Yazarlar Almanya"nın Türkleri, Avrupa"nın günahları

Almanya"nın Türkleri, Avrupa"nın günahları

Özlem Albayrak
Özlem Albayrak Gazete Yazarı

Almanya"nın bu kez Stuttgart kenti yakınlarında bulunan Backnang"de bir Türk ailenin evi yandı. Yangında bir anne ve 7 çocuğu hayatını kaybetti. Alman polisi ve medyası olayın hemen akabinde "kundaklama değil" dedi, elbette bu ani reflekskte bir tuhaflık vardı ve zaten sonradan her ikisi de çark etti.

Umarım öyle olmaz ama, yüksek ihtimalle bir süre sonra, tıpkı bundan öncekilerde olduğu gibi, yangının kundaklama sonucu meydana geldiği ortaya çıkacak, ama failler bulunamayacak. Zira, bu artık neredeyse bir Alman geleneği haline geldi…

Almanya"daki yabancıları sindirmeye, belki de gözünü korkutup kaçırmaya yönelik bu olayları, nazi ruhunun hortlamasına bağlayanlar olduğu gibi; kameralardan asla görüntü elde edilememesini ve başka gerekçeleri veri alarak Alman Ergenekonu olarak adlandırılabilecek bir derin devlet yapılanmasının işi olarak açıklayanlar da var.

Her iki görüşün argümanları da tutarlı ve akla yakın, ama olayların sebebinin somut biçimde şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklanması çok zor. Bu olaylarda şüpheye yer bırakmayan tek şey şudur ki; bu işte bir yanlışlık var.

Neden mi? Çünkü, bu ne ilk kez oluyor, ne de belli ki sonuncu olacak. Türk ailelerin oturduğu evlere yapılan saldırıların da, medyada dönerci cinayetleri olarak bilinen olayların da hem başlıbaşına vuku bulması, hem de asla çözülememesi; cinayetleri "tesadüf" olma ihtimalinden uzaklaştırıyor.

Tesadüf değil gerçekten… Zira, aynı dili konuşan, aynı biyolojik özelliklere ve kültüre sahip, ortak bir kökenden gelen, aidiyet bilinci içinde olan, ama bu bilinci başka toplumlara karşı düşmanca bir tavra dönüştürmeyen bireylerin vatanseverliği başka bir şeydir, sözkonusu örnekle önümüzde duran şey bambaşka.

Önümüzde duran şeyin adı ırkçılıktır. Ve ırkçılık, birlikte yaşayan iki toplumdan baskın olanın diğer toplum üzerinde hakimiyet kurma çabası içerisine girmesidir. Elbette sosyolojik bir bumerang olarak karşıtını doğurur, eziyet görmeye başlayan görece zayıf toplumda derin bir milliyetçiliğe sebebiyet verir. Almanya"da olanların elbette Türkiye"deki Kürt meselesiyle keyfiyet ve kemmiyet noktasında kıyas götürür bir tarafı yok, ancak asimilasyon politikalarının ya da ırkçılığın karşıtını misliyle doğurduğuna güzel bir örnektir Türk-Kürt meselesi…

Ekonomik olduğu kadar fikirsel bağlamda da, Avrupa"yı sürükleyecek birer dinamo pozisyonundaki etkili ve güçlü iki ülkenin, Almanya ve Fransa"nın siyasi söylemlerinin giderek aşırılaşması; bir yanlışlıklar döngüsü olarak toplumların aşırı sağ siyasetçileri liderliğe getirmesi, bu siyasilerin de kendilerini seçen kitleyi memnun edeceğine inandıkları için aşırılaştıkça aşırılaşmasının, bugünkü Avrupa sosyolojisine elbette etkileri oldu (bknz; Sarkozy"nin göçmenlere yönelik tavrı ve "helal gıda" konusundaki görüşleri. Bknz; Her ne kadar "yabancı düşmanlığı, Avrupa"nın ortak düşmanıdır" gibi hoş gibi gözüken açıklamalar yapmışsa da Merkel"in yıllarca Sarkozy ile atbaşı ve yan yana gitmiş sağ siyaseti..).

Gerçi bu durumun siyasi-ekonomik sonuçları halka sirayet etmeye başlayınca; Fransız halkı, aşırı sağcı Sarkozy"nin yerine 17 yıldır iktidara getirmediği solu denemeye karar verdi ve başkanlık yarışını Hollande kazandı.

Ama işte her toplumun içinde nüve olarak bulunan; ülkenin değişen şartları ve siyasetiyle büyüyen ya da tohum olarak kalan unsurlar, bir günde ortaya çıkmadığı gibi bir günde de sönümlenmiyor, yokolmuyor.

Sonuç ortada; Avrupa"daki yabancılara ve aslında giderek Müslümanlara yönelik tahammülsüzlük; aşırı sağ görüşlü toplum ve aşırı sağ siyaset yapan politikacılar tarafından, birbirini tetikleyen, besleyen ve harekete geçiren bir diyalektik süreç sayesinde yükseliyor. Gelinen noktada, topluma istediğini verdiğini sanan ve simgesel siyasete sarılarak kariyerini devam ettireceğine inanan Sarkozy gibi siyasetçiler ise bunun bedelini, hamasetle memnun ettiğini düşündüğü halk tarafından yok edilerek ödüyor…

Darısı Merkel"in başına mı diyelim?

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.