖ ile olan iltisakları!

Çok üst düzey bir siyasetçi yakın geçmişte şöyle bir cümle kurmuştu bana: “O bahsettiğiniz ismi birileri koruyor olabilir!”

Oysa biz devletin en tepesindeki isimden, “Babanızın oğlu olsa bile, kimseye kefil olmayın. Kimseyi korumayın” çağrısını onlarca defa duymamış mıydık?

FETÖ’cülerin uluslararası istihbarat ağlarıyla yakından ilişki içinde olan elemanlarının çoğu Türkiye’yi terk etti gitti biliyorsunuz.

Yakalanabilenler, deşifre edilebilenler ve doğrudan 15 Temmuz gecesi darbe ve iç işgal girişimine katıldığı tespit edilebilenler bugün yargı karşısında hesap veriyor; kimi tutuklu, kimiyse tutuksuz olarak..!

DIŞARIDAKİ FETÖ’CÜLER BUGÜNLERDE YER DEĞİŞTİRİYOR

Adli kontrol şartı ile tutuksuz yargılananlar ile bugüne kadar her hangi bir soruşturmaya konu olmayan FETÖ’cüler “Bugünlerde ne yapıyor acaba” sorusunun peşine düştüm. Sonucu sizinle paylaşmak isterim.

Türkiye’de şu anda tutuksuz yargılanan FETÖ’cülerin birçoğu bulundukları semtlerden taşındı. Bulundukları apartmanlardan taşındı. Başka başka semtlere, başka başka mekanlara gitti.

Haklarında henüz işlem yapılmamış olanlar da… Yani Türkiye genelinde şu anda yaz başından başlayarak hızlı bir sirkülasyon yaşandı. Neredeyse tamamına yakını oturdukları evleri terk etti!

Özellikle üniversite sınav sonuçları açıklandıktan sonra mekan değiştirmeler çoğaldı. İlginç!

Peki, yurt dışına kaçan ve orada yaşayan FETÖ’cülerle ilgili durum ne?

Başbakan Binali Yıldırım ile geçtiğimiz hafta Amerika’ya gittiğimizde oradaki FETÖ’cülerle ilgili de bilgi almaya çalıştım. Amerika’da mukim bir dostum, son 6 ay içerisinde Amerika’daki FETÖ’cülerin de eyaletler arasında yer değiştirdiklerini söyledi.

Nedenini o da bilmiyor ama tıpkı Türkiye’deki FETÖ’cüler gibi, Amerika’dakiler de sürekli yer değiştirir olmuş ve son 6 ayda neredeyse tamamı bulundukları şehirleri, semtleri hatta eyaletleri değiştirmiş! Sadece güvenlik endişesi mi diye sordum. Sanmam dedi!

Bir şey daha… FETÖ’cüler Türkiye’deki davaların sonucuna göre tamamen yer altına çekilmeye hazırlanıyorlarmış!

Mahkemelerin vereceği ağır cezalardan sonra, dışarıdakilerin nasıl bir forma dönüşeceğini takip edeceğiz.

İpucu vereyim, önceden sorgulayıcı sorularla üzerinize gelenlerin bu dönemde utanmadan hala Cuma mesajı çekerek yaltaklanmalarını, hala sırıtık halde pişkince dolaşmalarını, her vesile ile size selam yollayarak etrafa mesaj vermeye çalışanları iyi takip edin.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.