Yazarlar Biz çoktan içindeyiz, artık uzaklaşan Batılılar

Biz çoktan içindeyiz, artık uzaklaşan Batılılar!

Leyla İpekçi
Leyla İpekçi Gazete Yazarı

Gün geçmiyor ki Batı’da ciddi bir haber dergisinin kapağında Türkiye’nin yüksek oranla defalarca seçilmiş liderini diktatör ilan etmek için olmadık çarpıtma argümanlar sıralanıp durmasın!

Bunca kurgulanmış haberin Türkiye’nin gidişatını bu kadar sarsamadığı bir dönem daha önce olmamıştı.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Leyla İpekçi : Biz çoktan içindeyiz, artık uzaklaşan Batılılar!
Haber Merkezi 05 Haziran 2018, Salı Yeni Şafak
Biz çoktan içindeyiz, artık uzaklaşan Batılılar! yazısının sesli anlatımı ve tüm Leyla İpekçi yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


***

Yıllar yılı hop oturduk hop kalktık. Batılı halklar veya sivil toplum kuruluşlarında, insan hakları derneklerinde gerçeğe yaklaşmak isteyen vicdanlı onurlu kişiler olduğunu bilir, en azından onların anlaması için ses çıkarmak gerektiğine inanırdım âcizâne:

“Bu analizler doğru değil. Kim veriyor bu raporları. Burada akan hayatın dehlizlerinde bambaşka gerçekler filizleniyor” diye uyarır, örneklerle anlatırdık. “O kadar tanıdığımız, sevdiğimiz, vicdanen güvendiğimiz dostlar var, neden burada olanlara bu kadar kör kalınıyor” der dururduk.

Biz terörü sonlandıracak gerçek ve onurlu bir barış masası için burada onlarca provokasyona, suikasta ve kanlı engelleme operasyonuna maruz kalsak da barış masasını devirenlerin kimler olduğunun burada canlı tanıklarıydık çünkü.

Hendek savaşını kurgulayanları, kendi halkını canlı kalkan olarak kullananları, vicdan sömürüsü yaparak haberi hep çarpıtarak yazanları.. Orduda çarpışan gencecik askerleri teröristlere hileli istihbaratlarla teslim edenleri defalarca gördük, teşhis ettik. Yargıya yolladık. Ama bu konuda nedense gerçeğe dair bir satır okuyamadık Batı’da. Habercilik anlayışı bu kadar mı rehin alınmıştı, özgürlük savunucusu Batı’da?

Yardım olsun diye yazdık, toplantılara katıldık, ses çıkardık. Ne büyük bir vakit kaybı imiş. Hele 15 Temmuz’daki neredeyse kırk yıldır hazırlanmakta olan ve hepimize onlarca bedel ödetmiş olan kanlı işgal girişimine karşı bir halkın nasıl canı pahasına direniş gösterip memleketine sahip çıktığı Batı’nın hiç umurunda olmayınca, ip tamamen koptu.

Bu zulme nasıl kör ve sağır kaldıklarını görünce, tamam demiştim. Buraya kadar. Burada artık yeni bir takvimin yapraklarını yırtıyoruz her gün. Burası artık yeni Türkiye. Net.

***

Bazı gerçek olayları eğip büküp kurmaca yorumlarla bezediğinizde ortaya gerçekleri çıkarmış olmuyorsunuz. Bunu 80’li yıllardan itibaren medyanın hemen her biriminde çalışmış bir yazar olarak söylüyorum. Doğruların içine eğrileri kıstırdığınızda ortaya hakkaniyetli bir bakış koymuş olmuyorsunuz.

Bundan mıdır bilmem, bu tarz flaş kapakların burada ve dünyanın gidişatında artık cılız bir etkisi bile olmuyor.

