Yazarlar PKK terör örgütü İHAlardan kurtulmanın yöntemini arıyor, ama nafile

PKK terör örgütü İHA’lardan kurtulmanın yöntemini arıyor, ama nafile

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı

PKK terör örgütünün ‘başının belası’ oldu İHA’lar! Başının belası oldu diyorum zira PKK terör örgütüne son dönemde en ağır hezimeti İHA’lar yaşatıyor. İHA’lar yani insansız hava araçları.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Hasan Öztürk : PKK terör örgütü İHA’lardan kurtulmanın yöntemini arıyor, ama nafile
Haber Merkezi 08 Ekim 2017, Pazar Yeni Şafak
PKK terör örgütü İHA’lardan kurtulmanın yöntemini arıyor, ama nafile yazısının sesli anlatımı ve tüm Hasan Öztürk yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Biliyorsunuz İHA’larla ilgili daha önce Türkiye dışa bağımlıydı. Müttefiklerinden ve İsrail’den ön ödemeli İHA sipariş ediliyordu. Gecikmeli olarak gelen araçların işletimi dahil o ülkeler tarafından yapılıyordu. Ve dahası yaşanan krizler bahane edilerek ne peşin peşin parasını ödediğimiz araçlar teslim ediliyor ne de yazılımlar, işletim sistemleri güncelleniyordu.

Sonunda kötü müttefik adamı İHA sahibi yaparmış dedirttiler. Ve kendi araçlarımızı kendimiz ürettik. Dahası silahlı olanları da yani SİHA’ları da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine kattık.

Burada Özdemir Bayraktar’ın sabrını, Selçuk Bayraktar’ın azmini özellikle anmakta fayda var. Onların gayretlerinin de bir sonucudur yerli İHA ve SİHA’lar! Sağolsun.

Hah şimdi “Bu SİHA ve İHA’lar meselesi nereden çıktı” diye soracaksınız. Anlatayım.

PKK terör örgütü ile son dönemde yeniden geliştirilen “alan hakimiyetine” dayalı mücadele tekniğinin yanısıra bir başka yöntem daha çok etkili şekilde kullanılıyor.

“Geliştirilmiş düşük yoğunluklu çatışma” konsepti ile PKK’nın “girilemez” dediği, “gelinemez” dediği neresi varsa güvenlik güçleri oraları darmadağın etti.

Bunun yanında insansız hava araçlarıyla yapılan takip, tespit ve imha ise PKK terör örgütünü yeni yeni yöntemlere yöneltti. Ama nafile..!

Terörle macadelenin etkin isimlerinden birinden aldığım bilgilere göre, PKK terör örgütü alan hakimiyetini kaybedince ve İHA’lara karşı çaresiz kalınca yeni yeni taktiklere yönelmiş.

Örneğin, daha önce daha kalabalık gruplar halinde bir arada bulunan ya da hareket eden timleri bölmüş PKK. Bunun üzerine güvenlik güçleri de alandaki timlerini bölmüş, timlerdeki personel sayısını azaltmış.

Yine İHA ve SİHA’ların yanına sayıları yüzleri aşan dron alınmış. O dronlar sahada güvenlik güçlerine olağanüstü katkı sağlıyormuş.

PKK terör örgütü kırsaldaki hakimiyetini kaybedince şehirlere yönelmek istemiş. Ancak burada da daha önce FETÖ’cü asker ve polislerin maharetiyle özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki bir çok ilde devre dışı bırakılan plaka tanıma sistemleri yeniden aktif hale getirilmiş. Buna ilaveten MİT, Jandarma ve Emniyet istihbaratı koordineli çalışmaya başlamış.

Diyor ki kaynağım, “Terör örgütü elemanları sanıyorlar ki sadece İHA’lar ve teknik takip ile örgütü takip ediyoruz. Yanılıyorlar. Klasik yöntem de çok işlevsel. Yani irtibat elemanlarımızla yaptığımız istihbarat. Bir takibi havada İHA ile yerde elemanlarımızla yapıyoruz.”

Örnek olarak da geçen ay CHP’lilerin “SİHA’larla sivilleri öldürdüler” diyerek PKK’lı teröristlere sahip çıktığı o olayı hatırlatıyor. “Oysa sadece İHA’larla yapılan takip ile o istihbarat alınmamıştı. Sahada bizim elemanlarımız da vardı” dedi.

Ve son bir bilgi. PKK terör örgütüne son dönemde İHA ve SİHA’ların verdirdiği büyük zayiat, Kandil’de yeni arayışlara neden olmuş. Bunların başında “TSK’nın ne kadar İHA ve SİHA’sı var” sorusunun peşine düşmüşler... Ama nafile bir çaba!

Bir de terör örgütü sözde “hava akademisi” ile “sağlık akademisi” kurmuş.

Anlaşılan o ki millileşen silah sanayi ve özellikle İHA ve SİHA’larımız ile birlikte yeniden başlayan terörle mücadelede terör örgütü tarihinin en büyük hezimetini yaşıyor.

Darısı, PKK terör örgütünün Suriye kolu PYD’nin başına.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.