Yazarlar Aynoroz Adasında II

Aynoroz Adası’nda II

Mahmud Erol Kılıç
Mahmud Erol Kılıç Gazete Yazarı

Geçen haftaki yazımda Yunanistan’ın kuzeyinde yalnızca rahip ve keşişlerin yaşadıkları bir ada (yarımada) olan Aynoroz Adası’na olan yolculuğumdan bazı aktarımlarda bulunmuştum. Bugün aynı konuya devam edeceğim.

Bu gözlemler tamamen bireyseldir. Bu sebepten gözleyenin ve okuyanın mukayeseli dinler tarihi, din felsefesi, dinlerde öz ve biçim, dinlerin dıştaki farklılıklarının ötesinde ortak iç değerleri (religio perennis), “Bizim ve sizin aranızda eşit olan bir Kelime” âyeti (Âl-i imrân: 64) v.b. gibi bilgileri nispetinde bir anlam ifade eder. Eğer böyle bir müktesebat yoksa o zaman bir turist rehberinin bugünlerde revaçta olan Yunan Adaları tur tarifi gibi olur.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Mahmud Erol Kılıç : Aynoroz Adası’nda II
Haber Merkezi 01 Temmuz 2018, Pazar Yeni Şafak
Aynoroz Adası’nda II yazısının sesli anlatımı ve tüm Mahmud Erol Kılıç yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Bir kere şunu söylemeliyim ki adada mevcut 20 manastırdan birkaç tanesi hiçbir şekilde turist kabul etmiyor. Aslında benim için dış dünya ile irtibatlarını en alt düzeyde tutan bu yerler daha calibti. Lakin oralara gidemedim. Kimseyle görüşmüyorlar. Bazısının yolunun bile olmadığını söylediler. Oysa Keşiş Bahira ile Peygamberimiz’in sohbeti gibi ben de tam bir mistik tecrübe yaşayan o hermitlerle sohbet etmek isterdim. “Halvet mi daha zor Celvet mi?” diye sorardım mesela. Mevlana’dan, Hafız’dan bir şeyler okusam acaba cezbeye gelip sema’a kalkarlar mıydı mesela? Bilmiyorum…

Ziyaretçi kabul eden manastırlara gelince, buralarda daha önceden rezervasyon yapmak suretiyle yatılı da kalınabiliyor. Hemen hemen yarısını yani 10 tanesini günübirlik ziyaret ettik. Yatılı kalmadık. Merkez manastırda başpapazın makamı bulunuyor. Fener Patrikhanesi ve Patrik’in vekili olarak çalışıyor. Mevcut 20 manastırın başpapazlarının bir araya gelmesinden oluşan bir meclisleri var. Adanın yönetimi bu kurulun elinde. Yunan devleti de tabii ki tam manasıyla arkalarında bulunuyor. Orada dinin siyasetin üzerinde bir değer oluşunun bir tezahürü de mesela Rusya gibi (Eskiden Bulgar da varmış) diğer bazı Ortodoks ülkelerin de kontrolünde olan manastırların olması. Din kardeşliği ulusal bağların üzerinde. Hatta Rusya Ortodoksluğu’na bağlı manastırın büyük maddi destek aldığı binalarının ihtişamından anlaşılıyor. Putin bile buraya ziyarette bulunmuş. Zaten bölge bütün Ortodokslar açısından kutsal bir ziyaret mekanı. Siyaset erbabı buraları ziyaret ederek manevi destek ve dua alıyorlar. Pek çok kralın ve hükümet adamının ya bizzat ziyaret ederek veyahut bazı hediyeler göndererek dua talebinde bulunduğu ziyaretçi defterlerinden anlaşılıyor. Tabii ki bu da çok hassas bir denge istiyor. O mutlak inzivada olan keşişlerin yaşadığı yerleri göremedim ama onların siyasilerle bir işleri olacağını zannetmiyorum. Ama diğerleri fazla sıkı fıkı olarak siyasilerin kontrolüne girmiş gibime geldi. Şekil, cisim, merasim, bürokrasi öne çıkmış gibi.