80’lerden beri yabancı dergilerin haberciliğini takip eden biri olarak bu kadar enayice, bu kadar tek yanlı, bu kadar kör ve sağır, bu kadar acemice bir gazeteciliğe ilk kez bu dönemde tanıklık ediyorum. Fakat mesele Batılıların ne düşündüğü, ne tasarladığı, nasıl bir algı operasyonu veya çarpıtma kampanyaları dizayn etmeye kalktıkları değil artık.

Dedim ya. 15 Temmuz’daki vahim duruşlarından sonra Batı’nın ne yaptığı buradaki hayatın canlılığını zerrece etkileyemiyor artık. Nasıl bir sırlı alansa bu. Gönüldeki kelimesiz dil gibi.

Ancak bilenlerin kendiliğinden paylaştıkları bir sır. Batı’nın düşünce kuruluşlarında hazırlanan Türkiye masası raporlarına tercüme edilemeyen bir dil. Burada hayatın aleni ve örtülü yüzünde kesintisiz olarak konuşuluyor artık.

Bu gönül dilini Batıca’ya çevirmek bir nebze mümkün olurdu belki. Gerçeği ayne’l yakin keşfetmek isteyen Batılı kardeşlerimiz için. Lakin Batı’da böyle bir dert kalmamış gibi.

***

Aksine. Gün geçmiyor ki camiler kundaklanmasın, Müslümanlar ve Türkler aşağılanmasın, iftiralara maruz kalmasın. Ramazan’da oruçlular çalışmasınmış. Mülteciler Akdeniz’in ortasında gemi içinde ölüme terk edilsinmiş. Teröristlerin kanlı eylemlerini direniş adına meşrulaştırıp halkın onurunu hiçe saymak ifade özgürlüğü kapsamında sayılsınmış Batı’da.

Gün geçmiyor ki teröristlerimize Batılı devletler silah ve para yardımı yapmasın. Gün geçmiyor ki darbe savunucularımızı Batılı devletler insan hakları diye cart curt ederek himayesine almaya kalkmasınlar. Gün geçmiyor ki hak hukuk diye nara atan özgürlük âşıkları bizim zihnimizi ve gönlümüzü yalanlarla rehin almaya kalkmasın.

Propaganda imkânlarını eli kanlı militanlara sonuna kadar açarak, ülkemizin seçilmiş liderine ifade hakkı tanımayan Batı’nın bu tavrı çocuk müsameresi oynayanları dahi kandıramıyor artık!

***

Seyredip susma aşamasını bile geçtik biz oysa burada. Artık ilgilenmiyoruz. Bakış açımızdan, ufkumuzdan, ilgi alanımızdan giderek çıktı Batı’nın bizimle konuştuğu bu yüzeysel, bu uyduruk dil. Ne zihnimizde ne kalbimizde bir karşılığı kaldı.

Ne defalarca teşebbüs ettikleri ekonomik kriz çıkıyor burada. Ne o yaptıkları yalan haberler yüzünden kamuoyunda bir dalgalanma oluyor. Ne siyasi operasyonlar ki bazıları cidden terör destekli ve çok kanlı provokasyonlardı. Bunlar bile durduramıyor, geriye döndüremiyor buradaki canlılığı.

Şu an Strasbourg’da atılan bir haber manşeti Maraş’ta dondurma yiyen bir ailenin gündelik hayatını etkilemeyi başaramıyor. Burada en tenha köşede yaşanan en sıradan hayatın canlılığı Paris’in göbeğinde kahvesini yudumlarken Le Point okuyan entelektüelin sürdüğü hayattan çok ama çok daha diri. Batılılar bunun farkında değil.

Biraz da bu sebeple, giderek uzaklaştı Batı bizden. Eskiden bizdik uzak olan. Batı trenini yakalamaya çabalayan. Biz onların içindeyiz çoktandır. Ama bunu taşıyamayan, buna itiraz eden, kendilerini dışlayan bu sefer Batılılar oldu.

