YazarlarYüzüstü bırakılmak ya da kiminle dans ettiğini bilmek

Yüzüstü bırakılmak ya da kiminle dans ettiğini bilmek

Rasim Özdenören
RasimÖzdenörenGazete Yazarı

Türkçe'de yüzüstü bırakmak diye kullanılan bir deyim var. Birini yüzüstü bırakmak onu yalnız ve kötü bir durumda bırakmak demek... Bir işi yüzüstü bırakmak ise onu bitirmeden bırakmak veya bitirmeyi savsaklamak, o işi son hali her ne ise o halde bırakmak demek...

Bir de aynı deyimin yüzüstü kalmak biçiminde kullanılışı var: bir işin bitirilmeden bırakılması...

Mesut Barzani geçtiğimiz Eylül ayında giriştiği bağımsızlık referandumu sonrasında yüzüstü kaldı veya yüzüstü bırakıldı. Ben bu olayın perde arkasında neler olup bittiğini, kimin kime ne gibi vaatlerde bulunduğunu, ne gibi bağlantılarla birbirlerine karşı sorumluluk yüklendiğini bilemem. Konunun bu yanıyla ilgilenen uzmanlar halen TV’lerde yorum üstüne yorum geliştirmeye devam ediyor.

REKLAM

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Rasim Özdenören : Yüzüstü bırakılmak ya da kiminle dans ettiğini bilmek
Haber Merkezi05 Kasım 2017, PazarYeni Şafak
Yüzüstü bırakılmak ya da kiminle dans ettiğini bilmek yazısının sesli anlatımı ve tüm Rasim Özdenören yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Ben, konunun daha çok psikolojik yanıyla, ülkeleri ve diplomatları yönlendiren filozofik arka yapısıyla ilgileniyorum.

Hiç kuşkum yok ki, Barzani referandum işine girişirken kendine arka çıkan güçlere sonuna kadar güvenmiştir. Onların verdiği güvenceye dayanarak Türkiye’yi de başka bir devleti de dinlemeye değer görmeyecek kadar gözünü karartmış, hatta gözden çıkarmıştır.

Bunca siyasal geçmişine, bunca diplomatik deneyimine rağmen o kiminle dans ettiğini bilmiyordu. Bu deyim de bize sanırım Batı kültüründe geçmiş olmalı. Kiminle dans ettiğini bilmek! Bu, kime muhatap olduğunu bilme anlamına geliyor. Kiminle dans ettiğini biliyor musun sorusu, benim kim olduğumu biliyor musun, benim senden ne kadar üstün olduğumu biliyor musun, anlamını tazammun eder. Kiminle dans ettiğini bilmemek ayrıca partnerinin ayağına körlemesine basmayı göze almak veya kendi ayağına basılmayı riske etme anlamına gelir.

REKLAM

Müşarünileyhin iki pragmatist devletle (ABD ve İsrail) ile dans ettiğinin farkında olmadığı anlaşılıyor. Onlardan beklediği destek gelmeyince kendini ihanete uğramış gibi hissetmesi ve onlara kahretmesi bu sonucu çıkarmamızı sağlıyor.

Oysa bilmeliydi ki bir pragmatist için çıkar nerdeyse tanrı oradadır. Referandum hiçbir devlet tarafından kabul görmeyince, pragmatikler Barzani’yi elinin tersiyle itti. Referandum (sonucuyla birlikte) kabul görseydi ona sahip çıkmaya devam edilirdi. Ama pragmatikler bir Barzani için dünyanın geri kalan ülkeleriyle bozuşmayı niye göze alsındı ki! Bir “devlet adamı” bu sonucu baştan görebilmeliydi.

REKLAM

Böylece o yüzüstü bırakıldı ve yüzüstü kaldı.

Demek ki neymiş?

Siyasada kiminle dans ettiğini bilmek gerekiyormuş...