Yazarlar OECDnin uyarıları ve kilit taşı ülke Türkiye

OECD’nin uyarıları ve “kilit taşı” ülke Türkiye

Levent Yılmaz
Levent Yılmaz İnternet Yazarı

Perşembe günü (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) OECD’nin Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu açıklandı. Raporda ön plana çıkan konuların başında yine ticaret savaşları ve politika belirsizlikleri vardı. Bir süreden bu yana dünya gündemini işgal eden ticaret savaşları konusu giderek dünya ekonomisi açısından başat bir tehdit unsuru olma yolunda ilerliyor. Dahası ve en önemlisi ticaret savaşları süresince ortaya çıkan bazı gelişmelerin sıcak çatışmaya dönüşme riski taşıdığı da göz ardı edilmemeli.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Levent Yılmaz : OECD’nin uyarıları ve “kilit taşı” ülke Türkiye
Haber Merkezi 14 Eylül 2019, Cumartesi Yeni Şafak
OECD’nin uyarıları ve “kilit taşı” ülke Türkiye yazısının sesli anlatımı ve tüm Levent Yılmaz yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


TİCARET SAVAŞLARININ ETKİSİ VE BELİRSİZLİKLER

Trump yönetiminin bir küresel egemenlik stratejisi olarak uyguladığı ticaret savaşlarının küresel ekonomi üzerinde oluşturduğu baskı her geçen gün artıyor. Bu yetmezmiş gibi Avrupa Birliği’nden bir türlü ayrılamayan İngiltere’nin oluşturduğu politik belirsizlik ve Avrupa Birliği’nin ekonomik olarak yaşadığı sorunlar da içinde bulunduğumuz dönemi daha da zorlaştırıyor. Çin’in büyüme hızının düşmesine ek olarak Hindistan ekonomisinden gelen olumsuz sinyaller de cabası. Bunlara ilave olarak başta Suriye olmak üzere, İran, Ukrayna, Keşmir, Yemen ve Afganistan’da uzun süreden bu yana devam eden sorunlar ve Suudiler’e yapılan son rafineleri saldırısı bölgesel risklerin dozunu artışmış durumda.

Hal böyle olunca; OECD, raporunda dünya ekonomisi için mayıs ayında yayımlanan ara rapordaki yüzde 3,2’lik 2019 büyüme tahmini yüzde 2,9’a, yüzde 3,4’lük 2020 büyüme öngörüsü ise yüzde 3’e düşürülmüş durumda. Rapora göre OECD, Avro Bölgesi büyüme tahminini 2019 için yüzde 1,2’den yüzde 1,1’e, 2020 için yüzde 1,4’ten yüzde 1,0’e; Çin büyüme tahminini 2019 için yüzde 6,2’den yüzde 6,1’e, 2020 için yüzde 6,0’dan yüzde 5,7’ye; Almanya büyüme tahminini 2019 için yüzde 0,7’den yüzde 0,5’e, 2020 için yüzde 1,2’den yüzde 0,6’ya; Hindistan büyüme tahminini 2019 için yüzde 7,2’den yüzde 5,9’a, 2020 için yüzde 7,4’den yüzde 6,3’e revize etti.

SIKLET MERKEZİ TÜRKİYE

Dünyada son dönemde yaşanan bölgesel riskler ve ekonomik aktivitedeki ağırlık merkezinin Doğu’ya doğru hareketi küresel dengeler için pek çok yeni seçeneği beraberinde getiriyor. Ancak bu seçeneklerin hepsinin tek bir ortak noktası var, o da Türkiye. Zira çözüm elde etmeye yönelik tüm denklemler Türkiye’siz olmayacağı gibi, yeni oluşan küresel dengelerde de Türkiye’nin ağırlığını verdiği tarafın ön plana çıkacağı kabul edilen bir gerçek. Türkiye, küresel konjonktürün geldiği duruma vizyoner dış politik aklını da ilave ederek “kilit taşı” rolüne bürünmüş durumda.

Elbette iç siyasette yeni arayış zorlamaları ve ekonomiye yapılan saldırıların etkileri ile dönem dönem esas odaklanılması gereken stratejik konular ikinci planda kalsa da bu durum, Türkiye’nin yeni dünya düzeninde bir “sıklet merkezi” haline geldiği gerçeğini değiştirmez. Türkiye’nin bir süreden bu yana ekonomik saldırılar ve ekonomiye etki eden siyasi saldırılarla zorlanan gelişmekte olan ekonomisi ile her ne kadar “oyun kurucu” olmasa da “oyunun bir parçası” olmak yerine “oyunu değiştiren” ülke konumuna yükselmesi bile başlı başına bir başarı hikayesidir.

BUNDAN SONRASI İÇİN ÖNERİLER

Belki de dünya tarihinin en zor dönemini yaşıyoruz. Siyasette, bilimde, teknolojide ve toplum dinamiklerinde bu kadar hızlı değişim ve dönüşümün olduğu bir dönem yok. Tüm devletler bu değişim ve dönüşümün oluşturduğu sarsıntıları iliklerine kadar hissediyor. Hatta bu değişim ve dönüşüm en çok devlet olgusunun tam da kendisini etkiliyor. Popüler kültürün kimliksizleştirmeye yönelik dayatması modernizm gibi lanse edilerek taraftar topluyor. Kimliksizleşen toplumların öncelikleri değişiyor ve bireyler ülkelerinin geleceklerini ilgilendiren konularda “doğru olduğuna emin oldukları yanlış kararlar” veriyor. Bu açıdan bundan sonrası için yapılması gereken en önemli şey; toplumların bilinçlenme ve gerçekleri görmeye dayalı olarak eğitim sistemlerinin yenilenmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.