YazarlarAvrupadaki referandum

Avrupa’daki referandum

Hatice Karahan
HaticeKarahanGazete Yazarı

Kuzey Irak’ta yapılan referandum uluslararası camiada geniş çapta olumsuz tepki alırken ancak tek tük aktörden destek gördü. Söz konusu nadir desteklerden biri ise, Katalonya’dan geldi. Nitekim bağımsızlık çıkışlarına dair dünyanın gözünü diktiği bir diğer tartışma da, şu sıralar bir de Batı tarafımızda almış başını gidiyor. Bildiğiniz gibi, bu Pazar günü Katalonya Bölgesi, bir referandum yaparak İspanya yönetiminden kopmak istiyor.  

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Hatice Karahan : Avrupa’daki referandum
Haber Merkezi22 Eylül 2017, CumaYeni Şafak
Avrupa’daki referandum yazısının sesli anlatımı ve tüm Hatice Karahan yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

7,5 milyon nüfuslu ve favori şehir Barcelona başkentli özerk yönetim, 17 bölgeli İspanya için kritik öneme sahip. Dolayısıyla da Madrid için, olası bir olağan gerginliği de aşan bir sinir harbi söz konusu. Bu doğrultuda İspanya’nın Anayasa Mahkemesi, “bu oylama illegaldir ve geçersizdir” kararına varırken, hükümet de bölgedeki yöneticilere, “hele bir sandığa gidin de göreyim” diye parmak sallıyor. Hatta şimdiden baskınlar, göz altına almalar ve tutuklamalar bolca yaşanıyor. Oysa güvenlik güçlerinin kol gezdiği Katalonya, tüm yaşananlara rağmen bu yazının ilerlediği Perşembe öğle sonrası itibariyle hala inadında devam ediyor.

İspanya Başbakanı Rajoy’un ifadeleri ise derinden: “Sakin ve kati bir şekilde bu referandum olmayacak diyorum” diyor.

AB’DEN DE BAĞIMSIZ

Öte yandan, Madrid’de fırlayan tansiyon haliyle AB’nin de başını zonklatıyor. Bir yandan sert ifadelerden kaçınma hassasiyeti göstermekle birlikte, Brüksel’in İspanya’nın bütünlüğünden ve istikrarından yana olduğu ise aşikâr. Hele de kıtada benzer duyguların uyanması akıllara geldiğinde, bu gayet beklentiler dâhilinde…

Birkaç söylemle aydınlatmak gerekirse; Avrupa Parlamentosu Başkanı “kendileri bilir, dilerlerse sıfırdan başlarlar” derken, Juncker’in de “bağımsızlık, her yeni aday gibi AB’ye yeniden başvurmalarını beraberinde getirir” demeçleri kulaklardan silinmiyor.

Dolayısıyla da, olur da Katalonya bir şekilde bağımsızlığını ilan ederse, AB’den de bağımsız, bir diğer ifadeyle sadece İspanya’dan değil, bölgesinden de kopmuş bir tuhaf statüye geçecek anlamına geliyor. Bu ise işi, AB ülkelerine sınır çekmekten ticaret ilişkilerine ve ayrıca avrodan mahrum kalmaya kadar uzandırıyor. Ki sonrasında yeniden Brüksel kapılarından gireyim dese dahi, sürecin İspanya varlığındaki bir AB’de pozitif ilerlemeyeceği de su götürmez…

Ve buradan hareketle, olası bir bağımsızlık vakası ekonomik açıdan genel olarak ne Katalonya’ya yarar, ne de İspanya geneline…

Económico

Baktığımızda, İspanya GSYH’sinin yaklaşık beşte birini oluşturan hacimli bir ekonomiden bahsediyoruz. Katalonya ayrıca, ülke içinde kişi başına gelirde de üst sıralarda gelen müreffeh bir bölge. Akdeniz’in yanı sıra, turizmden sanayiye çeşitli sektörlere iyi açılmış ve Ar-Ge’ye, teknolojiye meraklı bir bölge...

Dolayısıyla bağımsızlık yanlısı Katalanlar, başlı başına bir ülke olarak ayakta kalabilecek bir güç ve boyutta olduklarına inanıyor. Bununla birlikte, ayrılığın acısız olması da mümkün değil. Zira bağımsızlığa bağlayan bir Katalonya, ekonomik ilişkilerin hem İspanya hem de AB ile kırılacağı bir ortama da uyanıyor olacaktır. Bu durumda eski memleketten yaptırım yemesi kaçınılmaz olan Barcelona, ev sahipliği yaptığı anlı şanlı firmaları, bankaları ve potansiyel yatırımcıları da bir kez daha düşünmeye sevk edecektir. Ayrıca bu kapsamda ihtiyaç duyulacak kurumsal yapılanmalar ve düzenlemeler de, kısa ve orta vadede bir diğer kayba yol açacaktır. 

Bununla birlikte, Pazar gününün getireceği bir bağımsızlıktan ekonomik anlamda sadece Katalanlar değil, İspanya’nın da etkileneceğine şüphe yok. Nitekim ihracattan vergilere kadar açılan bir yelpazede, Madrid’in Barcelona ile sıkı bir hukuku var.

Caótico

Bu bağlamda kaotik durumun neticesi, bir süredir anketlerle de tahmin edilmeye çalışılıyor. Çeşitli kurumların tahminlerine bakıldığında, ortada kuvvetli bir evet kararı ya da net bir görünüm olduğu söylenemez. Bununla beraber, “en azından oy vermek gerek” diyen Katalanların oranı ise oldukça belirgin. Ayrıca İspanya hükümetinin son dönemde referanduma dair artırdığı baskı da, milliyetçi duyguları ne kadar çileden çıkartır bilinmez. Sandıktan evet çıkması senaryosunda ise, Katalanlar 48 saat içinde bağımsızlığı ilan etmeyi planlıyor. Lakin İspanya, referandumu ya da sonrasında çıkabilecek bir bağımsızlığı baltalama hakkını elinde bulundurduğunu söylüyor. Kısacası İspanya, birlik ve istikrarına yönelik zor günlerden geçiyor.