Yazarlar YAŞ toplantısı normalleşmenin somut göstergesi

YAŞ toplantısı normalleşmenin somut göstergesi

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı çarşamba günü 4 saat sürdü ve bitti. Eski teamüller yerle bir oldu. Artık yeni teamüllerden söz ediyoruz.

Türkiye 15 yıllık Ak Parti iktidarında çok büyük tabuları yıktı. Ve o tabular yıkıldığında gördük ki “korkular” üzerine inşa edilmiş nice zamanları yaşamak zorunda kalmışız.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Hasan Öztürk : YAŞ toplantısı normalleşmenin somut göstergesi
Haber Merkezi 31 Temmuz 2017, Pazartesi Yeni Şafak
YAŞ toplantısı normalleşmenin somut göstergesi yazısının sesli anlatımı ve tüm Hasan Öztürk yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Ak Parti iktidarı dedimse burada Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinin altını çizmekte de yarar var.

Çünkü, bazen test etti, bazen sabretti, bazen “isteseler de istemeseler de alışacaklar” diyerek direndi.

Nihayetinde “normalleşme” olağanüstülükler bir bir aşılarak gerçekleşti.

Bakın, başörtülü bakan var, milletvekili var, asker var, polis var… Ve kimse artık bunu yadırgamıyor.

Bakın, YAŞ’ta Donanma Komutanı’nın yerine Kurmay Başkanı Deniz Kuvvetleri’nin başına komutan oluyor kimse yadırgamıyor.

Daha yakın geçmişte Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları bir günde emeklilik kararı aldı, hükümet birkaç saat içinde tümünün boşluğunu dolduracak atama yaptı. İşler tıkır tıkır yürüdü.

Bakın, Kürtçe konuşuyor insanlar, Kürtçe söylüyor şarkılarını kimse “ne oluyoruz” demiyor.

Bakın “Çakmak Salonu”nda “Çok Gizli Toplantı” ibaresiyle toplanmıyor YAŞ... Çankaya Köşkü’nde sivillerin ağırlıkta olduğu bir masanın etrafında Başbakan’ın başkanlığında toplanıyor ve kimse yadırgamıyor.

Dindarlar da memnun tabuların yıkılmasından, liberaller de ulusalcılar da demokratlar da bence.

Zira Mustafa Kemal’in kabri başında dua da ediliyor, saygı duruşunda da bulunuluyor... Kimi aklıevvelin dışında bu da yadırganmıyor. Ve bir provokasyon kokan heykel saldırısına ilk tepkiyi dindarlar koyuyor, mesela!

Yani kim hangi meşreptense o meşrebin gereğini yerine getiriyor ve ne ülke elden gidiyor, ne irtica hortluyor ne de kıyamet kopuyor!

Tabii ki istisnalar yok mu? Var elbet!

Çanakkale’de açığa alınan polisin halleri gibi mesela...

Ak Parti’nin Türkiye siyasetine en önemli katkısı sanırım normalleşmedir. Yani korkularla dolu, tabularla dolu ‘dokunulamaz’, ‘eleştirilemez’ sanılan alanları bir bir yok etmesidir.

Her demokratik toplumda marjinaller de vardır. Ama hiç bir zaman ana omurgayı o marjinaller dolduramaz. Şimdi de aynısı oluyor.

Yakın geçmişte toplumdan uzak nice marjinal düşünce bu memlekete ‘normalmiş’ gibi sunulup kabul görmüştü. Ama artık o dönemler bir bir kapanıyor. Normalleşme sağlanıyor.

YAŞ toplantısı da bunun en son örneği...

Ha bir de YAŞ’ta sivil iradenin güçlenmesi bir takım çevreleri ‘Atatürkçüler tasfiye olacak’ endişesine sevket etmişti ya hani... O endişenin yersizliğine bir örnek olsun...

Hava Kuvvetleri Komutanı için kuzeni ‘Katıksız bir Atatürkçü’dür diyor ve o katıksız Atatürkçü Hava Kuvvetleri’nin başına atanıyor.

Biz hep birlikte Türkiye’yiz bunu hiç unutmayın emi.

*

2019’u kazanmanın şartları

Ak Parti 2019 seçimlerine ‘yenilenmiş’ ve ‘safralarından kurtulmuş’ olarak girmezse kaybedecek. Bu gerçeği 16 Nisan Referandumundan zaferle çıkmış olduğu halde o gece ilan eden Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan başka kaç Ak Partili idrak ediyor pek emin değilim?

Önce genel merkez kadrosunu kongre ile tahkim eden, sonra hükümette değişiklik yapan Ak Parti’de sıra teşkilatlara ve yerel yönetimlere geldi.

Uzun iktidar dönemleri için normal sayılabilecek bir atmosfer var teşkilatlarda ve belediyelerde. “Ne de olsa alternatifimiz yok. O yüzden ne yapsak kardır” diyenlerin bir kısmı hala görevde ve hala o küçük iktidar alanlarını koruma derdinde.

Bir zümre olarak yeni dönemde bir ‘züppe’ takımı türedi. Koyu renk Alman otomobillerine binip trafikte caka satan, imar-rant çarkından beslenen, paranın kültürünü henüz hazmedememiş ‘Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz’ edasıyla ortalıkta dolaşan tipler...

Kendilerini tanımlarken ‘Ak Partili’ olarak tanımlıyorlar. Ve fakat ne kuruluş felsefesinden haberleri var ne de Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın ‘derdinden...’

Küçük iktidar alanlarını muhafaza etmeyi, muhafazakarlık biliyorlar. ‘Dünyevileşmedik’ demek için de yılda bir kaç kez umre yapıyorlar. Sonra da ortalıkta caka satıyorlar.

Buna mukabil, yüzde 50 artı 1 ile iktidar olunabileceğini yeni yeni farkeden muhalefetse 2019 varyasyonlarını şimdiden dolaşıma sokmaya çalışıyor. SONAR’ın Başkanı Hakan Bayrakçı’nın ikidir İlhan Kesici ismini anması... Meral Akşener’e reverans yapması bundandır.

Ak Parti, çok yakın gelecekte teşiklatlarında ve yerel yönetimlerde değişim gerçekleştiremezse 2019’daki seçimlerde büyük sürprizler olabilir.

Demedi demeyin.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.