Yazarlar Kadir kıymet bilmek

Kadir kıymet bilmek

Mahmud Erol Kılıç
Mahmud Erol Kılıç Gazete Yazarı

Geleneksel değerler yapımızdaki çözülmenin ardından gün geçtikçe unutulmaya doğru giden bir erdemdir kadir kıymet bilmek. Aslında kadri bilinecek olan kişi için bir kayıp değildir bu. Onu tanımamak, takdir etmemek, ondan istifade edememek demektir. Yani kaybeden kendisi değildir. Belki onun için bir hüzün, bir üzüntüdür ancak. Aynı zamanda düşündürücüdür de. Gözlerinin önünde na-ehil ve seviyesiz kimselerin baş tacı edildiğini seyretmek bir işkence olur o kimselere ama onlar Yunus’un, “Yan yüreğim yan/ Gör ki neler var/ Gafil ne bilsin/ Hak bizi bilsin” sözünde teselli bulurlar.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Mahmud Erol Kılıç : Kadir kıymet bilmek
Haber Merkezi 03 Haziran 2018, Pazar Yeni Şafak
Kadir kıymet bilmek yazısının sesli anlatımı ve tüm Mahmud Erol Kılıç yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Demek ki kıymet bilmek bir üst meziyet. Bilgi, görgü, tecrübe gerektiriyor. Halk tabirleri içerisinde geçen “Maldan anlamak” tabiri her ne kadar hayvandan anlamak için kullanılan bir celep tabiri ise de bunu insan tanımak için de kullanmak mümkündür. Bunun için “İnsan sarrafı” tabiri belki daha uygun olanı. Hz. İsa “İnci tanelerini ineklerin önüne koymayın” der. Anlamaz zira. Bizim kültürümüz bunu “Eşek hoşaftan ne anlar” diye tercüme eder. Niyazi Mısri “Arifin sözün duymaya insan gerek. Sanmanız bu alemde hayvan olan anlar bizi” derken anlamanın ancak insani bir eylem olabileceğinin altını çizer.

Bu gece Kadir Gecesi. Kadrini bilme gecesi. İnsanın kadrini bilmeyen bizler acaba bu geceyi de tanıyabilecek miyiz acaba. Kusura bakmayın ben kendi adıma konuşayım hiç zannetmiyorum. Zira hazret-i insanı tanımayan Kadir’i de tanıyamaz. İnsan Hakk’ın mazhar-ı tammı. Ve o insan bir zaman içerisinde yaratılıyor. Kadir de zamanların anası. İnsan bütün mahlukatın en şereflisi, en üstün yaratılmışı. Kadir de zamanların en şereflisi. Bin aydan daha hayırlı. İnsan o gece yaratıldı denilmiştir. İnsanın ikiz kardeşi olan Kur’an da bu gece nazil olmuştur. O zaman İnsan, Kur’an, Kadir hepsi bir idrak edilecektir. Yani İnsanı bulmayan Kur’an’ı bulamaz. Kur’an’ı bulamayan Kadir’i bulamaz. Nasıl İnsan-ı Kamil taşlar arasında yakut taşı gibi farklıdır. Günler ve geceler arasında da Kadir öyle farklıdır.

İnsan suretleri içerisinde ara ki İnsan-ı Kamil’i bulasın. Günler arasında da ara ki Kadir’i bulasın. Muhtemeldir ki İnsan-ı Kamil şöyle ola, şu gibi ola, şurada ola gibi ihtimal hesaplarıyla onu bulmaya çabalarız. “Her geleni Hızır bil her geceyi de Kadir bil” sözü bu ihtimal hesaplarında hata yapmamak için işi sağlama alma yöntemidir. Ancak Kamil’i tanıma ilmi (İlm-i Velâyet) sahipleri onu gerçekten tanır. Kamil’i bilen Kadir’i de bilir.

“Veleyâli aşr” yani 10 Gece ayetinin Ramazan’ın son on gecesi olduğunu söyleyenler de vardır. Orada Kadir Gecesi gizlenmiş zira. Tek gecelerde olma ihtimali daha fazla. Lakin kesin değil. Büyük arif İbn Arabi der ki ömrü hayatımda pek çok kereler Kadir’i yakaladım, idrak ettim. Çoğunda evet Ramazan’ın son gününde ve tekli gecelerde idi. Ama bir kere Ramazan dışında gördüm. Bir kere Ramazan’ın ilk günlerinde idi, der.

O zaman nasıl insan-ı kamili bizim arzularımız doğrultusunda sabitleyemiyorsak Kadir’i de takvim yapraklarına sabitleyemeyiz. Zira dinamik bir arayış süreci bu. Mevlana’nın “Ne arıyorsan osun sen” sözünde olduğu gibi bulmak ve aramak birbiri ile et kemik gibi ilintili. Aramadan bulamazsın. Arama senden, bulma ise ikram. Bu manada aslında araştırmakla bulmuş olmuyorsun. İstediğin için ikram ediliyor sana. İstemezsen alamazsın. İstemek, yolculuk hazırlığının birinci şartı. İsteyen yani Talib olacaksın. Talib olmayan Vâsıl olamaz.

Ağlamayana emzik verilmez..

Yani Kadir’le karşılaşmak için hazır olmak, istekli olmak lazım. Arzulamak lazım. Tıpkı insanı tanımak için, insan-ı kamili tanımak için hazır olmak gerektiği gibi. Sen Mevlana ol Şems gelir bulur seni demişler. Sen kadir kıymet bil Kadir bulur seni.

Kadir Mevlam hepimizi kadir kıymet bilenlerden eylesin ve Kadir’i bulanlardan kılsın.

Ne olursa olsun Kadir Geceniz mübarek olsun..

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.