Yazarlar Futbol bazen sadece futbol olmalı

Futbol bazen sadece futbol olmalı...

Merve Şebnem Oruç
Merve Şebnem Oruç Gazete Yazarı

Rahmetli dedem futbol sevdalısı, Fenerbahçe aşığıydı. Kız kardeşlerimle bana bulaşan futbol merakının baş sorumlusuydu. İyi günde, kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta, şartlar ne olursa olsun Fenerbahçe maçlarını asla kaçırmaz, kalabalıkta da olsa yalnız da bağıra çağıra takımını izlerdi. Biz torunları da bir yandan “Şimdi kalbine inecek,” diye korkar, bir yandan da ona eşlik ederdik.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Merve Şebnem Oruç : Futbol bazen sadece futbol olmalı...
Haber Merkezi 31 Mayıs 2018, Perşembe Yeni Şafak
Futbol bazen sadece futbol olmalı... yazısının sesli anlatımı ve tüm Merve Şebnem Oruç yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Rahmetlinin ilkokuldayken beni alıp Lüleburgazspor’un maçına götürdüğü günü, yeşil sahanın kokusunu hala unutmuyorum. Bir meşin yuvarlağa kilitlenmiş koca koca adamların hali çok garipti, ama o yuvarlak da bugün hala açıklayamadığım şekilde benim için bile cezbediciydi. Babam futbolu sevmediği için poster astırmazdı ama yine de o yaşlarda futbolcu kartları biriktirir, gazetelerden maç enstantaneleri bulunca kesip bir deftere yapıştırırdım. Büyüyünce teknik direktör olmayı hayal eder, TV önünden geçerken maç varsa otomatik durur, dalar giderdim. “Kız çocuğudur, zamanla unutur, ilgisi geçer,” dediler; öyle olmadı. Büyürken, gizli eğlencelerimden biri, sokak aralarında küçük çocukların halı saha maçlarını izlemek, genç yetenekleri keşfe çıkmaktı.

Sonra üniversitede, Simon Kuper’in adı Türkçe’ye “Futbol asla sadece futbol değildir” olarak çevrilen “Football against the Enemy” kitabı elime geçti ve 22 kişinin bir top peşinde 90 dakika oynadığı oyunun o oyundan ibaret olmadığını, o güne kadar kah ucundan kenarından duyduğum kah asla aklımın ucuna bile gelmeyecek gerçek hikayelerle öğrendim. Sol açık oynayan gizli polis şefi ‘Rus Pelesi’ Eduard Streltsov ya da Stasi’nin caydırmadığı Alman futbol muhalifi Klopfleisch’le Herta Berlin’in kuruluş hikayesi gibi Kuper’in kısa öyküleriyle başlayan futbol hikayelerine merakım geçmedi ondan sonra. Futbol ve siyaset, insana dair tüm diğer şeyler gibi etkileşim içindeydi. Hakikaten de, total futbolun babası Rinus Michels, “Futbol savaştır,” sözünü boşuna etmemişti.

Örneğin, Hollanda, Batı Almanya’daki 1988 Avrupa Şampiyonası yarı finalinde Almanya’yı 2-1 yendiğinde Hollanda’da milyonları sokağa döküp bir galibiyeti çılgınca kutlatan sadece maçı kazanmak değil, II. Dünya Savaşı’nda Hollanda’yı işgal eden Almanya’yı sahada bozguna uğratmış olmaktı. Çünkü Hollanda sokakları hep bir ağızdan “1940’ta onlar geldiler, 1988’de biz geldik” diye bağırıyordu.

Ya da 1990 Dinamo Zagrep-Kızılyıldız maçında Zagreb’in Kötü Mavi Çocuklar’ına saldıran Arkan lakaplı Zejko Raznatoviç’in önderliğindeki Kızılyıldızlı Delije taraftar grubunun, Maksimir Stadı’nı savaş alanına çevirişi Yugoslavya’nın dağılmasına giden iç savaşın fitilini alevleyen şey değil miydi? O gün Sırp olduğunu düşündüğü bir polisi tekmeleyerek bir Dinamo taraftarını kurtaran Hırvat futbolcu Zvonimir Boban kahraman ilan edilmiş, ama 59 polis ve 79 taraftarın yaralandığı olaylarda iç savaşın provası yapılmıştı.

İspanya’da kralın takımı Real Madrid’in delisi diktatör Franko’nun Katalan Barcelona ve Bask Bilbao takımlarına karşı çevirdiği entrikalardan İtalya’nın faşist Lazio’suna ve kuzey tribününe, futbolun Che Guevara’sı Maradona’nın İngiltere’ye eliyle attığı gole ve Celtic’le Rangers arasındaki din savaşlarına, sosyoloji ve siyasetle iç içe geçmiş onca futbol hikayesi vardı ki, acaba futbol sadece futboldan ibaret olmadığı için mi bu kadar vazgeçilmezdi?

Türkiye’de de futbolun siyasetten çok da uzak olmadığını bilsek de, FETÖ’nün 3 Temmuz 2011 kumpasına kadar, asla o denli siyasileşmemişti. Aziz Yıldırım gibi Türk futbolunun önemli isimlerinin, “şike yapmak, teşvik primi vermek için organize suç örgütü kurmak,” suçlamalarıyla FETÖcü savcıların kurguladığı soruşturmada tutuklanması ve devamındaki süreç, Türkiye’de futbolu ve de tribünleri daha önce olmadığı kadar politize hale getirdi.