***

Hangi sudan bahanelerle AB müktesebatını uygulamayı ertelemeye çalıştıklarına bir bakın. İfade özgürlüğü engelleniyormuş. Burada yıllardır bunca kan dökülürken darbeyi, işgal girişimini patavatsızca savunanların, müstehzi sırıtışlarla üstü kapalı tehditlerle bu ülkenin seçilmiş liderini Lahey’de yargılatma tehdidi savuranların, sivilleri katleden canlı bombaları özgürlük savaşçısı ilan edenlerin sırf Batılı anlamda entelektüel oldukları için haklı olduklarını hangi vicdan savunabilir?

Onlar Batı’da kendi devletlerinde bu hileli işgal girişimcileriyle ittifak yapsalar, kim bilir kaç yıllık cezaya çoktan mahkûm edilmişlerdi.

Üstelik bunun örnekleri de var. Hemen her ülkede. Ama gerçeği merak edip burada bizlerle söyleşi yapmaya kalkanlar Nedim Şener gibi bir gazetecinin araştırıp ispat ettiği gerçeklere, yazdıklarına, başından geçenlere sağır kalmaya devam ederek eski Türkiye’yle yollarına devam edeceklerini sanıyorlar.

Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018 Genel Seçim
YSK Seçmen Sorgulama, nerede oy kullanacağım?
YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulama
Adana Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Adıyaman Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Afyon Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ağrı Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Amasya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ankara Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Antalya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Artvin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Aydın Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Balıkesir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bilecik Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bingöl Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bitlis Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bolu Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Burdur Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bursa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çanakkale Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çankırı Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çorum Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Denizli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Diyarbakır Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Edirne Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Elazığ Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Erzincan Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Erzurum Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Eskişehir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Gaziantep Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Giresun Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Gümüşhane Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Hakkâri Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Hatay Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Isparta Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Mersin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
İstanbul Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
İzmir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kars Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kastamonu Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kayseri Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırklareli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırşehir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kocaeli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Konya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kütahya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Malatya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Manisa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kahramanmaraş Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Mardin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Muğla Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Muş Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Nevşehir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Niğde Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ordu Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Rize Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sakarya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Samsun Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Siirt Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sinop Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sivas Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tekirdağ Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tokat Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Trabzon Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tunceli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Şanlıurfa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Uşak Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Van Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Yozgat Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Zonguldak Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Aksaray Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bayburt Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Karaman Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırıkkale Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Batman Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Şırnak Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bartın Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ardahan Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Iğdır Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Yalova Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Karabük Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kilis Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Osmaniye Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Düzce Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018 Genel Seçim
YSK Seçmen Sorgulama, nerede oy kullanacağım?
YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulama
Adana Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Adıyaman Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Afyon Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ağrı Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Amasya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ankara Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Antalya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Artvin Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Aydın Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Balıkesir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bilecik Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bingöl Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bitlis Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bolu Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Burdur Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bursa Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çanakkale Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çankırı Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çorum Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Denizli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Diyarbakır Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Edirne Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Elazığ Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Erzincan Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Erzurum Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Eskişehir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Gaziantep Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Giresun Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Gümüşhane Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Hakkâri Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Hatay Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Isparta Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Mersin Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
İstanbul Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
İzmir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kars Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kastamonu Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kayseri Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırklareli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırşehir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kocaeli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Konya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kütahya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Malatya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Manisa Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kahramanmaraş Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Mardin Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Muğla Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Muş Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Nevşehir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Niğde Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ordu Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Rize Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sakarya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Samsun Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Siirt Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sinop Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sivas Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tekirdağ Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tokat Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Trabzon Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tunceli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Şanlıurfa Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Uşak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Van Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Yozgat Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Zonguldak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Aksaray Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bayburt Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Karaman Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırıkkale Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Batman Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Şırnak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bartın Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ardahan Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Iğdır Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Yalova Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Karabük Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kilis Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Osmaniye Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Düzce Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.