YazarlarKuveytin mühendis kızları

Kuveyt’in mühendis kızları

Özlem Albayrak
ÖzlemAlbayrakGazete Yazarı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Kuveyt’teyiz. Bakan Kaya buraya Kuveyt Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hind Subayh Berrak es-Subayh’ın davetiyle geldi. İki mevkidaş arasında çocuk ve yaşlıların bakımı konusunda mutabakat zaptı imzalandı. Böylelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, kurum uhdesindeki sosyal yardım projeleri, çocuk ve yaşlı bakımı gibi konulardaki kurumsal deneyimi, bu alanlarda Türkiye ile kıyasla daha az tecrübeli olan Kuveytlilere aktarılmış olacak.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Özlem Albayrak : Kuveyt’in mühendis kızları
Haber Merkezi22 Eylül 2017, CumaYeni Şafak
Kuveyt’in mühendis kızları yazısının sesli anlatımı ve tüm Özlem Albayrak yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Ancak Bakan Kaya’nın Kuveyt ziyaretinin tek sebebi bu değil. Üçüncü havaalanı projesini yürüten beş büyük inşaat firmasından biri olarak da tanınan Limak Holding’in gerçekleştirdiği “Mühendis Kızlar” başlıklı sosyal projeye, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile birlikte, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak destek veriyor olmaları.

Buna göre, Limak Vakfı bünyesinde, “Kuveyt’in Mühendis Kızları” başlıklı proje kapsamında Kuveyt Üniversitesi’nin Mühendislik ve Petrol Fakültesi’nde öğrenim gören 40 kız öğrenciye Yaratıcı Mühendislik Eğitimi verilecek. Eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilerin, Kuveyt Uluslararası Havalimanı projesinde istihdam edilmesi hedefleniyor. Projeye Boğaziçi Üniversitesi de destek veriyor. Rektör Mehmed Özkan da burada.

Kuveyt Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) iş birliği ile başlatılan Kuveyt’in Mühendis Kızları projesi, mühendis kadınları profesyonel hayata hazırlamayı, mühendis adaylarına kariyerlerinde başarılı olmalarına yardımcı olabilecek teknik ve mesleki becerileri kazandırmayı, yönetim ve liderlik konularında gelişimlerine katkı sağlamayı hedefliyor.

Projeyle, Kuveyt Üniversitesi’nin Mühendislik ve Petrol Fakültesi’nde bilgisayar, elektrik, endüstri ve yönetim sistemleri, inşaat, kimya, makine ve petrol mühendisliği bölümlerinde, son sınıfta okuyan ve yeni mezun olan toplam 40 kız öğrenciye BÜYEM iş birliği ile Yaratıcı Mühendislik Eğitimi verilecek. Toplam 5 modülden oluşan 200 saatlik eğitim kapsamında öğrenciler; İletişim Becerileri ve Liderlik, İnovasyon ve Girişimcilik, Mühendisler için Yatırım ve Finans Modelleri, Uluslararası Ticaret ve Pazarlama, Proje Planlama ve Değişim Yönetimi, Kalite Mühendisliği ve Yönetimi, Kadınların Güçlendirilmesi gibi çeşitli alanlarda ders ve ardından sertifika almış olacak.

Bununla, Kuveyt’in kalkınma planı paralelinde altyapı ve özelleştirme projelerinde istihdam edilecek genç nüfusun donanımının artırılması amaçlanıyor. Böylelikle, hem özel, hem de kamu sektörü için, ülkenin gelecekteki iş gücünün ihtiyaçlar doğrultusunda yetiştirilerek “deneyimli” bir yetenek havuzu oluşması sağlanacak.

Aslında bu proje yeni değil, Türkiye’nin Mühendis Kızları başlığıyla 2015 yılından itibaren düzenlenen bir çabanın devamı sadece. Limak, bu projeyle yaklaşık 2 yıldır üniversite tercihlerinde mühendisliği seçmiş kızlara burs veriyor, kadınların meslek olarak mühendisliği seçmeleri ile ilgili farkındalık oluşturuyor, kızların seçtiği dalda danışabilecekleri mentorlar aracılığıyla onlara deneyimler aktarılıyor, mühendislik öğrencilerine staj ya da iş imkanı sağlanıyor.

Mesele yani, biraz da mühendisliğin kadınlara uygun olmayan bir meslek olduğu algısına meydan okumak, “kadından neden mühendis olmasın ki?” diye sormak.

Ail eve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, görüşmelerde iki ülke arasındaki ortak projeler, ortak çalışmanın güçlendirilmesi ve her ülkenin kendine has deneyimlerinden istifade edilmesinin ele alındığını belirtirken, Kuveyt’in Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hind Subayh Berrak es-Subayh konuyla ilgili insan kaynakları eğitiminin, Kuveyt'in kalkınma planının en önemli ayaklarından biri sayıldığını söylüyor.

Kendisi de mühendis olan, Limak’ın ikinci kuşak patronlarından Ebru Özdemir ise projeyle ilgili olarak “iş yaptığımız coğrafyalarda topluma kalıcı bir değer katabilmek bizim için çok önemli. Türkiye’de elde ettiğimiz başarıyı, Kuveyt’te de yakalayacağımıza inancımız tam. Bu faaliyetlerin en önemli amaçlarından biri kız çocuklarının farkındalıklarının artırılarak kendilerini mühendislik alanına yakın hissetmeleri” diyor.

Güzel bir fikirle yola çıkıp, disiplinli bir şekilde de çalışınca başarı kaçınılmaz oluyor sanırım.