Aziz Yıldırım, çıkması için canla başla uğraştığı şike yasasının FETÖcüler tarafından istismar edilmesinin ilk kurbanı oldu, ama futbolun getirdiği ezeli rekabet ve o güne kadarki namı rakiplerinin insaflı davranmasına engeldi. FETÖ’nün gerçek yüzü başta siyaset olmak üzere Türkiye’deki tüm çevrelerce anlaşıldıktan ve FETÖcü savcıların açtığı davaları kapanıp onlara karşı kumpas davaları açılmaya başladıktan sonra Türk futbolu, belki de çok başka olayların fitilini ateşleyecek taşkınlıklara sahne olmaktan ucu ucuna döndü.

Aziz Yıldırım, cezaevinden çıktığından beri FETÖ’yle mücadelesini sürdürüyor, bunu da tüm Fenerbahçe kulübünün desteğiyle yapıyordu. Ama futbol branşının başı çektiği Fenerbahçe spor kulübünün esas mücadele yeri olması gereken yeşil sahada kendinden bekleneni veremiyor olması, çiğnenen onurunu ayaklar altından kaldırmak isteyen ama bir yandan da artık yavaş yavaş normale ve futbola dönmeyi arzulayan taraftarda uzunca süredir bıkkınlık hissine sebep oluyordu, yoruyordu.

İtalya’da 2006’da yürütülen temiz eller operasyonunda Juventus kulübü şikecilikle suçlanmış, ikinci lige düşürülmüş, son iki şampiyonluk ünvanını kaybetmişti. Bir sonraki sezonda eksi 17 puanla başlamasına karar verildi, yöneticilerine ve futbolcularına futbol yasakları getirildi, pek çok futbolcu takımı terk etti. Ancak buna rağmen, Juventus hem önce birinci lige geri yükselmeyi, hem de şikeden aklanıp tazminat almayı bildi. Üstelik son yedi yıldır üst üste İtalya şampiyonu olarak onuruyla oynayanlara yeşil sahada tokat üstüne tokat atmayı sürdürüyor.

Fenerbahçe taraftarının da arzuladığı Juventus’unkine benzer gururlu ve onurlu bir gelecek ama Aziz Yıldırım’la bu geleceğin yakın zamanda gelmeyeceği görünüyordu. Kimi muhalif gazeteci, yazar ve sosyal medya kullanıcısı Ali Koç’un Aziz Yıldırım’a karşı aday olmasını ve başkan seçilmesini 24 Haziran genel seçimlerine benzeterek okumuş ümitlenmiş olsa da, kimi iktidar destekçisi Koç ailesine ve İstanbul sermayesine atıfta bulunarak Ali Koç’un başkanlığına kızmış olsa da, Fenerbahçe’de çoğunluk FETÖ’yle mücadeleye elbette devam diyor, ama artık futbolun ön planda olduğu bir gelecek istiyor, normalleşmeyi arzuluyor. Ali Koç’un başkanlığına da yeni bir başlangıç, temiz bir sayfa olarak bakıyor. Ben de futbolun bazen sadece futboldan ibaret olduğu zamanları özlüyorum. Artık travmaları geride bırakmayı, futbol seyretmeyi ve keyifli doksan dakikalarda takımımı heyecanla desteklemeyi istiyorum.

Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018 Genel Seçim
YSK Seçmen Sorgulama, nerede oy kullanacağım?
YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulama
Adana Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Adıyaman Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Afyon Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ağrı Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Amasya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ankara Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Antalya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Artvin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Aydın Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Balıkesir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bilecik Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bingöl Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bitlis Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bolu Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Burdur Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bursa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çanakkale Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çankırı Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çorum Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Denizli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Diyarbakır Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Edirne Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Elazığ Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Erzincan Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Erzurum Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Eskişehir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Gaziantep Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Giresun Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Gümüşhane Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Hakkâri Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Hatay Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Isparta Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Mersin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
İstanbul Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
İzmir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kars Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kastamonu Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kayseri Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırklareli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırşehir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kocaeli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Konya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kütahya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Malatya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Manisa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kahramanmaraş Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Mardin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Muğla Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Muş Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Nevşehir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Niğde Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ordu Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Rize Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sakarya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Samsun Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Siirt Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sinop Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sivas Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tekirdağ Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tokat Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Trabzon Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tunceli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Şanlıurfa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Uşak Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Van Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Yozgat Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Zonguldak Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Aksaray Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bayburt Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Karaman Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırıkkale Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Batman Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Şırnak Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bartın Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ardahan Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Iğdır Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Yalova Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Karabük Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kilis Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Osmaniye Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Düzce Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018 Genel Seçim
YSK Seçmen Sorgulama, nerede oy kullanacağım?
YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulama
Adana Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Adıyaman Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Afyon Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ağrı Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Amasya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ankara Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Antalya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Artvin Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Aydın Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Balıkesir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bilecik Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bingöl Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bitlis Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bolu Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Burdur Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bursa Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çanakkale Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çankırı Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çorum Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Denizli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Diyarbakır Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Edirne Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Elazığ Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Erzincan Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Erzurum Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Eskişehir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Gaziantep Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Giresun Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Gümüşhane Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Hakkâri Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Hatay Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Isparta Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Mersin Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
İstanbul Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
İzmir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kars Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kastamonu Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kayseri Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırklareli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırşehir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kocaeli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Konya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kütahya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Malatya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Manisa Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kahramanmaraş Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Mardin Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Muğla Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Muş Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Nevşehir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Niğde Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ordu Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Rize Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sakarya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Samsun Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Siirt Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sinop Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sivas Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tekirdağ Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tokat Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Trabzon Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tunceli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Şanlıurfa Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Uşak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Van Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Yozgat Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Zonguldak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Aksaray Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bayburt Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Karaman Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırıkkale Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Batman Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Şırnak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bartın Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ardahan Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Iğdır Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Yalova Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Karabük Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kilis Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Osmaniye Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Düzce Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.