Hakiki din adamı, hizmetlerinden dolayı siyaset erbabına hayır dualarda bulunur ama onlar karşısında vakarını kaybetmez. Talimat almaz. Onların denetimine girmez. Zira bilir ki bilgi gerçek güçtür.

Guenon’un Manevi Otorite – Maddi İktidar kitabında açıkladığı gibi gerçek otorite Sipiritüel olandadır. Maddi ve cismani olan ise icrai (executive) hükümet ediştir ve üsttekine tabi olarak çalışır. Geleneksel yapının işleyişi budur. Modernite bunu alaşağı etmiştir. 1917 Ekim devriminde tepetaklak olan bu yapı Rusya’da Putin eliyle yapılan karşı-devrimlerle yeniden Gelenek’e uygun hale getirilmeye çalışılmaktadır..

Siyasilerin yanısıra sıradan halk indinde de çok saygın bir yeri var buranın. Burada yaşayan din adamlarına büyük hürmet besleniyor. Akademi’ye de açıklar. Aristotales Üniversitesi’nde çalışan çevrebilim profesörü arkadaş doktora tezini yazarken 3 ay gelip burada bir manastıra kapandığını ve tezini ancak bu şekilde yazabildiğini söyledi.

Ayrıca tıpkı tarihte olduğu gibi bugün de bazı günahkarların buralara sığındığını söylediler. Bazı suçluların, cezasını çektikten sonra vicdanlarını rahatlatmak için, bazı günahkarların da tövbe ederek burada yaşamaya başladıklarını anlattılar. Bizim bu imkanlarımızın kesilmiş olması ne kadar düşündürücü..

Buradan daha pek çok gözlem aktarabilirim sizlere ama bir gazete köşesinde aynı konuya iki haftadan fazla yer verilmesi pek uygun görülmez. O açıdan burada konuyu kesiyorum.

Fakat tam da Aynoroz seyahatinden döndüğüm gün ilginç bir tesadüf olarak posta kutuma düşen bir üniversitemiz ile bir ilçe belediyemizin 3-4 Kasım 2018’de müştereken düzenleyecekleri IX. Uluslararası Din Görevlileri Sempozyumu duyurusunu okuyunca derin düşüncelere daldım yeniden. Uluslararası mahiyetteki bu toplantıda sunulacak tebliğ başlıklarından bazılarını duyurmak istiyorum: “Geçmişten Günümüze Cami Mimarisi, Tezyinatı, Peyzajı”, “Tarihte ve Günümüzde Örnek Camiler”, “Cami ve Turizm”, “Cami Görevlisinin Yetişmesi: Sorunlar ve Çözüm Yolları”, “Geçmişte ve Günümüzde Örnek Cami Görevlileri” vb. gibi konular… Yani başlıklardan da anlaşılacağı üzere “Din Görevlisi”nden maksat Cami Görevlisi demek oluyor. Arkadaşlar Gelenek’te böyle bir kadro ancak Din Adamı’na bağlı olarak var. Dini ilimler tahsil etmiş. Sonra manevi bir inziva yaşamış, zikir ve fikir ehli kimseler. Din Adamını, önce Din Görevlisine şimdi de Cami Görevlisine indirgedik. İnhitat..

En son örneklerini Aynoroz Adası’ndan aktardığım gibi bütün dünyada Din Adamları var. Onlara bağlı din görevlileri var. Yani kilisenin kapısını açıp kapayan, tütsüleri yakan, çanı çalan, zangoçluk yapan, geleni karşılayan vb gibi işleri yapan görevliler var. Din Adamı’nın işi değil bunlar. Tabii ki görevliler yapacak. Lakin din adına bu görevliler görüş beyan edemez, hüküm veremez, âyini yönetemezler, meydan açamazlar.

Yani Din Adamı olmayan yerde din görevlisi olamaz..

Anlatabiliyor muyum acaba?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.